Reklama:
BRZY KONČÍ:
Protein Smart Whey v akci 1+1
Ještě 8 příchutí na výběr! Více zde.

Svaly a síla z minulosti: Pjotr Michajlovič Jankowskij

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Na přelomu 19. a 20. století se současně s rozvojem vzpírání a zápasu v Ruské říši vynořilo z lidu množství naturálních valibuků, lamželez, pořízků, habánů, vazounů, hromotluků, Goliášů a Herkulů s mohutnými tělesnými proporcemi. Často přejímali jména ruských lidových hrdinů - bohatýrů (např. Ilja Muromec, Svjatogor, Vaňka Lešij, Stěnka Razin atd.) a putovali s cirkusy po carském impériu a střední Evropě.

K silákům s touto charakteristikou patřil též Pjotr Michajlovič Jankowskij, narozený roku 1861 na statku Juzefin poblíž vesnice Gorodok u hlavního města volyňského regionu Lucku. Je to oblast mezi řekami Bug a Dněpr (patří sem též slavná Pripjať), kdysi část Kyjevské Rusi, pak nástupnický stát Halič-Volyń, následně území pod vládou Litvy a Polska, od roku 1795 ruská gubernie. Žili zde hlavně Němci, jimž car věnoval půdu. Mimochodem, v červnu 1941 se v trojúhelníku měst Rovno-Luck-Brody odehrála jedna z největších tankových bitev 2. světové války za účasti více jak 4 tisíc sovětských a německých tanků.

Jankowskij vyrůstal ve zchudlé šlechtické rodině s kozáckými předky, matka Oksana Andrejevna byla uznávaná vesnická pěvkyně a tkadlena, otec Michajl Osipovič zase zručný tesař. Už jako mladík se Pjotr vyznačoval tělesnou silou a nikdo z vrstevníků jej nedokázal přeprat, navíc báječně hrál na skřipky. Mezi mládeží měl příhodnou přezdívku "Medvěd". Na vojnu do hulánského gardového regimentu ve Varšavě narukoval ve 23 letech, po ukončení plukovní školy začal jako vachmistr (strážmistr) posilovat s granáty a dělostřeleckými koulemi, po propuštění ze šestileté služby se usadil ve městě a jako zápasník-amatér vstoupil do cirkusu, s nímž navštívil Kišiněv v Moldávii a další místa.

V 90. letech 19. století se náhodou dostal pod dohled Wladyslawa Pytlasinského, legendárního polského zápasníka a trenéra, který jej učil vzpírání a zápasu. Oba pak vytvořili profesionální dvojici Bratři Pytlasinští a předváděli exhibice ve vzpírání a novém stylu zápasu (francouzský, řecko-římský čili klasický). Vystupovali v Moskvě v cirkuse Omona a později v Petrohradě. Jankowskij převzal pseudonym "Ursus" podle postavy silného barbara z románu Henrika Sienkiewicze Quo vadis (jinak ursus je též latinsky medvěd), přátelé jej ovšem přezdívali "Papaša", protože byl jakýmsi staršinou zápasnické společnosti. Se střídavými úspěchy absolvoval v dalších letech mnoho bojů. V roce 1895 jej porazil Gustav Bösberg, roku 1898 podlehl mladému Georgi Hackenschmidtovi, v roce 1901 naopak složil zatím neporazitelné Emila Vosse a Bulhara Nikolu Petrova. Předtím roku 1897 v cirkuse majitele Bezkorovajného ve Feodosii udržel remízu se začínajícím Ivanem Poddubným, což jeho přátelé dlouho pokládali za Jankowského největší triumf!

Roku 1903 prohrál s Alexem Abergem z Estonska, roku 1905 se pohyboval po cirkusech v Polsku a ve Vratislavi skončil třetí, v roce 1906 na turnaji v Praze propadl, ale bral 4. místo v Polsku, roku 1907 v Hannoveru byl složen dánským mistrem světa Jessem Pedersenem.

V moskevském divadle Akvarium v roce 1908 se mu podařilo zdolat 16 soupeřů a zvítězit, roku 1909 startoval na sedmi prestižních turnajích a vždycky bral cenu do 3. místa. Na druhém vrcholu se ocitl 3. místem na mezinárodním turnaji v Moskvě roku 1910 - ve 49 letech. Roku 1911 se v cirkuse Modern postavil šestici nejlepších a opět zvítězil. V roce 1916 se starý lev znovu odvážil proti Poddubnému, a přestože prohrál, ukázal se jako důstojný sok. Zápasil ale ještě v roce 1919 v úctyhodném věku osmapadesáti roků.

Na barevných reklamních plakátech byl Jankowskij zobrazován jako obr se silným, svalnatým hrudníkem a mocnými pažemi, s oblými tvářemi a nakrouceným kozáckým knírem. Navzdory přezdívce "Ursus" hleděl na svět laskavýma hnědýma očima. Na triku bez rukávů se blýskal více jak tucet zlatých a stříbrných medailí.

Postavou to byl obr vysoký 193 cm, měl masivní kostru a velké ruce. Díky genetice a tréninku vážil 135 až 145 kg, dokonce je uvedeno 10 pudů čili 164 kg. Jediným vzpěračským rekordem Jankowského je tlak 49kg buliny (kettlebellu), držené na dlani pravé paže ve velmi izolované pozici vsedě na podlaze, provedený v petrohradském sadu Ermitáž roku 1895, což by teoreticky odpovídalo soupažnému tlaku ve stoji se 130 kg. Výkon dosvědčil Dr. Wladyslaw Krajewskij.

Datum Jankowského smrti není obecně známé, polské zápasnické zdroje uvádějí rok 1915 s otazníkem, což zase popírá jeho start na turnaji v roce 1919. Jeden ruský pramen píše, že Jankowskij působil v letech 1918 až 1927 jako rozhodčí zápasů. Pravdou bude, že choroba neuvedeného typu jej navěky složila na lopatky až v roce 1932, mohl se tedy dožít 71 let.

Pjotr Michajlovič Jankowskij (uprostřed) jako rozhodčí v roce 1910


Foto:
archiv Josefa Švuba

Použité zdroje:
Grinvald, A.: Ruskije silači, Moskva, 1958
Borisov, V. I.: O silnych i umělych, Moskva, 1956Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
moab (19:19) • Bejt jedním ze třiceti vítězů víceméně lokální soutěže... To má váhu.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
moab (19:16) • Je fakt, že je to humus tohle mít dobrovolně na zádech.
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Sidic (17:38) • Představ si, že lidi maj takový akné i bez věcí, protože je to vcelku přirozený mít akn...
magazínDominik Vrátný - trénink ramen a tric...
Deny01 (16:08) • Mít vlivem věcí na zádech takový akné, tak se to aspoň snažím nějak zakrejt..
magazínIFBB Mr. Universe Prague 2024 - kompl...
Valasekjakub123 (14:49) • Jak je možné že na takové soutěži je mnohem méně závodníků než na Moravě? Tím počtem zá...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie