Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Olympia 212 Showdown
2020: výsledky a fotografie

34.299 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Když pořadatelé profesionální soutěže v kulturistice a fitness Europa Supershow v roce 2007 ve spolupráci s vedením profesionální ligy IFBB připravili závody, na kterých mohli profesionální kulturisté nastoupit nejenom v kategorii open, ale také v lehčí váze s limitem 210 liber (do 95,2 kg), jednalo se o krok do neznáma. Nakonec se ale tento pokus osvědčil a o rok později se v upravené kategorii do 202 liber (91,6 kg) závodilo už na větším počtu profesionálních show. Ba co víc, borci z lehčí váhy tehdy rovnou dostali prostor na Olympia Weekendu, kde tak odstartovala tradice soutěže Olympia 202 Showdown, která se pro ně stala vrcholnou událostí sezóny.


Semifinálová vyvolávání:
1.Ashkanani, Clarida, Frias, Lunsford, Peterson, Elgargni
2.Cisternino, Henry, Jewett, Kryvyi, D. Lewis, Lowe, Oslan
3.Ho, Kim, Moore, Yamagishi
4.Ashkanani, Frias, Kryvyi, Lewis, Lunsford, Oslan
5.Clarida, Lunsford, Peterson, Elgargni

Od 5. listopadu 2011 se z rozhodnutí prezidenta profesionální ligy IFBB Jima Maniona limit kategorie zvýšil na 212 liber (96,2 kg), borci v ní mohli trochu povyrůst a změnilo se také číslo v názvu jejich Olympie. Dnes je Olympia 212 Showdown už neodmyslitelnou součástí Olympia Weekendu a nic se na tom nezměnilo ani letos, kdy jednak klání změnilo majitele a kdy také sezónu profesionálů poznamenala pandemie COVID-19. Kvůli ní se sice přesunulo místo i datum konání Olympia Weekendu, ale jinak formát akce zůstal stejný. V pátek 18. prosince tak borci z lehčí váhy v prostorách floridského Orange County Convention Center nastoupili ke třináctému ročníku Olympia 202 / 212 Showdown, kde se zapojili do boje o prestižní vítězství a zajímavé finanční odměny.

Emoce Shauna Claridy poté, kdy byl vyhlášen vítězem letošního Olympia 212 Showdown (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Celkem před rozhodčí vedené zkušeným Stevem Weinbergerem tentokrát předstoupilo sedmnáct kulturistů. Z kvalifikovaných borců na pódiu z osobních důvodů chyběl pouze Keone Pearson a nedorazil ani Rumun Alfred Chiriac, který na rozdíl třeba od takového Angela Calderóna Friase nesehnal dost peněz na to, aby mohl posledních čtrnáct dnů před soutěží strávit někde mimo území schengenského prostoru a splnil tak podmínku amerických úřadů. Ty aktuálně až na velmi řídké výjimky neumožňují přicestovat občanům, kteří se v posledních dvou týdnech nacházeli právě na území Schengenu. Ačkoliv je mu už devětačtyřicet let, tak k soutěži znovu nastoupil i překvapivý loňský šampión Kamal Elgargni. Rodák z lybijského hlavního města Tripolis už krátce před závody hlásil, že od loňského roku nabral asi 2,5 kilogramu svalů, a určitě s ním bylo potřeba počítat jako s kandidátem na nejvyšší příčky i letos.


Dosavadní vítězové soutěže:
2020 Shaun Clarida
2019 Kamal Elgargni
2018 James "Flex" Lewis
2017 James "Flex" Lewis
2016 James "Flex" Lewis
2015 James "Flex" Lewis
2014 James "Flex" Lewis
2013 James "Flex" Lewis
2012 James "Flex" Lewis
2011 Kevin English
2010 Kevin English
2009 Kevin English
2008 David Henry


Že je Kamal, který v USA před soutěží absolvoval několikaměsíční tréninkový kemp ve floridské posilovně Jamese "Flexe" Lewise The Dragons Lair skutečně znatelně mohutnější než v minulém soutěžním ročníku, bylo patrné od prvních vteřin semifinále. Možná, že Kamal tentokrát nebyl tak vysušený jako vloni, možná, že měl tentokrát trochu problémy s kontrolou břišních svalů při přechodech mezi pózami, ale na pódium přinesl opravdu spoustu vyzrálých svalů, na kterých byly vidět roky tvrdé práce. Samozřejmě tak dostal prostor v prvním semifinálovém vyvolávání, které je na soutěžích v bodybuildingu pro šance závodníků na dobrý výsledek určující. V tom ho doplnili ještě Ahmad Ashkanani, Shaun Clarida, už vzpomínaný Angel Calderón Frias, Derek Lunsford a George Peterson. Doprostřed této šestičlenné řady na pozici číslo jedna a dvě rozhodčí posunuli právě Kamala, a také pouze 157 cm vysokého, ale neuvěřitelně nabitého Shauna Claridu.

Emoce Shauna Claridy poté, kdy byl vyhlášen vítězem letošního Olympia 212 Showdown (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Oba borci si to od té chvíle rozdávali v přímém souboji o vítězství, do kterého Shaun přinesl lepší kvadricepy, pořádnou míru wow faktoru a podobně jako Elgargni také podstatně vylepšené objemy. Zatímco vloni Clarida na Olympia 212 Showdown závodil s hmotností 76,5 kg, tentokrát na pódium nastoupil s 80,5 kilogramy, což pro závodníka s jeho výškou představuje pozoruhodný progres. Kamal naproti tomu díky svému vyššímu vzrůstu a širším ramenům na pódiu zkrátka působil jako mohutnější chlap. Nezbývalo než si počkat, kterého kulturistu z této různorodé dvojice rozhodčí nakonec upřednostní. Bylo ale zřejmé, že ať už zvítězí Shaun, nebo Kamal, bude proti verdiktu rozhodčích možné jenom těžko něco namítat. Zdálo se totiž, že to bude těsné.


Finanční odměny:
1. místo50.000 $
2. místo20.000 $
3. místo10.000 $
4. místo6.000 $
5. místo4.000 $
celkově90.000 $

Pohled do výsledkové listiny, kterou teď už máme k dispozici, přitom jasně ukazuje, že to těsné opravdu bylo. S rozdílem jediného bodu úřadujícího šampióna z pomyslného trůnu krále dvěstědvanáctky sesadil osmatřicetiletý Shaun Clarida, který si ve svalové vyzrálosti a hustotě s Kamalem nikterak nezadal. Z toho, co má se svou kostrou k dispozici, vytěžil, zdá se, naprosté maximum. Usilovnou prací a vytrvalým každoročním progresem se zkrátka propracoval ve 157 cm vysokou hříčku přírody a žádný kulturista s tak malým vzrůstem nikdy nebyl tak dobrý jako on. Bezprostředně poté, kdy byl vyhlášen vítězem, Shaun celkem pochopitelně nedokázal skrýt své dojetí. K tomuto jeho životnímu úspěchu totiž vedla dlouhá cesta, během které neustále musel někoho přesvědčovat, že má na to, aby v bodybuildingu svých cílů dosáhl. Na své první soutěži před patnácti lety závodil s hmotností 53,5 kg, profi kartu v roce 2012 pak vybojoval v kategorii do 65 kg a spousta lidí mu říkala, ať to rovnou zabalí, protože nikdy nebude mít na to, aby na profesionální soutěži zvítězil. Dnes ukázal, že se všichni tito pochybovači šeredně spletli a že i pro takového kapesního kulturistu, jakým je, není nic nemožné.

Emoce Shauna Claridy poté, kdy byl vyhlášen vítězem letošního Olympia 212 Showdown (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Binns)

Kamal, který si kroutí už svou sedmadvacátou soutěžní sezónu, po vyhlašovacím ceremoniálu působil, že jej dnešní porážka určitě na kolena nesrazí, a zdá se, že ve svém věku nadále pomýšlí na závodění. Připustil ale, že další soutěžní plány si stanoví až po konzultaci se svou manželkou, která se doma ve Velké Británii, kde žijí, po čtyři měsíce, kdy byl pryč, starala o veškeré povinnosti týkající se jejich dětí a domácnosti. Třetí místo při svém prvním startu na Olympia 212 Showdown vybojoval George Peterson, který jako by snad ani jiný výsledek na Olympia Weekendu neuměl. Bronz totiž bral i na posledních třech ročnících Classic Physique Olympia. George rozhodčím nabídl parádní hrudník z boku, tradičně vynikající záda a dobrou nejsvalnatější pózu, což stačilo na to, aby si ani v pro něj nové kategorii na Olympii nepohoršil. A to přesto, že mu k ideální ostrosti tentokrát možná něco málo chybělo.

Určitým zklamáním se stalo vystoupení Dereka Lunsforda, který opět nepřinesl tu formu, kterou od něj všichni čekají. Znovu budil zaslouženou pozornost svou vynikající tělesnou stavbou a nabídl parádní dvojitý biceps zezadu, ale jinak působil dost ploše. Objevují se názory, že by Derek zřejmě měl začít přemýšlet o nějaké změně. A to buď o přesunu mezi těžkotonážníky, kde by si nemusel lámat hlavu se splněním nějakého hmotnostního limitu, anebo o výměně trenéra. Je ale potřeba říci, že co bylo tentokrát špatně, ví pouze on a opět jenom na něm bude, co s tím udělá. Jako poslední se do top 5 probojoval Kuvajťan Ahmad Ashkanani, který se prezentoval spoustou hustých svalů. Vynikající byl v bočních i zadních postojích, v těch předních nicméně jednak vypadal trochu hranatě a jednak na soupeře ztrácel v separaci kvadricepsů, což je ovšem něco, co ho trápí dlouhodobě.


Výsledky Olympia 212 Showdown 2020:

  1. Shaun Clarida*
  2. Kamal Elgargni*
  3. George Peterson*
  4. Derek Lunsford*
  5. Ahmad Ashkanani*
  6. Oleh Kryvyi
  7. Angel Calderón Frias
  8. Derik Oslan
  9. Dectric Lewis
  10. Guy Cisternino
  11. Jason Lowe
  12. David Henry
  13. John Jewett
  14. Hidetada Yamagishi
  15. Errol Moore
  16. Kim Jun Ho
  16. Seonghwan Kim

* kvalifikace na Olympia 212 Showdown 2021


Hvězdy kategorie do 212 liber na Olympia 212 Showdown 2020

Více fotografií z Olympia 212 Showdown 2020
naleznete zde na stránkách Npcnewsonline.com.


Závodnici kvalifikovaní na Olympia 212 Showdown 2021 k 18. prosinci:

jméno stát soutěž um.*
Angel Calderón Frias Španělsko British Grand Prix 2020 1.
Shaun Clarida USA Olympia 212 Showdown 2020 1.
Kamal Elgargni Libye Olympia 212 Showdown 2020 2.
George Peterson USA Olympia 212 Showdown 2020 3.
Derek Lunsford USA Olympia 212 Showdown 2020 4.
Ahmad Ashkanani Kuvajt Olympia 212 Showdown 2020 5.

* um. = umístění dosažené na příslušné soutěži

Kulturistika mužů do 212 liber - kvalifikační žebříček pro rok 2021 k 18. prosinci:

p. jméno stát body
1. Radoslav Angelov Bulharsko 10
2. Nasser Sayed Kuvajt 5
3. Zoran Kolevski Makedonie 4
4. Steve Benthin Německo 3
4. Diogo Nunes Portugalsko 3
6. James Llewellin Velká Británie 2
7. Paul Latham Velká Británie 1

Na pravidla platná pro kvalifikaci na Olympia Weekend 2021 zatím čekáme. Dá se ale předpokládat, že se nebudou příliš lišit od těch pro rok 2020. Detailně rozepsaná je najdete v tomto článku.
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

19.12.19:07Zodiak411 - Ze Shauna mám radost, pamatuju si, jak jsem před pěti lety..
19.12.15:01Osiris- Lord of the Dead - zel jak si stouplne vedle druhych uz vyleze jeho slabina v..
19.12.14:56Osiris- Lord of the Dead - skoda jen ze je fakt strasne uzky v ramenou a hrudniku
19.12.14:52Osiris- Lord of the Dead - to mylis toho plocheho,naprosto bez separace,formy a nohou..
19.12.13:16Osiris- Lord of the Dead - Teda jak sem vysazeny na kostru tak ja Claridu jako viteze..
19.12.11:16iveta66 - Za mě první Derek :) -1
19.12.10:32deiw - Je fakt hnusný. V některých pózách má prsní sval velký jak..+1
19.12.10:20Arnold Strong - Yamagishi nechápu proc az 14 misto?+1
19.12.09:15MartinG - Za mňa je víťazstvo Claridy,urážka kulturistiky. To proste..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 168 sekundami?Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie