Reklama:
LIMITOVANÁ EDICE v akci 1+1:
Perníčkový 100 % Whey Protein

Ms. Olympia 2020:
výsledky a fotografie

30.938 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Když Joe Weider v roce 1965 zakládal soutěž Mr. Olympia, šlo mu o to dát nejlepším kulturistům dané doby možnost mít kde závodit a vydělat si nějaké peníze. I když tehdy do klání určitě vkládal jistá očekávání, zřejmě by jej ani ve snu nenapadlo, v jakou událost se Olympie rozroste a jakou prestiž tato značka v budoucnosti získá. Patnáct let nato, když si Larry Scott odnesl svou první korunu pro šampióna soutěže, do portfolia Olympie přibylo také klání v kulturistice žen. Akce s názvem Ms. Olympia poté svou historii psala nepřetržitě až do roku 2014, kdy se kategorie ženského profesionálního bodybuldingu ovšem ocitla nad propastí. Byla vyřazena z programu tradičního severoamerického Arnold Sports Festivalu a posléze také z programu samotného Olympia Weekendu.

Posedown účastnic Ms. Olympia 2020 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Semifinálová vyvolávání:
1.Anderson, Ash, Jones, Martin, Shaw, Trevino
2.Boswell, Chartrand, Hadley, Zámolová
3.Buck, Ivancik, Lankowski, McDay, Oriquen
4.Ash, Martin, Shaw, Trevino

Pomocnou ruku kulturistkám v časech nejvyšší nouze podal majitel společnosti Wings of Strength a od letoška také vlastník celé Olympie Jake Wood. Vytvořil pro ně novou vrcholnou soutěž Wings of Strength's Rising Phoenix World Championships, která v letech 2015 až 2019 Ms. Olympia nahradila. Během této doby se kategorii díky viditelné změně v trendu rozhodování a mnoha dalším krokům podařilo restartovat a vloni přišlo oznámení, na které všechny kulturistky čekaly. Ms. Olympia se letos na Olympia Weekend vrátila, díky čemuž do kategorie v uplynulých měsících začalo proudit o to více závodnic. To mělo za výsledek také to, že se na obnovené Olympii kulturistek v pátek 18. prosince v prostorách floridského Orange County Convention Center sešlo skvěle poskládané startovní pole. A nic na tom nezměnil ani fakt, že k soutěži nakonec nemohla nastoupit její desetinásobná šampiónka z let 2004 a 2006 až 2014 Iris Kyle, kterou v noci před soutěží potkaly zdravotní problémy, kvůli nimž podle dostupných zpráv dokonce musela být hospitalizována.

K favoritkám soutěže patřily zejména tři vítězky zmíněného Wings of Strength's Rising Phoenix World Championships Margie Martin, Helle Trevino a Andrea Shaw. Českého fanouška bodybuildingu pak samozřejmě zajímalo, jak si na své první Olympii mezi kulturistkami povede Margita Zámolová, která v profesionální lize IFBB Jima Maniona v předchozích letech úspěšně nastupovala ve physique. Kandidátky na medaile Margie, Helle a Andrea žádné překvapení nedopustily a všechny se dostaly do prvního semifinálového vyvolávání, které je pro ten opravdu top výsledek závodníků na soutěžích v bodybuildingu určující. V tom je doplnily ještě Irene Anderson, MayLa Ash a Monique Jones. Margita Zámolová dostala prostor ve druhém čtyřčlenném vyvolávání, což značilo, že je po prejudgingu na dosah umístění v top 10!

Posedown účastnic Ms. Olympia 2020 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)


Finanční odměny:
1. místo50.000 $
2. místo20.000 $
3. místo12.000 $
4. místo7.000 $
5. místo6.000 $
celkově95.000 $

Historicky dvanáctou šampiónkou Ms. Olympia nakonec byla vyhlášena úřadující vítězka Wings of Strength's Rising Phoenix World Championships Andrea Shaw, která se do představ rozhodčích znovu trefila nejlépe, a to ačkoliv na zmíněné soutěži před dvěma týdny možná závodila ještě o vlásek ostřejší. Andrea, která v den konání Ms. Olympia slavila narozeniny, sice nebyla tak mohutná jako další medailistky Margie Martin a Helle Trevino, ale na pódium přinesla nejenom parádní vyrýsování a svalovou tvrdost, ale také krásné tvary, symetrii, vyváženost, úzký pas a ženskost. Vynikající byla ve všech pózách a přesně to se od šampiónky očekává. Americká závodnice, která ještě vloni na Toronto Pro Supershow starovala v kategorii physique, za poslední rok a půl zaznamenala pozoruhodný progres, který ji katapultoval do vybrané skupiny vítězek Ms. Olympia. Připomeňme, že jimi kromě ní jsou Rachel McLish, Kike Elomaa, Carla Dunlap, Cory Everson, Lenda Murray, Kim Chizevsky-Nicholls, Valentina Chepiga, Andrulla Blanchette, Juliette Bergmann, Iris Kyle a Yaxeni Oriquen.

Druhé místo brala obrovskou spoustou plných svalů disponující Margie Martin, kterou ale právě tato až přílišná plnost stála vítězství. Postrádala kvůli ní výraznější tvrdost, což bylo patrné obzvlášť v zadních postojích. Díky těm asi nejmohutnějším kvadricepsům, jaké měl svět ženské kulturistiky možnost kdy spatřit, Margie zároveň ale disponovala tak neobyčejným "X" tvarem trupu, že by mohla snadno sloužit jako předloha k nějakému komiksu o bájných amazonkách s nadlidskými schopnostmi. Na bronz dosáhla rovněž vždy mohutná Helle Trevino, za kterou se už umístila nejsubtilnější členka top 5 MayLa Ash. MayLa rozhodčí přes své nikterak ohromující objemy oslovila vynikající stavbou těla, parádními tvary, slušnou připraveností i pózingem. Díky tomu překonala i podstatně robustnější a skvěle připravenou Irene Anderson, která první pětici uzavírá.

Přehled umístění českých a slovenských profesionálek na Ms. Olympia
jméno místo konání rok umístění
Jitka Harazímová Las Vegas 2005 4.
Jitka Harazímová New York 1997 6.
Eva Sukupová Chicago 1996 7.
Jitka Harazímová Praha 1998 7.
Eva Sukupová Praha 1998 8.
Eva Sukupová Atlanta 1995 9.
Jitka Harazímová Las Vegas 2006 10.
Margita Zámolová Orlando 2020 10.
Eva Sukupová Atlanta 1994 13.
Zdena Tvrdá Praha 1998 13.
Zuzana Kořínková Los Angeles 1991 16.
Eva Sukupová New York 1997 16.
Zuzana Kořínková New York 1993 18.
Eva Sukupová New York 1993 18.
Zdena Tvrdá New York 1997 18.
Eva Sukupová Chicago 1992 20.

Margita Zámolová to nakonec dokázala a při své první účasti na Ms. Olympia se jako závodnice, která ještě v březnu závodila ve physique, probojovala do top 10! To v dané konkurenci na v moha ohledech historickém ročníku této prestižní soutěže představuje parádní úspěch. Rozhodčím nabídla jako vždy pěknou formu a na ženskou kulturistiku v jejím podání se zkrátka dobře dívalo. Svým vystoupením v Orlandu, které Olympia Weekendu letos bylo hostitelským městem, se stala teprve pátou česko-slovenskou účastnicí Ms. Olympia. Naposledy na tomto klání z našich v roce 2006 závodila Jitka Harazímová. Za sebou Margita dokázala nechat zkušenou profi kulturistku Kim Buck i šampiónku Ms. Olympia z roku 2005 Yaxeni Oriquen, která se v Orange County Convention Center se svou bohatou a úspěšnou sportovní kariérou loučila.


Výsledky Ms. Olympia 2020:

  1. Andrea Shaw*
  2. Margie Martin*
  3. Helle Trevino*
  4. MayLa Ash*
  5. Irene Anderson*
  6. Monique Jones
  7. Asha Hadley
  8. Nicki Chartrand
  9. Reshanna Boswell
  10. Margita Zámolová
  11. Kim Buck
  12. LaDawn McDay
  13. Yaxeni Oriquen
  14. Theresa Ivancik
  15. Janeen Lankowski

* kvalifikace na Ms. Olympia 2021


Hvězdy profesionální kulturistiky žen na Ms. Olympia 2020

Více fotografií z Ms. Olympia 2020 naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.

Závodnice kvalifikované na Ms. Olympia 2021 k 18. prosinci:

jméno stát soutěž um.*
Virginia Sanchez Španělsko Romania Muscle Fest Pro 2020 1.
Andrea Shaw USA Rising Phoenix 2020 1.
Margie Martin USA Ms. Olympia 2020 2.
Helle Trevino Dánsko Ms. Olympia 2020 3.
MayLa Ash USA Ms. Olympia 2020 4.
Irene Anderson Švédsko Ms. Olympia 2020 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kulturistika žen - kvalifikační žebříček pro rok 2021 k 18. prosinci:

p. jméno stát body
1. Monique Jones USA 9
2. Aleesha Young USA 8
3. Monia Gioiosa Itálie 6
4. Margita Zámolová Česká republika 5
5. Mona Poursaleh Kanada 4
6. Anastasia Korableva Rusko 3

Na pravidla platná pro kvalifikaci na Olympia Weekend 2021 zatím čekáme. Dá se ale předpokládat, že se nebudou příliš lišit od těch pro rok 2020. Detailně rozepsaná je najdete v tomto článku.


Foto:
www.npcnewsonline.com / Jeff BinnsSouvisející články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.12.11:29jnerez - Fantastická úroveň *79* a super pokoukání. Ta stehna Mar..+1
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 64 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
Mikuc (12:15) • Přistupuje k tomu pozitivně, tak to má přeci být!:) Budeme se těšit na další sezónu a s...
magazínTréninkový videolog: Pavel Beran (07/...
torturer (23:47) • “Sezóna asi nedopadla podle tvých představ…” “Jaktože ne?” Tak to jsem vyprsk pívo *2...
magazínKateřina Ottová a Daniel Božek - trén...
Marczus (15:29) • Ježíšmarjá, proč jim zisk profi karty trvá tak dlouho? Nechápu...
magazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie