Reklama:
Protein High Whey 80 - akce 2270 g + 1000 g!
⭐⭐⭐⭐⭐ Špičkové složení, 12 příchutí na výběr. Více zde.

Radikální změna (21.): Moje přeměna z vepříka na člověka

14.485 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Motivace

[Text: Marek Pokorný] Zdravím všechny vyznavače fitness. Ozvala se mi redakce Ronnie.cz, všimli si, že dřív jsem míval fajnovou jateční váhu a teď už ji nemám a že se dá na mě už i koukat. :-) A jestli bych se s Vámi nechtěl podělit o přiměřené detaily mé přeměny z vepříka na člověka. Na to okamžitě zareagovalo moje extrovertní já a řeklo: "Proč sakra ne, bude sranda a budeš motivovat lidi ke změně."

Abyste pochopili moji, pro někoho nepochopitelnou přeměnu, tak bych se měl asi představit a nějak Vás uvést do situace. Jsem Ing. Bc. Marek Pokorný, bydlím v Ivančicích a učím na střední škole TEGA Blansko elektrotechnické předměty. Je mi teď aktuálně 33 let. Už to není žádná sláva s tím věkem, ale ještě se s tím dá pracovat. Mám jednu krásnou dcerku Kristinku, a jelikož jsem se ženil vcelku brzo a nejsem "ideální chlap", tak už jsem rozvedený.

Začal jsem cvičit už dávno před proměnou po střední škole při nástupu na vysokou, ale jelikož jsem typický endomorf, tak jsem byl vždycky tak nějak obtloustlý. Vždycky se mi líbily postavy spolužáků na střední škole, kteří chodili do školní posilovny, ale já neměl dost odvahy jít s nimi cvičit, tak jsem se radši věnoval jiným věcem. Takže si můžete představit, jaká s tím asi byla spjatá forma.

První moje návštěvy místní posilovny v Ivančicích byly dost bolavé, ale já jsem tak nějak zatvrzelé hovado, co když si něco vezme do hlavy, tak to chce dodělat a nevzdává se. Tak jsem se nějak přes začátečnickou neohrabanost překlenul a začal studovat znalosti a vědomosti z internetu a časopisů. Rozhodl jsem se, že pojedu objem a pak to vysekám. Ten "objem" trval déle, než by bylo zdrávo. Já, endomorf, jsem nabíral, bobtnal a čím dál víc se mi to líbilo, jedl jsem vše, a to hodně, a taky zvedal pořád větší a větší váhy. Četl jsem na Ronnie.cz všechny články o powerliftingu a strongmanech, sledoval videa ze závodů, a tak mě to asi poznamenalo tak moc, že se zase ozvalo moje extrovertní já a říká: "Vo*e, pojď to zkusit, zvedáš váhy, bude sranda." A tak jsem zkusil pár závodů.

To už jsem vážil 155 kg při víc než 35 % tuku na výšce těla 185 cm. Moje osobní váha do 150 kg mi ukazovala ERROR a já se chodil vážit do místního JZD na vrátnici. Žádné velké úspěchy se nekonaly a já se umisťoval v půlce startovního pole. Tentokrát se ozvalo moje introvertní já a říká: "Jak je možný, že zvedáš váhy, ale porážejí tě lehčí závodníci?"

Jelikož jsem inženýr, tak jsem se nad tím zamyslel, a jak jsem si tu rovnici odvozoval jakkoliv, pořád mi vycházel jen jeden výsledek = jsi tlustý jako prase, a proto jsi pomalý, nemáš dynamiku, výbušnost, když běžíš se 100kg kufry, nebo bez nich, tak ti to trvá stejně dlouho. Po zpětné kontrole mezivýpočtů mi nezbývalo nic jiného než souhlasit. Tak to byl první impuls pro změnu.

Druhý impuls pro změnu byla zdravotní stránka věci. Měl jsem vysoký krevní tlak, špatně se mi dýchalo, vysoký cholesterol atd. Necítil jsem se vůbec dobře, schody mě štvaly, chodit mě štvalo, nechtělo se mi vůbec hýbat. Teplo jsem nesnášel, potil jsem se ve spánku, při jídle, při sexu, prostě pořád.

Třetí impuls souvisí s tím druhým a nastaly vztahové problémy, které vyvrcholily rozchodem a odchodem mojí ex s mojí dcerou. Já si řekl: "Co tady teď s takovým chlapem jako já, musím se změnit." Hlavně i kvůli Kristince, aby se za mě nemusela stydět a mohla s hrdostí říct: "Toto je můj tatínek, a jestli na mě budete zlí, tak vám naplácá na zadek." Protože od toho tatínci přeci jsou.

Jak se říká, rozchody dělají kulturisty. Tím, že cvičení je nejlepší psychická terapie, co znám. Tak jsem se konečně pustil do diety, která víceméně trvá doteď. Nezačal jsem od začátku tvrdou dietou, to by se nedalo vydržet a nikdo by to nevydržel, ale postupně jsem měnil svoje stravovací návyky ze špatných na méně špatné a postupně dobré a lepší. Příklad: "Nedáš si teď ve 22:35 tu úžasnou voňavou klobásku, sice na ni máš chuť, ale pokud nechceš zůstat vorvaň, tak to nejez a dej si radši tvaroh." A postupně to šlo líp a líp a já to pěkně stahoval a začal vypadat už tak nějak slušně, ne jako obtloustlý návštěvník pivnice, ale konečně jako člověk, který chodí do posilovny cvičit.

Důležité zjištění pro všechny a možná i šok, nikdy jsem nedělal žádné cílené kardio! Trénink jsem nějak zásadně nezměnil. Přidal jsem série, počty opakování a intenzifikační metody. Nejdůležitější je makat naplno a to já jsem už přece uměl. Kdybyste se zeptali někoho, kdo mě zná, tak by vám potvrdil, že třeba nohy se mnou jsou za trest.

Když dáte 5x v týdnu kvalitní trénink, který trvá i 2,5 hodiny, a to bez zbytečných průtahů a kecání o kravinách, tak ani kardio nepotřebujete. Když už, tak moje kardio jsou trojité shazované série na základních cvicích. Doporučuji pro gurmány, co milují bolest, trojitou shazovanou sérii na čelní dřep.

Moje rozdělení tréninku bylo:

 • pondělí: prsa, břicho
 • úterý: nohy
 • středa: ruce, břicho
 • čtvrtek: záda
 • pátek: ramena, břicho
 • sobota: volno
 • neděle: volno

Jo, a kdyby to někoho třeba zajímalo, tak sem hodím i hrubý rozpis mého jídelníčku v tréninkový den:

 • snídaně: 3 vejce, skyr, žitný chleba, ovoce, proteinový koncentrát, vitamíny, minerály, omega 3, glutamin, BCAA, kreatin, kloubní výživa
 • svačina: šunka, celozrnné pečivo, zelenina, ovoce
 • oběd: většinou hromadné stravování ve školní jídelně, ale vaří slušně - maso, rýže, těstoviny atd., žádné smažené orgie se nedějí, jen výjimečně
 • druhý oběd: maso, brambory, zelenina
 • před tréninkem: espresso, arginin, glutamin, citrulin, BCAA, kreatin, spalovač (nebojte, vše legální)
 • po tréninku: banány, proteinový koncentrát, glutamin
 • večeře: maso, brambory, zelenina

Cvičíval jsem v malé posilovně, ale bylo tam všechno, co jsem potřeboval, a hlavně málo lidí. Jenže z důvodu úspory času jsem začal cvičit v posilovně kulturistického oddílu ASK Blansko. Měl jsem to kousek od práce. Po cestě domů jsem se tam vždy stavil a odjel si co nejrychleji to svoje se sluchátky v uších a bez keců, protože na mě už doma čekala nová přítelkyně a já se na ni vždy těšil. Bohužel nebo bohudík jsem takový, že dokud nemám hotový trénink, tak nikam nejdu, i kdyby nastala záplava, což ve sklepní old school posilovně ASK není až tak neobvyklé. :-)

Seznámil jsem se tam s legendou české kulturistiky panem Josefem Krupou, což je úžasný člověk, který si zaslouží veškerou úctu a respekt za to, co vše pro tento sport udělal. Byl jsem tam nový a už jsem tou dobou nevypadal tak špatně a taky jsem zvedal nějaké ty váhy (moje postižení z dob minulých), tak po mně místní borci pokukovali. Moc jsem se seznamovat nechtěl, protože pak to dopadá tak, že čím víc známých v posilovně máš, tím víc mluvíš a míň cvičíš. Začali tam chodit i studenti z našeho ústavu, kde vyučuji, protože jsem je nejspíš motivoval svým vzhledem ve výuce a nejspíš si i řekli, že trošku se spřátelit s učitelem není vůbec špatné pro prospěch. :-)

Tak jsem jim začal do toho kecat, tzn. pomáhat s technikou cviků, skladbou tréninků, co a kdy mají jíst, jaké suplementy, aby to mělo efekt a neutratili zbytečně za blbiny atd. A jednou si tam tak cvičím jako vždycky a přijde za mnou předseda oddílu pan Šumbera a říká: "Hele, nechtěl bys tady dělat trenéra?" Já si tedy dodělal trenérskou licenci a přišly i první výsledky svěřenců na jejich prvních závodech, na mistrovství Moravy a mistrovství ČR obsazovali pěkná místa.

Ale nic nemá jen svá pozitiva a já se staral nejen o ně, o jejich administrativu, o tréninky, o jídelníčky, o nové začínající cvičence (někteří přišli jednou, já se jim věnoval, udělal jim plán, představil jednotlivé cviky, techniku cvičení a to vše na úkor svého času, svého tréninku a to měli zdarma), o pořádek v posilovně, o kontrolu placení členských příspěvků. Najednou mi nějak normální život začal protékat mezi prsty. Permanentně jsem nic nestíhal. Co bylo nejhorší, tak jsem šidil o čas i svoji rodinu a normální životní povinnosti. A takhle to dál nešlo. Sice mě ta činnost bavila a naplňovala, ale musel jsem říct dost. Vzdát se funkce a doporučit za sebe náhradu.

Teď aktuálně už zhruba rok cvičím doma v mé domácí sklepní posilovně, ale s kluky z ASK si občas zajdu na trénink. Jsem za to rád, že mě občas vytáhnou mezi lidi, když jsem takový společenský autista.

No a teď by mělo přijít nějaké moudro na závěr. Člověk dokáže cokoliv, stačí si jen věřit, nenechat se odradit a vědět, jak na to. A taky bych chtěl poděkovat přítelkyni za to, že se snaží mi tuhle moji úchylku v podobě bodybuildingu trpět. Díky, Jáji, vážím si tě.

Podařil se Vám také podobně skvělý výsledek? Chtěli byste i Vy motivovat ostatní čtenáře a čtenářky? Neostýchejte se nám ozvat na redakce@ronnie.cz, budeme rádi! Ukažte, že i Vy jste to dokázali!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.06.01:29Neopol - Vychladni *1*
28.06.00:30nemuke - Taková extrémní proměna, za tak extrémně krátký čas, s tak..
27.06.10:21Paulie02 - `Druhý impuls pro změnu byla zdravotní stránka věci. Měl j..+3
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 2 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínLukáš Osladil - prsa a bicepsy
70mMyW!53 (13:11) • Tak ten Platzuv vrsek byl omezeny genetikou asi jako nas milan Oboril
magazínLukáš Osladil - prsa a bicepsy
jari (12:08) • Něco takovýho tvrdim několik let a je to prostě tak, ať si kdo chce, co chce říká. Můžo...
magazínLukáš Osladil - prsa a bicepsy
Spazik (11:44) • Lukáš je borec. Jen mi přijde že ten styl tréninku trochu přeceňuje. Ono když bude ně...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Turakam (00:12) • No, no, no, klasika, rýchlo rétoriku otočiť, inak, chabý pokus. Neodpovedal si a neprev...
magazínDvanáct profesionálů 4 týdny před Win...
Lukas107 (23:12) • Co musí profi závodník splnit, aby závodil v profi? Že by?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra