Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Šťastný lockdownový rok 2021!

2.409 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Chcete zakoupit knihu Daniely Krčové
Sportovní výživa na míru?
KOUPIT ZDE
Další články autorky na Ronnie.cz naleznete zde.
K dispozici je i její výživová NutriD poradna,
kterou najdete také na Facebooku.

A je to tady. Skončil nám rok 2020 plný nepříliš hezkých překvapení a teď stojíme před rozhodnutím, jak naložit s následujícím rokem, aby byl o poznání lepší. Už ke konci prosince se většina z nás nemůže dočkat, až stiskne tlačítko RESET a začne nový rok s novým nadšením a řadou nových předsevzetí. Jako vždy si slibujeme, že shodíme pár kil, začneme více cvičit a dáme se do formy, budeme více odpočívat a méně se stresovat. Letos to je ale trochu jiné. Určitě se všichni shodneme, že rok 2020 byl pro všechny z nás opravdu náročným rokem a pro mnohé z nás byl kvůli řadě restrikcí také velkým zásahem do mnoha cílů v oblasti fitness a zdraví, ale i zásahem do celkové organizace času a jednotlivých aktivit. Protože se stále pohybujeme ve velmi nejisté době, může být o to náročnější hledání nové motivace. Chcete pravidelně cvičit, ale posilovny se po krátkém znovuotevření opět uzavřou, brzké stmívání Vás nutí spíše po práci ulehnout do postele než si jít ven zaběhat a narůstající pracovní tempo spolu s celodenní péčí o děti už unaví natolik, že si raději koupíte jídlo z rozvozu nebo nějakou rychlovku, než abyste si připravili vlastní plnohodnotné jídlo.

Pokud se něco z toho týká i Vás, tak se teď pořádně nadechněte, vydechněte a začněte přemýšlet nad svými prioritami. Zeptejte se sami sebe, co je pro Vás důležité. Je to celodenní práce na počítači až do večera, prokládaná stresem, nebo lepší pocit ze sebe sama, když si místo přesčasů v práci jdete zaběhat, zacvičíte doma nebo na workoutovém hřišti a uděláte tak i něco pro své zdraví? Udržení zdravých životních návyků je sice v této době náročné, ale rozhodně ne nemožné. Je potřeba si v tom jen udělat systém a místo výmluv hledat způsoby, jak to zrealizovat. Proto, až si dočtete tyto řádky, sedněte si v klidu nad papír, kam si rozvrhněte svůj týden i jednotlivé dny. Popřemýšlejte nad tímto schématem a určitě zjistíte, že se tam dá najít několik časových oken (větších či menších), kam můžete zakomponovat například domácí cvičení, běhání, procházky či chůzi do hor, přípravu stravy na další den, nebo alespoň strečink, který můžete dělat prakticky kdykoliv i během práce.

Chytré cíle = reálné cíle

Hodně lidí v průběhu roku upustilo od svých zdravých návyků, jiní se na ně teprve chystají. Jak se říká, nový rok může člověk začít s čistým štítem, ale je potřeba toho skutečně využít. Berte to proto jako příležitost, kterou musíte chytit pořádně za pačesy a přes jakékoliv překážky, které se Vám postaví do cesty, se své návyky snažte opravdu udržet. Pokud jste nyní ve svých cílech polevili, stanovte si je teď chytře - jen tak budou pravděpodobněji dosažitelné a trvale udržitelné. Z toho důvodu by měly být Vaše cíle:

  • Konkrétní (přesně to, čeho chcete dosáhnout) - místo obecného předsevzetí "budu žít zdravěji" se zaměřte na konkrétní oblast, například na stravu nebo na pohyb.

  • Měřitelné (s jasnými ukazateli pokroku) - v oblasti tvarování postavy a hubnutí to mohou být například menší konfekční velikosti oblečení, měření tělesných obvodů nebo pravidelná diagnostika složení těla, v oblasti zdravého stravování to pak může být třeba větší pocit energie nebo lepší krevní hodnoty cholesterolu.

  • Dosažitelné - Váš cíl musí být dosažitelný vzhledem k dostupným zdrojům a časovým možnostem, ale i dalším prioritám a zdravotním omezením.

  • Realistické - rozdělte si svůj hlavní cíl na jednotlivé dílčí cíle a pravidelně se tak motivujte jejich dosažením.

  • Relevantní (k tomu, čeho si nejvíce ceníte) - nemá smysl obětovat celý svůj rodinný nebo společenský život k dosažení jednoho cíle, proto je občas nezbytné hledat i kompromisy.

Najděte svůj účel, ale neupínejte se na konkrétní výsledek

Pokud chcete například zhubnout, vyhněte se soustředění na dosažení konkrétní hmotnosti. Místo toho si položte otázku, proč chcete zhubnout, a použijte to jako základ svého cíle. Otázka "proč to dělám" Vám pomůže najít Váš skutečný účel, což pomůže zlepšit Vaši motivaci. Stanovení cíle, kterým může být například dosažení lepšího zdraví, dobrý pocit ze sebe sama, lepší sportovní výkon nebo třeba to, abyste měli více energie pro své koníčky, je mnohem důležitější než konkrétní výsledek jako zhubnout 15 kilo nebo nabrat 10 kilo svalů. Netýká se to jen oblasti hubnutí a nabírání svalové hmoty, ale i správných stravovacích návyků, cvičení nebo úpravy zlozvyků - kouření, pití alkoholu, nadměrný stres atd. Spousta lidí si navíc z počátku roku stanovuje zbytečně nereálné cíle, které vedou jen k tomu, že nakonec upadnou zpět do starých zvyků a cítí se demotivovaní. Tím, že se budete soustředit na to, abyste byli zdravější a psychicky v pohodě, bude také mnohem pravděpodobnější, že si své zdravé návyky opravdu udržíte.

Dílčí cíle jsou základem úspěchu

Pokud je Vaším cílem lepší zdraví (hlavní cíl), musíte přijít na to, co přesně je potřeba změnit, aby se to stalo (dílčí cíle). Můžete například identifikovat dvě složky, které Vám pomohou nejlépe dosáhnout Vašeho cíle: více cvičení a zdravější strava. Identifikace jednotlivých složek je ale jen první krok. Musíte si také stanovit realistické a dosažitelné cíle pro každou z těchto složek, díky nimž se budete cítit motivovaní a nadšení z celého "procesu". Tyto cíle by neměly vyžadovat obrovskou oběť a neměly by ve Vás vyvolávat pocit deprese a odpírání si, měly by však vyžadovat určité úsilí - koneckonců se chcete cítit dobře, až jich dosáhnete. Pokud však ze dne na den kompletně změníte své stravovací návyky a najedete na každodenní náročné tréninky, spíše Vás to dříve vyčerpá a demotivuje, než abyste u toho dlouhodobě vydrželi.

Optimální dílčí cíle mohou vypadat i takto:

  • "Uběhnu 5 km po rovině." → "Uběhnu 5 km v kopcích." → "Uběhnu 6 km po rovině." → "Uběhnu 6 km v kopcích." → finální cíl: "Uběhnu maraton."

  • "Budu cvičit 30 minut dva dny v týdnu." → "Budu cvičit 30 minut tři dny v týdnu." → "Budu cvičit 60 minut dva dny v týdnu." → "Budu cvičit 60 minut tři dny v týdnu." → finální cíl: "Budu cvičit 60 minut pět dní v týdnu."

  • "Po obědě si dám jen polovinu porce dezertu." → "Poloviční porci dezertu si dám místo odpolední svačiny." → "Místo dezertu po obědě si dám kostičku čokolády." → finální cíl: "Po obědě si nedám žádný dezert ani nic navíc."

Vytvořte si implementační záměry

Implementační záměry jsou jednoduchým způsobem, jak při všem snažení vytrvat. Existují dva možné typy implementačních záměrů:

  • "Pokud nastane situace X, pak já Y" (if-then-plans) - například "pokud jsem nestihl(a) dnešní trénink, pak si přidám v tomto týdnu ještě jeden" nebo "pokud jsem si nestihl(a) připravit oběd na druhý den, pak si v restauraci objednám alespoň nějakou zdravější variantu" nebo třeba "pokud mě naštve nějaký e-mail, pak počkám před odesláním odpovědi do následujícího dne."

  • "Když nastane situace X, pak budu Y" (when-then plans) - například "když bude 16:25, pak během následujících pěti minut odejdu z kanceláře a půjdu si zacvičit/zaběhat" nebo "když budu mít po práci 20 minut čas, pak budu místo sezení u televize připravovat jídlo na další den".

Pojďme do toho naplno!

Hlavní je se z toho všeho nezbláznit a najít si svůj vlastní způsob, jak se udržet v psychické i fyzické pohodě. Nový rok je čistý list a je jen na nás, jaký si ho uděláme, takže udělejme vše proto, aby byl lepší než ten předchozí.

Všem čtenářům přeji úspěšný rok 2021 plný nové motivace, dobré nálady
a hlavně pevného zdraví!


Fotografie:
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/muz-lide-zena-umeni-5716815/
https://imgix.bustle.com/rehost/2016/9/13/95e23118-2b36-45d7-93d4-20d9a696591c.png?w=970&h=546&fit=crop&crop=faces&auto=format%2Ccompress&cs=srgb&q=70
https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-zdravy-drevo-rozbresk-6024650/


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 63 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra