Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Mat Fraser: Cesta šampióna (I.)

4.641 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti


Jméno: Mathew Edward Fraser
Datum narození: 25. 1. 1990
Znamení: vodnář
Výška: 168 cm
Váha: 88 kg
Silové výkony: zadní dřep - 485 lb (220 kg)
nadhoz - 375 lb (170 kg)
trh - 315 lb (143 kg)
mrtvý tah - 500 lb (227 kg)

Konec své závodní kariéry oznámil letos v únoru Mathew Fraser, americký profesionální crossfitový atlet, který jako první a jediný člověk v historii prestižních CrossFit Games vyhrál pět titulů "Fittest Man on Earth" v řadě. Stalo se tak v letech 2016, 2017, 2018, 2019 a 2020. Fraser byl výjimečný i tím, že své soupeře dokázal obvykle překonat s takovou suverenitou, jako by patřil do úplně jiné výkonnostní kategorie. Čím to, že tenhle nevelký, pouze 168 cm vysoký Američan dokázal na tak dlouhou dobu opanovat celosvětový CrossFit? Co jej udělalo tak úspěšným a výjimečným? Zkusme to vystopovat v jeho minulosti.

Nátura vítěze, talent od Boha

Mathew Fraser se narodil 25. ledna 1990 v kanadském Kingstonu olympijským krasobruslařům Donovi Fraserovi a Cadence Jonesové. Sportovní talent tedy malý Mat určitě podědil po rodičích, ale zřejmě "vytěžil" i sportovní geny všech svých předků dohromady. Jak jinak vysvětlit, že uměl už v jednom roce plavat, v roce a půl jezdit na vodních lyžích a v pěti vyjít schody ve stojce na rukou? Takže odpověď číslo jedna na otázku, co jej udělalo tak úspěšným, je určitě talent. Jenže jak všichni víme, jen talent sám o sobě nestačí. Fraser k němu ale dostal do vínku ještě i vlastnosti šampióna. Zatvrzelost, cílevědomost, vytrvalost, důslednost, smysl pro detail. Sám atlet vzpomíná na situaci, kdy se tato stránka jeho povahy poprvé projevila výrazněji. Bylo mu dvanáct a nebyl právě štíhlé dítko. Jednou při fotbale, když kopnul míč mimo hřiště, na něj jeden ze spoluhráčů zařval: "Přines ten míč, tlustoprde!" Frasera se to velmi dotklo. Neuzavřel se kvůli tomu do sebe ani nezanevřel na fotbal, ale začal na sobě makat. "Jedl jsem tuňáka ve vodě, pytle špenátu, dělal sedy lehy, kliky… a pak jsem nahodil kapuci, šel do sklepa a tam běhal na starém běhacím pásu 6 - 8 mil. Myslím, že tehdy to bylo poprvé, kdy jsem si uvědomil, že když něco chci, musím na tom pracovat, prostě si za tím jít."

Když něco chci, pracuji na tom. Nestane se to přes noc, ale snažím se a nepřestanu, dokud svého cíle nedosáhnu.
Mathew Fraser

Bylo to v tomtéž roce, kdy si jeden trenér všiml, jak Fraser soutěží s kamarádem, kdo víc zvedne. Viděl v mladém Matovi talent, a tak jej představil trenérovi vzpírání. Tím začala Fraserova vzpěračská kariéra, které ho později dovedla až do olympijského tréninkového centra.

Na tenkém ledě s kámošem alkoholem

Každá povaha má své kladné stránky, ale také ty temné, záporné. A v tomhle není ani Fraser z jiných. Při všech svých výjimečných vlastnostech má i jednu, která mohla celou jeho úspěšnou kariéru zhatit ještě dřív, než vůbec začala - sklon k závislostem. Jak atlet přiznal, s alkoholem a drogami koketoval už od 10 let. V 17 letech si pak všiml, že se jeho chování začíná měnit, a dospěl i k dalšímu poznání: "Uvědomil jsem si, že ne vždycky, když jsem pil, jsem se dostal do problémů, ale vždycky, když jsem se dostal do problémů, jsem předtím pil."

Fraser silně holdoval alkoholu i v době, kdy byl na stipendiu v olympijském tréninkovém centru. "Měl jsem před sebou skvělé příležitosti, snil jsem si svůj olympijský sen a byl na tom nejlepším místě, které mi mohlo pomoci jej dosáhnout. Jenže já na to kašlal. Věděl jsem, že mám sklon k závislostem, a tam se to potvrdilo." Jak Fraser přiznal, obvykle tehdy tři ze čtyř tréninků absolvoval s kocovinou, opít se do bezvědomí pro něj nebyl problém. Nebylo pochyb, nadějný mladík se tehdy pohyboval na hraně. Mohl se stejně dobře stát úspěšným sportovcem jako zlomenou lidskou troskou. Pak přišel zdánlivě obyčejný večer, který ale Matem Fraserem pohnul tím správným směrem. "To se mi zase podařil nějaký průser," vzpomíná atlet. "Přišel jsem domů, říkám to tátovi, ukazuju papír od pokuty a on nic. Nezlobil se, a dokonce ani nepřerušil svůj telefonát! Bylo mu to jedno. A to mě dostalo. Tehdy to byla poslední noc, kdy jsem pil."

Po tomhle večeru začal Fraser trénovat jako splašený a při jedné své návštěvě posilovny potkal kluka jménem Nate. Dali se do řeči a zjistili, že procházejí stejnou životní zkušeností. To je dalo dohromady. Stali se nerozlučnými kamarády až do doby, než Fraser skončil střední a odstěhoval se.

Později se Mathew dozvěděl, že Nate znovu podlehl alkoholu a nakonec si vzal život. Hluboce ho to zasáhlo, ale zároveň připomnělo, proč tak tvrdě pracoval na tom, aby se své závislosti zbavil.

Zlomená páteř a konec kariéry vzpěrače

Mat Fraser se dostal ke vzpírání ve 12 letech, ve 13 letech vyhrál svůj první národní titul. Školním šampiónem své věkové kategorie se stal v letech 2003, 2005 a 2007. V roce 2009 se stal juniorským národním šampiónem, ovšem pak pár týdnů předtím, než měl odjet juniorské MS ve vzpírání do Rumunska, se při tréninku zranil. I přes bolest na mistrovství odjel a skončil 15. z celkem 16 účastníků váhové kategorie 77 kg. Po návratu domů šel na vyšetření, které odhalilo dvojitou zlomeninu obratle. Fraser pak strávil čtyři měsíce v korzetu, ale ani to nepomohlo k řádnému zhojení. Místo nabízené operace si vybral experimentální řešení, které zahrnovalo obnovení zlomeniny a vložení proteinového polštářku, který měl hojení napomoci. Sportovec nakonec strávil rehabilitací více než rok, k tréninku se ovšem vrátil již po čtyřech měsících.

Po vyléčení se Mathew zúčastnil vzpěračských závodů ještě dvakrát, jednou skončil 3. v kategorii do 77 kg, jednou 4. ve váhové kategorii 85 kg, pak ale svou vzpěračskou kariéru ukončil. Jeho rozhodnutí nejspíš ovlivnila jak doporučení lékařů, tak fakt, že Chicago nezískalo pořadatelství Letních olympijských her 2016, a tak byl tok peněz do sportu omezen.

Vzpírání ovšem dalo Fraserovi skvělý základ pro jeho další směřování, cestu, která ho ověnčeného vavříny zavedla až na samý vrchol crossfitového Olympu. Ale o tom až zase příště...


Fraserovy nejlepší lifty na CrossFit GamesLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

06.03.17:06petrpolak - Těším se na další díl.*1* +1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra