Reklama:

Máte problém s rozvojem paží? Vyzkoušejte trénink Maxe Charlese!

6.213 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Max Charles - kulturista, který dělá vše jinak
Získejte mohutnější a lépe tvarovaná záda po vzoru Maxe Charlese
Přístup k tréninku Maxe Charlese je tak osobitý a neotřelý a vymyká se všem zažitým a tradičním postupům, že se mu chci věnovat ještě, jak se říká, do třetice všeho dobrého. Po tréninkových programech na prsa a záda, jimž jsem se v minulosti věnoval v předcházejících článcích, chci tentokrát upřít pozornost na svalstvo paží.

S ohledem na skutečnost, že letos Max Charles oslavil kulaté čtyřicátiny, tak se stručně podívejme na jeho minulost a počátek kulturistické kariéry. Narodil se 20. února 1980 v Port-au-Prince, hlavním městě malého ostrovního státu Haiti v Karibiku. S počtem obyvatel jako naše republika, z nichž naprostá většina živoří pod hranicí chudoby, je nejchudší zemí amerického kontinentu. Není se tedy co divit, že když byl Maxovi jeden rok, tak jeho otec odešel pracovat do USA, přičemž pravidelně posílal peníze své rodině. Setkal se s ním, až když mu bylo deset let. Jako dítě Max chodil každé ráno běhat do blízkého parku a potkával se s atlety, kteří zde posilovali a zvedali činky, a pochopitelně si to chtěl také vyzkoušet. Matka mu to zakazovala, a tak začal hrát fotbal, který je na Haiti národním a nejrozšířenějším sportem (kde také ne…). Když mu bylo 12 let, tak konečně shromáždila rodina již dostatek peněz na to, aby opustila Haiti a přestěhovala se na Long Island východně od New Yorku, kde ostatně Max žije dodnes. Zprvu bylo těžké se přizpůsobit místnímu podstatně chladnějšímu podnebí, které ostře kontrastovalo s velmi příjemným tropickým klimatem na Haiti, ale kromě nutnosti zvládnout angličtinu to byl asi jediný zápor této životní změny. Ve čtrnácti letech se nechal inspirovat Arnoldem a v kulturistických magazínech nacházel další velké vzory: "Obdivoval jsem Shawna Raye, jak dokázal působivě prezentovat svoje svaly. Působil opravdu perfektně a navýsost profesionálně. Flex Wheeler měl velmi estetickou postavu a krásné tvary. Ale mým nejoblíbenějším profesionálem byl Kevin Levrone, tak jsem chtěl vypadat. Pro mě byl prostě ten největší!"

A tak se jako mladý nadšenec pokoušel budovat svaly v domácím prostředí pomocí kliků a jiných cviků s vlastním tělem. Když ho viděl soused, tak mu věnoval 10kg činku, kterou nepotřeboval. Měl typický vzhled teenagera - hubený, šlachovitý, ale přesto svalnatý s váhou 65 kg. Když matka viděla jeho neutuchající vášeň pro cvičení, tak se nad ním slitovala a v patnácti letech ho konečně pustila do posilovny s jeho kamarádem. Cvičili spolu tři měsíce, než se jejich cesty rozešly. V této době netrénoval nic jiného než paže a prsa, a to každý den. Naštěstí si brzy uvědomil, že je třeba procvičovat celé tělo, a tak začal trénovat každou svalovou partii třikrát týdně. "Snažil jsem se získat co nejvíce informací od starších a zkušenějších cvičenců. Někteří mi ovšem vyloženě nechtěli pomoci a úmyslně mi špatně radili, jiní mi dávali rady, které si vzájemně odporovaly. Nebylo pro mě vůbec jednoduché odlišit falešné informace od těch správných," vzpomíná na své počátky Max. Ovšem příznivá genetika se brzy projevila a v devatenácti letech již získal většinu svalové hmoty, kterou dnes disponuje. Zásadní rozdíl byl ovšem v kvalitě a detailech propracování svalů. Ovšem v proslulé posilovně Bev's and Steve's Powerhouse Gym (majiteli jsou bývalá vynikající kulturistka a powerlifterka Bev Francis a její manžel Steve Weinberger) v Syossetu měl Max možnost vidět při tréninku celou řadu špičkových profesionálů i amatérů, což ho velmi motivovalo k dosažení cílů, které si předsevzal.

Konečně nastal den D. Na jaře roku 2008 se poprvé postavil na pódium na soutěži NPC Eastern USA a jeho debut nemohl dopadnout lépe - zvítězil v nejtěžší váhové kategorii. To ovšem nebyla soutěž celostátního významu a bylo třeba ještě po svalové stránce dozrát, aby si troufl na NPC Nationals, tedy nejvyšší národní soutěž. V roce 2011 se konečně odhodlal k účasti a bylo z toho vynikající druhé místo opět v té nejtěžší váze. O rok později na NPC USA skončil "jenom" třetí s tělesnou hmotností 120 kg. Zdá se tedy, že nedokázal kvantitu dostatečně proměnit v kvalitu. Konečně se dočkal v roce 2013, kdy na národním šampionátu USA zvítězil nejenom v nejtěžší váze, ale získal i absolutní titul. A dveře k profíkům byly otevřené…

Tím vyvrcholila jeho amatérská kariéra, ale jako profesionál byl úplně na počátku. Byl si vědom svých nedostatků, disponoval dostatkem svalové hmoty, ale potřeboval ji lépe zpracovat a dodat jí potřebné detaily a separaci. Na čem ovšem musel nejvíce zapracovat, byly spíše průměrné nohy, které ostře kontrastovaly s vynikající vrchní polovinou těla. Tréninku dřepů se dlouhodobě vyhýbal s ohledem na spodní oblast zad, která měl náchylná na zranění. Kromě toho měl obavy, že trénink dřepů neúměrně zvětší jeho hýžďové svaly. Vše zvážil a rozhodl se dřepy do tréninku zařadit. A udělal dobře, jeho nohy začaly růst, ale trvalo dlouho, než se vyrovnaly horní polovině těla.

New York Pro v květnu 2014 (zde se Max postavil poprvé na pódium coby profesionál) rozhodně patřil k těm nejpůsobivějším postavám a dostal se do nejlepší pětice, přesto toto umístění představovalo pro něho zklamání. Chtěl více a trénoval pro to velmi tvrdě. Co to v jeho podání znamená "velmi tvrdě", tak to posuďte sami. Buď označíte jeho postupy za nesmyslné, a nebo budete nevěřícně kroutit hlavou. Kdo si přečetl dva minulé články o jeho trénincích, tak už asi tuší, o čem mluvím. Většina kulturistů, profesionály nevyjímaje, trénuje 60 až 90 minut. Maxovy tréninky oproti tomu trvají tři až tři a půl hodiny bez kardia, a to šestkrát týdně! Co Vám to připomíná? Jistě, tréninky "staré školy", včetně Arnolda, které se ovšem dnes již považují za dávno překonané. "Na mě prostě funguje velmi vysoký objem tréninku a čím více trénuji, tím více moje svaly rostou. Je mi celkem jedno, když kdekdo tvrdí, že musím být zákonitě přetrénován. Je mi ovšem jasné, že pro většinu lidí jsou moje tréninkové postupy nepřijatelné a nevedly by k požadovaným výsledkům," zdůvodňuje svoje extrémní postupy Max.

Ovšem také způsob, kterým Max provádí svoje opakování, byl často předmětem diskuzí a rozporuplných reakcí. Max totiž upřednostňuje velmi krátký rozsah pohybu. U většiny cviků se jedná zhruba o poloviční rozsah pohybu, protože cítí, že svaly pracují za stálého maximálního napětí. Dříve trénoval s co největším rozsahem pohybu, ale jakmile vyzkoušel zkrácený rozsah, tak zjistil, že tento princip mu přináší lepší výsledky.

Nikdo ho nezná lépe než jeho dlouholetý přítel Justin Miller, který o něm tvrdí, že Max má genetický potenciál pro svalový růst "daný od boha". Takový, jakým snad nikdo nedisponuje. Bez těchto výjimečných genů by jeho brutální tréninky byly sebevražedné, ale ne pro něho. Účel světí prostředky a Max by pochopitelně nedělal něco, čím by marnil čas.

Maxovy výjimečné principy rozvoje paží

Max postupuje bezpochyby ve všem svojí vlastní cestou a vůbec se nestará o to, zdali jeho postupy odpovídají nějakým normám nebo zažitým zvyklostem. Níže tedy uvádíme některé jeho principy, na kterých je založen jeho trénink paží. Můžeme donekonečna diskutovat o tom, zdali jeho metody dávají smysl, nebo ne, ale jedno je jisté - ony fungují! Nejlepším důkazem jsou i jeho rozměry paží, které v objemovém období dosahují 58 cm!

Vysoké počty opakování

Je věcí názoru, jaký rozsah počtu opakování je nejvhodnější pro rozvoj paží. Někteří upřednostňují nízké počty v rozsahu 4 až 6 opakování, dle mínění jiných je rozsah 15 až 20 opakování pro tuto relativně malou svalovou skupinu ideální.

Max jde dokonce ještě výše a absolvuje zpravidla 20 až 30 opakování, ale často dokonce 40 až 50 opakování. V minulosti se samozřejmě jako každý jiný držel standardního nižšího počtu, ale zjistil, že mu tento rozsah opakování nepřináší bůhvíjaké výsledky. "Můj postup jistě není nejlepší metoda pro každého, ale já díky němu dosáhnu nejlepšího možného napumpování svalů," pochvaluje si Max.

Vysoký objem tréninku

Stejně tak jako existují různé pohledy na počet opakování, tak totéž se dá říci i o počtu sérií, tedy jaký počet je ideální pro trénink paží. Většina kulturistů používá 12 až 20 sérií na bicepsy i tricepsy a většinou se vejdou časově do jedné hodiny. Max ovšem nikam nespěchá s ukončením svého tréninku a nijak se neobává většího objemu tréninku. "Mým cílem je tak dlouho paže zatěžovat, až jsou zcela ztuhlé a sotva s nimi mohu pohybovat," nechá se slyšet a pokračuje: "Je mi jasné, že u většiny cvičenců by tento přístup vedl k přetrénování. Nemohu říci, zdali by takový trénink byl co platný pro jiné, a již vůbec netvrdím, že by měli ostatní kulturisté trénovat přesně tak jako já. Prostě trénuji tím způsobem, který mi poskytuje ty nejlepší výsledky."

Princip rest-pause neboli přerušovaných sérií

To je Maxova nejoblíbenější intenzifikační technika, kterou označuje jako "dvojité série", ale my tento postup známe spíše pod výše uvedeným názvem. Tento princip v sobě spojuje vyšší počty opakování, které vedou k maximálnímu napumpování, s extrémním nahromaděním kyseliny mléčné v pracujících svalech, což vede až k nesnesitelnému pálivému pocitu a nutnosti ukončit sérii. Po dosažení tohoto stavu si odpočine 5 až 10 vteřin a pokračuje dále. Takto je schopen provést často 25 až 30 opakování s váhou, která by mu za normálních okolností a běžným postupem dovolila pouze kolem 15 opakování. Tento princip zařazuje mnohem raději než redukované (násobné) série, protože nemusí snižovat používanou váhu, a to považuje za přednost tohoto principu.

Tréninkový program Maxe Charlese na rozvoj paží
cvik série opakování
biceps
bicepsové zdvihy ve stoji se spodní kladkou (čelem ke kladce) 1 30 (rozcvičení)
bicepsové zdvihy ve stoji se spodní kladkou (čelem ke kladce) 4 20 - 30
bicepsové zdvihy ve stoji se spodní kladkou (zády ke kladce) 1 40 - 50
stahování kladky vsedě úzkým podhmatem 3 16 - 30
kladivové zdvihy s lanem nebo s jednoručkami 2 16 - 20
bicepsové zdvihy jednoruč na Scottově lavici 2 20 (každou paží)
střídavé bicepsové zdvihy s jednoručkami 2 20 - 30
bicepsové zdvihy na stroji s lokty nad úrovní ramen 2 20 - 30
bicepsové zdvihy na stroji s lokty pod úrovní ramen 2 20 - 30
koncentrované zdvihy jednoruč vsedě 1 20 - 30
triceps
tricepsové stahování kladky ve stoji s rovnou osou 5 přerušovaných sérií 25 - 30
tricepsové stahování kladky s lanovým adaptérem 7 přerušovaných sérií 25 - 30
francouzské tlaky vleže s jednoručkami 3 přerušované série
kliky na stroji 3 přerušované série
kick-back s kladkou jednoruč 1 40 - 50

Poznámky

Jedna přerušovaná série v Maxově provedení znamená provést souvisle 15 - 20 opakování (prostě do vyčerpání), odpočinout si 5 až 10 vteřin a dokončit sérii dalším počtem 10 - 15 opakování.

Tento trénink samozřejmě není určen pro začátečníky, ale pokud máte problém s rozvojem paží a vyzkoušeli jste obvyklé postupy, které Vám nepřinesly požadované výsledky, tak proč neexperimentovat a nevyzkoušet trénink Maxe Charlese? Nic tím neztratíte a třeba Vám jeho trénink sedne, člověk nikdy neví.

Mr. Olympia 2020 se kvapem blíží a Max Charles se jistě bude snažit vylepšit si reputaci a umístění oproti nelichotivé 13. příčce z loňského ročníku. Jeho výchozí pozice není špatná, protože postupové místo si zajistil prvenstvím v kvalifikačním žebříčku. No, uvidíme, zdali jeho netradiční tréninkové postupy budou slavit úspěch!


Foto:
www.instagram.com/maxx_charles


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 62 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra