Reklama:

Ronnie Coleman pod mikroskopem - genetika šampióna

19.947 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Asi pouze ve světě kulturistiky platí označení "freak" neboli monstrum za ten největší kompliment. Slovo anglického původu většinou označuje mrzáka, blázna, někoho nenormálního, ale také nadšence. Jen v našich kruzích používáme toto slovo ve zcela specifickém významu. Ať je to tak nebo tak, věda zcela jednoznačně potvrdila, že osminásobný držitel titulu Mr. Olympia Ronnie Coleman je skutečné monstrum. Při příležitosti Olympia Expo 2013 v Las Vegas firma specializující se na sportovní genetiku MuscleGenes, Ltd., prozkoumala jeho DNA a po důkladném vyšetření a analýze vyhotovila vědeckou zprávu.

Speciálně v Colemanově případě musíme označení "monstrum" rozšířit o přídavné jméno "genetické". Není to ovšem jenom jeho genetika, která ho optimálně předurčovala pro náš sport. Jeho úspěch spočíval i v tom, že tréninkové programy měl sestavené tak, aby využil co nejlépe své genetické přednosti. Je téměř neuvěřitelné, jak odborná zpráva potvrzuje, že vysoký objem jeho velmi náročného tréninku šestkrát týdně s procvičováním každé svalovou partii dvakrát týdně se dokonale hodil k jeho genetickému profilu. Na svoje genetické předpoklady dokázal dokonale naroubovat perfektní tréninkové a výživové programy. Je skutečně udivujícím příkladem pro přirozenou selekci. Ronnie přišel na svět s perfektním DNA potenciálem a to mu umožnilo stát se nejlepším kulturistou na světě a nepřekonatelným monstrem našeho sportu.

Narodil se matce samoživitelce jako její první dítě 13. května 1964 v Monroe ve státě Louisiana. Později následoval ještě bratr a dvě sestry. Jako mladíka bychom ho ještě pojmem monstrum rozhodně neoznačovali, ale byl již na svůj věk silný a disponoval tvrdými, šlachovitými svaly. Ještě před dosažením věku deseti let platil za nejsilnější dítě v širokém okolí, a jakmile se chopil činek, tak ihned platil rovněž za toho nejsilnějšího. Ve 14 letech nastoupil na střední školu do Bastropu (městečko poblíž jeho bydliště) a začal cvičit s činkami. Problém byl, že v podstatě nevěděl, jak má cvičit. Ale to se vše velmi rychle změnilo: "V 15 letech jsem se stal členem školního powerlifterského týmu. Vážil jsem zhruba 80 kg při výšce 175 cm a soutěžil jsem tedy v kategorii do 82 kg. V bench-pressu jsem dosáhl výkonu 140 kg, v mrtvém tahu a v dřepu 205 kg a můj trenér tím byl nadšený."

Colemanův vstup do světa kulturistiky se stal již legendou. Po absolvování střední školy se zapsal na proslulou Grambling State University a stal se členem renomovaného týmu amerického fotbalu. Svoje studium uzavřel s vyznamenáním a potom se zaměřil na kariéru ve veřejných službách. V roce 1989 se přestěhoval do Arlingtonu v Texasu, aby začal pracovat jako příslušník místní policie, a hned zamířil do světově proslulého Metroflex Gymu Briana Dobsona. Zkušený vlastník posilovny velmi rychle rozpoznal Colemanův mimořádný potenciál a objasnil mu, že by mohl být budoucím mistrem světa. Ronnie si myslel, že přehání, a tak ho nebral moc vážně, ale když mu Dobson nabídl bezplatné členství, pokud se připraví na soutěž, tak tehdy jako pětadvacetiletý ihned souhlasil. Dnes k tomu říká: "Když se mne někdo zeptá, jak došlo k tomu, že jsem se stal Mr. Olympia, tak odpovídám, že z toho důvodu, že mi Brian Dobson nabídl bezplatné členství v posilovně. Bez Briana bych rozhodně na soutěžní dráhu ani nepomýšlel."

Dobson byl přesvědčen hned od počátku, že Ronnie je genetické monstrum. Člověk by si myslel, že je jasnovidcem, když to tvrdil 15 let předtím, než to věda potvrdila… Coleman hned při své první soutěži Mr. Texas v roce 1990 získal bez problémů titul nejenom v těžké váze, ale stal se i absolutním vítězem. Na nejvyšší domácí soutěži v tomtéž roce NPC Nationals skončil třetí. Třebaže o rok později na stejné soutěži skončil čtvrtý, tak byl vybraný do reprezentačního družstva na mistrovství světa v Polsku 1991. Zde vyhrál těžkou kategorii a díky tomu získal profi kartu - 18 měsíců po své první soutěži! To může dokázat pouze monstrum…

V letech 1992 až 1997 nic nenasvědčovalo tomu, že Ronnie bude příštím Mr. Olympia. Sice v roce 1995 zvítězil na Canada Pro Cup a o rok později ho dokázal obhájit a na Mr. Olympia skončil šestý, ale v roce 1997 se propadl až na deváté místo. Ovšem poté již následoval výkonnostní skok. Nejprve ke konci evropského turné, následujícího po soutěži Mr. Olympia, konečně porazil Kevina Levroneho, přezdívaného "Maryland Muscle Machine", který zvítězil na předchozích šesti soutěžích tohoto mega turné. V květnu 1998 skončil na San Francisco Pro druhý za Kevinem Levronem, ale porazil ho na Toronto Pro a věhlasné soutěži Night of Champions v New Yorku.

V této době začal spolupracovat s expertem na diety Chadem Nichollsem a výsledky se velmi rychle dostavily, o pět měsíců později se již stal Mr. Olympia! Ronnie je přesvědčen, že tato spolupráce měla zásadní vliv na jeho další kariéru: "Radikální zlepšení v roce 1998 jde zcela na vrub Chada Nichollse. On zcela změnil moji výživu a tréninkovou filosofii. Musel jsem zařadit velký objem kardio tréninku, který jsem zvýšil z jedné hodiny až na dvě denně. To pro mne nebylo zdaleka jednoduché, protože jsem stále ještě pracoval jako policista na plný úvazek. Zvýšil mi příjem bílkovin a naopak redukoval sacharidy. Tyto změny byly tak radikální, že jsem se neubránil pocitu, že jsem dělal předtím všechno špatně. Neměl jsem ani ponětí, jak málo jsem toho věděl. Při přípravě na Mr. Olympia 1998 to bylo poprvé, kdy jsem na základě Chadových tipů správně provedl sacharidovou superkompenzaci." Pod jeho vedením Ronnie dokázal prakticky beze zbytku vyčerpat a uplatnit svůj genetický potenciál. V principu zůstal v průběhu celé své kariéry u vysoceobjemových programů až do doby, kdy v roce 2005 získal svůj osmý titul Mr. Olympia, a v roce 2007 se čtvrtým místem s tímto pódiem rozloučil. Pro mnohé fanoušky ovšem stále zůstává tím nejlepším, a co víc, i tím nejmonstróznějším kulturistou všech dob!

Popsali jsme si ve stručnosti famózní kariéru Ronnie Colemana, ale vraťme se k meritu věci, tedy k analýze jeho genetického profilu. Zde jsou nejdůležitější body této odborné zprávy.

Colemanovy "tréninkové geny"

Jedním z nejzajímavějších genů pro kulturisty je ACTN3. Dle expertů firmy MuscleGenes poskytuje svému nositeli schopnost budovat enormní sílu a svalovou hmotu. Coleman má specifickou variantu tohoto genu, která vede k největší produkci svalového proteinu alfa-aktinin-3. Tento protein pomáhá svalům lépe odolávat poškozením, kterým jsou vystavené vlivem těžkého silového tréninku. Kromě toho může regulovat anabolické signální cesty jako reakci na silový trénink a přitom zvyšovat hladinu testosteronu. Vědci zjistili, že muži s Colemanovou verzí ACTN3 se lépe zotavují po silovém tréninku než ti, kteří mají takovou variantu tohoto genu, která žádný alfa-aktinin netvoří. Jeho svaly se tedy lépe a rychleji zotavují a budou tedy po tréninku silnější. Ronnie Coleman mohl tedy trénovat častěji než muži s jinými variantami genů ACTN3. Genetický rozbor potvrdil to, že Coleman trénoval správně a naplňoval tedy tím svůj genetický potenciál. K tréninku s více opakováními, s větším počtem sérií, kratšími pauzami mezi nimi, s redukovanými sériemi, aby dokonale vyčerpal svoje svaly, dospěl metodou pokusů a omylů, ale jeho tréninkové postupy přesně odpovídaly jeho genetickému profilu.

K tomuto tématu dodává odborník Mark Gilbert z MuscleGenes: "Když jsme obdrželi z laboratoře Colemanovy výsledky, byli jsme velmi spokojeni, protože to bylo přesně to, co jsme očekávali. Sportovcům s touto genovou variantou doporučujeme ten nejvyšší objem tréninku, pokud možno také s co nejvyšší frekvencí, tedy trénovat co nejčastěji." Coleman se stal jistě také díky tomu tak úspěšným kulturistou, že dokázal trénink optimálně přizpůsobit svojí genetice. A to je také asi nejlepší vysvětlení pro dlouhotrvající a nikdy nekončící diskuze, jaký trénink je ten nejlepší. Vědecké studie v posledních desetiletích nemohly prokázat, zdali je lepší vysoký, nebo nízký objem tréninku, a až genová analýza odhalila, že sportovci s rozdílnými genovými variantami také reagují rozdílně na tréninkové zatížení.

Colemanovy "potravinové geny"

Ronnie Coleman zařazoval, tak jako většina ostatních kulturistů, dietu s vysokým příjmem bílkovin a s malým množstvím sacharidů. On si ale mohl dovolit konzumovat na rozdíl od jiných kulturistů relativně velké množství sacharidů, aniž by se to projevilo ukládáním větší vrstvy podkožního tuku. Je známé, že jeho trenér Chad Nicholls mu naordinoval v přípravě na Mr. Olympia 2003 některé dny až 2500 gramů sacharidů, a dokonce i v předsoutěžní přípravě 900 gramů denně a jednou v sacharidové superkompenzaci 1900 gramů. Zdroj sacharidů se skládal kromě ovesných vloček z kukuřičné kaše, brambor, ale s ohledem na enormní množství také z méně hodnotných zdrojů označovaných jako junk food. Tato dieta se vyprofilovala na základě pokusů a omylů, ale nakonec se ukázala jako ideální s ohledem právě na jeho genetiku. Mark Gilbert to objasňuje: "Vedle mnoha jiných úloh mohou svalové geny určovat také reakci organismu na příjem sacharidů. Některé ze zkoumaných genů také řídí a určují funkci inzulínu. Jak se ukazuje, lidé se slabou funkcí inzulínu obtížně shazují, pokud opravdu důsledně nekontrolují nízký příjem sacharidů. To platí dokonce i u diet s nízkým kalorickým příjmem, které u osob s dobrou inzulínovou funkcí jinak nejlépe fungují. Takže nijak nepřekvapuje, že genetický profil Colemana disponuje třemi ze čtyř ideálních variant genů, které silně ovlivňují inzulínovou funkci (čtvrtá varianta je neutrální). To ho zařazuje do té nejvyšší skupiny, mezi 5 až 10 procent pokusných osob, které jsme s ohledem na inzulínové funkce vyšetřovali."

Jak se tedy dalo očekávat, tak Coleman disponuje všemi geny pro rozvoj síly a svalové hmoty. Ovšem hlavní příčina jeho úspěchu bylo včasné rozpoznání, které tréninkové a výživové postupy na něho nejlépe fungují. Součástí jeho strategie byly brutální tréninky s vysokým objemem a vyčerpávající redukované (násobné) série. Každou svalovou partii zatěžoval minimálně dvakrát týdně. Pro jeho výjimečnou kariéru bylo rozhodující, že včas objevil pro sebe ideální tréninkový program a u něho věrně zůstal po celou její dobu. Je ohromující, že Colemanovy postupy byly intuitivně správné a že genetické testy jenom poskytly vědecké zázemí a rozkryly, proč tomu tak je.

Možná je pro řadu ambiciózních kulturistů skličující, že genetika je klíčem k úspěchu, a to nejen v našem sportu, ale platí to všeobecně. Rozlučme se s představou, že každý, kdo tvrdě trénuje a dělá vše pro to, aby se stal úspěšným kulturistou, může i pomýšlet na titul Mr. Olympia. A nemusíme mířit tak vysoko, bez genetických dispozicí sotva dosáhneme byť na titul lokálního amatérského mistra. I k tomu totiž potřebujete ne dobrou, nýbrž vynikající genetiku! Kdo má široké boky, krátké nohy, dlouhý trup a podobné hendikepy ve fyzickém vzhledu, asi těžko může pomýšlet na úspěšnou kariéru kulturisty. No, pomýšlet může, ale bude téměř stoprocentně zklamán. Stačí většinou sebekritický pohled do zrcadla, pochopitelně bez růžových brýlí, abychom zjistili pravý stav věci. Pokud vidíme úzké bohy, štíhlý pas, proporčně rozvinuté končetiny s přiměřenou délkou, vyváženost horní a dolní poloviny těla, tak to vše, ale i mnoho jiných parametrů, které nejsou na první pohled patrné, nás předurčuje k úspěšné kariéře. K tomu ovšem potřebujeme i nadprůměrnou schopnost pozitivně reagovat na progresivní silový trénink růstem síly a svalové hmoty. Posledním faktorem, ne ovšem v pořadí důležitosti, je rovněž výjimečná ctižádost a motivace, ta umožňuje překonat veškeré překážky, se kterými se ambiciózní kulturista v cestě za titulem setká. A právě u Colemana se ctižádost ideálně propojila s jeho výjimečnou genetikou, a když k tomu přidal pro něho ideální trénink a výživu, tak už mu nic nebránilo stát se osminásobným Mr. Olympia!


Foto:
https://www.instagram.com/ronnie_coleman_x


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

16.02.16:33Jarda 74 - Ale stejně je to borec....genetiku a všechno další potřebn..
13.02.17:19jari - Ne, cvičil jako idiot....vlastně v tom pokračuje.
08.02.18:37Mikuc - Jak jinak? Pohybový aparát si za ty roky a tisíce a tisíce..
08.02.18:16Arnold Strong - A byli i jeho zraneni dilem jeho genetiky?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra