Reklama:
Kupte 3x Protein Break a máte mléčnou rýži ZDARMA!
Akční cena na oblíbený Protein Break a skvělý dárek k tomu! Více zde.

Svaly a síla z minulosti: Pierre Gasnier, miniaturní Herkules

8.408 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Divácky převelice atraktivní a profesně velmi populární, ale často zpochybňovanou siláckou disciplinou bývalo trhání řetězů. Což o to, pokud silák upevnil řetěz třeba k podlaze a ve stoji s pokrčenýma nohama pořádně zabral, dalo se věřit tomu, že středně tlustý řetěz tahem okolo 300 kg silou neúplného mrtvého tahu přerval, podobně nadechnutím hrudníku a napnutím latissimů. Existují naaranžované fotografie, na nichž silák napnutím bicepsu trhá řetěz s články silnými 6 - 8 mm. Klíčovým slovem je "naaranžované", jinak řečeno klamavě reklamní (viz fota siláků Leitnera, Paulsena a Sampsona). Podle katalogů výrobců řetězů z této doby lze zjistit, že řetěz s 8 mm tlustými články vydrží asi 2300 kg, 6mm článek praskne při tahu okolo 1500 kg, 5mm článek snese 800 kg a 3mm nejslabší článek unese 350 kg. Zdá se tedy, že roztržení takových řetězů bez předchozí úpravy (podobně jako u lámání mincí) naříznutím a zamaskováním řezu, naleptáním kyselinou nebo zahřátím s následným prudkým zchlazením nelze silou smrštění svalů provést.

Siláci Leitner, Paulsen a Sampson

Siláci nicméně používali řetězy z drátu s nesvařovanými oky ve tvaru "S" nebo "8", které se při tahu anebo zkroucení rozevřely a zdeformovaly až k prasknutí - tyto výkony snad akceptovat můžeme. Koneckonců takových "trhačů" byla v historii dlouhá řada, stačí jenom připomenout "Cyclopa" (Franz Bieńkowski) a Stanislawa Radwana z Polska, Charlese Sampsona, Alexandra Zasse z Ruska, Mila Baruse z Německa, Johna Grüna-Marxe z Lucemburska, Francouze "Battu", Charlese Vansittarta z Anglie nebo Sebastiana Millera z Německa, a taky Chucka Sipese, Dennise Rogerse a Stainlesse Steela z moderní doby. Kupříkladu Charles Sampson údajně trhal napnutím bicepsu řetěz s oky z drátu tlustého 0,95 cm čili 3/8 palce. V případě Joea Greensteina to máme dokonce doloženo filmovým záznamem na YouTube. Eugen Sandow naopak pokládal trhání řetězů za důkaz zručnosti a silového fortele, jenž může vést k vážným zraněním.

Silák Pierre Gasnier
Mezi výtečné trhače řetězů - a dnes již nezjistíme, zda byly předem upraveny - patřil miniaturní "francouzský Herkules" (Hercule Français miniature, L'ercole Francese) Pierre Gasnier, narozený 16. prosince 1862 v Paříži. Podle data narození žil ve stejné době jako Sandow (narozen 1867), díky svým kouskům získal místo v programu cirku Barnum&Bailey a na přelomu 19. - 20. století (1897 - 1903) jezdil po celé Evropě i Severní Americe. Postavou byl Herkulovi na hony vzdálen, protože na výšku 157 cm vážil 63,5 kg, měl sice svalnatý trup (krk 41 cm, biceps 42 cm, předloktí 39 cm a zápěstí 18 cm), avšak slaboučké nohy, viz studiová fotografie s fíkovým listem. Honosil se tím, že holýma rukama narovnával podkovy, trhal balíčky karet i řetězy a pravou rukou zvedal šroubovým tlakem 115,7kg činku (236 francouzských liber neboli 254 amerických) s 5 cm tlustou osou, kterou nezvládl ani slavný "Cyclop" Bieńkowski, ani vzpěračský šampión Hans Beck. Co se "Cyclopa" týče, problémem určitě nebyla tloušťka žerdi, jako spíš samotná váha. "Cyclopovi" je připisován maximální (a hodně pochybný) výkon ve šroubovém tlaku 113 kg.

Nyní k dotyčné čince. Přirozeně měla dodat Gasnierovu jménu punc nepřekonatelnosti, když už on sám se překonal, neboť si odjakživa přál zvednout dvojnásobek své váhy. Činka byla dlouhá 120 cm, měla násypné duté koule a uprostřed osy krátké vybrání průměru 5 cm, které se vzápětí rozšířilo asi na 15 cm s cílem zabránit soupažnému vzepření. Na ose je vidět nápis "236 livres", což převedeno z francouzských jednotek činí 115,7 kg. Gasnier činku postavil na jeden konec, převrátil na rameno a šroubovým tlakem dopravil do napnuté paže. Za zopakování výkonu nabízel prémii 1000 dolarů! Se svázanými kotníky nohou Gasnier zvedl trhem jednou paží 60 kg, taky to je ukázka síly a dovednosti, neboť nemohl použít rozskoku chodidel. Napnutím hrudníku přetrhl řetěz z drátu testovaný na tah 340 kg a totéž prý dokázal bicepsem. Roztáhl gumový expander se třemi tlustými pásy, který pět lidí natáhlo jen na délku 10 cm.

Pierre Gasnier při šroubovém tlaku se svou činkou

Gasnier měl dceru Pierette (nar. 1908), také silačku, která vážila 52 kg a zvedla svoji váhu jednou paží nad hlavu. Podle vyprávění byl Gasnier ohromný jedlík, neboť spořádal k jednomu jídlu kilo masa, 12 vajec a vše spláchl dvěma láhvemi vína. Těsně před smrtí v prosinci 1923, ve věku 61 let, prý vážil 300 liber (135 kg), vzhledem k rozměrům postavy, zejména výšce, půjde ale zjevně o omyl! Snad bychom akceptovali 200 liber čili cca 90 kg.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYseznamka Hledám prima ženu z Prahy.
Zachovalý single sympaťák se smyslem pro humor, hledá prima ženu z Prahy. Odepiš..., nemáš přeci...
práce Trenér / clever fit Fitness Coac...
Clever fit s více jak 400 pobočkami v Evropě přichází do Ostravy a hledáme právě vás: Osobní tren...
práce Trenér na HPP
Do našeho týmu hledáme nového kolegu na pozici trenér-obsluha baru a balneo provozu. Licence: Ins...
bazar Časopisy Muscle & Fitness (1992-2004)
Daruji hromadu časopisů Muscle & Fitness z let 1992-2004. Nejvíce čísel za sebou je z let 1993 a 2003. Osobní předání v Praze u Náměstí Míru. Pokud byste chtěli nějaké konkrétní číslo, tak napište.
seznamka Osud a život
Hledám holku se sport postavou, s humorem, s citem a rozumem, milující život. Holku která si nest...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie