Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Zemřel Josef Grolmus

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Z Německa před několika hodinami dorazila nečekaná a velmi smutná zpráva. Ve věku devětapadesáti let zde v neděli 12. července zemřel někdejší špičkový československý kulturista Josef Grolmus. Informaci jako první přinesl německý web zaměřený na tématiku kulturistiky a fitness Repone.de.

Josef Grolmus v době soutěžní kariéry

Josef Grolmus se narodil 25. února 1961 ve slovenské obci Veľké Ripňany. Zde jako na svůj věk poněkud hubený žák deváté třídy, který musel od svých vrstevníků snášet kdejaké ústrky, našel během školní brigády ve skříni hromadu časopisů Trenér a cvičitel. Fotografie svalnatých kulturistů jej tenkrát zcela uchvátily. Všechny stránky z časopisů, které se věnovaly právě bodybuildingu, si proto opatrně vystřihl a odnesl domů. Jeho starší bratr Peter, který pracoval jako soustružník, mu následně vyrobil lavičku, hrazdu, stojan na dřepy, velké i malé činky a brzy tak měli doma slušně zařízenou posilovnu, kde trénovali. Na středoškolská studia se Josef vydal do Bratislavy, kde se samozřejmě hned intenzivně zajímal o možnosti tréninku. Se cvičením totiž v žádném případě nemínil přestat. Shodou okolností několik kluků ze Slovnaftu, kde jako učeň pracoval, trénovalo v posilovně BSP Vinohrady, kde jej nejenom přijali, ale kde se ho také v roli trenéra ujal pan Ľudovít Major, což bylo pro pozdější sportovní kariéru Josefa Grolmuse zcela klíčové. V podstatě jej naučil trénovat, ukázal mu cestu a vzájemně spolupracovali po celé Josefovo dorostenecké a juniorské období. Právě pan Major se zasloužil také o to, že si Josef Grolmus 23. dubna 1977 vyzkoušel své první kulturistické závody. Jednalo se o mistrovství Slovenska dorostu, na kterém šestnáctiletý začínající kulturista dosáhl v kategorii do 170 cm na třetí místo.

Josef Grolmus v době soutěžní kariéry

Závodění Josefa chytlo. Zatímco ze začátku cvičil jenom pro sebe, teď už toužil po soutěžních vavřínech. Rychle se zlepšoval a výsledky na sebe nedaly dlouho čekat. V sezóně 1978 se stal dorosteneckým mistrem Slovenska i Československa a o rok později tyto výsledky zopakoval. V soutěžním ročníku 1980 se přesunul mezi juniory. Mistrem Slovenska a Československa se stal i tentokrát a poprvé se také vydal reprezentovat svou zemi na mistrovství Evropy. Zde v belgických Bruggách v kulturistice juniorů nestačil pouze na Nizozemce Antonia Venegase, jenž se v roce 1983 sice stal národním šampiónem v kulturistice mužů, ale rozhodně to ve svém sportu nedotáhl tak daleko jako později Josef Grolmus. Ten v sezóně 1981 své oba domácí juniorské tituly obhájil a rok nato předvedl husarský kousek, když se mistrem Slovenska a Československa stal nejenom mezi juniory, ale vůbec poprvé také v kulturistice mužů. Na soutěžích přitom v roce 1982 už měřil síly s nositeli pro Vás jistě nikoliv neznámých jmen. K jeho soupeřům patřili Miloš Pavlů, Robert Dantlinger, ale třeba také jeho bratr Peter. V této sezóně se také poprvé představil na mistrovství světa mezinárodní federace IFBB v kategorii dospělých, kde v devadesátce dosáhl na třinácté místo. Právě z této soutěže přitom emigroval do Německa, kde strávil zbytek života, přičemž v barvách Německa později i závodil. Zda tomu tak bylo i na mistrovství Evropy 1984, se nedá s přesností určit. Podle některých zdrojů zde totiž Josef reprezentoval právě Němce, podle jiných zde nastoupil bez státní příslušnosti. Ale to je celkem jedno. Důležité je, že na šampionátu v kulturistice mužů do 90 kg nenašel přemožitele a získal tak svůj první velký mezinárodní titul!

Josef Grolmus v době soutěžní kariéry

Ještě v roce 1984 mladý kulturista nastoupil také znovu ke světovému šampionátu. A zde tentokrát napsal trochu jiný příběh, než tomu bylo při jeho první účasti na této soutěži před dvěma lety. Nestačil pouze na později hvězdného Riche Gaspariho a bral tak cenné stříbro! Amatérskou část své kariéry Josef završil v roce 1985 vytouženým titulem mistra světa. Jednalo se o šampionát pořádaný ve švédském Göteborgu, kde k soupeřům tehdy už německého reprezentanta patřili třeba Phil Williams, Libor Minařík nebo Patrick Nicholls. Po tomto úspěchu se před Josefem Grolmusem otevřela cesta k přestupu mezi profesionály, kam jej táhla úcta a respekt k jeho sportu. Na vlastní oči chtěl vidět ty, kteří mu byli vzory, chtěl se s nimi postavit na jedno pódium a to se mu povedlo. Dokonce měl to štěstí se osobně znát s Arnoldem Schwarzeneggerem a Francem Columbem, byť s nimi síly už změřit nemohl. Oba se v době, kdy on se stal profesionálem, totiž už nacházeli ve sportovním důchodu.

Josef Grolmus a Peter Uríček v kategorii do 90 kg na mistrovství Evropy 1984

Kariéru profesionála Josef Grolmus odstartoval pěkně zostra, ale zároveň tak, jak tehdy bylo u amatérských mistrů světa zvykem. A to startem na Mr. Olympia 1986, kde se probojoval k desátému místu, které až do loňského vystoupení Lukáše Osladila představovalo nejlepší výsledek kulturisty pocházejícího z České republiky či Slovenska na této prestižní soutěži. V sezóně 1987 k Olympii nastoupil ještě jednou a dosáhl zde na patnácté místo. Se soutěží kariérou se pak loučil účastmi na Grand Prix France a Grand Prix Sweden 1989. V okamžiku, kdy se soutěžní kulturistikou přestal, přestal sledovat i dění na soutěžích, ale od svého sportu úplně neodešel. V Graben-Neudorfu provozoval posilovnu, a dá-li se to prostřednictvím ohlasů zprostředkovaných sociálními sítěmi soudit, těšil se zde značné úctě a oblibě. Příčinu předčasného odchodu Josefa Grolmuse neznáme, ale s jistotou víme, že se jedná o jednu z nejvýraznějších osobností československé kulturistiky. A také to, že tu bude opravdu velmi chybět.


Použité elektronické zdroje:

  • Bárdoš, B. Muscle&Fitness 6/2014 - Gigant Grolmus. [online] [cit 2020-07-13]. Dostupné na https://www.ronnie.cz
  • Josef Grolmus leider verstorben. [online] [cit 2020-07-13]. Dostupné na https://repone.de
  • Moravčík, J. Jozef Gigant Grolmus - interview. [online] [cit 2020-07-13]. Dostupné na https://www.eastlabs.sk
  • MuscleMemory - The Internet Bodybuilding Database. [online] [cit 2020-07-13]. Dostupné na http://www.musclememory.com


  • Související články:

    Diskuse k článku:
    Reklama:
    Uživatelské jméno:
    Heslo:
    Text:
    ...
    Upozornit na novou odpověď e-mailem.
    Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

    Zobrazit všechny příspěvky







    Jméno: pamatovat
    Heslo:
    NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
    magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
    havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
    magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
    mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
    magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
    Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



    Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
    Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
    Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
    MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
    Vyhledávání:
    RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie