Reklama:
Legendární Matrix protein opět v akci!
Spousta příchutí a luxusní láhev ZDARMA! Více zde.

Pravda o steroidech: Upřímná výpověď Doriana Yatese, Shawna Raye a Kevina Levroneho (III.)

23.528 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Pravda o steroidech: Upřímná výpověď Doriana Yatese, Shawna Raye a Kevina Levroneho (I.)
Pravda o steroidech: Upřímná výpověď Doriana Yatese, Shawna Raye a Kevina Levroneho (II.)
Uveřejňujeme poslední, třetí část rozhovoru amerického publicisty Rona Harrise s legendami našeho sportu z roku 2015.

Doriane, někdy jsi byl označen i za lháře na základě dřívějších vyjádření, ve kterých jsi dávkování steroidů prý podhodnotil. Snad proto, aby si lidé nemysleli, že tvůj vzhled je založen jen na drogách…

Dorian Yates: Podívejte se, cyklus, se kterým jsem Vás seznámil, pochází z roku 1993 a dělá dohromady 1500 miligramů. Nikdy jsem netvrdil, že v pozdějších letech jsem nebral více. Všechny své tréninky, stravovací programy a dopingové cykly jsem pečlivě zaznamenával. Jednou jsem bral i 2500 mg týdně v mimosoutěžním období, ale nepřineslo mi to lepší výsledky než těch 1500 mg. Ale vše, co jsem bral, bylo pravé a fungovalo to. Parabolan existoval v 76mg ampulích a to byla velmi silná dávka. Nikdo, s kým jsem mluvil, nebral více než tři ampule týdně. Dnes mnozí berou 1000 mg trenbolonu a to je šílenství! Kdo má dobrou genetiku, nepotřebuje takové megadávky. Ti, kteří používají nejvyšší dávkování, jsou zpravidla frustrovaní amatéři, jejichž genetika jim neumožňuje, aby byli úspěšnými profesionály. Chtějí to dohnat právě obrovskými dávkami, ale to nefunguje! Drogoví dealeři vnucují svým zákazníkům víru v to, že každý může být profesionálem, či dokonce se účastnit Mr. Olympia, pokud bude brát stále větší a větší dávky. To samozřejmě není pravda! To ovšem ambiciózní jedinci nechtějí slyšet. To by se zhroutil jejich sen, ale místo dosažení požadovaných výsledků se hroutí jejich zdraví - a proč?

Jaké byly Vaše nejoblíbenější preparáty v objemovém období a v přípravě na soutěže? A existují přípravky, kterým jste se raději vyhýbali?

Shawn Ray: Na to Vám neodpovím a řeknu hned proč. Jako pro kulturistu, který miluje ryzost, samou podstatu kulturistiky, tedy trénink, soutěže, pózování, přípravu a s kulturistikou spojené kamarádství, bylo pro mne používání steroidů nepříjemným aspektem, natož abych o nich diskutoval. Měl jsem vždy odpor vůči drogám v mém sportu a bral jsem je jako nutné zlo, které doprovázelo moji velkou lásku ke kulturistice. A již vůbec se nebudu svěřovat s tím, co jsem bral, neboť by to bylo vlastně doporučení těchto steroidů. Určitě by lidé potom tyto preparáty vyzkoušeli, protože Shawn Ray je používal, se slovy: "Co je dobré pro něho, tak musí být dobré i pro mne!" Ne, s tím nechci mít nic společného.

Dorian Yates: To já Vám odpovím. Equipoise jsem bral v podstatě po celý tréninkový rok. Starý dobrý Dianabol bylo moje první anabolikum a nedám na něj dopustit. Mladíci v USA měli rádi Winstrol. Ten já považuji za haraburdí. Místo vpichu injekce dlouho velmi bolí a sám přípravek neznamenal pro mne nic zvláštního.

Kevin Levrone: Testosteron cypionát, Deca-Durabolin a Anadrol u mne vždy dobře fungovaly. To byl základ, který mne nemohl zklamat. Nemohu říci, že bych někdy bral něco, na co bych špatně reagoval či u mne neúčinkovalo. Navíc jsem toho příliš nevyzkoušel.

Jaké postupy jste volili, abyste předešli negativním následkům užívání steroidů? Měli jste k dispozici lékaře, který byl o tom informován, a podstupovali jste pravidelná vyšetření?

Shawn Ray: To nejdůležitější bylo, že veškeré mnou používané látky pocházely z lékárny. To většina těch, kteří je dnes používají, nemůže tvrdit. V průběhu celé mé kariéry jsem si nechal dělat pravidelně krevní testy. Samozřejmě můj lékař věděl, že jsem kulturista a potřebuji speciální vyšetření. Moje zdraví pro mne bylo vždy přednější než můj majetek nebo úspěch na světových soutěžích. Stále jsem si uvědomoval, že moje kulturistická kariéra bude podstatně kratší v porovnání s délkou mého života.

Dorian Yates: Šel jsem k mému osobnímu lékaři a řekl jsem mu, že beru steroidy, abych dosáhl v mém sportu co nejvyšší úrovně. Naštěstí neměl vůči tomu žádné předsudky. Slíbil mi, že bude můj zdravotní stav hlídat a kontrolovat. Používání anabolických steroidů je přirozeně spojeno s rizikem poškození zdraví - tím více, čím déle je používáte. Vzal jsem na vědomí toto riziko a moje zdraví bylo tak dobré, jak jsem očekával. Můj krevní obraz odpovídal obvyklému profilu uživatele anabolických steroidů, tedy zvýšené jaterní enzymy, nízká hladina "dobrého" HDL cholesterolu, což bylo vyvolané hlavně používáním tabletových forem. V době, kdy jsem byl nejtěžší - mezi 127 kg až 132 kg - dosahoval můj krevní tlak hraničních hodnot. Teď je mi již 53 let (rozhovor se uskutečnil v roce 2015, pozn. aut.) a již 17 let se neúčastním žádných soutěží, ale přesto se neustále podrobuji lékařským kontrolám. Nezaznamenal jsem žádný neobvyklý růst vnitřních orgánů až na trochu zvětšené sportovní srdce, což je velmi častý případ. Moje prostata je normální. Snad jsem měl jednoduše štěstí, ale já to přikládám také mému nízkému dávkování.

Kevin Levrone: Já spolupracuji s mým lékařem již od roku 1991. Od té doby, co jsem si stanovil cíl zvítězit na národním mistrovství. A vysvětlil jsem mu, co vše pro to dělám. A on zase dělal vše, co mohl, aby mne udržel v co nejlepším zdravotním stavu.

Jaké vedlejší efekty používání anabolických steroidů Vás postihly? A odezněly po ukončení cyklu?

Shawn Ray: U mne se dostavil jediný vedlejší efekt - pocit dokonalosti! Vše, co jsem dělal v posilovně, tak na plný plyn. Drogy pracovaly pro mne, abych mohl tvrději trénovat! Mohl jsem tak nastoupit na pódium proti kulturistům o 20 kg těžším a 15 cm vyšším, než jsem byl já. Trénoval jsem cílevědomě, abych dosáhl stále vyšší úrovně, přísně jsem dodržoval dietu, abych docílil žádoucího konečného výsledku konzumace steroidů.

Dorian Yates: Jak již jsem řekl, měl jsem vyšší krevní tlak, horší jaterní testy a nižší hladinu "dobrého" cholesterolu. Právě nízký HDL cholesterol mně dělal starosti, protože to představuje riziko problémů se srdcem. Hodnota se ale zase normalizovala. Dnes žiji také jinak než v době své závodní kariéry, kdy jsem po všechny ty roky nevypil ani skleničku alkoholu. Nechtěl jsem svůj organismus zatěžovat ještě něčím jiným než steroidy…

Kevin Levrone: Snad jsem měl štěstí, ale nezaznamenal jsem žádné nežádoucí vedlejší efekty. Žádnou gynekomastii, žádné vypadávání vlasů, žádné uhry… Byl jsem jenom trochu více zavodněný, zvláště tehdy, když jsem byl hodně těžký. Když jsem bral tabletové steroidy, tak jsem měl vyšší hodnoty jaterních testů, ale to se po ukončení cyklu upravilo.

Oleje jako synthol se údajně často používají, aby některé svalové partie jako paže či ramena působily plněji. U někoho je tato aplikace lehce rozeznatelná, u jiných to není tak zjevné. Myslíte si, že je to přijatelné, nebo nepřípustné stejně jako svalové implantáty například u lýtek?

Shawn Ray: Pokud chce někdo synthol používat, může to dělat. Ale je třeba si uvědomit veškeré souvztažnosti a to, že o dlouhodobých následcích jeho používání není toho mnoho známo. Steroidy působí dočasně a po jejich vysazení se tělo zase většinou vrací k normálu. Mně osobně je uživatelů syntholu líto, když se domnívají, že musí podstupovat takové riziko, aby uspěli na soutěžích. Použití takového přípravku svědčí o psychických problémech jeho uživatelů…

Dorian Yates: Viděl jsem koncem devadesátých let jedince, kteří ho brali, ale já jsem ho nikdy nepoužíval. To již prostě není kulturistika, protože nebudujete svaly svým úsilím a svojí tréninkovou prací. Svaly jednoduše nafukujete. To pro mne jednoduše není v pořádku a vidím to jako zcela neférové a nesmyslné jednání.

Kevin Levrone: Porážel jsem kulturisty, kteří synthol používali, například Nassera El Sonbatyho (zemřel v roce 2013 ve věku 47 let, pozn. aut.). I Flex Wheeler mi řekl, že ho také používal. Dle mého mínění se tím obchází tvrdá práce a genetika. Pomocí syntholu působí svalové partie zkresleně a zastírá svalové detaily, které je třeba vidět. V tom jsem prostě stará škola. Svaly mají promlouvat samy za sebe. Vidím to spíše jako zápor, pokud sportovec používá přípravek, po jehož použití vypadá nesmyslně a každý vidí, že to není pravé.

V posledních letech řada současných, ale i bývalých kulturistů zemřela, většinou na srdeční příhody. Čemu je to dle vašeho mínění možné klást za vinu? A máte vy osobně strach, že na základě dřívějšího užívání steroidů nemusíte tak dlouho a zdravě žít, jak byste si přáli?

Shawn Ray: Samozřejmě by mnozí z těchto sportovců ještě žili, kdyby nebrali žádné steroidy. Zvětšené srdce, obezita a tak dále jsou faktory, které stojí za řadou těchto předčasných úmrtí. To je dostatečné varování k tomu, aby se žádný uživatel steroidů nevyhýbal pravidelným lékařským vyšetřením a po ukončení své sportovní kariéry žil zdravě a anabolické steroidy již nezneužíval. Přirozeně umírají mnozí sportovci příliš mladí! Co můžeme proti tomu dělat? Nepřehlížet varovné příznaky a pravidelně podstupovat v mimosoutěžním období lékařská vyšetření, krevní obraz, EKG a steroidy, pokud vůbec, brát opravdu s mírou. Všichni víme, že steroidy, pokud jsou správně aplikované, fungují. Ovšem pro ty, kteří nejsou zasvěcení do jejich problematiky, by měly být tabu. Ale my sportovci, kteří se dnes a denně připravujeme na závody a opotřebováváme náš organismus, známe jejich přednosti a zápory. Nejsme povinni veřejnosti objasňovat, proč to děláme. Právě tak jako se nemůžeme ptát kohokoli, kolik vydělává nebo zda kouří či pije. To je každého soukromá věc. Dopující sportovci si ale musí v této souvislosti zodpovědět několik otázek. Proč beru steroidy? Jak dlouho je budu brát? Co budu dělat potom? Kde leží hranice mezi používáním a zneužíváním či předávkováním? Do velkých problémů se dostanou ti uživatelé, kteří ztratí půdu pod nohama a nedokážou si ujasnit, co od sportu vyžadují a co přijde po konci jejich sportovní kariéry.

Dorian Yates: Já jsem již mnohokrát tvrdil, že jsme špičkoví sportovci a podstupujeme vědomě vykalkulované riziko. Já nyní žiji zdravě a více pro svůj zdravotní stav dělat nemohu. Je mi samozřejmě líto těch předčasných úmrtí, vždyť to byli moji sportovní kolegové. Ale nesouhlasím s tím, že příčinou všech těch úmrtí jsou srdeční příhody. Můj dobrý přítel Sonny Schmidt měl rakovinu. Paul Demayo zemřel na předávkování drogami a myslím si, že Mike Mentzer zemřel na používání kombinace léků na předpis. Mohammed Benaziza zemřel na předávkování diuretiky. Ty na rozdíl od steroidů mohou způsobit smrt bezprostředně po jejich použití. Nevím, zdali je známo, na co přesně zemřel Andreas Münzer, ale jistě příčinou byla kombinace celé řady dopingových látek. Zemřel krátce po závodech, právě tak jako Benaziza. Diuretika byla v devadesátých letech poměrně hojně používaná a tato situace trvá ještě dnes a jsou opravdu nebezpečná pro ledviny. Není třeba pochybovat o skutečnosti, že dlouhodobé používání velkých dávek anabolik je nebezpečné, zvláště pro srdce. Je ale také prokázáno, že testosteronová substituční terapie pomáhá nemocným mužům řešit jejich problémy a snižuje riziko jistých chronických stavů.

Kevin Levrone: Mě se to osobně nijak netýká, protože já jsem bral relativně málo a byl jsem delší dobu "čistý" na rozdíl od většiny či takřka všech mých současníků. Jen lékař může říci, proč výše jmenovaní muži zemřeli. V každém případě nebezpečnější než cokoli jiného jsou právě diuretika, jak již řekl Dorian. Steroidy a růstové hormony mohou zapříčinit problémy a mohou z dlouhodobého pohledu zapříčinit i smrt, ale diuretika ji mohou způsobit během několika hodin. Zrovna když jsem byl v Holandsku, tak jsem byl svědkem smrti Moma Benazizi. Ale na druhé straně ještě žádný vítěz Mr. Olympia nezemřel předčasně. Proč si myslíte, že to tak je? Můj názor je takový, že nebrali zdaleka tolik substancí a v takovém množství, jak si mnozí myslí. Mnohem větší riziko podstupují muži s méně příznivou genetikou, když hledají možnosti, jak svoje manko vyrovnat a držet krok s geneticky lépe obdařenými sportovci. Prostě mnozí to nesou těžce a nejsou schopni se vyrovnat s tím, že někteří z nás mají lepší genetiku a reagují mnohem lépe na steroidy než průměrní jedinci.

Používáte hormonální substituční terapii? Pokud ano, v jakém dávkování, abyste udrželi zdravou hladinu testosteronu? A používáte také růstový hormon?

Shawn Ray: Od momentu, kdy jsem odešel z pódia, tak jsem na drogy ani nesáhl, to byl také hlavní důvod, proč jsem ukončil svoji kariéru. Konzumace dopingových preparátů byl pro mne ten nejméně příjemný aspekt závodní činnosti a nechtěl jsem v tom už ani jeden jediný rok pokračovat. Tato etapa mého života skončila a už se nechci za ní ohlížet.

Dorian Yates: Dostávám 200 mg testosteronu enanthátu týdně, ovšem nečiním to z vlastní vůle. Po ukončení závodní činnosti jsem se těšil, že již nikdy nebudu užívat steroidy a shodím přebytečnou svalovou hmotu, abych se mohl i normálně oblékat! Já jsem se věnoval kulturistice kvůli sobě a pro nikoho jiného. A chtěl jsem být nejlepší ve sportu, pro který jsem měl předpoklady a talent. Když jsem skončil, tak jsem neměl žádný důvod brát steroidy. Také jsem se tehdy pokoušel s mojí ženou založit rodinu. Pochopitelně byla moje hladina testosteronu na podzim 1997 (ukončení činnosti) velmi nízká a s tím souvisel i nízký počet spermií. Po 18 měsících konečně žena otěhotněla. Ale po dvou letech bez steroidů byl můj testosteron zase pod dolní hranicí pro normální úroveň. Promluvil jsem si se svým lékařem, který mi předepsal testosteronovou substituční terapii, abych se dostal na normální úroveň. Růstový hormon jsem nikdy nepoužíval. Muži mého věku ho berou proto, aby zůstali štíhlí, ale s tím jsem já neměl žádný problém.

Kevin Levrone: Beru testosteronové náplasti jako substituční terapii. Aplikují se na hýždě a účinná látka se uvolňuje pomalu po celé měsíce. Je to srovnatelné s dávkováním 200 mg týdně. Růstového hormonu jsem se od roku 1997 již ani nedotkl.

Mnozí bývalí závodní kulturisté jsou toho mínění, že musí brát dále vysoké dávky steroidů, aby zůstávali stále velcí. Proč to dělají? Ani jeden z vás tří přece takto nepostupuje.

Shawn Ray: Myslím si, že jsem měl talent, zdraví, že jsem byl fit, disponoval jsem zdravým rozumem a zdravým tělem. Jak jsem stárnul, tím více jsem si toho byl vědom. Nevidím to jako samozřejmost a jsem rád, že po ukončení mé kariéry nemám žádné zdravotní problémy. Na druhé straně jsem rád, že jsem učinil to rozhodnutí stát se jednoho dne jedním z nejlepších kulturistů světa. A ti ostatní mi byli celkem lhostejní. Shodou nahodilých okolností měli stejné nadšení jako já pro kulturistiku jako sport, ale tím naše sounáležitost končila. Vždy jsem si uvědomoval, že jsem byl vždy mnohem více než jen kulturista, a tak jsem se zabýval ve svém životě i mnoha jinými věcmi.

Dorian Yates: U většiny bývalých kulturistů, pokud ne u všech, se jedná o psychologické důvody, a to především aby zůstali stejně svalnatí jako dříve. Ztotožňovali se se svojí určitou vahou, určitou velikostí, byla to součást jejich identity. A mají strach se toho vzdát. Bez steroidů nemohou udržet svoji extrémní svalovou hmotu, což jim dávkování substituční terapie dlouhodobě neumožňuje. Oni jsou více závislí na svém impozantním vzhledu a pozornosti, kterou tím poutají, než na samotných steroidech. Mně je tento aspekt úplně lhostejný. Mnozí píší komentáře typu: "Dorian váží jen 110 kg. On je tak drobný!" A mně je to úplně jedno. Činím to, co já chci. Byl jsem šest let nejlepším kulturistou světa a tato etapa mého života je již nenávratně pryč. Kdybych se pokoušel svalovou hmotu z tohoto období udržet až do dnešních dnů, tak bych pravděpodobně již zemřel na srdeční infarkt. Ale já se těším dobrému zdraví a plánuji ještě žít delší dobu…

Kevin Levrone: Myslím si, že pro mnohé je příliš těžké vzdát se role svalnatého kulturisty, kterého lidé obdivují. Člověk musí v sobě zmobilizovat veškerou sílu, aby se vzdal trvale veškerých injekcí a této role se zřekl. Zůstávají žít v minulosti, protože mají strach z budoucnosti, ve které již nebudí žádnou pozornost a nikdo nemá již respekt k jejich postavě. Někdy prostě musí nastat konec. Já jsem všeho dosáhl díky bolesti a utrpení. Ztratil jsem otce, když mi bylo sedm, a moje matka zemřela také velmi mladá. Neměl jsem tedy žádnou oporu a kulturistika se stala pro mne na dlouhou dobu únikem z této situace a celým mým světem. Ale byl jsem schopen se v pravý čas s tímto světem rozejít. Jsem spokojený s tím, kdo jsem dnes, a k tomu patří role otce mého syna. Můj odkaz kulturisty žije nadále ve fotografiích, na videích a ve vzpomínkách tehdejších fanoušků.

Co k tomu dodat? Všichni tito tři velikáni našeho sportu přistupovali k této ožehavé problematice zcela realisticky a vnímali aplikaci steroidů jako nutné zlo s vědomým rizikem, které byli ochotni podstoupit s ohledem na dosažení těch nejvyšších cílů. Jak sami uvádějí, tak stálo při nich i štěstí, že se vše obešlo bez negativních zdravotních následků, mnozí další ho neměli... až příliš často se objevují jejich nekrology i na našem webu. Nebudu moralizovat nad jednáním dotyčných konzumentů steroidů, to nikomu z nich zdraví, natož život nevrátí, ale uvedu na závěr jeden jediný otřesný případ, který se mne osobně dotýkal. Mistr republiky, který v pětačtyřiceti letech zemřel na rakovinu a zanechal po sobě manželku a malé děti. Mimochodem svého času i "rekordman" v počtu dopingových látek. Dnes je již ovšem jeho tragické prvenství překonáno jinými snaživými jedinci bez pudu sebezáchovy. Stojí to za to? Odpovězte si sami.


Fotografie:
www.instagram.com/shawnrayifbbpro
www.instagram.com/kevinlevrone


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

30.05.15:50xroll - Nějak jsem nezaznamenal, že by mezi kulturisty bylo větší ..
29.05.12:2470mMyW!53 - jo tak ten pud sebezachovy je asi podstatny, podobne sem t..
28.05.20:14PavelV - Já bych si nikdy nedovolil tvrdit, že jsou AS zdravé, nebo..
28.05.19:42pivasek - Když už chcete lovit senzace, tak si ověřte fakta a zrovna..+1
27.05.15:07jari - Je to jak říkáš. Steroidy jsou jakýsi prekurzor našich gen..
27.05.13:23CIZO - Pavle, ta souvislost mezi rakovinou a sežráním všeho, co t..+1
27.05.12:49PeVan72 - Ano, to máte pravdu rakovina si nevybírá. Mít, ale ve svém..+2
27.05.12:25fobo - ano, je to přesně tak, nemá smysl to spojovat. Mimochodem ..
27.05.12:16PavelV - To myslím, že není podstatné. Navíc mi to přijde jako troc..+1
26.05.20:46Arnold Strong - Kdopak je ten mistr republiky ktery zemřel na rakovinu?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2022 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2022 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie