Reklama:

Zemřel profesionální kulturista Joshua Foster. Bylo mu 36 let

10.531 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Zprávy o úmrtích osobností profesionálního i amatérského bodybuildingu v první polovině letošního roku neberou konce. Během necelých pěti měsíců roku 2020 jsme Vás již s lítostí museli informovat o smrti Scotta Milneho, Romana Tyce, Joanny Thomas, Mirosława Daszkiewicze, Luka Sandoa anebo Harryho Johnsona. Nyní svět bodybuildingu zasáhla zpráva o předčasném odchodu Joshuy Fostera, jenž v profesionální lize IFBB Jima Maniona závodil v kulturistice vozíčkářů. Joshuovi přitom bylo pouhých šestatřicet let!

Joshua Foster ve výborné formě na amatérském NPC Pinebelt Showdown 2015 (foto: Npcnewsonline.com)

Joshua Foster se narodil 8. června 1983 v největším městě amerického státu Alabama Birminghamu. Sportoval už během středoškolských let, když hrál americký fotbal, baseball a také cvičil v posilovně. Život se mu kompletně změnil 30. března 2013. Poslední věcí, kterou si z tohoto dne pamatoval, bylo, že usedal do auta a zapínal si bezpečnostní pás. Jeho další vzpomínkou bylo, že se vyděšený a zcela dezorientovaný probudil ve svém rodném městě v nemocnici. V těle neměl žádný cit a zoufale se snažil pohnout. Řekli mu, že při jeho jízdě vznikl aquaplaning, jeho vůz vyjel ze silnice a narazil do stromu. Výsledkem byla zlomenina obratle T10, přerušení míchy, zlomenina žeber a lopatky.

Joshua Foster na IFBB Pro League Pro Wheelchair Championships 2018 (foto: Npcnewsonline.com / Jeff Bibbs)

Bylo jasné, že se už nikdy nebude moci pohybovat jinak než na vozíku, ale Joshua se s velmi obtížnou situací vypořádal dobře. Hned jak se zotavil z nezbytné operace, kterou po autonehodě musel podstoupit, začal s tréninkem v posilovně. Miloval ho už před pro něj osudným 30. březnem a bral to tak, že mu posilovna pomůže nabrat síly a ještě více se uzdravit. Se závoděním v kulturistice vozíčkářů později začal proto, že byl od přírody soutěživý a tohle byl sport, kterému se i po úrazu mohl věnovat. V roce 2016 absolutně zvítězil na NPC Wheelchair National Championships, čímž si vydobyl právo zamířit mezi profesionály. V jejich konkurenci si stihl připsat dva soutěžní starty. V sezóně 2017 se i po boku českého profíka Daniela Minstera představil na Arnold Classic, o rok později nechyběl na pódiu IFBB Pro League Pro Wheelchair Championships, jakéhosi nultého ročníku Olympie v kulturistice vozíčkářů.

Zdravotní problémy Joshuy Fostera z posledních let v jedné koláži (foto: Instagram.com/jthefreak_ifbbpro)

Jako paraplegik si od roku 2013 prošel řadou zdravotních problémů a operací. Nešlo jenom o operaci páteře, ale také o operaci močového měchýře, z nějž mu lékaři vyjmuli obří kámen, dvě operace související s dekubity (prosezeninami) a dva ortopedické zákroky, které si vyžádaly dvě zlomeniny Joshuovy kyčelní kosti. Právě kvůli zdravotním potížím Foster musel vynechat loňskou sezónu a přišel tak i o start na prvním ročníku Wheelchair Olympia. 21. května 2020 Joshua Foster bohužel náhle zemřel. Podle Nicka Scotta, zakladatele organizace Wheelchair Bodybuilding, Inc., která sehrála v tom, že profesionální kulturistika vozíčkářů vůbec existuje, klíčovou roli, Joshua z tohoto světa odešel z přirozených příčin. Za ty bývají nejčastěji považovány infarkt, mrtvice, nemoc nebo infekce. Pravdou ovšem je, že v tuto chvíli přesná příčina Fosterova úmrtí ještě není známa. Více světla by do celé nešťastné události měla vnést zpráva koronera, kterou by Joshuovi nejbližší měli dostat k dispozici v úterý.


Použité elektronické zdroje:

 • Joshua Foster [online] [cit 2020-05-24]. Dostupné na https://www.wheelchairbodybuilding.com

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:
  Víte, že...
  ...poslední objednávka v obchodě
  Ronnie.cz byla před 86 sekundami?  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra