Reklama:
Nejprodávanější protein je zpět!
100 % Whey protein 1+1 za 777 Kč
Skladem všech 8 variant! Více zde.

Životní milníky Rega Lewise

11.271 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Reg Lewis skonal v Los Angeles 11. února 2021 ve věku 85 roků. Až si prohlédnete jeho fotografie, možná některé z Vás napadne, co na něm bylo tak zvláštního? Odpověď hledejte v textu ve větě současníka Davea Drapera: "Reg Lewis byl Muscle Beach," nebo ve faktu, že jej časopis Ironman zařadil mezi legendy bodybuildingu vedle Steva Reevese, Davea Drapera, Larryho Scotta, Dona Howortha, Loua Degniho, Lea Roberta a dalších. Byl rovněž aktérem velkých událostí, které kulturistika uchovává v paměti jako historické mezníky, a sehrál v nich svoji osobitou roli. Výrazným znakem kulturistů 50. a 60. let, kteří se díky talentu, píli a odhodlání dostali až nahoru, byl nejen snadno rozpoznatelný typ postavy, ale hlavně osobnost a charisma. K prvnímu tolik, že Steva Reevese, Clancyho Rosse, Dona Howortha, Rega Parka nebo Larryho Scotta jste poznali už zdáli a třeba jen podle siluety. Kouzlo osobnosti spoluvytvářel jak lesk vyhraných trofejí a počet fotografií na titulkách časopisů, tak způsob, jímž dotyční borci nakládali se svým životem mimo soutěžní pódia a posilovny.

Universe, America, Olympia

Když se třetí nejstarší syn z desetičlenné portugalské rodiny (narozen 23. ledna 1936 v Niles, Kalifornie) v patnácti poprvé dotknul činky, měřil 173 cm a vážil 55 kg. Motivací mu bylo vystoupení George Eifermana na škole, kde studoval, a inspirací trio hvězdných kulturistů z Oaklandu: Steve Reeves, Clarence Ross a Jack Delinger. Reg soutěžil od samého počátku, chvíle na pódiu miloval a jeho soutěžní renomé má vynikající břink. Od dorosteneckého šampióna Oaklandu (1952) rychle pokročil k titulům Junior Mr. Olympics 1953, Mr. Northern California 1955, Mr. Physical Fitness 1955 a Mr. Pacific Coast 1956, které z něho v 19 letech udělaly senzaci západního pobřeží USA. Trénovat chodil do činkárny zástupce časopisu Strength&Health Raye van Cleefa v Oaklandu, kde jej zpovídali a fotografovali redaktoři od Hoffmana i Weidera.

Protože si můžeme být vcelku jistí, že za ničím z toho nejsou steroidy, jde o skvělý úspěch. Za 4 roky, od 15 do 19 let, Lewis přibral z 56,5 kg na 90 kg, to je celkem 33,5 kg (však také Joe Weider Lewisovy pokroky v časopise Muscle Power, červen 1957, řádně ohodnotil). Při váze 90 kg měl Lewis 42cm krk, paže 44,5 cm, nadechnutý hrudník 127 cm, stehna 64,5 cm a lýtka 42 cm. Povahově byl skromný a málomluvný, takže reportér musel obvykle každou otázku ještě opakovat. Měl studijní povahu a zajímal se o jógu, filosofii, Shakespeara, historii a astronomii. V té době už byl ženatý a jako koníčka uvedl stavění modelů letadel.

Reg Lewis a Joe Weider (vlevo)

Trénoval tenkrát šest dnů týdně po dvou hodinách. Nejrychleji získával přírůstky na stehnech a zádech, nejvíc trápení měl s břichem. Proto pil hodně vody a zkoušel vegetariánskou dietu z ořechových jader, mrkvového džusu a kokosových ořechů.

Trénink Rega Lewise 3x týdně z roku 1957
cvik série a opakování
bench-press 5x 12 opakování se 113,5 kg
upažování ve stoji 5x 12 opakování s 27kg činkami
Sissy dřepy 8x 30 opakování
zvedání nohou ve visu 2x 50 opakování
stahování kladky na záda 5x 30 opakování se 45 kg
bicepsové zdvihy s jednoručkami 5x 12 opakování s 25kg činkami
tricepsové extenze s jednoručkou 5x 20 opakování s 20kg činkou
přitahování v předklonu 5x 20 opakování s 92kg činkou

Svoje Sissy dřepy Lewis prováděl s rukama na bocích a bez propínání v horní pozici, vlastně to byl takový pružný pohyb nahoru a dolů. Zajímavé je, že když to zkusil s činkou, pohodlně vstal z čelního dřepu s váhou 147 kg!

Jeden americký zdroj ještě přidává méně známou soutěž Mr. Hercules 1954, a to z prostého důvodu, mezi rozhodčími tehdy seděla prsatá filmová star Mae West, která si snědého svalovce vybrala do své show (viz oddíl Revue, film a televize). "Tato událost jednoduše odstartovala mou kariéru," říká Lewis. Podle dalšího pramene však West poznala Lewise při tréninku v posilovně… Velká show AAU Pro Mr. USA, pořádaná Bertem Goodrichem 11. května 1957 v losangeleském Shrine Auditoriu, představila divákům smetánku amerického bodybuildingu, nemluvě o exhibicích zavedených celebrit Clancyho Rosse, Steva Reevese a Rega Parka. Po vyhlášení výsledků obdržel vítěz Dick DuBois prémii 500 dolarů, druhý Reg Lewis 250 dolarů a třetí Vince Gironda 100 dolarů. Ať již byl význam Mr. USA jakýkoliv, jednalo se o test formy před mnohem důležitější zkouškou, v podstatě milníkem Regovy kariéry. Do Londýna na mezinárodní konkurz NABBA Mr. Universe 1957 odletělo pět Američanů - Gene Bohaty a Ron Lacy z AAU, Reg Lewis, Doug Strohl a Joe Weider v roli sponzora. Už tenkrát zasahovaly do hodnocení subjektivní názory a vliv známostí, takže amatéry vyhrál favorit Rega Parka, domácí John Lees, Lewisovi připadla kategorie profesionálů nad 173 cm. V souboji o hlavní titul však Lewis (180 cm, 95 kg, hrudník 127 cm, biceps 45 cm, stehno 65 cm, lýtko 42 cm), typem postavy připomínající křížence mezi Reevesem a Delingerem, pouze se slabšími lýtky, podlehl černému Francouzi Arthurovi Robinovi. V Londýně tehdy panovala nálada vyjádřená větou: "Už nás (Angličany) ti nafoukaní Američané unavují" a Lewis se po straně dozvěděl, že výsledek ovlivnil majitel časopisu Health and Strength…

V roce 1963 Lewis dovršil 27 let. Přípravu na IFBB Mr. America zahájil už v lednu v posilovně Vince Girondy a mělo to být utkání Západ versus Východ se Scottem, Lewisem a Hugem Labrou na straně Kalifornie, Freddym Ortizem, Artem Harrisem a mladým Dennisem Tinnerinem z New Yorku v barvách Východu. Soutěž IFBB Mr. America 1963 byla součástí nového formátu, tzv. trojutkání, zatím ve verzi Mr. America - Mr. Universe - Ms. Americana. Jen do amerického finále nastoupilo přes 50 závodníků, a jak Lewis předpokládal, jeho nejnebezpečnějším sokem byl Portoričan Freddy Ortiz, zvaný "Original Mister V", chlapík vysoký 165 cm s obřími 49cm pažemi. Ortiz podle očekávání vyhrál kategorii do 166 cm (2. místo Carlos Rodriguez), ve střední dominoval Hugo Labra (2. místo Dominic Juliano) a vysokou shrábl Lewis před Artem Harrisem a Larrym Powersem. Lewis vážil asi 92 kg a měl životní formu, což potvrdil Russ Warner slovy: "Svojí formou a proporcemi porazil Ortize už v základním postoji." Poměr hlasů rozhodčích vyzněl 7:3 pro Lewise, manželka Sherri (uměla 60 kliků a 600 sedů lehů) obdržela korunku Miss Americana.

Třetím milníkem na sportovní dráze Rega Lewise byla show IFBB Mr. Olympia (plus Mr. America a Mr. World), uvedená ve skutečnost 3. října 1970 v Town Hall v NYC. Mohu předložit originální verzi důvodu Lewisova startu. On sám tvrdil, že napsal článek The Night King Kong Won the Olympia, v němž napadl odklon od ideálu vyvážené postavy směrem k žilnatým hromadám svalů, a Joe Weider jej vyzval, aby na pódiu dokázal svůj názor. Vzhledem ke kalibru dvou hlavních aktérů Arnolda a Olivy však tento odvážný počin vyzněl spíše jako gesto. "Reg vyšel na pódium, do tmava opálený, se svým pověstným širokým úsměvem. Má úžasně vyvážené tělo bez zvláště vyvinutých nebo rušivě působících partií. Ačkoliv není tak masivní jako Arnold nebo Oliva, pózováním potěšil své fanoušky v publiku. Vypadal skvěle!" napsal Robert Kennedy pro Muscle Builder. Pět let nato, roku 1975, se 36letý Lewis ukázal na WBBG Pro Mr. World Dana Lurieho a dovršil tak účast ve všech tehdy dostupných federacích (AAU, NABBA, IFBB a WBBG). Na slabě obsazené soutěži skončil pátý (1. Boyer Coe, 2. Chris Dickerson, 3. E. Wahlgren, 4. Georgie Paine) a na dlouho odložil soutěžní ambice.

Zhruba od 80. let se Reg aktivně zapojil do tažení proti steroidům. Spolu s Chetem Yortonem psali varovné články a navíc pořádali soutěže pod hlavičkou "natural", kde závodníky testovali na detektoru lži. Lewis svoji příslušnost ke hnutí za čistý bodybuilding stvrdil vítězstvím na NBA Natural Mr. America Masters 1982 (titul v kategorii open dobyl mladý Mike Ashley) a v roce 1983 byl ještě jmenován Mr. America Over Forty.

Revue, film, televize

Popularita herečky Mae West (Mary Jane West, 1893 -1980) připomínala v 50. letech skomírající ohýnek. Kdysi slavná sex-diva natočila v mládí pár lechtivých snímků a pak přežívala v ústraní v luxusní rezidenci v Hollywoodu. Po náhodném setkání s Georgem Eifermanem - oba v sobě hned našli zalíbení - vyjevila, že by se ráda vrátila na scénu s revuálním programem, v němž by místo tanečnic vystupovali svalnatí zápasníci. Eiferman Mae chlupaté rváče vymluvil a slíbil, že obstará nejlépe stavěné fešáky z Muscle Beach. The Mae West Show zahájila v roce 1954 v hotelu Sahara, Las Vegas, a brzy zlomila rekordy návštěvnosti. Mae zpívala I Wanna Do All Day What I Do All Night a Take It Easy Boys, zatímco jejich devět chlapců, představujících řecké bohy, kolem ní křepčilo v sandálech a bílých podvlékačkách. Kulturisté brali 250 dolarů týdně a základní kádr, Eiferman, Koszewski, DuBois, Juliano, Gold, Tanny, Kreuser, Shafer a Schwarz, se postupem času měnil, například příchodem Mickeyho Hargitaye, Gordona Mitchella či Dana Vadise. Jako nejmladší přišel do show Reg Lewis, jemuž bylo osmnáct let, a zkušenější kolegové si z něho utahovali slovy: "Copak Reg, ten má nejhezčí vlasy!" Zatímco Mae nesnášela Joea Golda a milovala Chucka Creusera, Rega si oblíbila natolik, že se stali doživotními přáteli - osmnáctiletý mladík a šedesátiletá dáma! Lewis mondénu dlouho vozil jako eskort a osobně doprovázel na různé veřejné akce. Byla to doba plná práce, učení i zábavy, která mohla potvrdit či vyvrátit výrok jistého rakouského kulturisty, vyslovený o tři dekády později: "I hob holt dees schauspuilerische tohlent - mám holt herecký nadání!"

Reg Lewis a Mae West

Když začátkem 60. let propukl v Evropě boom filmů s herkulovskou tématikou, dostal prostřednictvím Reevesova agenta nabídku také snědý hispánský svalovec Lewis. Svůj film Fire Monsters Against Son of Hercules natočil se společností Euro Studios od října 1961 do dubna 1962. Šlo o prostinký příběh ze staré Makedonie, kde Herkulův syn Maxus bojuje proti ohnivým příšerám a předvádí svaly v milostných scénách s herečkou Margaret Lee. V roce 1963 najala Lewise společnost Universal do filmu The Brass Bottle. Hvězdami dílka o starověkém géniovi byli Tony Randall a Barbara Eden, Lewis s několika dalšími chlapy statoval ve skupince otroků. Více než 300 kulturistů ze všech koutů USA přijelo v roce 1964 na konkurz pro film Don't Make Waves. Režisér Alexander Mackendrick nakonec do role Monstra, protihráče Tonyho Curtise, vybral Lewise (údajně řekl: "Ti nadupaní kluci jsou fakt dobří!"), my ale víme, že jednu z hlavních postav ztělesnil Dave Draper a ženský prvek dodala Claudia Cardinale. Poté přišla nabídka na film Muscle Beach Party režiséra Frankieho Avalona. Lewisova manželka však žádala o 200 dolarů týdně více, přijat nebyl ani Bill Pearl, a tak se z těch známějších na plátně objevili Larry Scott s Peterem Lupusem a silák Steve Merjanian.

Reg Lewis ve filmu Fire Monsters Against Son of Hercules

V 70. letech Lewis vystupoval v Las Vegas s herečkou Debbie Reynolds. S Mae West se naposledy setkal v roce 1977 při práci na filmu Sextette, příběhu o líbánkách hollywoodské star s jejím šestým manželem Timothym Daltonem. Doprovodné roličky obstarali kulturisté Kal Szkalak, Ric Drasin, Dennis Tinerino, Dave Dupre, Rod Koontz, Jim Morris a bubeník Beatles Ringo Starr. Kromě stříbrného plátna Lewis působil také v televizi, účinkoval v reklamách firem Chevrolet a Plymouth, propagoval opalovací olej a podobně. Posledním oborem "umělecké" práce byla Lewisova účast v populárních TV show Johnnyho Granta (pozdější ředitel Walk of Fame v Hollywoodu), Steva Allena (obnovitel konceptu talk show, Lewis byl představen jako Mr. America), Bernarda "Reda" Skeltona a mnoha dalších.

Sextette

Finále

Od roku 1959 se Lewis začal živit jako osobní trenér. "Když jsem s tím začal, nikdo to nedělal. A podívejte se dnes!" dodával. Po odchodu od filmu žil v San Fernando Valley, Los Angeles, a věnoval se různým profesím, například jako charterový pilot létal s klienty nad Amerikou.

Podle Lewise znamenal závěr 60. let pro kulturistiku zvrat k horšímu. Místo klasicky stavěných postav s přirozenými svaly začala v důsledku chemizace převládat masivní těla s hlízovitým vzhledem svalů a křečovými žilami, na hony vzdálená původnímu ideálu směru physical culture. Lewis v pozici osamělého samuraje s touto zhoubnou rakovinou bojoval, nicméně soudě podle stavu věcí prohrál. "V mé době šlo o zdraví, hezký vzhled, dlouhý život a dobrou náladu. Dokonalost opravdové naturální postavy nikdy nic nenahradí. Dnešní chemický bodybuilding monstrózní hmoty svalů oslovuje pouze okrajové frakce ignorantů. My tenkrát pokládali za samozřejmé vyváženost a půvab postavy, ale ty už spadly do popelnice historie."

V životě však jde o víc než pokaždé a za každou cenu vyhrát. Lewisův příběh je důkazem, že několik naplno prožitých okamžiků, které jsem nazval milníky, má větší hodnotu než prázdná věčnost.


Zdroj foto:
archiv Josefa ŠvubaSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie