Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Největší obr v historii naší kulturistiky: Josef Veselý a jeho trénink

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Píšeme pro Vás "Historii československé kulturistiky" (I.)
Jméno MUDr. Josef Veselý současné kulturistické generaci příliš neřekne, pamětníci si však okamžitě vybaví blonďatého obra z Přerova, který byl úspěšným závodníkem a reprezentantem Československa na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Bohužel o něm musím psát v minulém čase. Ne, není to nekrolog, protože Josef nás opustil již právě před dvaceti lety (12. února), přičemž příčinou úmrtí byla zhoubná leukémie. Není to ale jediné jeho kulaté výročí, které si letos připomínáme, protože zároveň uplynulo sedmdesát let od jeho narození. Dožil se tedy pouhopouhých padesáti let. Při svojí výšce téměř dva metry byl opravdu nezapomenutelným zjevem naší kulturistiky, ale vztahovat jeho přínos naší kulturistice pouze na jeho výšku by bylo vůči němu krajně nespravedlivé. Jeho kulturistický potenciál byl obrovský, ale neměl dostatek času a příležitostí ho rozvinout. Zároveň měl trochu smůlu, protože závodil v době, a navíc pochopitelně v té nejvyšší kategorii, kde suverénně kralovala mariánskolázeňská legenda Alois Pek. Přesto se Josefovi jako snad jedinému našemu kulturistovi podařilo Peka porazit! A to vypovídá samo o sobě o jeho kvalitách… Bylo to na mistrovství republiky v roce 1982, ale zároveň v posledním roce jeho kulturistické kariéry, kterou důstojně završil na mistrovství Evropy.

Libor Minařík, Josef Veselý a Anton Holič

Ovšem podívejme se na jeho nejúspěšnější roky. Třebaže se poprvé postavil na pódium jako dvacetiletý mladík v roce 1970 na krajském přeboru, tak směrem k vrcholu se probojovával řadu let. Ono se není co divit, při jeho výšce a tělesných rozměrech nabrat dostatek svalové hmoty vyžaduje hodně trpělivosti i při optimálních dispozicích. To není zdaleka tak jednoduché jako u malých kulturistů. Poprvé se dostal do finále mistrovství ČSSR pátým místem v Ostravě v roce 1977 a v následujících letech třikrát získal titul mistra republiky (1979, 1980 a 1982). To ovšem není zdaleka vše, protože úspěchy slavil i na mezinárodním poli. A začal opravdu výtečně hned stříbrnou medailí na mistrovství Evropy 1979 a na mistrovství světa v témže v roce v americkém Columbusu (koná se zde již řadu let Arnold Classic) skončil těsně pod stupínkem vítězů.

Nechme ovšem okomentovat úspěch Veselého v USA slovy odborníka nad jiné povolaného, tehdejšího reprezentačního trenéra Dr. Luďka Noska: "Velkého úspěchu dosáhl Josef Veselý druhým místem na soutěži Mr. International, konané při příležitosti mistrovství světa. Vyhrál Johny Fuller (mistr Evropy 1979 - 80, Mr. Universe 1980), ale Josef byl miláčkem diváků, kteří obdivovali jeho mohutnou, symetrickou postavu. V té době měl Veselý obrovskou šanci stát se úspěšným profesionálem. Pozvání k dlouhodobému pobytu v Los Angeles obdržel od samotného Joea Weidera, který v něm viděl budoucího Mr. Olympia. V té době končil svoji kariéru Arnold Schwarzenegger a Veselý, ještě o půl hlavy vyšší než Lou Ferrigno, sliboval být novou akvizicí v profesionální stáji IFBB. Bohužel v té době bylo téměř nemožné takovéto pozvání přijmout, a tak Josef zůstal doma..."

1979 - Mistrovství ČSSR (Ostrava) - vítězové kategorií Petr Uríček, Josef Veselý, Anton Holič

V roce 1980 opět zvítězil na domácím šampionátu, kdy odrazil nástup Milana Rolince, který se od té doby několik let pohyboval ve finálové trojici a dvakrát se stal mistrem republiky (1985 a 1986). Třebaže následující rok prohrál v boji o titul s Jiřím Mráčkem (z toho je vidět, jak vyrovnaná byla tehdy konkurence, a kdo chtěl zvítězit, musel být perfektně připraven), tak přesto si vybojoval místo v reprezentaci. V Londýně 1981 na pro nás veleúspěšném mistrovství Evropy dosáhl svého dalšího životního úspěchu - stříbra v nejtěžší kategorii, a protože jak Holič, tak Minařík se stali mistry Evropy ve svých kategoriích, tak obdržel i zlato v soutěži družstev. Ale to nebylo vše! Svoji sbírku medailí uzavřel pro tento rok dalším cenným kovem, tentokrát bronzem z mistrovství světa v Káhiře. V roce 1982 fanoušci kulturistiky s napětím očekávali, jak dopadne souboj o titul v té nejvyšší kategorii mezi Aloisem Pekem, který se vrátil po 4 letech pauzy, a právě Josefem Veselým na mistrovství ČSSR v Trnavě. V časopisu Tréner Julius Karabinoš popsal jejich vzájemný duel těmito slovy: "Pek, tak jako před lety, upoutal pažemi, kterým se přibližovalo svalstvo stehen a zad. Stejně starý dvaatřicetiletý J. Veselý se Pekovi vyrovnal v celkovém dojmu a v uvedených partiích. Navíc měl dobře rozvinutá lýtka a na soutěž byl evidentně svědomitěji připravený a zaslouženě obdržel nejvíc bodů." Důkazem skutečnosti, že toto nesmírně cenné vítězství nebylo náhodné, bylo jeho druhé místo na pódiu mistrovství Evropy v Zürichu, kam byli oba dva nominováni, přičemž Pek získal bronz. Veselého předstihl pouze později slavný Holanďan Berry DeMey.

Vzápětí po tomto mistrovství Josef Veselý emigroval a věnoval se svojí profesi lékaře kdesi v severním Německu. To byl rovněž důvod, že najednou vymizel z kulturistických médií, až do revoluce byl persona non grata a jeho vynikající výsledky se již nesměly připomínat. Důkaz této nesmyslné cenzury nacházíme již v ročence kulturistiky 1982, kde je sice uveden ve výsledkové listině mistrovství republiky, ale v rozboru této soutěže již o něm není ani zmínka a neobjevuje se ani na jedné fotografii, prostě jako kdyby nebyl… opravdu smutné. Takovýto přístup se týkal i celé řady jiných vynikajících kulturistů - emigrantů, včetně Juraje Višného, ale dnes nám naštěstí nic nebrání, abychom si je připomínali bez jakýchkoliv ideologických bariér - a to je případ i Josefa Veselého.

Vraťme se nyní do jeho prvního úspěšného roku 1979, kdy poprvé zvítězil na mistrovství republiky, a podívejme se na jeho trénink a výživu v přípravě na toto mistrovství. Předsoutěžní přípravě předcházelo objemové období, které se svým sparingpartnerem Janem Chodníčkem absolvoval čtyřikrát týdně formou děleného tréninku, a každou svalovou partii procvičovali dvakrát týdně. Tento trénink neměnili až do jednoho měsíce před mistrovstvím a za čtyři měsíce této přípravy se Veselému podařilo zvýšit svoji tělesnou váhu ze 106 kg na 125 kg!

Měsíc před soutěží tedy došlo k radikální změně a k přechodu na dvoufázový dělený trénink šestkrát týdně, přičemž každou svalovou partii procvičovali třikrát týdně. Ranní i odpolední fáze trvala jeden a půl hodiny, tedy dohromady 3 hodiny tvrdého tréninku, kdy cviky spojovali do supersérií a přestávky mezi nimi netrvaly déle než 30 vteřin.

Rozpis tréninku měsíc před soutěží (pondělí, středa, pátek)

1. fáze - prsní svaly a lýtka

  • shyby na hrazdě + kliky na bradlech (3x 10 - 15)
  • bench-press + rozpažování vleže na rovné lavici (4x 10)
  • tlaky s jednoručkami na šikmé lavici + pullover s jednoručkou (4x 10)
  • upažování hlavou dolů + stahování protisměrných kladek (4x 10)
  • izometrické posilování prsních svalů (5 až 10 minut)
  • výpony ve stoji na stroji (5x 10)
  • oslí výpony se spolucvičencem na bedrech (5x 10)
  • výpony jednonož (5x 10)
2. fáze - zádové svaly a břicho
  • shyby na hrazdě + tlaky za hlavou (3x 10 - 15)
  • přítahy velké činky v předklonu + stahování kladky širokým úchopem za hlavu (4x 10)
  • stahování horní kladky podhmatem + přítahy vsedě na spodní kladce (4x 10)
  • přítahy jednoruční činky v předklonu s oporou (4x 10)
  • předklony s činkou za hlavou (4x 15)
  • přednožování ve visu + sedy lehy na podlaze (4x 15)
  • sedy lehy na šikmé lavici + rotace s činkou vsedě (4x 15)

Rozpis tréninku měsíc před soutěží (úterý, čtvrtek, sobota)

1. fáze - ramena a paže

  • shyby + kliky na bradlech (3x 10 - 15)
  • tlaky za hlavou vsedě + upažování vsedě (4x 10)
  • upažování ve stoji + předpažování s velkou činkou (4x 10)
  • upažování se spodní kladkou (3x 10)
  • upažování s tahadly v předklonu + upažování v předklonu s jednoručkami (4x 10)
  • bicepsové zdvihy ve stoji + tricepsové stahování horní kladky (4x 10)
  • bicepsové zdvihy s jednoručkami s oporou zad + totéž v předklonu (4x 10)
  • francouzské tlaky vleže s velkou činkou + biceps s velkou činkou úzkým úchopem (4x 10)
  • francouzský tlak s velkou činkou vsedě + kick-back s jednoručkami (4x 10)

2. fáze - nohy a břicho

  • dřepy + hacken dřepy s činkou (4x 10)
  • tlaky na legpressu + hacken dřepy na stroji (4x 10)
  • předkopávání na stroji + zakopávání na stroji vleže (4x 10)
  • sedy lehy na šikmé lavici se zátěží (10 kg) + sedy lehy na rovné lavici (4x 10)
  • úklony s jednoručkou + úklony na hyperextenzní lavici (4x 10)
Poslední týden před soutěží se všechny cviky prováděly v gigantických sériích.

Nemyslím si, že takovýto trénink je hodný následování, ale je typickou ukázkou, jak se závodníci připravovali v sedmdesátých letech a v první polovině let osmdesátých. Tyto tréninky byly velmi tvrdé, ale dříve než je odsoudíte, tak si uvědomte, že naši kulturisté představovali nejenom evropskou, ale i světovou špičku, a že byli schopni konkurovat soupeřům ze zemí s mnohem lepšími podmínkami - hlavně co se týče stravy, ale i vybavení posiloven. Takže účel světil prostředky!

V krátkosti bych ještě dodal i stravovací zásady v tomto rýsovacím období. Tak jak to bylo tehdy zcela běžné, jednalo se o maso - voda dietu s nulovým nebo minimálním příjmem sacharidů. Konkrétně 1 až 1,5 kg vařeného hovězího masa, 5 hlávek salátu, prvních 14 dní navíc denně jedno grilované kuře, půl kg jater nebo ryby, k pití neslazené minerálky s citrónovou šťávou. Od druhého týdne přidávali jednou za 2 - 3 dny sacharidy, a to 60 gramů ve formě glukózy (Glukopur) s citrónovou šťávou. Dva dny před soutěží se praktikovala sacharidová superkompenzace, samozřejmě k tomu vitaminizace a mineralizace. Žádné proteinové koncentráty, žádné aminokyseliny, o kreatinu či NO stimulantech ani nemluvě… To byla drsná realita kulturistiky té doby!



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.01.20:10Jokes - Moc hezký článek. Pánové Veselý a Pek byli mými vzory v 80..
02.09.15:18Majka - Není zač :)
02.09.15:02hispeed - Děkuji za článek o strejdovi,jsem rád,že se na něj a jeho ..
24.02.20:37Maj0 Lipták - 125 kg a ešte k tomu v kvalite ! :)
24.02.19:30Arnold Strong - 125 kilo v te dobe to na něj lidi museli celkem koukat kor..+1
Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie