Reklama:
CFM Protein Smartlabs 1+1 za 777 Kč!
Velmi omezený počet kusů. Akce jen na pár dní! Více zde.

Jaká je cesta za úspěchem Soni Karáskové?

7.119 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Každý, kdo se pohybuje, anebo se alespoň trochu orientuje v CrossFit scéně, jednoznačně zná Soňu Karáskovou. Nám se podařilo nejúspěšnější a nejvýraznější sportovkyni malinko vyzpovídat!

Soňo, většina našich čtenářů Vás zná, představte se pro ty, kteří se okolo CrossFitu moc nepohybují, a prozraďte nám, jak jste se dostala ke sportu, čemu se věnujete a co tomu předcházelo.

Jmenuji se Soňa Karásková, jsem sportovcem tělem i duší už odmalička. Ke sportu mě odjakživa vedl můj tatínek, který je velký sportovec. Celý život dělám řadu různých sportů, ale mým hlavním profesionálním původním sportem bylo jezdectví, které jsem před cca 6 lety opustila s tím, že si dám krátkou pauzu a vrátím se k němu zpět. V té době jsem úplnou náhodou poznala CrossFit, což je sport, kterému se už přes 5 let věnuji.

Jaké byly začátky nejlepší profi závodnice ČR? Popište nám cestu za největšími úspěchy.

V roce 2014 jsem začala tím, že jsem navštívila skupinovou lekci CrossFitu. Tehdy jsem cvičila a učila se vše jako naprostý nováček, avšak díky mé povaze a fyzické zdatnosti jsem předváděla celkem pěkné výsledky, tak jsem si vyzkoušela pár amatérských soutěží, které jsem vyhrávala, zkusila jsem tedy soutěžit ve vyšší kategorii Elite, což se mi taky dařilo vyhrávat, a tak jsem se rozhodla, že bych to mohla zkusit dělat na ještě vyšší úrovni. Od roku 2017 držím titul nejlepší žena v ČR a začala jsem jezdit po velkých evropských závodech, kde se mi v roce 2018 podařilo získat řadu ocenění. Za největší úspěch však považuji, že jsem se jako historicky první žena v ČR kvalifikovala na největší CrossFit soutěž - CrossFit Games v USA.

Jaké jsou rozdíly závodu CrossFit Games oproti jiným závodům?

Není nic víc než CrossFit Games... Strašně těžko se dá popsat, jaké to vlastně je, to by byl článek přes tisíce stran. (úsměv) Oproti jiným závodům je to jiné v tom, že se najednou setkáte na jednom místě s tou absolutní špičkou z celého světa a jste v tu chvíli jedním z nich, dá se říct. Je to neskutečný pocit. Hrozně ráda na to vzpomínám. Na CrossFit Games žijete v tu chvíli opravdu život profi atleta a všichni se tam k vám tak chovají a zajistí vám k tomu veškeré podmínky. Jediné negativum je, že kvůli velikosti celé akce jsou některé procesy, přesuny, briefingy apod. neskutečně zdlouhavé a vyčerpávající. Pořád se musíte někam dostavovat, přesouvat apod. Jinak mě nenapadá, co bych vytkla.

Máte speciálně upravený jídelníček a suplementaci v přípravě na závody?

Co se týká stravy, spolupracuji s profesionálními nutričními terapeuty, kteří mi sestavují jídelníček právě přesně podle toho, v jaké fázi roku se nacházím. Mimo kvalitní stravu se snažím navyšovat suplementaci, především aminokyseliny - moje nejoblíbenější BCAA jsou Nocco, je to strašně pohodlné a navíc mi dost chutnají. (úsměv) Dále se snažím být striktní a moc si neujíždět na zbytečných potravinách, které tělu a výkonu nic nedávají. Když mě přepadne chuť, mám vždycky po ruce Barebells tyčinky, na nich jsem závislá. (úsměv)

Dosáhla jste už svého profesního sportovního cíle, nebo dál pokračujete v cestě za tituly?

Já jsem velmi ambiciózní člověk, nemám zatím pocit, že jsem něčeho dosáhla. Mým snem by bylo se dostat do finále na CrossFit Games, ale to je opravdu velmi vysoký cíl a je závislý na spoustě okolností. Především na podmínkách, které potřebuji k tomu, abych mohla pouze a jenom trénovat a odpočívat. A být hlavně psychicky v klidu, což je u mě dost složité, protože jsem si naložila na hrb spoustu dalších aktivit, které jsou spojené s tím, že mám svůj vlastní gym. Avšak pokud budu zdravá, bude mě to pořád bavit tak, jak mě to baví teď, mým snem by bylo v kategorii 35+ získat bednu na CrossFit Games. (úsměv)

Zmínila jste vlastní tělocvičnu, tedy CrossFit With Us. Jak dlouho funguje a pro koho je určena? Myslím tím, zda pouze pro profi závodníky, nebo si k Vám mohou přijít zacvičit i začátečníci.

Fungujeme od roku 2016, v září budeme slavit 4 roky. Mým cílem je, aby se u nás cítil dobře každý, kdo má rád pohyb, legraci, a hlavně pohodu. Pravdou je, že CrossFit je sice makačka, ale zároveň je to neskutečně efektivní sport a výsledky se dostavují neskutečně rychle. Naši lidé se cítí dobře jak fyzicky, tak i psychicky. Já ze sebe dávám denně pro všechny 100 %, protože mě to baví a dělá mi hroznou radost pozorovat, jak se rozrůstáme a vytváříme tady vážně jednu velkou rodinu skvělých lidí. (úsměv) Náš gym je určen úplně pro každého. Kdo chce, může u nás cvičit pro zábavu, pro dobrý pocit, někdo chce dobře vypadat, hubnout, a kdo chce soutěžit, plně ho v tom podpoříme a naučíme, jak na to. Mám tu celou řadu skvělých závodníků a jsem na ně neskutečně pyšná! Na každého svého klienta!

Prozradila jste, že Vám vyhovují tekutá BCAA Nocco v plechovce a proteinové tyčinky Barebells. Předpokládám, že jste s nimi navázala nějakou spolupráci...

O spolupráci jsme začali jednat na konci roku 2019. Je to pro mě obrovská příležitost a jsem za to neskutečně ráda. Obě dvě značky jsou v našem sportu velmi uznávané a jsou spojené s řadou předních atletů. Není se čemu divit, produkty mají skvělé složení a navíc i dokonalou chuť. Vnímám to tak, že se mi díky nim otevírá možnost proniknout více do světa profi atletů, stát se jedním z hlavních ambasadorů a jezdit tak na společné kempy apod. Podpora nás sportovců je jedním z nejdůležitějších předpokladů pro úspěch. Bez týmu lidí, který vás podporuje, to prostě nejde. Respektive jde, ale nikdy nebudete nejlepší, a to já chci. (úsměv)

Moc Vám, Soňo, děkuji za příjemný rozhovor. Přeji Vám za celou redakci Ronnie.cz mnoho úspěchů v osobním životě a sportovní kariéře.

Cesta k úspěchu není vždy tak růžová, jak se zdá na sociálních sítích, ale podle mě je důležité mít kolem sebe lidi, kteří vám fandí a mají vás rádi, i když je to se mnou občas velmi složité, přiznávám. (úsměv) Já mám to obrovské štěstí, že takové lidi vedle sebe mám, a všem od srdce děkuji.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 22 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
CIZO (20:36) • Protože je autor guma, psal ten report přerušovaně asi v deseti časových úsecích a posl...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (16:20) • A kto je zvedavý na to, ako si vrabec alebo holub zobe, lieta, čviriká, hrkúta. Skoro n...
magazínStrongman´s Games Aš 2021 - video a r...
Ailton32 (15:34) • Nechci být držkatý :D ale chybí vám tam zercher dřep pro profi 220kg :D
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
LaFontaine (14:57) • Aniž bych to nějak hodnotil, tak je na tohle někdo v diskuzi o tréninku Dennise Wolfa z...
magazínDennis Wolf a jeho trénink zad
PrivateBlueVenusTV (13:35) • No tak mi odpusť, že nie som `biorobot`, a dovolím si byť originálny vo väčšej miere, n...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie