Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Radí šestinásobný Mr. Olympia Dorian Yates

8.139 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dorian Yates, i když od jeho posledního titulu Mr. Olympia uběhla již pěkná řádka let, stále patří mezi nejrespektovanější osobnosti našeho sportu, jejichž názory a myšlenky jsou vždy sledovány s velkým zájmem a ohlasem fanoušků kulturistiky. Není se co divit, protože celým svým životem prokázal tolik vůle a vytrvalosti, že se vymanil z podřadného života nevzdělaného přístavního dělníka v birminghamských docích a propracoval se až k pozici nejlepšího kulturisty světa v období devadesátých let. V příštím roce šedesátník se ve svých komentářích nevyhýbá jakémukoli sebeožehavějšímu tématu, o čemž jste se mohli přesvědčit v trojdílném otevřeném rozhovoru s ním, Shawnem Rayem a Kevinem Levronem o problematice anabolických steroidů a jiných dopingových látek pod názvem Pravda o steroidech: upřímná výpověď… Se stejnou upřímností přistupuje i k odpovědím na jakékoli jiné otázky, které mu fanoušci kulturistiky kladou. Často originální a neotřelé názory jednoho z největších kulturistů historie jistě budou zajímat i Vás, a tak postupně v několika částech vyberu některé z jeho odpovědí na dotazy čtenářů časopisu Sport Revue.

Použití volné zátěže versus stroje

Otázka: Arthur Jones svého času navrhl tréninkový program, který je sestaven pouze z cviků na strojích, přičemž přirozeně doporučoval použití jím vyvinutých strojů řady Nautilus. Dnes je k dispozici ve fit centrech stále větší a větší spektrum strojů s vynikajícími konstrukčními vlastnostmi. Pokud budeme vycházet z poznatku, že svaly reagují na zatížení a nedokážou rozlišit, zdali odpor je vyvoláván strojem, nebo činkami, tak moje otázka zní: může kulturista dosáhnout srovnatelných výsledků tréninkem, ve kterém používá pouze stroje a nic jiného, ve srovnání s tréninkem, ve kterém se sice strojům nevyhýbá, ale základem jsou volné váhy, činky a kladky?

Odpověď: Dnes opravdu existuje ve fit centrech bezpočet strojů v podstatě na všechny svalové partie, ale nemohu říci, že by jejich vývoj oproti sedmdesátým letům a počátku osmdesátých let, kdy Arthur Jones konstruoval svoje Nautilus stroje, nějak významně pokročil. Ve skutečnosti patří řada jeho strojů k těm nejdokonalejším i dnes, protože poskytují konstantní odpor po celé dráze pohybu. Není jistě bez zajímavosti, že původní stroje Hammer Strength, které bezesporu patří ke špičce v této oblasti a jsou možná nejvíce rozšířené, byly vyvinuty Garym Jonesem, synem Arthura Jonese (je vidět, že jablko nepadá daleko od stromu). Ovšem při veškeré objektivnosti je třeba říci, že jak použití strojů, tak volných vah má svoje přednosti a zápory.

Jednoznačně nejlepší vlastností použití volných vah je skutečnost, že umožňují přirozenou, vlastní volbu dráhy pohybu, a tak je možné ideálně přizpůsobit cvičení individuální tělesné konstrukci daného jedince. Stroje Vás naopak nutí se přizpůsobit předem dané dráze pohybu, která může být pro někoho ideální, ale pro jiného zase ne. Dalším plusem volných vah je skutečnost, že ve střední fázi dráhy pohybu u většiny cviků musíte překonávat největší odpor, což zpravidla přináší lepší výsledky než rovnoměrný odpor v průběhu celého pohybu, který je typický pro většinu strojů. Ovšem na druhé straně jednou z předností strojů je mnohem snadnější využití intenzifikačních technik, jako jsou vynucená (dopomoc) a negativní opakování, navíc je jejich aplikace u strojů také bezpečnější a rovněž snazší pro případného sparingpartnera.

Já ale věřím, že je možné dosáhnout vynikajících výsledků pouze s použitím strojů. V průběhu mé celé profesionální kariéry jsem procvičoval nohy výlučně na strojích: předkopávání, tlaky na legpressu, hacken dřepy, dřepy na multipressu, zakopávání a výpony na stroji. I v tréninku zad jsem používal hlavně stroje a kladky: pullover na Nautilu, přítahy na stroji Hammer Strength, stahování horní kladky vsedě, přítahy spodní kladky (veslování) a mrtvé tahy. Ovšem velmi dobře jsem vnímal, že některé cviky jsou efektivnější, pokud je provádím s volnými vahami než na strojích. Ale jsem si téměř jistý, že bych se stal Mr. Olympia, i kdybych používal ve svém tréninku výhradně stroje. Pro samotný svalový rozvoj je rozhodující, že svaly musíte přetížit dostatečným zatížením a intenzitou a je úplně jedno, jaké prostředky použijete k tomu, abyste toho dosáhli.

Možnosti růstu a tvarování paží

Otázka: Mám ploché bicepsy. Je tato skutečnost daná genetickými dispozicemi, nebo mohu moje bicepsy trénovat tak, abych jim dodal požadovaný tvar a výšku?

Odpověď: Pokud se jedná o tvar Vašich bicepsů, ale i o délku svalového bříška, tak tyto parametry jsou skutečně předem dané geneticky a nemůžete s tím v podstatě nic dělat. Uvedu příklad z mé kulturistické praxe. Když jsem si v roce 1994 utrhl biceps, někteří experti, tedy lidé, kteří by to měli vědět, mi doporučovali, abych zařadil více Scottových zdvihů a tím "zaplnil" mezeru mezi koncem bicepsového bříška a loketní jamkou, protože tento cvik rozvíjí svalovou hmotu spodní oblasti bicepsu. Ale tato teorie má jednu chybičku, v této mezeře není žádná svalová tkáň, kterou bych mohl budovat. Zrovna tak málo může člověk učinit v případě, že má vysoko posazená lýtka. Ať budete dělat jakýkoli cvik, tak tento stav nezměníte - v tomto případě se jedná o dlouhou Achillovou šlachu. V principu podobný případ jsem řešil s jedním kulturistou, který chtěl zaplnit příliš širokou mezeru mezi prsními svaly. Ukázalo se, že vnitřní úpony na kost hrudní jsou prostě od sebe příliš vzdálené a že tedy není možné tento problém vyřešit posilováním vnitřní oblasti prsních svalů.

Co se týče tolik požadovaného bicepsového vrcholu, tak v prvé řadě je třeba pracovat na objemu svalu, a to jak dlouhé, tak krátké bicepsové hlavy. Tvar jakéhokoliv svalu se zvýrazní až při určitém stupni svalového objemu. Ovšem individuální tvar bicepsů je specifický pro každého kulturistu a upřímně řečeno, pokud by bylo snadné tento tvar měnit, tak by v podstatě všichni špičkoví kulturisté po letech tréninku vypadali víceméně stejně. Stačí si připomenout bicepsy Sergia Olivy či Kevina Levroneho - oba měli mohutné bicepsy tvarované jako fotbalové míče, ale rozhodně nedisponovali jejich vrcholem. Ani Arnold, který je mimo jiné proslavený jedním z nejlepších párů bicepsů všech dob, se nemohl pochlubit jejich identickým tvarem na obou pažích, každý z nich měl trochu jiný vrchol. Pokud prezentoval jenom jeden, většinou v boční bicepsové póze, tak ukazoval ten s větším vrcholem (jak jinak). Podobný problém často kulturisté řeší ohledně tricepsů, asi těžko najdete stejně tvarovaný triceps levý i pravý. Netrapte se tedy tím, co nemůžete změnit, ale snažte se trénovat tvrdě a vytěžit ze svých genetických dispozic co nejvíce!

Další odpověď na ožehavou otázku svědčí o tom, že se Dorian nevyhýbá žádné problematice, která často bývá v kulturistických médiích tabu.

Steroidy nezlepší Vaše vyrýsování

Otázka: Které steroidy jsou nejvhodnější pro vyrýsování svalstva?

Odpověď: To, že určité steroidy jsou vhodné pro tvorbu svalové hmoty a jiné zase lepší pro vyrýsování, je mylná úvaha, která se ovšem tvrdošíjně drží při životě již mnoho let. Skutečností je, že všechny steroidy představují syntetickou obdobu mužského hormonu testosteronu. Rozlišují se pouze jejich anabolicko-androgenním poměrem. K těm steroidům, které zaujímají postavení více na androgenním konci stupnice, patří testosteron, Dianabol a Anadrol. Tyto steroidy umožňují větší přírůstky svalové hmoty a síly, ale také více konvertují (přeměňují se) v estrogeny (ženské pohlavní hormony). To způsobuje větší nahromadění vody v podkoží a zároveň u mnoha uživatelů vyvolává celou řadu vedlejších účinků, jako je akné, vypadávání vlasů a gynekomastie v případě, že daný uživatel nebere další substance, které zase brzdí tvorbu estrogenů… Ke steroidům, které naopak leží na anabolickém konci stupnice, patří Anavar, Winstrol a Primobolan. Tyto na rozdíl od předešlých nepřinášejí takový nárůst svalové hmoty, ale také nezvyšují hladinu estrogenů a nejsou příčinou extrémního ukládání vody v podkoží. Z tohoto důvodu se zrodil mýtus, že jsou nejlepšími přípravky pro vyrýsování. Pravda je ovšem jiná. I když budete brát přípravky z této skupiny, tak nebudete vyrýsovanější ani o píď, pokud nebudete zároveň držet potřebnou dietu a k tomu nepřidáte aerobní trénink (kardio). Funkce steroidů spočívá v budování svalové hmoty anebo přinejmenším v jejím udržení v průběhu rýsovací diety k odbourání tuku. Ovšem nikdy Vás samy o sobě nevyrýsují. Možná, že jsem vyslovil nepříjemnou pravdu, ale taková je skutečnost.

Je možné bez dřepů vybudovat masivní, objemné nohy?

Otázka: Mám rozporuplné informace o Vašem tréninku nohou. Někteří ho popisují jako ukázkový příklad možnosti, jak vybudovat excelentní nohy bez použití dřepů. Je to skutečně pravda? Považujete dřepy za dobrý cvik?

Odpověď: Počátek mého tréninku se datuje do raných osmdesátých let. Bylo to období, kdy se náhle začali prosazovat kulturisté s mohutnými, svalnatými stehny. Do středu pozornosti se dostávali borci jako Tom Platz, Tim Belknap a Jeff King, kteří všichni disponovali mohutnými páry nohou a jimi se také proslavili. Všichni do jednoho vnímali dřepy jako zásadní cvik pro enormní rozvoj svých dolních končetin, a protože ho považovali za nejnáročnější a nejnamáhavější cvik, tak i za prověrku svých morálně volních vlastností. Pro nás pro všechny tedy byly dřepy bezpochyby nejdůležitější cvik v tréninku nohou.

Posilovna, ve které jsem zpočátku trénoval, disponovala sice legpressem, ale opravdu málokdo ho používal. Trénoval jsem velmi tvrdě dřepy a používal jsem tak těžké váhy, které jsem byl schopen zvládnout, přičemž jsem šel při dřepech tak hluboko, až jsem se dostal hýžděmi k zemi, tak jak to doporučoval Tom Platz. Ovšem v roce 1986 jsem utrpěl při dřepech natržení fascie nad pravým bokem. Tehdy bylo k dispozici jen málo informací o tréninkových zraněních a možnostech rehabilitace, a tak jsem poskytl postižené oblasti pouze klid po určitou dobu s tím, že se k dřepům později vrátím. Problém se ale obnovil a já jsem se musel dokonce v roce 1987 podrobit malé operaci, která mne zbavila části tkáně. Během mého pobytu v nemocnici jsem absolvoval řadu vyšetření a při jednom z nich se zjistilo, že moje pravá noha je o něco kratší. Myslím, že to nebylo více než o půl centimetru, ale tento rozdíl byl dostatečný k tomu, abych při hlubokých dřepech s těžkou činkou na zádech nepřenášel příliš velké zatížení na jednu stranu. Toto riziko jsem vyhodnotil jako nepřiměřené, a tak jakmile jsem byl schopen opět zařadit trénink nohou, tak jsem zkusil dřepy na multipressu. Poloha trupu při tomto cviku je více vzpřímená a kvadricepsy jsou více zatěžované. Větší předklon při dřepech přispívá k enormnímu zatížení spodních zad, hýždí a šikmých břišních svalů. A silnější a hlavně objemnější šikmé břišní svaly nejsou bezpodmínečně pro kulturisty předností. Postupem času jsem začal zařazovat do tréninku pravidelně tlaky na legpressu, hacken dřepy a moje stehna se v průběhu času stále zvětšovala a zlepšovala. Ovšem nechci význam dřepů nijak podceňovat, protože jako amatér jsem absolvoval bezpočet tréninků dřepů a vděčím jim za velký podíl svalové hmoty stehen. Ale jako profesionálovi byly pro mne dřepy s velkou činkou z výše uvedených důvodů již v podstatě zapovězené. Ovšem co se týká významu tohoto cviku všeobecně, tak považuji dřepy ve vztahu k síle a svalovému objemu za nejproduktivnější cvik pro celkový rozvoj celého těla.


Foto:
Instagram.com/thedorianyates


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDavid Bednář - trénink nohou před Arn...
torturer (22:52) • Uživatel squatinho98…u posledního videologu Milana Šádka jsi psal, že na multipressu dř...
magazínIFBB European Cup 2021 - kompletní vý...
petrpolak (14:43) • Boris Pavlovič zbytečně nevyužívá svůj potenciál, když kategorii vozíčkářů nechal netkn...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
torturer (09:37) • Taháme
magazínMartina Sletsjoee - trénink zad a noh...
fobo (00:11) • tvl kategorie physique masters. Moc trapnějších věcí ve fitness už nemáme, než starší p...
magazínJaroslav Jeníček - trénink zad a bice...
Valasekjakub123 (22:37) • To nafoukly břicho to je fakt hnus! Kazí to celej dojem jestli si toho rozhodčí vsimnou...
NOVÉ INZERÁTYpráce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...
seznamka Najdu tě?
Hledám ženu,nejlépe České Budějovice a okolí,se zájmy v posilování,relaxování,dobrém jídle a obča...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie