Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Z archivu Dennise Jamese: "Big Ramy" před semifinále Mr. Olympia 2020

6.630 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Mamdouh Elssbiay
- velkolepé přivítání
v Káhiře
Mr. Olympia 2020: výsledky a fotografie
Od kulturisty, který profi kartu vybojuje v osmadvaceti letech se soutěžní hmotností 128 kg, a to navíc, aniž by měl nějakou neřešitelnou slabinu ve vyváženosti postavy, řada lidí jednoduše následně očekává velké věci. Dlouho se ale zdálo, že Mamdouh Elssbiay, o kterém je řeč, svůj potenciál nikdy stoprocentně nenaplní. "Big Ramy", jak se tomuto 178 cm vysokému egyptskému kolosu přezdívá, se léta potýkal s tím, že ačkoliv byl vždy nejmohutnějším borcem na pódiu, v připravenosti, seperaci svalů a množství detailů na své soupeře ztrácel. A to ho stálo výsledky, když ho nezřídka překonali podstatně subtilnější borci, počítaje třeba i o nějakých 30 kilogramů lehčího Dextera Jacksona.

Mamdouh Elssbiay několik okamžiků před semifinále Mr. Olympia 2020 (foto: Instagram.com/bigdjames)

Že Elssbiayovi vítězství z velkých soutěží, včetně toho z Mr. Olympia, unikalo, bylo frustrující nejenom pro něj samotného, ale i pro jeho fanoušky. Ti mu přáli úspěch jednak proto, že chtěli jako šampióna Olympie vidět opravdové monstrum, ale snad ještě častěji také z důvodu, že "Big Ramy" přes své brutální objemy působí jako upřímný, skromný a vždy ke všem milý chlapík. Příčin, pro něž Elssbiay na pódium roky nedokázal přinést takovou formu, kterou od něj mnozí čekali, bylo několik. Před minulým ročníkem Mr. Olympia sám přiznal, že to, jak v minulosti střídal nejrůznější guru na předsoutěžní přípravu, bylo jeho velkou chybou. Zpravidla totiž nějakou dobu trvá, než i ten nejzkušenější kouč pozná, na co a jak reaguje závodníkovo tělo, a je mu pak schopný ušít závěr přípravy na míru. Další věcí je, že jej řada těchto trenérů nedokázala přimět k tomu, aby v přípravě šel až na samou hranici jeho možností. Aby si hrábl tak na dno, že mu bude po týdnech diety, tvrdých tréninků, hodinách kardia a předlouhých lekcích pózování zatěžko udělat vůbec těch několik kroků, které dělí dveře posilovny od auta na parkovišti.

Mamdouh Elssbiay několik okamžiků před semifinále Mr. Olympia 2020 (foto: Instagram.com/bigdjames)

Pro to, aby "Ramy" konečně překročil svůj vlastní stín a na pódium přinesl takovou kombinaci objemů a připravenosti, které jeho soupeři jednoduše už nebudou schopni konkurovat, se nakonec klíčovou událostí stala jeho spolupráce s Chadem Nichollsem, která potají začala už v červenci 2019. Chad v minulosti pracoval s Ronniem Colemanem, Nasserem El Sonbatym, Flexem Wheelerem, Chrisem Cormierem, Vincem Taylorem, Victorem Martinezem, Tomem Princem, Melvinem Anthonym nebo Günterem Schlierkampem a platí, že co jméno jeho svěřence, to pojem. První soutěží, na kterou se Mamdouh chystal pod Chadovým vedením, se stalo loňské severoamerické Arnold Classic. Vše šlo podle plánu až do chvíle, kdy Elssbiay začal několik dnů před soutěží s cukrováním. Chad si uvědomil, že s čímkoliv, co do sebe "Ramy" pošle, jeho tělo nakládá velmi efektivně, a ačkoliv mu dovolil sníst jen asi polovinu sacharidů, než by jinak dal podobně mohutnému chlápkovi, bylo to zkrátka moc a část detailů jeho svěřence najednou byla ta tam, aniž by se s tím před vstupem na pódium dalo ještě něco udělat.

Mamdouh Elssbiay několik okamžiků před semifinále Mr. Olympia 2020 (foto: Instagram.com/bigdjames)

I když tak z "Ramyho" účasti na Arnold Classic 2020 nakonec bylo až třetí místo, Chad věří, že nebýt zkušeností z této přípravy, nikdy by nebyli schopní udělat takovou formu, která vloni v prosinci Mamdouha Elssbiaye konečně dovedla k titulu Mr. Olympia a s definitivní platností z něj udělala kulturistickou legendu. Právě v přípravě na loňskou Olympii (v posledních třech týdnech i díky výraznému přispění Dennise Jamese), se Chadovi podařilo přinutit Elssbiaye zajít po psychické i fyzické stránce tak daleko, kde se ještě nikdy předtím nenacházel, a výsledkem byla dost možná ta nejlepší připravenost, jaké je v současnosti šestatřicetiletý kulturista vůbec schopný dosáhnout. O tom, že si jde "Ramy" na soutěži pro sošku Sandowa, která se zde uděluje šampiónovi, Nicholls podle svých slov nepochyboval od prvních okamžiků semifinále, před kterým vznikly i fotografie, kterými prokládáme text tohoto článku.

Mamdouh Elssbiay několik okamžiků před semifinále Mr. Olympia 2020 (foto: Instagram.com/bigdjames)

Elssbiay je některými považován za kulturistu, který by Olympii mohl kralovat několik let, když by na rozdíl od Shawna Rhodena a Brandona Curryho mohlo být v jeho možnostech a silách titul obhájit. Chad Nicholls přitom rozhodně nechce ponechat nic náhodě a v hlavě už má věci, na kterých by byl rád, aby jeho svěřenec pro příště zapracoval. Společně se budou soustředit na to, aby "Big Ramy" letos k Mr. Olympia nastoupil s vylepšeným spodkem zad i vrškem prsních svalů, o něco mohutnějšími tricepsy, a také s lépe separovanými kvadricepsy. Očekává také, že díky tomu, že si Mamdouh bude moci snad dopřát delší a strukturovanější objemovou fázi přípravy než v loňské bláznivé sezóně, mohl by závodit asi o 2,5 kilogramů mohutnější, což by znamenalo, že "Ramy" před rozhodčí předstoupí asi se 134 kilogramy. V žádném případě ale neuvažují o nějaké bezhlavé honbě za dalšími objemy. Elssbiay zkrátka nabere pouze tolik, kolik bude potřeba, aby zaplnil Chadem zmíněná slabší místa. Jak si Mamdouh v letošní sezóně povede, zda se mu podaří dosáhnout dalších zlepšení a titul Mr. Olympia obhájit, pro Vás samozřejmě budeme v následujících měsících sledovat!

Mamdouh Elssbiay několik okamžiků před semifinále Mr. Olympia 2020 (foto: Instagram.com/bigdjames)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra