Reklama:
Prémiový CFM protein Extrifit v akci 2+1!
Vyberte si tři z 12 příchutí! Perfektní stravitelnost, špičkové složení. Více zde.

Svaly a síla z minulosti: "Ruský Steve Reeves" Konstantin Stěpanov

7.301 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Svaly a síla
z minulosti: Pierre Gasnier, miniaturní Herkules
Zapomenutí siláci (I.): Gustav Frištenský
V první dekádě 20. století se letectví ještě nalézalo v plenkách a překlenutí vzdáleností mezi kontinenty trvalo týdny i měsíce. Proto bylo nesmírně obtížné shromáždit zástupce všech zemí a států na jedno místo. Přesto v roce 1913 žili nejlepší kulturisté (ve smyslu mužů se svalnatými těly, vypracovanými zejména zápasem a vzpíráním, potažmo kombinací obou) v Evropě a setkali se v Petrohradě na prvním světovém šampionátu "mužské tělesné krásy". V manéži populárního cirku Modern vystoupily desítky borců. Vedle atletů z Ruska a Pobaltských zemí také německý zápasník Alfonse Steurs, Jean Sabatieur a Marcel Boucher z Francie, Němec Hissman, Omer de Bouillon z Belgie, Iivari Tuomisto z Finska, Japonec Ito, Orel Zagorujko a Zachar Jalov z Ukrajiny, Angličan Carter a další. Tři první místa obsadili:

  • 1. místo: Konstantin Stěpanov, Rusko
  • 2. místo: Iivari Tuomisto, Finsko
  • 3. místo: Luigi Agostini, Itálie

Vlevo Konstantin Stěpanov, vpravo Iivari Tuomisto

Stejný titul Stěpanov vyhrál také v roce 1914 dne 27. ledna, opět v cirku Modern. Během mezinárodního zápasnického turnaje byl uspořádán konkurs tělesné krásy, obsazený z valné míry amatérskými borci. Hlavní rozhodčí Ivan Lebeděv posléze určil vítězem Konstantina Stěpanova, druhé místo obdržel Joe Mora a třetí Fedor Matvějev. Pokračování soutěží ukončila první světová válka. Dodejme ještě, že častým a úspěšným účastníkem podobných konkursů v Rusku a kontinentální Evropě byl rovněž náš borec Gustav Frištenský.

Konstantin Stěpanov (vlevo) na skupinové fotografii

O Stěpanovově běžném životě nevíme téměř nic, nemáme ani žádná biografická data. Žil v Petrohradě a trénoval v klubu Dr. Wladyslawa Krajewského, zakladatele ruské těžké atletiky, v doktorově bytě na Michajlovském náměstí. Dokázal udělat deset tlaků s párem 32,8kg koulí s uchem (bulin), tytéž koule zvedal desetkrát trhem z visu a provedl cvik "turecký vztyk" se 49kg koulí, kterou držel dnem nahoru. Při vystoupeních nebo na konkursech tělesné krásy demonstroval nejen dokonalost postavy, ale plastickými pózami naznačoval svou kulturnost a nevídanou dovednost v ovládání svalů. Dochované studiové fotografie, mimochodem značně kvalitní, odhalují našim očím navyklým na muskulaturu moderních bodybuilderů jisté "nedostatky" rozvoje svalů (podotýkám, že nemám v úmyslu kritizovat, pouze k nim obrátit pozornost). Třemi hlavními po mém soudu jsou: 1) slabší vývoj prsních svalů - tlaky vleže na podlaze sice existovaly, ale spíše v silové verzi, 2) slabší vývoj latissimů - borci snad znali shyby nebo šplh na laně, ale sotva co jiného, 3) celkově slabší rozvoj stehen - borci nepraktikovali dřepy ani tlaky nohama. Na druhé straně vidíme pěkné bicepsy, deltové a břišní svaly.

Konstantin Stěpanov

V roce 1913 měl Stěpanov následující míry: výška 182 cm, váha 87 kg, hrudník volně 116 cm, hrudník v nádechu 121 cm, krk 45 cm, biceps 43 cm, předloktí 35 cm, pas 89 cm, stehno 60 cm a lýtko 43 cm. Byl oblíbencem trenéra a manažera zápasu v Rusku Ivana Lebeděva, jenž jej ve svém časopise Herkules nazval "Apollónem 20. století". Později Stěpanov profesionálně zápasil.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSedm profesionálů v přípravě na květn...
Neutralni typ (18:51) • Mostafa ma totane predimenzovane nohy
magazínTréninkový videolog: Jan Turek (04/20...
ironfighter (23:34) • 2x covid, pekne, hlavne ze s normalnim prubehem. Honzovi drzim palce a at se dari nejen...
magazínMonika Špačková - trénink nohou 6 týd...
eSko (12:52) • Nízký počet spálených kalorií při silovém tréninku je zcela správně. Odborné studie s k...
magazín"Big Ramy" vystoupil na slavnostním o...
md (13:42) • No cvičení mu jde evidentně lépe jak zpěv, ale i tak 💪😁👍
magazínŠest profesionálů v přípravě na květn...
MartinG (21:41) • Sú to obyčajné kŕčové žily, niekto na to má predispozíciu, jasné že sypka tomu asi troc...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra