Reklama:

Šnek Race 2020
- reportáž a fotografie

7.013 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

"Odvolávám, co jsem odvolal. Slibuji, co jsem slíbil." Extrémní překážkový závod se uskutečnit měl, poté byl přeložen na konec letošního roku, ale nakonec se vrátil do svého původního termínu na konec června. Řeč je o českém OCR závodu s krásným názvem Šnek Race 2020!

Šnek Race je extrémní překážkový závod, který se běhá v kopcovitém okolí severočeského města Chřibská již od roku 2015. Prostředí na OCR závod naprosto ideální. Jeho přednosti jsou kromě krásné zalesněné krajiny lemované Chřibskými vodopády a loukami především originální a hravé překážky, které dokážou začátečníky občas i potrápit. Jejich překonání ale není nic nereálného. Závod je tak na severu Čech vyhledávanou sportovní událostí nejen místních a zcela po právu je Šnek Race pro řadu lidí takřka každoročním rituálem, který si do svých kalendářů tučně značí s velkým předstihem. Bez jakékoli nadsázky mám ve vztahu ke Šnek Race jistý pocit duchovního mystična a na závod se těším jako dítě na vánoční dárky.

Při příjezdu do Chřibské na nás dýchá historické centrum, kde se do závodu registrujeme. Procházkou se vydáváme do okrajové části městečka k místnímu koupališti. Právě tam bývá start, cíl i něco k pití a jídlu. Slunce se dostává vysoko nad horizont a ohnivými paprsky dopadá na vše, co jim přijde do cesty. Místy se zdá, že někdo pustil horkovzdušnou troubu na maximum a nějak přišel na způsob, jak ji pustit ještě víc! Již nyní je jasné, že tropické teploty budou nepsanou a nejtěžší překážkou závodu. Při příchodu ke koupališti cestou míjíme zaparkovaný traktor se zdviženou radlicí, z níž jsou spuštěna lana na šplh. Tady je to vždycky legrace, vyšplhat nahoru a plácnout rukou do ocelové radlice. Na většině OCR závodů totiž šplháte k horní hraně nějaké smontované konstrukce. Bezprostředně u startu jsou hned dvě nové překážky. Šikmá stěna s otvory na dřevěné kolíky určené ke šplhání vzhůru a ručkovací konstrukce, kde je v kombinaci zavěšený kovový trám, kruhy a pneumatiky od aut.

Z prostoru startu, kde je mimochodem i cíl, začíná hrát hudba a DJ MC Kajag začíná své pověstné rapování. Velký bonus pro závodníky i diváky, protože tenhle velký pán to dokáže rozbalit jako nikdo jiný a svým moderováním, spojeným s rapem, rozpohyboval nejednoho na koupališti. Jsem si jistý, že kdyby DJ MC Kajag na Šneku závodil se stejným nasazením, jako rapuje, zcela jistě by závod vyhrál! Něco takového na závodech české OCR scény jen tak nezažijete! Tou dobou se koupaliště začalo rychle zaplňovat.

Start mám až hodně odpoledne, tak využívám zatím čas k pokecu se známými, které tu potkávám na každém kroku. Při tom člověk rychle zapomene, že do něj vší silou pere slunce. Ale bylo mi pak i divné, že do mě padala jedna flaška vody za druhou bez efektu. Ani už nevím, kolik vody jsem vypil, ale většina se prostě vypařila. Měli jste to podobné? Nejraději bych startoval hned, ale hrdě jsem si počkal na svůj pozdní start.

Závodníci byli na trať ze startu vpouštěni intervalově. Trať byla letos postavena na necelých 6 kilometrů s více než 15 překážkami. Myslím, že jsem jich napočítal kolem 17 (kromě slunce).

Konečně! Konečně přichází řada i na mě a po dlouhém vyčkávání v "přírodním solárku" mám tu čest odpíchnout se kopyty od startu. Skáču do koupaliště, kde podplavávám kovovou mříž, umístěnou pár centimetrů nad vodní hladinou. V tomhle momentu voda působí stejně blahodárným efektem jako půllitr točeného. Ručkovačka s kruhy a pneumatikami a běžíme lesem vzhůru. Trasa se příjemně (pro někoho nepříjemně) klikatí. Je to nahoru dolů, to mi vyhovuje. Na kopce jsem se do Chřibské těšil ze všeho nejvíc. I přesto, že je trať relativně krátká, není o prudká stoupání a především seběhy nouze. Někde na kopečku nad koupalištěm je po pár dřevěných stěnách ve stylu přelez-podlez plazení pod ostnatým drátem. A je to plazení pro OCR ryzí! I přes vyprahlé okolí je díky všudypřítomným hasičům bláto pod ostnáčem skutečně bláto. Paráda! Upřímně, paradoxně mi tohle na spoustě OCR závodech u nás chybí. Hned po plazení vyhrabali několik hlubších děr, které zaplavili vodou.

Tyhle bazénky si závodníci, včetně mě, užívali na Šneku snad nejvíc. V lese na nás čekalo několik zavěšených ručkovacích stonožek, přelézání přes nad sebou zavěšené pneumatiky nebo taková překážka jako lukostřelba. I pokažení takové překážky dokáže zamíchat s konečným pořadím. Letos mi trochu chyběl běh vodním korytem přes město nebo jízda na koloběžkách. Absenci těchto věcí skvěle vyvážila trasa pěkným zalesněným terénem, která nabídla téměř vše, po čem běžec prahne. Delší prudký seběh, když se vybíhalo z lesa, měl k dokonalosti jen kousek. Cíl byl v dohledu.

Na louce mě překvapil elektrický ohradník, který se musel přeskočit nebo překročit tak, aby vás to "nekoplo". Nejen já jsem hned zavzpomínal na slavnou scénu z filmu Slunce, seno… naštěstí mě to nekoplo a už jsem byl u poslední překážky přímo na koupališti. Za podpory diváků okolo jsem vyšplhal za pomoci dřevěných kolíků po stěně, na zadní straně překážky sešplhal po vratkém žebříku a cíl!

Když slunce zapadlo a koupaliště se ponořilo do tmy, odběhli jsme noční závod, který byl o poznání kratší než přes den, a v neděli byl na řadě opět závod ve vzdálenosti hlavního sobotního. Luxusní zvláštností nedělního Šneka byl bezesporu fakt, že se běželo v opačném směru a i většina překážek se překonávala opačně. Je to zvláštnost, kterou jen tak někde neuvidíte, a současně taková OCR lahůdka.

Nedělní závod byl sluncem vypražený skoro stejně jako sobotní. Jak se běželo opačně, po pár překážkách v podstatě začal závod prudkým stoupáním do lesa. Ku svému údivu jsem dal výstup s relativním klidem. Kopce mi chutnají. Nahoře jsem minul tři holčiny, které společně stoupaly do kopce. U nich jsem si vzpomněl, že OCR není jen o tom běžet rychle nebo být machr na překážky, ale i o pomoci ostatním. Holky, které měly u týmu napsáno "(J)elita", si vzájemně do kopce pomáhaly a myslím, že šlo o jeden z nej momentů závodu, ukazující spolupráci i týmového ducha. Dobře vy!

Na Šneku jsme viděli doslova řádit českého reprezentanta v OCR Lukáše Nováka, který si Šnek Race vyzkoušel poprvé v životě a startoval pod hlavičkou OCR Kids Poděbrady. Lukáše, který na severu v Chřibské vyhrál všechny tři závody a díky tomu i první místo za celkové umístění (v součtu všech tří závodů), jsme vyzpovídali krátce po doběhnutí nedělního Šneka:

"Na Šnek Race jsem jel hlavně z jednoho důvodu, a to kvůli kladným ohlasům z minulých let. Když mi bylo řečeno, že je závod podobný Překážkáči, musel jsem jet to okusit! Cíl byl pouze jeden závod ze tří, ale tak mi chutnal, že jsem si dal rovnou všechny tři chody. Organizace, atmosféra a trať fantastická. Překážek sice méně, ale vše bylo vynahrazeno jejich kvalitou a nádhernou přírodou,“ popsal závod Šnek Race Lukáš Novák, který v Poděbradech tréninkově vede skupinku dětí. "Děti se mohou registrovat po celou dobu prázdnin," dodal Lukáš.

Na koupališti jsme si také počíhali na Ollie Roučkovou, která totálně rozebrala ženskou kategorii a vyhrála ji na plné čáře! Ollie, která závodila za tým CZexxx OCR team, brala 3x první místo ve všech závodech a stanula tak na zlaté příčce i v součtu celého závodního víkendu. "Extrémní vedro, rychlé tempo, šílené převýšení, minimum spánku. A to všechno s sebou přineslo mé plácnutí sebou v cíli třetího závodu a absolutní vyčerpání. Běžela jsem na maximum, ač jsem na začátku řekla, že se jedná o lehké závody. Nejraději bych si nafackovala. Opak byl pravdou. Po 20 minutách povalování se, plížení a chlazení rozbitého těla v koupališti jsem byla schopná se jakž takž hýbat. Vylézt na stupně vítězů byla ta nejtěžší překážka z celého závodu. Jsem pyšná na celý tým, na tu dřinu, kterou se mnou mají, a i na to, že máme dobře nastavený trénink! Děkuji vám za to, že mě střežíte na každém kroku a jste se mnou, i když to zrovna není růžové," přiblížila své pocity ze závodu Ollie.

Jedno je zcela jisté. Šnek Race 2020 se po všech stránkách naprosto povedl. Pohodová atmosféra, podkreslená přírodou a přítomností spousty fajn lidí, vytvořila jeden z nej OCR zážitků letošní sezóny. Nevím, jak Vy, ale já už se nemůžu dočkat dalšího závodu se jmenovkou Šnek Race!

Šnek Race 2020 - výsledky sobotního závodu (5+ km, 15+ překážek)
p. muži ženy
1. Lukáš Novák - 0:33:40,20 Ollie Roučková - 0:41:50,44
2. Tomáš Vorobok - 0:34:12,22 Barbora Stejskalová - 0:46:45,07
3. Milan Linka - 0:34:58,35 Tereza Tocháčková - 0:46:56,49

Šnek Race 2020 - výsledky sobotního nočního závodu (3+ km, 10+ překážek)
p. muži ženy
1. Lukáš Novák - 0:14:28,71 Ollie Roučková - 0:19:30,93
2. Jakub Podzimek - 0:14:53,41 Tereza Tocháčková - 0:19:39,71
3. Michal Ždímal - 0:17:44,84 Gabriela Nováková - 0:22:11,94

Šnek Race 2020 - výsledky nedělního závodu (5+ km, 15+ překážek)
p. muži ženy
1. Lukáš Novák - 0:32:25,33 Ollie Roučková - 0:40:46,43
2. Tomáš Vorobok - 0:33:15,86 Kateřina Kneprová - 0:44:32,02
3. Jakub Podzimek - 0:35:21,77 Gabriela Nováková - 0:45:39,72


Šnek Race 2002 - fotogalerie
Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBen Weider Natural Pro Qualifier 2023...
KKarmasin (13:36) • Profesionální liga a dopingové kontroly, nějak mi to nejde dohromady.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
LeToucan (12:44) • Nebude spíš hrát roli to, že ty závody jsou strašně pozdě? Většina lidí jde na Čelákovi...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Valasekjakub123 (12:20) • 13 elite pro karet. Ty nemají žádnou váhu jen další amatérská liga. Škoda bývalý to pěk...
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Bažant (11:08) • Se leda přešaltovat k Maniona federaci.
magazínBFC Cup Fitness Show 2023 - startovní...
Ondra Hájek (10:26) • Jo ale díky Petrovi Březnovi, že tuhle soutěž dál pořádá. Ale je mi ho i ostatních pořa...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie