Reklama:
PROTEINOVÉ HODY - klikněte zde!
Akční slevy na proteinové suplementy a proteinové tyčinky! Více zde.

Jak posílit imunitní systém (II.): Kolostrum, tučné ryby, propolis, vitamíny a minerály

14.989 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Další články autorky na Ronnie.cz čtěte zde.
K dispozici je i její výživová NutriD poradna,
kterou najdete také na Facebooku.

Jak posílit imunitní systém (I.): Strava, imunoglukany, probiotika a manuka med
V minulém článku jsme si řekli, jak můžeme posílit svůj imunitní systém správnou stravou, ale také některými nutraceutiky, jako jsou třeba imunoglukany či probiotika, prebiotika a synbiotika. Odhalili jsme si také účinky méně známého, avšak velmi cenného manuka medu s řadou pozitivních účinků na zdraví. Co dál můžeme pro svou imunitu udělat, jaké jsou další možnosti?

Kolostrum

V poslední době se začíná stále více hovořit o kolostru, ale většina lidí zatím zcela netuší, co to kolostrum je a k čemu je možné jej využít. Kolostrum neboli mlezivo je hustá, až gelovitá žlutá tekutina, která je vylučována z mléčné žlázy všech matek savců. Tato tekutina je produkována především po narození mláděte (v malém množství i před narozením) s cílem pomoci mláděti překonat přechod do nového a více rizikového prostředí. Kolostrum obsahuje až několik desítek aktivních složek, které stimulují imunitní systém a podporují růst i vývoj nevyvinutého těla mláděte (telete) v prvních hodinách jeho života. Kolostrum je bohaté na imunoglobuliny, lymfocyty, cytokiny, enzymy, vitamíny, minerální látky, růstové faktory a další faktory. V rámci podpory vlastní imunity je kolostrum v dnešní době dostupné ve formě kapslí například v lékárnách nebo různých specializovaných e-shopech. Nevýhodou může být, že spousta přípravků na trhu je k dostání jako kombinovaný koncentrát, získaný od stovek krav, proto není možné spoléhat na konstantní složení jednotlivých přípravků. Stejně tak se vzájemně mohou lišit různé šarže obsahem imunoglobulinů i ostatních látek. Přípravky musí mít především vhodnou čistotu a kvalitu, která je kontrolována pomocí příslušných přístrojů i metod, a při hodnocení je velmi důležitým parametrem právě obsah imunoglobulinů IgG.

Kolostrum je bohaté na imunoglobuliny (Ig), jinými slovy protilátky, které jsou důležitou složkou imunitního systému. Imunoglobuliny identifikují antigeny a neutralizují cizorodé látky v těle (např. bakterie, plísně a viry). Rozlišujeme pět imunoglobulinů - IgG, IgA, IgE, IgM a IgD.

  • IgG je nejčastěji se vyskytující imunoglobulin, který rozpoznává a chrání tělo před patogeny, jako jsou bakterie, viry a plísně. IgG jako jediný dokáže procházet placentou a chránit plod před choroboplodnými zárodky i v období těhotenství, než se u dítěte utvoří vlastní imunitní systém.
  • IgA jsou nazývány slizničními protilátkami, jsou ve velké míře uvolňovány na povrch sliznic.
  • IgE hrají významnou roli v alergických reakcích a pomáhají proti parazitickým škůdcům v trávicím ústrojí.
  • IgD slouží k aktivaci buněčné imunity.

Kolostrum dále obsahuje na prolin bohaté polypeptidy, což jsou imunitní signalizační peptidy a modulátory, které tlumí hyperaktivitu imunitního systému, jako je například alergie, astma a autoimunitní choroby. Tyto látky jsou považovány za jedny z nejdůležitějších v kolostru. Z vitamínů jsou v kolostru zastoupeny vitamíny skupiny B, vitamín A, E a D3, kyselina listová, vitamín C a koenzym Q10. Kolostrum obsahuje důležité minerální látky, jako je draslík, hořčík, vápník a fosfor. Ze stopových prvků je pak v kolostru obsažen chrom, železo, fluor, jód, mangan, kobalt, selen, měď, křemík a zinek.

Tučné ryby

Pravidelná konzumace ryb (zejména těch tučných) je důležitá nejen z hlediska obsahu protizánětlivě působících omega 3 mastných kyselin, ale také kvůli obsahu vitamínu D. V době, kdy trávíme více času doma nebo v kanceláři a nejsme denně na čerstvém vzduchu, nevystavujeme svou pokožku slunečnímu záření a upíráme tak svému tělu hlavní zdroj tohoto vitamínu. Nedostatek vitamínu D ovlivňuje negativně celý organismus, počínaje oslabenou imunitou, přes změny nálad a deprese až po chronickou únavu a poruchy kostní hmoty (vitamín D se spolu s vápníkem účastní kostního metabolismu). Obohacení jídelníčku rybami je nezbytné také pro zajištění dostatečného příjmu esenciálních mastných kyselin z řady omega 3, které v těle působí protizánětlivě: EPA (kyselina eikosapentaenová) a DHA (kyselina dokosahexaenová). Dobrými zdroji těchto mastných kyselin jsou například losos, tuňák, makrela či sardinky.

Medvědí česnek

Léčivé účinky medvědího česneku jsou známé už velmi dlouho. Medvědí česnek obsahuje látku allicin s antibakteriálním působením, která vzniká při porušení rostlinných buněk (enzymatickém štěpení) z neaktivního alliinu v listech, čímž vzniká jeho charakteristická vůně. Allicin pomáhá při nachlazení, chřipce, respiračních potížích, angínách, ale i průjmech. Medvědí česnek obsahuje také velké množství vitamínu C, který podporuje imunitu. Pomáhá také s přirozenou detoxikací těla, při vysokém krevním tlaku, trávicích potížích a poruchách srdečního rytmu. Největší sílu má medvědí česnek ihned po odtrhnutí a nedoporučuje se jej sušit, protože sušením a skladováním ztrácí své léčivé látky.

Propolis (včelí tmel)

Propolis je přírodní produkt na bázi živice, který získávají včely sběrem z květů stromů a rostlin. Po částečném natrávení se přidává včelí vosk, další přídatné látky a z hmoty se stává nepostradatelný tmel a dezinfekční látka v úlech. Propolis obsahuje biologicky aktivní látky, především flavonoidy, terpeny, kyselinu kávovou, kyselinu koumarovou a jejich estery. Ty mají antimikrobiální, protivirové a protinádorové účinky. Složení jednotlivých přípravků s propolisem (a tím i síla účinku) se však může významně lišit podle toho, v jaké oblasti a z jakých rostlin byl sbírán med a jakým způsobem byl propolis zpracováván (mechanicky, či chemicky).

Vitamíny a minerální látky

Vitamíny jsou organické látky, které jsou nezbytné pro správné fungování organismu, zdraví a imunitu. Potřebujeme je v malých množstvích, ale náš organismus si je nedokáže sám vyrobit v dostatečném množství, a tak je musíme získávat potravou (případně i prostřednictvím doplňků stravy). Vitamíny ovlivňují imunitní reakci organismu především cestou Th lymfocytů a některé z nich působí jako antioxidanty. Z vitamínů přispívají ke správné funkci imunitního systému především vitamín C, vitamín D, vitamín A a vitamíny skupiny B. Z minerálních látek to je pak zinek, selen a železo. V rámci podpory imunity je potřeba dbát na pestrou stravu a nezaměřovat se na jediný vitamín či minerální látku. Je také nutné upozornit na to, že nadužívání vitamínových doplňků není cestou k trvalému zdraví ani zaručenou ochranou před onemocněním. Ve skutečnosti se příliš vysoké dávky z doplňků stravy (nedietní příjem) mohou stát i potenciálně nebezpečnými pro zdraví a vést k nežádoucím účinkům, jako jsou závratě, nevolnost a bolesti hlavy. Mezi další alarmující a závažné důsledky patří pak poškození orgánů, jako jsou ledviny a játra, možné kóma, nebo dokonce smrt (riziko předávkování se týká především vitamínů rozpustných v tucích, které tělo není schopno eliminovat).

Shrnutí

V období, kdy jsme vystaveni větší zátěži a působí na nás z okolí negativní činitelé, bychom měli myslet hlavně na zvýšený příjem vitamínů a antioxidantů, které najdeme například v zelenině, ovoci, luštěninách nebo celozrnných výrobcích. Vhodné jsou také zakysané mléčné výrobky s obsahem probiotických bakterií, posilující imunitní systém. Kromě toho bychom neměli zapomínat na pravidelný přísun omega 3 mastných kyselin, které se ve větším množství nacházejí v tučných mořských rybách. Samozřejmě bychom měli dbát i na pravidelný pohyb, dostatek spánku a obecně správnou životosprávu. Svou imunitu v kritických chvílích můžeme také podpořit některými nutraceutiky, například imunoglukany, bovinním kolostrem nebo multivitamínovými formulemi či sáhnout po přírodních substancích (medvědí česnek, propolis, manuka med apod.).


Použité zdroje:
1. Hetland, G., L ø vik, M. a H. G. Wiker. Protective effect of beta-glucan against mycobacterium bovis, BCG infection in BALB/c mice. Scandinavian Journal of Immunology. 47(6). 548
2. Niaz, K. et al., 2017. Health Benefits of Manuka Honey as an Essential Constituent for Tissue Regeneration. Current Drug Metabolism. 18(10). 881-892
3. Kohout, P., 2009. Probiotika v rukou praktického lékaře. Medicína pro praxi. 6(3), 135-139
4. Šíma, P., 2012. Betaglukany - nadějné přírodní imunomodulační látky. Živa. 2. 52-54. 5. Dee et al., 2016. Therapeutic Manuka Honey: No Longer So Alternative. Frontiers in Microbiology. 7. 569
6. Bystroň, J., 2015. Jaké máme v současné době možnosti ovlivnění imunity v běžné klinické praxi. Klinická farmakologie a farmacie. 29(3)
7. Novák, M., 2007. β-Glukany, historie a současnost. Chemické listy. 101. 872-880
8. Preuss, H. G. et al., 2001. Wild garlic has a greater effect than regular garlic on blood pressure and blood chemistries of rats. International Urology and Nephrology. 32(4). 525-530
9. Mora, J. R., Iwata, M. a von A. H. Ulrich, 2008. Vitamin effects on the immune system: vitamins A and D take centre stage. Nature Reviews Immunology. 8(9). 685-698
10. Wagh, V. D., 2013. Propolis: A Wonder Bees Product and Its Pharmacological Potentials. Advances in Pharmacological Sciences. 308249
11. Gammone, M. A. et al., 2019. Omega-3 Polyunsaturated Fatty Acids: Benefits and Endpoints in Sport. Nutrients. 11(1). 46
12. Thapa, B. R., 2005. Health factors in colostrum. 72(7). The Indian Journal of Pediatrics. 579-581

Fotografie:
https://pixabay.com/sk/photos/kravy-zvedav%C3%BD-dobytok-1029077/
https://pixabay.com/sk/photos/jedlo-foodie-piec%C5%A5-losos-ryby-865102/
https://pixabay.com/sk/photos/v%C4%8Del%C3%AD-pl%C3%A1st-med-bee-pr%C3%ADroda-2113867/Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínSoutěž o vstupenky na IFBB Diamond Cu...
Zodiak411 (22:27) • Mohl by taky pořadatel vysvětlit, proč se cena vstupného zvedla z původních 20 € (necel...
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
jamenek (13:56) • A Patrik Šerý vybojoval pro Českou Republiku, Olomoucký kraj, a České dráhy, i přes vše...
magazínMichal Križánek - trénink zad a bicep...
jiiriik (10:50) • aspoň top 6 !!!!*79*
magazínIFBB Grand Prix Malta 2023 - kompletn...
Hockey1000 (08:35) • Tak to je s cílem aby pořadatelé, mezinárodní IFBB i národní federace vyddělali co nejv...
magazínDominik Kopečný a Pavel Červinka - tr...
koli78 (07:55) • super video Pavel je frajer, preju mu at se mu splni sen dostat se na olympii a hlavne...Supertelo.cz, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 03222543 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2023 Supertelo.cz, s. r. o. • Copyright © 2001-2023 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie