Reklama:

Svaly a síla z minulosti: "The Amazing Samson" Alexander Zass

7.831 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Skotský historik Dave Webster vzpomínal, jak někdy v roce 1935 viděl doma v Aberdeenu "Samsonovo" vystoupení. "Pamatuji si, že nosil na ramenou koně a jak chytil dívku vystřelenou z kanónu. Pak v zubech nadzvedl 227kg železný nosník ležící na podpěrách. Nebyl to žádný vazoun, natož hromotluk, tak okolo 163 - 167 cm výšky a 70 - 73 kg váhy (později až 80 kg), nicméně měl vynikající trup, zejména ramena, a 122cm hrudník."

Oním silákem byl Alexander Ivanovič Zass, narozený roku 1888 (někde uváděno chybně 1882) v litevském, tehdy přirozeně ruském Vilniusu. Pocházel z rodiny tří chlapců a dvou dívek, otec, ročník 1845, měl na starost pět velkých pozemků v Turkestánu a ještě jako osmdesátiletý se chlubil tělesnou silou. Když Alex vyrostl, dostal koně a naučil se mnoha trikům, což mu zůstalo až do smrti, protože po odchodu ze scény krotil divoká zvířata. Práce na pozemcích znamenala dlouhé hodiny v sedle a později při hlídání stád 400 krav a 300 koní Alex trénoval akrobacii na koni, posiloval, šplhal na stromy, běhal a střílel z pušky. Jednou měl to štěstí a navštívil se strýcem cirkus, kde na něho nejvíc zapůsobil silák Ivan Pud. Doma hned zkoušel zvedat v zubech stůl, jako to dělal cirkusák, ve sklepě zase nadzvedával ohromnou dřevěnou vanu. Znovu a znovu, den po dni chlapec vyvolával válku mezi sebou a břemenem. Ačkoliv se vana nikdy nepohnula, Alex si všiml zvláštní věci, po čase snadněji zvedal těžká sedla koním na hřbet a stejně tak se pytle se zrním zdály lehčí. O mnoho let později Alex ocenil tento dětský zážitek vytvořením nového revolučního systému tréninku, jenž věda nazvala izometrií...

Doma narazil na knihu Eugena Sandowa a začal cvičit s primitivními činkami, pro rozvoj síly úchopu zase ohýbal a lámal větve stromů. Časem navázal kontakty s ruským teoretikem Alexandrem Anochinem, vychovatelem George Luricha, a dokonce se odvážil vyzvat lokálního siláka Ivana Petrova. Alex zopakoval Petrovovy triky (ohnutí železné tyče do podkovy, ohnutí a narovnání delší tyče, nadzvednutí ohromného balvanu nad zem), pak přetrhl v prstech řetěz, což Petrov nesvedl, avšak navrhl ještě jedno číslo, ovinutí železného prutu kolem krku obou mužů. Zass měl za úkol prut zase odvinout a po ukrutné námaze to dokázal.

Krátce poté Zass odjel do Orenburgu a dostal práci dělníka v lokomotivním depu, uviděl ale plakát cirkusu Andrijevský a zakrátko se stal jeho členem. Když zachránil pověst siláka Kuratkina, jemuž se jednou na scéně nezdařilo zlomit podkovu a Zass to udělal za něho, dostal povolení k samostatnému vystupování a přešel do cirkusu Upatovsk. Tam předváděl kozácké triky se šavlí na koni, byl artistou na létající hrazdě a zápasil. V tomto cirkuse rovněž poprvé vystupoval sólo - trhal řetězy, chodil po rukou po ostrých hřebech, vyvažoval na čele těžké předměty a za popruh v zubech zvedal nejtěžší muže. Po 18 měsících už byl uznávaným silákem-artistou V dalším období Alex třel bídu s nouzí v cirkuse Hoizeff jako zápasník, dokud jej nedostihl povolávací rozkaz do carské armády. Díky znalosti zápasu se stal hlavním seržantem ve 12. Turkestánské střelecké brigádě a odjel na hranice s Persií. Během služby povýšil na trenéra v kurzu tělesné přípravy, pak trénoval zápasnice a řídil kino v Krasnoslobsku. Po bankrotu se znovu vrátil k profesi siláka.

Když v červenci 1914 vypukla první světová válka, povolali jej ke 180. jezdeckému regimentu a určili jako průzkumníka na rakouské frontě. V jedné bitce jej zasáhl šrapnel a navíc byl zajat Maďary. Po vyléčení musel rok dřít na stavbě, odkud stále utíkal. Jednou zůstal venku sedm dnů. Jako trest dostal na 4 hodiny denně železa, leč po podmínečném propuštění uprchl znovu, tentokrát do cirkusu Schmidt, kde poprvé obdržel přízvisko "nejsilnější muž světa." Přirozeně, že příslušným orgánům neuniklo, proč takový silák neslouží v rakouské armádě, a brzy jej opět zatkli. Vzhledem k pověsti notorického útěkáře Zass nevyhnutelně skončil v okovech. Jakmile zjistil, že ztrácí svaly i sílu, vyvinul systém cviků, který později prodával v Anglii jako tréninkový kurz. Napínal totiž jeden sval proti druhému, tahal za řetězy různých délek a v různých polohách, ohýbal železné tyče různých průměrů, dokonce ve vězení jednoduše tahal za okovy. Jedná se o nejranější příklad systematického izometrického tréninku, díky němuž opět získal svoji fenomenální sílu..

Zassova izometrická cvičení

Odhodlaný Zass uprchl znovu, dospěl až do Budapešti a vstoupil do cirkusu Zaianosh, kde zápasil a vystupoval se psy. Musím dodat, že Alex měl rád ženy, takže záhy pracoval s akrobatkou Miss Kitty. Zass měl díky izometrickému tréninku velmi slušnou muskulaturu (vězme, že s činkami nikdy necvičil) a značné rozdíly mezi uvolněnými a napnutými svaly. Například obvod hrudníku měl 109 cm, ale dokázal jej napnout na 124 cm (rozdíl 14 cm, dál biceps 42 cm, velké předloktí 33 cm, pas 79 cm, stehno 63,5 cm). Následují citace z knihy Samson's Systems and Methods, vydané v Londýně roku 1924: "Místo povrchových svalů jsem ze všeho nejvíc usiloval o rozvoj pod nimi ležících spojovacích tkání a vypracování síly šlach. Šlachy jsou provazům podobné spojnice mezi kostmi a svaly. Velký biceps není kritériem velké síly, stejně jako velké břicho neukazuje na dobré trávení. Šlachy jsou mocné vláknité spojky mezi svaly a kostmi. Jsou mistrovským klíčem k síle zvedající velké váhy. Bez nich neexistuje kontrola nad tělem a jsou tajemstvím mé síly. Mám silné šlachy. Samotné svaly by neudržely pár koní, ale šlachy ano."

Po příjezdu do Budapešti vyšlo najevo, že zde vystupuje známý židovský lamač železa Siegmund Breitbart. Promotér Hugo Schmidt se domníval, že Zass je lepší, a hodlal toho využít, tudíž se domluvili na spolupráci. Zass neměl po všech těch strádáních formu, sehnal si tedy řetězy na trhání a nacvičoval prorážení prken hřebíky. Po měsíci byl připravený vyzvat ve Schmidtově cirkusu svého soka, jak dokazovaly plakáty s titulky "Samson - nejsilnější muž světa". Bohužel utkání se neuskutečnilo. Zass nyní dostával vysoký honorář a získával mezinárodní reputaci. Jakmile přišla nabídka z cirkusu Novi v Paříži s ještě vyšším platem, Zass neváhal a 22. října 1923 přijel do Paříže. Poté se přesunul do Švýcarska a přezimoval v Itálii. Zde obdržel jménem sira Oswalda Stohla pozvání do Anglie. Dne 4. března 1924 Zass zahájil turné v Coliseu a pokračoval v Alhambře, Manchesteru, Bristolu, Chathamu, zpátky do Londýna, pak týden v Leicesteru a dalších pět týdnů v Londýně, vše s ohromným úspěchem. V roce 1933 na Annual Health&Strength League Display v Londýně Samson předvedl tato čísla:

  • Holou rukou prorazil šestipalcový hřeb skrz 7,5 cm tlusté prkno. Pak hřeb ovinul prostředníčkem a vytáhl nebo jej vytáhl zuby.
  • Špičkami prstů nadzvedl 302kg železný nosník.
  • Nadechnutím hrudníku trhal řetězy.
  • Zkroutil 180 cm dlouhou železnou pásovinu o šířce 2,5 cm a tloušťce 1 cm.
  • Ohnul v rukách do tvaru "U" železnou tyčku dlouhou pouhých 25 cm o průřezu 1,5 x 1,5 cm, což je pokládáno za jeden z nejlepších "ohýbačských" výkonů historie.
  • Zvedl a nosil na ramenou koně vážícího 290 kg.
  • Nechal si na prsou rozbíjet ohromný kámen vážící 500 kg.
  • Vleže na zádech držel na prsou dvě šikmé rampy, na které napochodovalo 20 mužů, a Zass je nadzvedával nadechnutím hrudníku.

Občas ukazoval mimořádný výkon, ve visu hlavou dolů za jednu nohu držel v zubech piáno i s pianistou. Zubař P. W. Arden, který Zassovi spravoval chrup, později řekl, že trhání jednoho zubu trvalo 30 minut, protože kořeny byly otočené dovnitř. Není jisto, jestli šlo o důsledek siláckých výkonů, nebo pouze o dědičný faktor. Po odchodu ze scény se Samson uchytil jako krotitel zvířat. Z malých nebo velkých zvířat neměl sebemenší strach, což dokazuje následující příběh. V Edinburghu se jednou stalo, že dva mladí lvi napadli svého cvičitele. Zass vběhl na scénu a rozzuřené krále džungle zklidnil. Měl totiž téměř hypnotické, nitro propichující oči, které se do vás doslova zabořily (jsou pěkně vidět na obrázku č. 3). Tímto pohledem zvířata znehybnil, dal tak najevo, že se jich nebojí a bude jejich pánem. Ještě jako křepký stařík někdy lehával na zádech a zvedal nohama dva lvy střídavě nahoru a dolů!

Zass strávil několik roků v Essexu a nakonec se usadil v malém domku s pěti akry půdy ve vesnici Hockley na jihu Anglie. Pro místní byl širokoplecí chlapík pouhým sousedem, protože netušili, že jde o "Ohromujícího Samsona", dobrodruha, který dlouhý čas obohacoval siláckou scénu. Zemřel 26. září 1962 ve věku 75 let a v závěti přenechal kulatou sumičku 2300 liber paní Betty Tilsbury. Jednalo se o dámu, která spolu s manželem hlídala jeho domek, když krotil zvířata, a která seděla na piánu přivázanému lanem k jeho zubům. Dnes je v Orenburgu Zassovo muzeum a na náměstí stojí bronzová socha.

Socha Alexandera Zasse v ruském Orenburgu


Vystoupení Alexandera Zasse (1934)


Ruské video o Alexanderu Zassovi


Ruský dokument o Alexanderu Zassovi


Použité zdroje:
D. Webster: The Iron Game, Irvine, Scottland 1976
D. Webster: Sons of Samson, Irvine, Scottland 1993
A. Drapkin, J. Shaposnikoff: The Mystery of the Iron Samson, Usa 2012

Foto:
archiv Josefa Švuba


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínArnold Classic 2021: seznam pozvaných...
pavbla (13:15) • Opět krásné nesmysly a `hodnocení` individua, které nemá o tomto sportu ani tucha. Je t...
magazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
CIZO (20:36) • Protože je autor guma, psal ten report přerušovaně asi v deseti časových úsecích a posl...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (16:20) • A kto je zvedavý na to, ako si vrabec alebo holub zobe, lieta, čviriká, hrkúta. Skoro n...
magazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
Ailton32 (15:34) • Nechci být držkatý :D ale chybí vám tam zercher dřep pro profi 220kg :D
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
LaFontaine (14:57) • Aniž bych to nějak hodnotil, tak je na tohle někdo v diskuzi o tréninku Dennise Wolfa z...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie