Reklama:

Zemřel účastník Mr. Olympia
2005 Michael Sheridan

22.023 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Minulý rok nás navždy opustili hned tři bývalí účastníci Mr. Olympia, když zemřeli Mirosław Daszkiewicz, Luke Sandoe a Josef Grolmus. A letošek bohužel v tomto smutném ohledu nezačíná o nic lépe. Svět kulturistiky včera zasáhla zpráva o smrti padesátiletého Brita Michaela Sheridana, který ke zmíněnému nejprestižnějšímu klání profesionálního bodybuildingu nastoupil v sezóně 2005. Příčinu smrti 166 cm vysokého závodníka v tuto chvíli neznáme, ale hovoří se o tom, že Michaelovo bezvládné tělo bylo nalezeno na podlaze jeho koupelny a přes okamžitou resuscitaci už ho nebylo možné zachránit.

Michael Sheridan na European Pro 2001 (foto: Bodybuilder.hu)

Sheridan profesionální kartu, která jej oprávnila přestoupit do tehdejší profesionální divize IFBB, získal po vítězství v kategorii do 90 kg na mistrovství Velké Británie 1999. Poprvé ji zužitkoval 10. března 2001 při účasti na European Pro v Budapešti, které ale také v některých historických tabulkách nese více vypovídající označení Grand Prix Hungary. Michael tehdy na soutěži dosáhl na patnácté místo, když za sebou nechal tucet soupeřů. Předčili jej zde naopak například Dennis James, Chris Cormier, Dexter Jackson, Claude Groulx, Jaroslav Horváth, J. D. Dawodu, Melvin Anthony, Garrett Downing nebo Eddie Abbew.

Michael Sheridan na Mr. Olympia 2005 (foto: Flexonline.com)

Vrchol profesionální kariéry pro Michaela Sheridana přišel v letech 2004 a 2005. Na podzim roku 2004 se na Grand Prix Russia ze čtvrtého místa kvalifikoval k účasti na příští Olympii, když nachytal na švestkách jinak úspěšnějšího Krise Dima a z dalších známějších profíků předstihl Tommiho Thorvildsena. V soutěžním ročníku 2005 si posléze možnost nastoupit k Mr. Olympia samozřejmě nenechal ujít, a že zde nakonec spolu s Alexanderem Fedorovem a Quincym Taylorem obsadil dělené devatenácté místo, jej příliš trápit nemuselo. Zúčastnil se nejdůležitější kulturistické události a to už mu nikdo vzít nemohl.

Michael Sheridan na EVLS Prague Pro 2014 (foto: Jaroslav Trnka, Ronnie.cz)

Zároveň ale bylo zřejmé, že pro Michaela bude obrovsky těžké se na pódium Olympie ještě někdy vrátit, a tak si v roce 2008 odskočil do organizace NABBA, kde v kategorii profesionálů změřil síly s Lionelem Beyekem na Mr. Universe. Zpět do někdejší profesionální divize IFBB, která se ale mezitím proměnila v profesionální ligu IFBB Jima Maniona, zamířil až ve chvíli, kdy se zde etablovala lehčí hmotnostní kategorie. V ní v roce 2010 obsadil slušné sedmé místo na New York Pro. Naposledy v Manionově profesionální lize závodil v sezóně 2014, a to překvapivě už ale opět mezi těžkotonážníky, v jejichž konkurenci se představil i českému publiku na EVLS Prague Pro. O rok poději Michael už byl opět ve federaci NABBA a na Mr. Universe v kategorii profíků svedl souboj se Slavojem Bednářem či Jakem Nikolopoulosem. Stejně jako někteří další závodníci i Mike provozoval vlastní posilovnu a s kulturistikou byl tak spjat v mnoha směrech. Jeho předčasný odchod je proto pro svět bodybuildingu značnou ztrátou.


Použité elektronické zdroje:

 • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2021-01-20]. Dostupné na http://www.musclememory.com
 • Getbig.com's Contest Results [online] [cit 2021-01-20]. Dostupné na http://www.getbig.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  22.01.13:40Paulie02 - Z pohledu kulturistiky to byl závodník, bez kousku seberef..+1
  22.01.09:01moab - Když někdo zneužívá nebezpečné látky, aby se zlepšil, a ne..+1
  22.01.07:04Zodiak411 - moab: Na Olympii ho nazvali nejmenším závodníkem, ale s ne..
  21.01.22:08moab - https://youtu.be/T-SzHFW7nr0
  21.01.14:41Lee_Priest - Škoda zmařeného života... Nicméně tohle čeká velké procent..+2
  21.01.11:49dzordn2 - Máte pravdu, je to Garrett Downing. :-) Fotky jsou z Europ..
  21.01.11:29Veteran - Po rozkliknutí té fotky vpravo nahoře tam není vlevo Rodne..
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDennis Wolf je po operaci
  Zodiak411 (22:12) • Dennis má hezkou `důchodovou` formu. Snad se brzy uzdraví a zase ho někdy uvidíme v Pra...
  magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
  powr (21:13) • u lidí s objemem stehna `metr` (uezza jeppa/ray wiliams) asi blbost
  magazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
  moab (09:28) • Proč by to dělal? S vysokou pravděpodobností by končil v poli poražených, což by jeho b...
  magazínJak se stát závodníkem v powerlifting...
  Palec077 (07:23) • `Vykoná dřep s takovou hloubkou, kdy je střed kyčelního kloubu níže než vrchol kolene,...
  magazínLazar Angelov: Bral anabolické steroi...
  Arnold Strong (23:14) • A proc Angel nezavodil v nejake kategorii ?kvuli zdraví?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra