Reklama:

Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - reportáž a fotografie

4.240 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Excalibur Race (Helfštýn) 2020
- reportáž Daniely Krčové
Excalibur Race poprvé na hradě. Poprvé na nás organizátoři připravili závod s neskutečnou kulisou hradu, a to hradu Helfštýna. Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě, což pořadatelé podchytili na maximum a nás závodníky protáhli vodními příkopy, hradbami, věží a rozmanitým okolním terénem.

Na Excalibur Race jsem se 3. října vydala s představou, že se bude jednat o rovinatý závod. Hned při dojezdu na místo konání jsem ale byla vyvedena z omylu. Při pohledu na helfštýnský hrad mi to došlo. No jo, ony se hrady vlastně stavěly na kopcích! Začaly mě přepadat určité obavy, že to bude větší hardcore, než jsem čekala. Trochu mě uklidnil týmový kolega Zdeněk Říha, který mi ukazoval na mapce pár delších paloučků, které by mohly být o něco příjemnější a rovinatější.

Ten, kdo běhá Excalibur Race, ví, že si závodníci mohou vybrat ze dvou závodních délek - 10km trati Hell s 33 překážkami a 6km trati Sky s 23 překážkami. V každém ze závodů se mohou zapsat jako jednotlivci, nebo dvojice (muž + muž, žena + muž, žena + žena), nebo jako 4členný tým. Jestli jsem to dobře pochopila, u 4členných týmů se sčítají časy všech závodníků v týmu, tady si každý může běžet na vlastní triko a pak přispět svým časem do mlýna. My jsme si se Zdendou Říhou vybrali krátkou variantu závodu čili Sky v kategorii dvojice. Sice nám bylo jasné, že to bude proti klučičím dvojicím hodně těžké, ale v podstatě nám šlo o to si užít neopakovatelnou atmosféru hradu Helfštýna, protože z fotek a videí, které pořadatelé před závodem pravidelně zveřejňovali, to vypadalo, jako že se můžeme těšit na bombastický závod.

Startujeme ve 14:07. Sice máme slunečný den, ale vítr naznačuje svoji sílu už v hradní části (větve, větývky, kaštany padaly všude). Vybíháme hned na první překážku ježek v kleci, postupným ručkováním oba dva ježka převalíme na konec, plácáme na poslední trám, šup hup dolů do příkopu, vybíháme k překážce s pytlem. A pozor, na Excalibur Race nehledejte holčičí a klučičí váhy, tady je vše unisex, takže pěkně chytám stejně těžký pytel, jako si vzal Zdenda. Trochu se mi podlamují kolena. Zdenda cupitá nadzvukovou rychlostí, já se plazím a funím. Proletělo mi hlavou: "No, moc pěkný na to, že jsme teprve u druhé překážky." Míříme z kopce, první klikatý seběh dává běžcům ochutnat načechranější podklad, a že nás čekal minimálně ještě jeden s kamenitým a bahnitým podkladem. Předzvěst bahna přicházela zlehka a pomalu. Běžíme dál lesem, přibíháme k ostnatému drátu, pod kterým je pěkně voňavá bahenní lázeň. Takže na všechny čtyři a pořádně si užít "rochňání". Dobrovolník nás hecuje, a když vidí, jak si chráním dlaně, abych si je neušpinila, pohotově dodává, že za chvilku bude řeka, že se nemusím bát žádné ručkovačky. V ten moment zapojuji 4x4 a vystřeluju z bahna kompletně celá zabahněná. Po pár metrech opravdu vbíháme do řeky.

V řece na nás čeká ledová voda se solidní dávkou plavání. Na břehu mi podává ruku Zdenda, vytahuje mě z vody jako jednu velkou kostku ledu a běžíme dál. Vítr se do nás na planinách opírá v celé své síle a mně se zdá, jako když běžím na běžícím pásu - ne a ne se dostat do tempa. Naštěstí je vítr teplý, a tak mi aspoň není zima. Přicházejí lehčí překážky, jako je nošení kamenů, pak přelézání zavěšených pneumatik. Konečně přichází výzva v podání protáčecí irské lavice, která je opravdu vysoká, a opodál nabíháme k ručkovacímu baru s lany. I tato překážka je pro mě oříškem. Koukám se na Zdendu, jak tuto překážku zdolal, a i já naskakuji, jdu podstatně pomaleji, pěkně na jistotu, přece jen si chci zachovat žlutý náramek na ruce, který pak v cíli vyměním za silný silikonový náramek. Ufff překážku zdolávám jen díky štěstí, v půlce mi podklouzává noha a sklouzávám takovým divným způsobem až přímo do cílové části.

Terén se navíc střídá stále s kopci a nohy mi začínají velmi rychle tuhnout, jak mi se nechce běžet. Ono to ani nejde, nohy, jako by byly z kamene. Ale ty krásné překážky, které nás ještě čekají, mě ženou dopředu, a taky můj týmový kolega, který si musí připadat jako na procházce s lenochodem. A to ještě s pěkně líným lenochodem. Drápeme se k lanovému centru, kde na nás čeká šplhání. Ze šplhu rovnou k oštěpu, kde závodníci také mohou přijít o náramek. Zase jedno velké ufff - oba dva trefujeme balík slámy, oštěpy se nám zapichují, a tak už nás snad nic nepřipraví o náramek. Smějeme se, že jsme jako Špotáková se Šebrlem. Snad si to nepřečtou, protože oštěpem ani jeden opravdu házet neumíme. To, že se sem tam trefíme do balíku slámy... no, co k tomu dodat. :-) Přibíháme k nové překážce "pneuservis". Tuhle novinku už jsme studovali na internetu, kdy ji pořadatel zveřejnil. Lanem si přitahuji pneumatiku, zavěsím se na ni, sklouznu přes celý trám a šup nohama do další pneumatiky. Ještě než se uvelebím na pneumatice, sahám po další, na kterou se zavěšuji. Krčím nohy až k uším, abych se nedotkla země, jistím se poslední gumou a hop za fáborek. Neskutečně hravá překážka, která se dá zdolat, ale chce si to opravdu promyslet, kam jakou ruku a jakou nohu dáte.

Právě se nacházíme v podhradí, čeká na nás poslední stoupání. Skvělý způsob, jak totálně vyšťavit závodníky a přimět je k překonání jejich limitů. Vbíháme do hradní části, kde se na nás směje dvojice náročnějších komb. Obě dvě konstrukce představují vylezení na konstrukci, kde se hodně ručkuje, leze, podlézá a využívá lan. Tady už jsem i já vyšťavená, ale svým lenochodím stylem se mi daří obě dvě komba zdolat. Naštěstí, protože handicap v podání raků do kopce a z kopce by mě zabil. Pípám hodinky a můj čas se zapisuje hned za Zdendou, protože ve dvojici se počítá čas pomalejšího běžce. V závodě si můžete pomáhat, nebo taky nemusíte. Je to jen o domluvě v týmu. My jsme si pomáhali, za což bych chtěla poděkovat Zdendovi, měl se mnou opravdu hodně trpělivosti. A nakonec jsme si vyběhli ve dvojicích 2. místo o minutu za první čistě klučičí dvojicí Miloš Janák a Marek Pavlovec. Trojlístek dvojicové bedny uzavřeli Kristýna Kobzová a Lukáš Jurník.

Závod jsem si užila nejen díky novým překážkám, které mi daly místy viditelně zabrat. Prostředí závodu bylo absolutně nejlepším podkresem všech letošních závodů. Trasa byla dobře a viditelně značena. Dobrovolníci byli všude, a co se v mnohých závodních sériích nedá říct, tady byli "dobroši" dobře proškolení. Kratší varianta závodu Sky byla pro mě skutečná výzva a odnesla jsem si spoustu zážitků z luxusně poskládaných překážek. Kdy se běží další závod?!

Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - nejrychlejší závodníci 6km trati Sky
p. muži ženy
1. Roman Tóth - 00:40:42 Denisa Mrózková - 00:56:28
2. Jiří Drčka - 00:45:57 Anička Pavelková - 00:57:07
3. Milan Linka - 00:46:42 Kateřina Pokorná - 01:02:49

Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - nejrychlejší závodníci 10km trati Hell
p. muži ženy
1. Roman Tóth - 00:57:34 Michaela Kyrych - 01:19:48
2. Aleš Velička - 00:58:48 Lenča Hnízdilová - 01:20:32
3. Dominik Slováček - 00:59:13 Anička Pavelková - 01:23:56

Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - nejrychlejší dvojice na 6km trati Sky
p. dvojice
1. Marek Pavlovec - 0:53:16,7, Miloš Janák - 0:53:18,01
2. Zdeněk Říha - 0:53:40,38, Olga Roučková - 0:54:19,64
3. Lukáš Jurník - 0:58:14,56, Kristýna Kobzová - 0:59:19,59

Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - nejrychlejší dvojice na 10km trati Hell
p. dvojice
1. Štěpán Louda - 1:13:16,52, Filip Král - 1:13:46,72
2. Milan Moravec - 1:13:06,33, Tomáš Kodydek - 1:13:51,28
3. Pavel Kopřiva - 1:13:28,40, Jakub Větrovský - 1:13:52,18


Excalibur Race (Helfštýn) 2020 - reportáž a fotografieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (08:56) • Jo, na chvíli se k tomu propracoval. Mluvil o tom několikrát v rozhovorech, možná to bu...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Arnold Strong (15:58) • A on Vaillant zil.nejaky cas i na ulici?vim ze se několikrát lecil v lecebne
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
LaFontaine (12:20) • `Od drog ke steroidum` je nesmysl vzhledem k tomu, ze je jako zavodnik na AS mnoho let...
magazínAntoine Vaillant se zotavuje z operac...
Neutralni typ (11:44) • Jestli to neni pomalu jako to rceni... z blata do louze? ... Od drog ke steroidum ...
magazínMartin Fitzwater: první série fotogra...
Neutralni typ (11:41) • Da se nekde vsadit na to jestli dopadne dany kulturista jako McCarver nebo v lepsim pri...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra