Reklama:

Karlos Vémola: "Jsem teď u Extrifitu, v Čechách není lepší a silnější tým!"

15.529 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Po včerejším oznámení o příchodu nového člena do Extrifit Teamu se na sociálních sítích strhla skutečná diskusní bouře. Málokterý sportovec v ČR budí takové vášně, jako je tomu u Karlose Vémoly. To už tak ale u výrazných osobností bývá. Rozhovor s novým členem Extrifit Teamu možná tyto diskuse uklidní, anebo rozdmýchá ještě víc. Karlos Vémola o své prohře, o nových výzvách, sportovní filozofii a také o naší národní nátuře…

Karlosi, dovol mi trochu netradiční otázku, ale já vlastně nevím, jak tě mám oslovovat. Karle, nebo Karlosi?

Můžu ti říct, že Karle už mi neříká ani moje máma. Akorát babička mi říká Karle, jinak už mě všichni oslovují jenom Karlosi.

Tak to je skvělé, že mám jasno, a já teď můžu říct, jak jsme v Extrifitu hrdí na to, že tě máme v týmu. Máme nejlepší kulturistický tým, nejlepšího benčaře, naši nejlepší wellness fitnessku a teď jednoho z nejlepších fighterů v tak dynamicky se rozvíjejícím a populárním sportu, jako je MMA. Ale zajímalo by mě, proč právě ty jsi chtěl spojit své jméno s námi, přestože nabídek na sponzorství máš nepochybně dostatek?

No, vlastně to musím zopakovat. Teď jsme nejsilnější tým v ČR, a to doslova a do písmene. Je to pro mě nová výzva, nová challenge a hlavně to vidím na vás, na těch vašich frajerech, že mají progres. Vidím, že to funguje, že víte, co děláte. Borci, co mají výsledky, nejsou nějaké instagramové barbíny nebo panáci, kteří odpromují všechno. Tohle jsou borci, který musí podávat výkony a musí mít pro sebe to nejlepší, aby vyhrávali. A to je důvod, proč jsem tuhle cestu zvolil i já. Já teď dělám radikální změny. Dokud jsem vyhrával, dokud jsem jel 4 roky bez porážky, neměl jsem zapotřebí věci měnit. Ale po té porážce s Attilou musím udělat změny. Pokud člověk nic nezmění, bude prohrávat dál. Prohrál jsem, někde se stala chyba a my tu chybu najdeme. Proto se zaměřuji na jiný trénink, proto trénuji ve Spejbl Gymu, protože to je nejlepší postojový gym v Čechách a boj v postoji je moje největší slabina. Objíždím tréninkové kempy, začínám trénovat v Polsku, trénuji v Reinders Gymu, v Monster Gymu, prostě trénuji v Čechách s těmi nejlepšími, ať už to je Jirka Procházka, Muradov, "Monster", a chci brát i tu nejlepší výživu. Prostě chci, aby mě všechno tohle posunulo o krok dál. A to je ten důvod změny.

Ty máš fantastické skóre 27 výher a pouze 6 proher, ale těch pár proher bohužel přišlo v těch klíčových zápasech, kdy ti šlo o návrat do UFC. Nemáš problém s nějakou přemotivovaností?

No, je to možné, ale to tak bude asi vždy. Já měl těch zápasů už stovky a každý ti říká, že to už pro mě nic nemůže být, že to musí být lehké a bez stresu, ale není to pravda. Je to pořád stejně těžké. Možná ještě těžší, protože mám pořád větší a větší zátěž na ramenou. Před těmi 30 lety jsem měl sice větší trému a lehčího soupeře, ale taky menší tlak od lidí. Postupem času od tebe lidi očekávají víc a víc a ten tlak stoupá. Dnes už tu jsou dva tábory, ne jako dřív, když byl jen jeden. Dnes je tu obrovský tábor lidí, který tě chce vidět vyhrát, a stejně tak velký tábor hejtrů, kteří tě chtějí vidět prohrát, ať už bojuješ s kýmkoliv, a je to čím dál tím větší. A já to těm hejtrům nedám. Tu radost jim vezmu. Takže dnes už to není tolik o přemotivovanosti, ale o tom tlaku fanoušků, hejtrů, médií a toho všeho kolem.

Ty jsi měl obrovskou šňůru neporazitelnosti, pak jsi dostal z mého laického pohledu trochu nešťastný úder na bradu a najednou jsi u půlky národa na odpis. Je tohle okamžité zatracení šampióna typicky česká vlastnost?

To je česko-slovenská vlastnost. V tomhle jsme s Attilou za jedno, a i když jsme rivalové, bylo mi ho hrozně líto, když zápasil v Bratislavě. On tam měl "jednoduchý" zápas, byl jasný favorit, měl vyhrát, celý stadion před zápasem skandoval "Attilka, Attilka, Attilka", ale dostal KO a tam nikdo nezatleskal. Nikdo. Celý stadion ticho. Nezatleskali ani soupeřovi, ani Attilovi, prostě nic. Pak klasika, miliony hejtů, jak to Attila pos*al, jak už na to nemá, jak je starý, a podívej se teď. To je obrovský rozdíl proti Angličanům. Já byl v Londýně za Ukrajince, když jsem nastupoval k zápasu, ale nikdy jsem tam nezažil nějaký hejt. Vždycky mi fandili, vždycky ocenili i soupeře. Angličané, to je národ přejících lidí a já je za to miluju. Já fotbal nějak moc nesleduju, ale Anglie vyhrála MS ve fotbale naposledy někdy v padesátých letech, ale oni každé MS věří, že jsou ti nejlepší! Fandové je ženou, podporují je, i když trochu tuší, že to jsou outsideři. U nás v Čechách to holt tak není a každý neúspěch ti tu dají pořádně sežrat. Ale člověk s tím musí žít a já jsem to využil pro sebe jako motor. Mě ti hejtři ženou dopředu. Já jim tu radost nedám. Čím větší úspěch budu mít, tím víc mě bude těšit, že oni jsou nas*aní.

Můžeš se ještě zlepšovat? Jaká je vlastně sportovní životnost MMA fightera?

Zlepšovat se můžeš celoživotně. Já to dělám už 30 let a pořád mi přijde, že nic neznám, když přijedu do nějakého top gymu. MMA není jen jedna technika, jeden sport. To je judo, box, kickbox, karate… toho je prostě tolik, že je tam obrovský prostor pro zlepšování. Jeden z mých velkých vzorů Randy Couture, první světový titul v těžké váze vyhrál ve 42 letech. To je pro mě velký motor. Teď odcházel do sportovního důchodu po čtyřicítce dvojnásobný šampión Daniel Cormier. Sice prohrál těsně na body, ale odcházel na vrcholu. Takže já to vidím u sebe ještě tak na 5 skvělých let a ještě 5 let třeba trochu slabších, uvidíme. My fighteři jsme tvrďáci, to tělo je odolnější, nebo možná my jsme odolnější než v těch fotbalech a tak.

Je MMA nebezpečný sport? Občas bývá v kleci dost krve k vidění.

Že je nebezpečný, čtu každou chvíli, ale kategoricky s tím nesouhlasím. Statisticky je tam mnohem míň zranění než třeba ve fotbale. Píšou, že MMA je brutální sport, ale to ještě nikdo z nich asi nehrál rugby. To je teprve brutální sport! Lidi si neuvědomují, že já nejsem jenom ten, co mlátí lidi. Já se učím i to, jak se mám bránit. My víme, co máme dělat, aby se nám nic nestalo, a já se nikdy nezranil v zápase, vždycky jsem měl zranění z tréninku. Lidi se mě ptají, jestli se o mě bojí moje přítelkyně nebo moje máma, když jdu do klece. Proč by se měli bát? Já na to trénuju 30 let. Trénuju tvrději, než zápasím. Ráno, večer, furt. Zranit se můžeš všude, při každém sportu, ale tady je vidět ta krev, tak je to trochu děsí... Ale rozhodně si nemyslím, že by to byl nějak hodně nebezpečný sport.

O tobě se všeobecně ví, že jsi bývalý kulturista, že jsi absolvoval závody v kulturistice, a tak by mě zajímalo, jestli je nějaký aspekt kulturistiky, ze kterého dodnes těžíš v MMA?

Z kulturistické minulosti těžím hrozně moc. Lidi o mně říkají, že jsem nejlepší na shazování váhy a na diety. Ale to je jenom díky kulturistice, která mě naučila disciplínu. Nejíst, když nemám, nepít, když nemám, vydržet trénovat, když nemám energii. Naučila mě, že i malé prohřešky můžou pokazit velký věci. Každý kulturista ví, že když trénuje, 23 hodin drží stravu a pak se na hodinu postaví k ledničce, tak je to rázem všechno k ničemu. Kulturistika mě naučila trénovat 24 hodin denně a to dělám i teď, když jsem v přípravě na zápas. Trénink je 20 %, zbytek je to všechno, co děláte po něm. Regenerace, jídlo, doplňky, životospráva. Co se týká jídla, to si taky držím celoročně. Vždycky se snažím být v optimální váze a nepřežírám se v době, kdy bych to hlídat nemusel.

Mluvil jsi o regeneraci, máš nějaký recept mimo spánku apod., který urychlí tvojí regeneraci?

Mně se nejvíce osvědčily aminokyseliny, ať už komplexní, nebo BCAA, společně s glutaminem. To využívám asi nejvíc a celodenně, což si myslím, že je to nejlepší. Lidi se mě ptají, kdy to mají brát, jak to mají užívat. Před tréninkem, nebo po něm? A já jim říkám po pravdě, jak to dělám já. Prostě si to namíchám na celý den a celý den to piju. Takhle rozložený celodenní příjem je nejlepší a navíc mi to chutná. Proč bych měl pít nějaké sladký pití v hospodě, když si můžu do vody nasypat tohle? Skvěle to chutná a ještě mi to pomáhá v regeneraci. Máte 9 příchutí, můžeš si vybrat, jak je libo. Jahoda, pomeranč, citron..., to tě prostě neomrzí. Tak proč chlastat Kofolu, když můžu pít přes den něco, co mi chutná a ještě pomůže? Tělo je jako motor. Když máš nadupaný motor a nenaliješ do něj pořádnou šťávu, nikam nedojedeš. Takže já to mám rád. A když nepiju tohle, piju mulťáky. Teď jsem od vás dostal Imun, což je jako džus nebo strašně dobrá šťáva, takže já nechápu, proč bych měl pít nějaký tonic, colu, nebo něco takového, když můžu pít tohle.

Karlosi, ty hodně jezdíš na charitativní akce, jsi zván na motivační semináře. Jakou univerzální radu bys dal mladému 15letému klukovi, který by chtěl být jednou druhým Vémolou?

Nikdo by se neměl snažit stát se druhým Karlosem Vémolou. Musí se snažit být lepší. Vždycky se snažte dokázat víc. A to nemusí být jenom v MMA, ale ve všem, co děláte. To platí pro každý sport. Když něco děláte, dělejte to naplno a pořádně. Ten nejdůležitější krok je ten, kterým začnete. Nechytit se špatné party, nebýt ve špatném týmu. Musíte najít gym nebo tým, který je osvědčený, kde to funguje. Tomu já věřím celý život. Žádný sport není individuální, každý je kolektivní a nikdy nic nedokážete sami. Záleží na lidech, kteří jsou kolem vás. Když chcete dát dítě na MMA, na judo, na box, podívejte se na klub, na trenéry, na výsledky, kteří trenéři mají. Nikdy se nesmíte spokojit s tím, že dáte svoje děcka do béčkové skupiny. Já si hledám celoživotně ty nejlepší lidi kolem sebe. Nejlepší sparingy, managery, gym a teď i ten tým. A proto jsem teď v Extrifit Teamu, protože v Čechách není lepší a silnější tým. Stačí se podívat na ty frajery, kteří v něm jsou, a na jejich výkony a je jasné, že tu jsem správně.

Karlosi, já ti děkuju za tenhle závěr, stejně tak jako za rozhovor, a jsem rád, že právě ty jsi teď součástí toho týmu.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 34 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínMargita Zámolová: "Snažila jsem se za...
jnerez (08:40) • Margitě budu držet na Olympii palce. *79* No ale každopádně nejsem zastáncem toho,...
magazínOlympia 212 Showdown 2020 bez Keona P...
LeToucan (21:34) • Velká škoda, proporce z říše snů.
magazínMel Chancey: "Mike Matarazzo bojuje o...
tomášekp (22:35) • Zrovna Agel je fakt odbornost sama. Zavádí se stent, BYPASS se našívá, a nejprve perife...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
deiw (11:41) • Popravdě minulý rok Cedric byl podobný případ. Měl dost bodů ještě z konce roku 2018 (p...
magazínMr. Olympia 2020 s Mamdouhem Elssbiay...
decarabas (09:06) • No neviem, nie je prvy ani posledny, ktory dostal zvlastne pozvanie. Nic na tom nevidim...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra