Reklama:

Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - reportáž a fotografie

3.331 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

A je to tu zase, závodní šílenství. Nucená závodní abstinence nalákala tisíce "hobíků" a především středoevropskou špičku v rámci CEU regionální série. Ten koloběh mysli a těla. Přemluvte hlavu a svaly, že se Sprint dá dát levou zadní, a ještě k tomu vidina vstávání v 5:00 ráno... Svaly mě pálily, hlava křičela STOP, ale to bych nebyla já, abych se nekousla a jednu z nejrychlejších variant z dílen Spartan Race - Sprint neletěla naplno.

Rychlá městská trasa o délce 5 km (mé hodinky naměřily něco málo přes 6 km) s 20 překážkami přinesla pro závodníky hodně hravou a rychlou trať. Pro mě to byl letos teprve druhý start na Spartan Race, zejména kvůli nastalé celosvětové situaci, kdy se nám rušil a přesouval jeden závod za druhým. Proto asi i ta nervozita na startu, žaludek jak na vodě, z WC jsem se před startem málem ani neodlepila, no co Vám budu povídat, vždyť to znáte taky.

Startovní listina závodů Kroměříž Spartan Sprint a Super byla zveřejněna ve středu 22. července 2020, a tak jsem věděla dost dobře, že se mi nebude líbit ranní vstávání, tak abych stála na startu právě v 7:30. Pro mě to totiž znamenalo vstávat v 5:00, abych stihla přihlášku, snídani a ještě se rozhýbat. Před startem jsme si vzhledem k bezpečnostním opatření museli projít jednotlivé sektory přesně na čas, spolu s měřením teploty. Kdo ji měl zvýšenou, nebyl vpuštěn do sektorů. Naštěstí jsem ještě měla hlubokou půlnoc a polospící jsem prošla měřením teploty a následně se nějak zařadila do předstartovního boxu. Odsud jsme poté vcházeli cca po 50 závodnících do startovacího koridoru, kde si každý našel svůj puntík na zemi.

Takhle předstartovní změny viděla Monika "Monďa "Andělová z Olympia týmu: "Změnily se i časy startů a na trať vybíhalo každých 5 minut maximálně 50 závodníků. Znám to už z Maďarska a to jediné se mi celkem líbí! Omezení s COVID se týkalo, ale i některých překážek. Prakticky vymizely překážky, kde se nosí břemena, a zmizely i veškeré vodní překážky, takže se neplavalo, nebrodilo, nepotápělo... A protože teplota celý víkend přelézala statečně třicítku a trať byla z velké části bez stínu a v městských ulicích, nastalo peklíčko."

Spartanská hymna odbíjí elite vlnu a pak už se na start páskují kategorie age group. "A jedem!" mrkla na mě Martina Pohořalá, která se zuby nehty snažila být co nejvíc vzhůru! I přes velké úsilí to vypadalo, že stejně jako já jede na režim zombie.

Trasa nás v Kroměříži vedla historickým centrem a lehce šmrncla cesty okolo jezer a zahrádkářských kolonií. Městský charakteru trasy mě osobně moc nenadchl. Radši si užívám běhy v horách a kopcích. Ale to, co Spartan Race ztratil na charakteru trasy, vynahradil hravými překážkami, ale také konkurenčně našlapanou startovní listinou!

Konečně opouštím tvrdý asfalt a přibíhám k balanční překážce balance beam neboli hasičské kladině, která je ještě lehce orosená. Překážka vyžaduje velké soustředění, až zapomínám na to, jak vtipné obličeje předvádím. Ale povedlo se. Když jsem si pak povídala s Monikou "Monďou" Andělovou, barvitě mi vylíčila, jak přilítla k hasičské kladině: "Tuhle překážku umím! Vyběhla jsem na ni razantně, ale ranní zbytek rosy mi zrádně podrazil nohu. Ve smyku jsem ještě skočila za překážku, ale nedotkla jsem se značky na konci překážky, a tak jsem šla bez milosti na burpees."

Mně se naštěstí daří balančku přelézt, holky v mé kategorii nasazují brutálně rychlé tempo. Snažím se jich držet, ale ty gazely běží až moc rychle, a tak si v hlavě rovnám strategii. Zaútočím až ke konci před festivalkou, kde je jedna překážka za druhou, a já se na překážkách cítím silnější v kramflecích než ve sprinterském tempu.

Než se naděju máme tu další překážky - plate drag, slip wall, Atlas carry, u kterých se náš běžecký rozdíl smazává. A tak šlapu do tenisek, abych u těchhle silovek holkám alespoň maličko ucukla, a celou strategii měním. Daří se mi to, vbíhám parkem k pytlům s pískem, které se musí vytáhnout nahoru pomocí lana. Raz, dva, tři, no dobře, šest, sedm, osm, deset, dvanáct temp a je nahoře. Pak pomalu pytel spouštím dolů. Moje obávaná překážka - slackline. Lehce a pomalu našlapuju jako kočka při lovu. Hop, jsem za.

Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - slackline

Uff, teď už jen na lano, oštěp a do festivalky. Ale než vběhnu do festivalky, ještě odbočím k pohledu "Mondi", která opět vtipně popisuje své počínání na oštěpu: "Oštěp umím, věřím si… Přitahuji si tedy jeden a ouha, zahnutý jak banán, vzdálenost k terči delší než obvykle. Nedávám… Přiznávám, že mě to psychicky vzalo. Otloukám si kolena o dlažbu a vyrážím do samotné festivalky. Bez chyby překonávám finálovou sérii překážek na výrazně zaplněném náměstí. Multi rig, Z-wall, stairway to Sparta i big cargo a cíl."

Vbíhám do festivalky, kde se těším na kruhy, na Z-walls, stairway to Sparta a závěrečné áčko. Na kruzích se lehce zaseknu. Nevím, jak je to možné, ale moje zvolená lajna je ještě jakoby vlhká, a tak si dávám pozor, aby mi nesklouzly ruce. Ufff, povedlo se. Mám ještě sílu zasprintovat mezi posledními dvěma překážkami, dávám do toho všechno a už jsem v cíli. Na tabuli vidím, že se mi povedlo doběhnout první v mé věkové kategorii s časem 37:35. Druhé Anitě Calbert jsem nakonec utekla o 2 minuty a třetí Michaele Kyrych o 3 minuty. Medaile, občerstvení, tričko a hybaj z vnitřních sektorů.

Už za hrazením vidím, jak dobíhá Martina Pohořálá, a tak fandíme. Martina si ve své věkové kategorii taky doběhla pro 1. místo. Je to neskutečná baba! V rámci opatření se nezdržujeme v závodních sektorech a o tom, že "Monďa" doběhla na 2. místě ve své věkové kategorii, se dozvídáme esemeskou.

Vyhlášení tentokrát neprobíhalo klasicky na pódiu. I tak to byl parádní závod a pořadatelům patří velká poklona, ono to jistě nebylo lehké takto velké závody se všemi bezpečnostními pravidly vůbec uskutečnit.

Parkovací plochy pro všechny závodníky a návštěvníky závodů Spartan Sprint a Super byly zajištěny na Výstavišti Kroměříž, a tak se závodníci před a po závodě pěkně prošli. Ale co, rozcvička je potřebná. Jen nedejbože, když jste si zapomněli papíry k přihlášení, tak jak jsem si to vychutnala já. Pěkně v poklusu dvakrát tam a zpátky.

Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - nejrychlejší závodníci
p. muži ženy
1. Jakub Haviarik - 00:27:23 Eszter Hortobágyiová - 00:31:24
2. Petr Dorňák - 00:28:00 Adéla Voráčková - 00:34:17
3. Peter Ceniga - 00:28:15 Zuzana Kocumová - 00:35:33

Kompletní výsledky všech kategorií naleznete zde.


Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - fotogalerie


Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - kruhy


Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - oštěp


Spartan Race Sprint (Kroměříž) 2020 - Z-wallLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra