Reklama:

Margita Zámolová: "Snažila jsem se zachovat symetrii i ženskost."

7.683 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

European Pro 2020: výsledky a fotografie (I.)

Dvě české profesionálky se kvalifikovaly na Olympii!

European Pro očima Margity Zámolové

Jaké bylo letošní European Pro očima Margity Zámolové? 148 fotografií uvnitř článku!

Margita Zámolová 11. října ve španělském Alicante na European Pro vybojovala už své páté vítězství v profesionální lize IFBB Jima Maniona. Tento její úspěch se od předchozích ale lišil. Zkušená profesionálka na zlato dosáhla v pro ni nové kategorii, když se letos na podzim rozhodla z physique přestoupit mezi kulturistky, kde nastupují ty nejmohutnější závodnice. Odvaha udělat krok do neznáma se Margitě vyplatila. Na soutěži překonala všechny soupeřky a kvalifikovala se na slavnou soutěž Ms. Olympia, která se letos poprvé od roku 2014 vrací do programu Olympia Weekendu.

Margitin úspěch vzbudil v České republice ohlas a prostor jí u nás v uplynulých dnech věnovala i všeobecně zaměřená zpravodajská média jako například televizní stanice CNN Prima News nebo web Sport.cz. My jsme pro Vás dění na soutěži sledovali průběžně, a samozřejmě, že pro Vás budeme pečlivě monitorovat i vše, co se týká samotné Olympie. Ta je letos kvůli pandemii COVID-19 netypicky na programu až ve dnech 18. a 19. prosince. Na okamžik ale ještě zůstaňme u European Pro a u Margitiného prvního profesionálního startu v kulturistice žen. Jaká soutěž byla jejíma očima, si teď můžete přečíst v následujícím rozhovoru. Ten doplňujeme o zákulisní snímky z fotografování po závodech, na které došlo ještě ve slunném Alicante.


Margito, letos se kvůli pandemii koná jen minimum soutěží. Jak moc Vám možnost závodit častěji chybí?

Myslím si, že je to pro amatéry i pro nás profesionály stejné. Je méně příležitostí se prosadit i vydělávat peníze. Naposledy jsem soutěžila v Columbusu na Womens’s Physique International, a pak následovala dosud půlroční dieta, protože do Ameriky jsme se nedostali a v Evropě nic nebylo. Znamenalo to pořád být ve střehu a doufat, že možná už to bude možné, a ono pořád nic nebylo, až dosud. Držet formu de facto tři čtvrtě roku není nic moc a není to snadné.

Na European Pro, kde jste po dlouhých měsících konečně závodit mohla, jste se představila v pro Vás nové kategorii. Jak náročný pro Vás přesun z physique do kulturistiky byl?

Vzhledem k tomu že jsou to podobné kategorie, tak se to až tak moc nelišilo. Musela jsem být trochu tvrdší a o pár kilogramů těžší. Tak o 3 kila. Snažila jsem se zachovat symetrii i ženskost. Po permanentní přípravě a dlouhém držení formy to nebylo až tak těžké. Dřít musím stejně jako předtím, i když řekla bych, že vlastně ještě s trochu větším nasazením. Denně trénuji dvě hodiny, někdy i dvě a půl. Každý den si musím připravit jídlo na celý následující den a striktně dodržovat vše, co si sama určím nebo mi manžel doporučí. Přípravu děláme vždy spolu. Vedle toho se musím postarat o děti a domácnost. Je to úvazek na 18 hodin denně. Kdo si to nevyzkoušel, tak nemá šanci si to představit. A takhle to dělám posledních sedm let.

Margita Zámolová při fotografování den po European Pro 2020 (foto: František Zámola)

Musela jste v přípravě proti minulosti ještě něco měnit?

Musela jsem si ohlídat, aby mi přeci jenom o něco tvrdší trénink víc nespaloval svaly a aby mohly trochu růst. Používám speciální aminokyselinové směsi a co nejčistší proteinové koncentráty. Ovšem hlavní složkou mé stravy je kvalitní maso, rýže a zelenina. Při tréninku jsem musela zařadit intenzitu, která spíš podporovala růst, ale zároveň nedovolila nabrat zbytečný tuk.

Jak vypadala v době pandemie Vaše cesta na soutěž a jaké to v Alicante bylo po organizační stránce?

Cestování do Španělska bylo celkem bezproblémové. Na cestu tam jsme museli vyplnit dotazník a formuláře na internetu a vygenerovat si QR kód pro potvrzení na vstup do země. U nás na letišti v Praze bylo mrtvo, ale cestou v Amsterdamu i v Alicante byl téměř normální provoz. Na letišti v Alicante kontrolovali jen QR kód, ale jinak nic. Samozřejmě celá cesta proběhla s nasazeným respirátorem. Na hotelu i na soutěži bylo povinné nosit roušku, a pokud to někdo zanedbal, tak byl slušně upozorněn. Muselo se to dodržovat. Pořadatel dokonce pro všechny účastníky nechal vyrobit roušku s logem soutěže. Měli jsme z toho dobrý pocit.

Margita Zámolová při fotografování den po European Pro 2020 (foto: František Zámola)

Když jste si před lety vybrala kategorii physique, tak jste říkala, že je přesně ta pravá pro Vás. Co byste teď v tomto směru řekla o kulturistice, kde přeci jenom nastupují mohutnější závodnice?

Můj názor se nezměnil a nejsem fanouškem obřích svalů u žen. Ale od loňského léta mě přesvědčovali rozhodčí i fotografové, ať přejdu do této kategorie a pomůžu vytvořit určitý standard směrem k ženskosti v ženské kulturistice. Druhým faktorem jsou peníze i moji sponzoři. Ženská kulturistika je lépe dotovaná, propagovaná i podporovaná. Loni na podzim na Wings of Strength Romania Muscle Fest Pro mi osminásobná vítězka Ms. Olympia Lenda Murray říkala: "Medailí a trofejí už máš dost a vzhledem k úspěchům a věku by ses měla orientovat na peníze." Tak jsme to probrali s manželem a rozhodli se, že letos po Women’s Physique International kategorii změníme. Bohužel pak toto přechodné období prodloužila pandemie.

Jaká byla v Alicante ve Vaší kategorii konkurence?

Konkurence byla silná, každá chtěla vyhrát a postoupit na Olympii. Ale vyhrát může jen jedna. Vzhledem k tomu, že tohle byla první i poslední možnost kvalifikace pro Evropany, tak všichni chtěli proměnit tu šanci a uspět. Z tohoto důvodu byla ostatně i dvě postupová místa, a ne jedno, jak to obvykle bývá. Jsem ráda, že na druhém místě skončila kolegyně Alena Hatvani a Češky obsadily obě postupová místa.

Margita Zámolová při fotografování den po European Pro 2020 (foto: František Zámola)

Jaký je to pocit, že dvě Češky dokážou ovládnout kategorii a obě si zajistí postup na Olympii?

Pamatuji si moc dobře konec zlaté éry české kulturistiky, sama jsem začala v té době reprezentovat. Soutěžila jsem a stála na bedně s nejlepšími (s Evou Sukupovou, Zdenou Razýmovou) a myslím si, že je čas zase ukázat, že Česká republika patří nadále mezi kulturistické velmoci. Koneckonců i letos jsme se na Olympii kvalifikovali hned tři. (v kulturistice mužů open si právo závodit na Mr. Olympia vydobyl Lukáš Osladil, pozn. redakce)

Byla jste před soutěží hodně nervózní? Přeci jenom šlo o hodně a závodila jste v pro Vás nové kategorii.

Ano, byla jsem nervózní celou dobu až do té chvíle, než mě vyvolali v prvním vyvolávání a postavili doprostřed pole, kde jsem pózovala celou dobu, což předurčuje většinou vítězství. Pak jsem byla klidnější a vychutnávala si závodění.

Margita Zámolová při fotografování den po European Pro 2020 (foto: František Zámola)

Kam řadíte své vítězství? Bylo třeba pro vás cennější než předchozí úspěchy v kategorii physique?

Cennější ne, ale za současných podmínek proměnit jedinou šanci a získat kvalifikaci na Olympii považuji za úspěch. To je sen každého z nás. Pořád to je boj sama se sebou, každý rok pokračovat a rozvíjet se v pozitivním smyslu.

Co říkáte tomu, jakým trendem se teď ženská kulturistika ubírá, že už nejde v první řadě jen o obrovské svaly?

Jsem ráda, že rozhodčí na této i na jiných soutěžích spíš sledují ženskost a estetiku a velké komiksové postavy posouvají na okraj pole. Je to signál, aby nenastalo znovu to, proč ženská kulturistika před lety skončila na programu Olympie a mezi amatéry. Takže svaly ano, ale zůstat ženou a mít funkční a zdravé tělo.

Margita Zámolová při fotografování den po European Pro 2020 (foto: František Zámola)

Zřejmě jako první Češka a jako jedna z mála na světě jste si zajistila účast na Olympii v jednom roce ve dvou kategoriích. Kterou z nich si vyberete a proč?

Po zralé úvaze a podle prestiže určitě královskou kategorii. Takže budu závodit na Ms. Olympia. Physique žen se najednou stalo jakousi kategorií do 212 liber ženské kulturistiky a zářit určitě bude více Ms. Olympia. Bude i lépe finančně oceněna a postavit se mezi takové hvězdy, jako jsou Iris Kyle, Yaxeni Oriquen a další, určitě bude zajímavý pocit. Myslím si, že kvalifikovat se ve dvou kategoriích na Olympii v naší česko-slovenské kulturistické historii se zatím nikomu nepovedlo a nebude to moc pravděpodobné ani do budoucna. I u mě to byla spíše náhoda při změně kategorie, ale vyšlo to.

Jak bude vypadat Vaše finální příprava na Olympii, která se i letos bude konat v Las Vegas?

Finální příprava do Las Vegas už začala. Formu dělat umím, tak v globálu bude stejná jako dosud. Musím ještě víc zvýšit svalovou hustotu a ostrost při zachování kvality a symetrie, zůstat zdravá a dopilovat volnou sestavu do větší profesionality.

Máte obavy, že by pandemie mohla nakonec zabránit v konání soutěže?

O to nemám strach, že koronavirus zruší Olympii. Mám strach z toho, že se tam nedostaneme.


Margita Zámolová - fotografování den po European Pro 2020


Foto:
František Zámola


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

24.10.08:40jnerez - Margitě budu držet na Olympii palce. *79* No ale každo..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
Zodiak411 (10:36) • Je to jako hydra, usekneš jednu hlavu a narostou tři další. Nicméně jen taková otázka d...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
DrobecekVlada (09:47) • To co píšeš je spíš přání. To moje samozřejmě taky, realitu uvidíme v praxi. Upřímně př...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
Zodiak411 (09:36) • Mluvit se o tom bude stejně. Jen se změní rétorika. Můj skromný odhad je něco ve stylu,...
magazínPeptidy i SARM - vláda postavila mimo...
DrobecekVlada (09:14) • Jenže už půjde o hodně hůř lhát `nemá to žádné vedlejší účinky` a také to přestanou pro...
magazínLaratt vs. Bjornsson - výsledek boxer...
Bucci (07:35) • To mě utvrzuje v tom, že při zápase s Eddiem to bude pěkná podívaná... na druhou stranu...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie