Reklama:

Recenze: Každý krok se počítá

5.130 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Informace nakladatelství:

Objevte kouzlo 10 000 kroků. Právě tolik je potřeba denně ujít, abyste si udrželi či upevnili zdraví a formu. V dnešní zrychlené době, kdy na nic není čas, je chůze nejdostupnější způsob pohybu. Chodit se dá kdekoliv, kdykoliv a v jakémkoliv oblečení. Podstatný však je způsob chůze. Dobrá zpráva je, že správně chodit se naučí každý - i absolutní nesportovci.

Knížka popisuje sedm jednoduchých principů správné chůze (věděli jste třeba, že máte uvolnit čelist?) a také nejefektivnější cviky, kterými si na procházce nebo doma procvičíte klouby a páteř (co takhle "thajský sed"?). Díky správné chůzi bude Vaše tělo dostávat už jen pozitivní impulzy a pohyb Vás začne bavit. Zdravé držení těla má vliv i na psychiku - za minimum času si nenáročným pohybem zlepšíte náladu.

Publikace "Každý krok se počítá" se mi dostala pod ruku v takzvané době koronavirové, a tak si můžeme maličko přizpůsobit výše uvedené informace o titulu nakladatelství CPress. Chůze je totiž víceméně jediný způsob pohybu, který můžeme momentálně praktikovat, a dá se dělat kdykoliv, avšak pouze při splnění základních bezpečnostních opatření a ve správném ochranném oděvu. Dobrá zpráva je, že chodit nám zatím nikdo nezakázal. Každý jsme jistě studovali správnou techniku dřepu či shybů, ale přemýšleli jste někdy o tom, jak správně a efektivně chodit?

Brožovaná kniha má 176 stran a je rozdělena do dvanácti kapitol. V prvních osmi autoři představují zásady a základní principy správné chůze. Vysvětlují důležitost nejen držení těla, ale i myšlenek, což může obyčejnou procházku povýšit na meditační zážitek.

Další čtyři kapitoly jsou věnované různým cvikům na podporu mobility či zapojení ochablých partií. Je vysvětlena například technika hlubokého (thajského) dřepu a samostatnou kapitolu tvůrci věnují používání masážních válců a rollerů.V poslední, dvanácté kapitole se nachází šedesátiminutový tréninkový plán, sestavený z rolování, nácviku chůze, střídavého běhu s chůzí a protažení. V závěru knihy se nachází šestitýdenní kontrolní dotazník, kam by si měl čtenář zapisovat své pravidelní pokroky, trasy či cíle. V dnešním moderním světě, kdy najdeme aplikaci téměř na vše, pro něj nevidím příliš velké využití. Možná se ale stále najdou odpůrci klikání dat do displeje, kteří budou poctivě zaškrtávat křížky a vyplňovat tabulky.

Kniha "Každý krok se počítá" může být velmi přínosná například pro lidi s nulovou aktivitou či trpící obezitou, pro které i krátká procházka každý den může mít velký pozitivní dopad na jejich zdraví. Dodá jim motivaci a návod, jak začít. Zajímavé informace v ní najdou ale i aktivní sportovci či lidé, kteří denně nachodí dostatek kroků a hledají vysvětlení svých zdravotních problémů, které mohou být způsobeny například nošením nevhodné kabelky či hrbením se při chůzi.

Ukázka z knihy:

V listopadu 2014 provedl newyorský chirurg zabývající se studiem páteře Kenneth K. Hansraj experiment, jehož výsledek otiskly mnohé noviny a časopisy, například Men´s Health a Time Magazine USA. Tento lékař chtěl vědět, o kolik se zvýší zatížení krční páteře, když člověk předkloní hlavu. Což děláme za těchto okolností: Přibližně dvě až čtyři hodiny denně zíráme s ohnutou hlavou do chytrého telefonu. Toto číslo za rok naroste na úctyhodných 700 až 1400 hodin. Studenti vyšších odborných a vysokých škol tento počet za určitých okolností zvýší až o dalších (!) 5000 hodin. Ostatně stále více lidí zírá při chůzi do mobilu a rozhodně se v takovém okamžiku nenacházejí - jak jsme se naučili v předchozí kapitole - "tady a teď". V USA mají pro takové lidi dokonce speciální pojmenování: generace lidí s ohnutou hlavou (Generation Head Down). Je tedy zřejmé, že tohle všechno - jak se Hansraj obává - může vést k předčasnému opotřebení páteře a degenerativním změnám, což může vyústit až v nutnou operaci. K. K. Hansraj si toto vše chtěl ověřit a vkládal potřebná data do softwaru COS-MOSWorks, jehož pomocí inženýři a architekti testují výkonovou zatížitelnost svých projektů. Vycházel přitom ze vzpřímeného postoje - tělo je rovné, hlava působí na krční páteř přibližne 5 kg - a simuloval zatížení krční páteře vestoje, přičemž hlava byla předkloněna v úhlu 15, 30, 45 a 60 stupňů. Tlak, který vytváří hlava na krční páteř, skutečně stoupal, z 5 kg přes 12 kg, 18 kg a 22 kg až na 27 kg (při ohnutí hlavy v úhlu 60 stupňů) - to je šestinásobek běžného zatížení!


Základní údaje o knize:

  • úplný název: Každý krok se počítá - správná chůze - nejjednodušší cesta ke zdraví
  • autoři: Markus Rossmann, Bernd Neumann
  • nakladatelství: CPress
  • rok vydání: 2019
  • počet stran: 176
  • rozměr: 167 x 225 mm
  • typ: brožovaná lepenáLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJ&M podcast: Jak se bude letos dařit českým kulturistům?
Mikuc (10:44) • Díky za info. Půl hodinka bez komentu proběhlé soutěže je akorát.) Uvidíme, co sezóna p...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Ronnie (14:27) • Také bych byl moc rád, kdyby kniha vyšla letos, ale bohužel tím, jak je složitá situace...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
LaFontaine (10:31) • Díky za postřeh, ustálili jsme to na Paulovi :)
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
Dejf111 (10:13) • nechci být hnidopich ale v článku je chyba, nejdříve je to Paul Grant a o pár řádků níž...
magazínNedožité sedmdesátiny legendy kulturi...
ygg (10:09) • Chtělo by to trochu více, nebo možná jasněji, uvést, jak to s tím Tlapákem vlastně bylo...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra