Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Průkopnický pár Bohuslav Mládek a Irena Bílá

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Píšeme pro Vás "Historii československé kulturistiky" (I.)
[Text: Zdeněk Dryák] Při našich "cestách do pravěku" kulturistiky v našich zemích navštěvujeme osobnosti, které se aktivně účastnily dění kolem tohoto sportu v době, kterou hodláme zachytit v připravované publikaci. Jejich vyprávění, které Jan Smejkal pečlivě zaznamenává na diktafon, obsahuje kromě historických údajů i celé životní příběhy, které nelze v celé jejich šíři a souvislostech pojmout v rámci "Historie", nicméně jsou tak zajímavé, že by byla škoda se o ně nepodělit. A tak jako vedlejší produkt naší encyklopedické činnosti vznikají profilové články, které mapují naše pracovní cesty a přibližují osobnosti, na které se dosud nedostalo v rámci profilů, které byly již publikovány v našich periodikách.

Kromě toho se snažíme oslovit další z pamětníků, kteří nám mohou poskytnout autentické vzpomínky nebo i dokumenty a fotografie. Neocenitelnou pomoc nám poskytuje zejména Juraj Višný, který systematicky shromažďoval a archivoval vše, co bylo publikováno o kulturistice na jejím samém počátku u nás, respektive na Slovensku.

Za kulturistickým párem spjatým s kdysi slavným oddílem Start Praha jsme tentokrát zamířili do pražských Letňan.

Irena Bílá a Bohuslav Mládek - Cena Prahy 1987 (foto: archiv Zdeňka Dryáka)

[Text: Jan Smejkal] V rámci připravované publikace o historii československé kulturistiky do roku 1989 jsme tentokrát navštívili dvojici, která rozhodně má k této problematice co říci. Ani bych se nedivil, kdyby tato jména pro většinu současných příznivců kulturistiky nebyla vůbec povědomá, protože svoji sportovní kariéru ukončili již právě před třemi desítkami let. Přesto se jména Bohuslava Mládka a Ireny Bílé zapsala do předrevolučního období naší kulturistiky do té míry, že je rozhodně nelze ignorovat. Mám pro to dva základní důvody - Irena Bílá zvítězila na prvním mistrovství ČSSR v ženské kulturistice v roce 1987 v Uherském Hradišti (tomu předcházelo vítězství ještě na tom neoficiálním o rok dříve) a oba společně byli prvními protagonisty a propagátory kulturistiky párů, a to již v první polovině osmdesátých let, tedy v době, kdy samotná ženská kulturistika byla ještě "v plenkách". Jejich sportovní kariéra, ale i životní osudy, jsou spolu nerozlučně spjaté již pětatřicet let, a tak jejich jména vyslovuji "jedním dechem", protože k sobě prostě patří… Tak, jak vytvářeli úspěšný pár ve sportovní kulturistice, tak rovněž, a to podstatně déle, tvoří pár i v soukromém životě.

Kde jinde jsme se mohli s nimi sejít než v prostředí, kde se cítí jako doma - v posilovně, či přesněji v multifunkční sportovní hale v Praze 9 - Letňanech, kterou s různými peripetiemi provozovali téměř třicet let až do loňského roku. Nás ovšem nejvíce zajímalo právě to "předlistopadové" období, ke kterému se vztahují jejich sportovní úspěchy. A protože Bohuslav Mládek je nejenom věkově starší (ročník 1953), ale zároveň jeho individuální sportovní kariéra probíhala o jednu dekádu dříve (v sedmdesátých letech), tak Vám ho představím jako prvního z této dvojice.

Cesta Bohuslava Mládka ke kulturistice rozhodně nebyla přímočará, protože to zpočátku vypadalo, že bude velmi dobrým volejbalistou, vždyť se mu věnoval ve svém rodném Českém Brodě již od školních let. No a v rámci všeobecné přípravy začal ve třinácti letech posilovat. Ovšem nebylo zdaleka tak snadné toto rozhodnutí realizovat, posilovna nebyla koncem šedesátých let široko daleko, a jak se říká, co si sám neuděláš, to nemáš, takže Slávkovi nezbylo nic jiného než si podomácku vyrobit primitivní činky, lavičku a kladky, a tedy doma tužit svoje tělo bez jakýchkoliv znalostí metodiky tréninku. Naštěstí tato situace netrvala dlouho, protože na střední školu nastoupil do Prahy a školní posilovna patřila Startu Praha. A zde je třeba udělat malou vsuvku do jeho životopisu, protože Start Praha byl nejenom v pražské, ale i v celostátní kulturistice opravdovým pojmem. Oddíl kulturistiky TJ Start Praha vznikl již v roce 1964 a asi bychom těžko hledali po celé naší tehdejší republice starší oddíl. Navíc se do jeho čela postavila jedna z největších osobností kulturistiky té doby, a to Dr. Emil Müller (po srpnové okupaci v roce 1968 emigroval), který od památného data 13. dubna 1964 vedl komisi kulturistiky ustanovené při svazu vzpírání.

Slávek se ovšem hned nestal plnohodnotným členem oddílu, ale dvakrát týdně chodil do posilovacích kurzů, které vedl olympionik ve vzpírání Pšenička. Ovšem ke konci cvičebního roku ze zhruba dvaceti účastníků docházelo k výběru perspektivních cvičenců do závodního družstva Startu Praha, tehdy již pod vedením Ing. Jaroslava Veselého, pozdějšího předsedy svazu kulturistiky. A Slávek měl štěstí, psal se rok 1971 a konečně se mohl začít připravovat na závody. Ovšem skončil školu a ti z nás dříve narození již vědí, co ho čekalo - dvouletá základní vojenská služba, o které se sice mluvilo jako o hrdé povinnosti každého muže, ale v praxi to znamenalo většinou ztrátu dvou let života. Ale na Slávka se v tomto případě usmálo štěstí, protože celou vojnu strávil v Praze, jenom místa se měnila. "Měl jsem v té době již i klíč od posilovny Startu Praha a tak zatímco moji "spolubojovníci" chodili při vycházkách chlastat, tak já jsem je využíval o něco pro mne smysluplněji, tedy jsem pravidelně, jak to jenom šlo, trénoval," usmívá se Slávek při vzpomínkách na toto období. Po ukončení vojny a návratu do Českého Brodu ho přesto čekalo ještě zásadní dilema - věnovat se naplno volejbalu, nebo definitivně pouze kulturistice? Vždyť ještě na vojně dostal nabídku do Dukly Kolín, která hrála druhou ligu, a zájem měl i volejbalový oddíl Startu Praha… "Ovšem již mne více přitahovala kulturistika a cítil jsem, že v ní mám větší šance na úspěch, koneckonců jsem dorostl "jen" do výšky 185 cm a to byl v porovnání s dvoumetrovými dlouhány na síti přeci jenom hendikep," zdůvodňuje svůj definitivní přechod ke kulturistice Slávek. Holt sedět na dvou židlích se nedá a ke kulturistickému tréninku ještě třikrát týdně volejbal, to bylo nad jeho možnosti. A tak když na jaře v roce 1974 přišel z vojny, neotálel a o rok později se již postavil na pódium.

Postupové mistrovské soutěže - od okresních přeborů až po mistrovství ČSSR - představovaly v té době opravdové martýrium, které musel podstoupit prakticky každý závodník, reprezentanty nevyjímaje! Ale Slávek prošel tento křest ohněm opravdu na výtečnou. Zvítězil jak na okresním, tak na krajském přeboru Prahy, na mistrovství ČSR skončil pátý a tento pro začátečníka velký úspěch zopakoval i na mistrovství ČSSR v Púchově. A to vše v kategorii nad 179 cm, ve které tehdy kraloval neporazitelný Alois Pek.

Cenným skalpem pro něho byla jistě porážka Jirky Horkého, zakladatele pražské kulturistiky z konkurenční Olympie Praha. V roce 1976 se již bronzovou medailí na mistrovství ČSR a čtvrtým místem na mistrovství ČSSR v Gottwaldově (nyní Zlín) definitivně zařadil mezi špičku ve své kategorii. O rok později - o stupínek výše. Na "Čechách" dosáhl maxima možného - vždyť vzhlížel z druhého místa na stupních vítězů na legendárního Aloise Peka! "Na celostátní mistrovství do Ostravy jsem odjížděl jako jeden z favoritů s tím, že bych mohl zopakovat svoje umístění z mistrovství ČSR. Tento pocit u mne zesílil ještě v rozcvičovně, kdy přišel Peter Uríček za Michalem Čaplou se slovy: 'Na Peka a Mládka nemáš, jsi o třídu horší...' Ale nakonec se bohužel jeho slova neukázala jako prorocká a právě Čapla se vklínil mezi mne a Peka," komentoval s nadhledem Slávek svoje třetí místo bez jakéhokoliv pocitu ukřivděnosti. Asi tušil, že vrchol výkonnosti ho teprve čeká, a nemýlil se! V roce 1978 stříbrem jak z českého, tak z celorepublikového šampionátu v Komárně, potvrdil postavení korunního prince opět za legendárním Pekem. Absence Peka v roce 1979 na mistrovství ČSSR v Ostravě otevřela cestu k zisku nejvyššího mistrovského titulu hned několika závodníkům. Papírově největší šance se přisuzovaly právě Mládkovi, ale nijak za ním nezaostával mistr Čech Jiří Mráček, ale nakonec všechny doslova zastínil dvoumetrový obr z Přerova Josef Veselý, který tak získal svůj první mistrovský titul po téměř deseti letech od vstupu na soutěžní pódium. Bohužel pro Mládka po zcela vyrovnaném souboji s Mráčkem na něho zbylo třetí místo. O vynikající formě medailistů svědčí výkonnostní propast za nimi. Čtvrtého Jána Hrubého dělilo od Mládka celých 7 bodů, zatímco prvního až třetího zhruba jeden bod. Toto jeho poslední mistrovství je pro něho spojeno s ještě jednou nepříjemnou vzpomínkou. V rozcvičovně ho právě Veselý nechtíc praštil činkou při upažování do hlavy (při jeho délce končetin a jako obvykle stísněných podmínkách se ani není co divit, že došlo k úrazu), ale tržnou ránu mu ihned sešil MUDr. Zdeněk Černý a po čtvrthodinovém zpoždění Slávek přesto nastoupil na pódium.

Po tomto relativním neúspěchu Slávek stál před rozhodnutím, zdali pokračovat ve sportovní kariéře. Nechme ovšem zhodnotit tehdejší situaci jeho vlastními slovy: "Posuzoval jsem všechna pro a proti, přičemž do jisté míry do toho vstupoval můj zdravotní stav, konkrétně chronicky zvýšený bilirubin, a protože jsem zvažoval, zdali dále pokračovat "čistou cestou", tak to rozhodně byla nepříjemná překážka. Co mi opravdu vadilo, byla velmi dlouhá mistrovská soutěžní sezóna. Ta začínala často již koncem února na okresních přeborech a vrcholila někdy až počátkem června mistrovstvím ČSSR. To bylo neskutečně vyčerpávající! A celou tu dobu tvrdý trénink a ostrá dieta. Kdo to neprožil, tak si to ani nedokáže představit. Samozřejmě to narušovalo i rodinný život, a to jak finanční zátěží, tak i nároky na psychiku. Není náhodou, že jsem se v roce 1980 rozvedl. A tak jsem se rozhodl po zralém uvážení ukončit závodní kariéru."

Co k tomu dodat, snad jenom to, že ho čekala, aniž to tehdy tušil, ještě druhá kulturistická kariéra. "Viděl jsem počátkem osmdesátých let nějaké video holandské dvojice Berry DeMey - Erika Mess při jejich společném párovém vystoupení a velmi mne to zaujalo, a tak jsem si řekl, že by to bylo dobré vyzkoušet," přibližuje nám Slávek jeho motivaci k párové kulturistice. Samozřejmě tehdy u nás nic obdobného nebylo, a tak musel kráčet neprošlapanými cestičkami. Úkolem číslo jedna bylo samozřejmě nalézt odpovídající partnerku. V posilovně na Klárově (tehdy Olympia Praha) si vytipoval dvě dívky, bývalé gymnastky, které byly drobnější, štíhlé, protože Slávek chtěl sestavu doplnit i o různé zvedy nad hlavu, a zároveň vytvářely svým zjevem potřebný kontrast vůči mohutné, svalnaté mužské postavě. Ovšem kde se prezentovat, když soutěže v této kategorii ještě neexistovaly? I v tom Slávkovi pomohla náhoda, když se seznámil s manažerem, který pořádal různé večírky pro cizince a párové vystoupení se mu zalíbilo. Slovo dalo slovo a zájem o vystoupení Slávka s jeho tehdejší partnerkou rapidně narůstal, až dosáhli počtu někdy dvou tří vystoupení denně.

Irena Bílá (vpravo) na mistrovství ČSSR 1988 (foto: archiv Milana Kurovského)

Start Praha v roce 1985 rozšířil spektrum své činnosti i o kondiční kulturistiku mužů, ale i žen. A právě nyní vstupuje do našeho příběhu Irena Bílá. Původně hrála dorosteneckou ligu v basketbalu a v rámci kondiční přípravy i posilovala, ale o ženské kulturistice neměla ani ponětí. Ale svaly se jí líbily, dodnes vzpomíná, jak ji na zadní straně časopisu Zápisník doslova uchvátila postava Sergia Olivy. Irena se nakonec ukázala ze všech žen a dívek jako nejperspektivnější a zároveň jako jedna z mála vydržela. Připravoval ji tehdy předseda oddílu a vůdčí osobnost Startu Praha Vladimír Štěpánek (dodnes závodící v kategorii masters) a hned následující rok se zúčastnila na podzim tehdy velmi renomované soutěže Sandow v Mariánských Lázních, kde skončila druhá za zahraniční účastnicí, a poté první mistrovské kulturistické soutěže žen - a zvítězila! Tato soutěž byla jakýmsi doplňkem v rámci "Poháru 7. listopadu" v Ostravě a jednalo se o první neoficiální mistrovství republiky žen (mimochodem to bylo i první mistrovství v kategorii masters). Není se tedy co divit, že si Slávek Irenu vytipoval jako ideální partnerku pro kulturistiku párů a hned začali s nácvikem, přičemž choreografii si dělali víceméně sami. To, že si Mládek těžko mohl vybrat někoho vhodnějšího a pohybově nadanějšího, svědčí i hodnocení triumfu Ireny Bílé na prvním oficiálním mistrovství ČSSR žen 1987 v Uherském Hradišti. Ján Trška v Ročence kulturistiky popsal její vystoupení takto: "Jako vzor je možné uvést sestavu Ireny Bílé, která představovala nejenom velký sportovní, ale i umělecký zážitek. Dokonalá choreografická stavba, vyjádření charakteru hudby do nejmenších detailů, umocněné dynamikou, ale přitom ženskostí projevu, to byly atributy, kterými jasně převýšila svoje soupeřky." Její vítězství v kategorii nad 52 kg (do 52 kg zvítězila Zuzana Kořínková) bylo naprosto suverénní a nutno dodat, že se soutěžilo poprvé dle nových pravidel, v podstatě tak, jak je známe dnes, tedy určením pořadí od prvního do posledního místa. O její převaze svědčí fakt, že součet jejích bodů na soutěži byl 15, zatímco u druhé v pořadí 32 (Hilda Ginisová). Přestože se jí tento úspěch již nepodařilo následující rok zopakovat a skončila až třetí, tak v tom, že byla první mistryní republiky v ženské kulturistice, ji nikdo nepřekoná! Vnucuje se ovšem otázka, proč skončila po pouhých dvou letech závodění? "Upřímně řečeno, když jsem viděla opravdu "našlapané" slovenské závodnice, které skončily přede mnou, tak jsem si uvědomila, že ženská kulturistika nabírá směr, který se mi nelíbil, a že již proti nim nebudu mít šanci."

Irena Bílá a Bohuslav Mládek - Cena Prahy 1987 (foto: archiv Zdeňka Dryáka)

Její individuální kariéra tedy skončila, ale o to více se realizovala společně se Slávkem právě v párové kulturistice. Vystupovali na celé řadě exhibic i na pohárových soutěžích a mohu z vlastní zkušenosti potvrdit, že to byl vždy nevšední a vysoce umělecký zážitek. Oba se tedy stali průkopníky kulturistiky párů a je jen škoda, že ukončili svoji činnost po dvou letech a prvního mistrovství Čech v Praze v roce 1990 se již neúčastnili.

Po sametové revoluci v roce 1989, podobně jako celá řada jiných bývalých závodních kulturistů, se pustili do podnikání, pronajali si od městské části Praha - Letňany multifunkční halu nejenom s posilovnou, ale i s velkou tělocvičnou, bazénem, kancelářemi… a to vše naplňovalo jejich život až do loňského roku, kdy se rozhodli z tohoto kolotoče "vypadnout" a spíše si užívat důchodu. Slávek ještě "na stará kolena" absolvoval dvouleté studium trenérů I. třídy na FTVS, které společně s Jirkou Schäferem úspěšně dokončili v roce 2015 jako první absolventi. To je nejlepším důkazem jeho trvalého, nepřetržitého zájmu o kulturistiku, a jak on, tak Irena jsou příkladem lidí, kteří měli to štěstí, že se stala kulturistika a fitness pro ně nejenom profesí, ale zůstala i celoživotním koníčkem, nikdy na ni nezanevřeli a navíc stále pravidelně cvičí!

Bohuslav Mládek, Irena Bílá a Jan Smejkal




Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie