Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Cesta za vysněnou postavou Tomáše Kopela (II.)

9.821 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Motivace

Tato série článků dokumentuje Tomášovu cestu za lepší postavou a kondicí. Nejedná se o rady
zkušeného výživového poradce či trenéra. Pokud si myslíte, že by Tomáš mohl
v něčem postupovat jinak a lépe, neváhejte mu poradit v diskuzi pod článkem.

Radikální změna (XVI.): Ze dne na den bez jídla, pouze o vodě
Cesta za vysněnou postavou Tomáše Kopela (I.)
[Text: Tomáš Kopel] Zdravím všechny nadšence zdravého pohybu a dobrého jídla. Je za námi první týden z dvanácti a rád bych se s Vámi podělil o první reakce na metodu, kterou zkouším aktuálně podstoupit. Tou metodou je cvičení 3x týdně s případným kardiem v sobotu. Tuto metodu podstupuji hlavně z toho důvodu, že mnoho z Vás mi psalo, že nemá dostatek času na častější přípravu, ať už ve formě cvičení, nebo ve formě přípravy jídla. Jak tedy tento týden probíhal?

Rozhodl jsem se co nejvíce zjednodušit přípravu jídla, tak aby zabrala vždy co nejméně času. Mezi nejčastější recepty jsem zařadil tyto níže.

Snídaně

Míchaná vejce s vločkami, sýrem a šunkou

2 - 3 vejce rozmícháte s cca 30 - 40 g ovesných vloček, okořeníte dle chuti a zpracujete na pánvi jako klasickou palačinku. Po otočení přidáte 2 plátky šunky, 1 plátek sýru a máte hotovo. Já jsem schopen dělat toto jídlo před prací ve 4 hodiny ráno, tudíž v tom nevidím problém.

Protein s BCAA 4:1:1 + kreatin

Alternativou je samozřejmě začínat den v té nejprostší formě, a to proteinem. Toto zařazuji hlavně proto, abych neodcházel z domu bez jídla a tekutin. Pokud máte v práci možnost přinést si s sebou jídlo a tam si jej v poklidu sníst, je toto ideální způsob. Případně můžete protein zařadit jako svačinu.

Svačina

Zde volím zmíněný protein, případně postačí 1 grahamový rohlík s Activií nebo 1 celá vanička tvarohu s odměrkou proteinu nebo 1 vanička tvarohu rozmixovaná s 30 g vloček a 1 banánem.

Pokud jste zastánci lehké svačiny, postačí samozřejmě i banán nebo jablko. Vždy bychom ale měli myslet na rozložení živin, a to na bílkoviny, sacharidy a tuky. Podle mě je tedy ideální vanička tvarohu s proteinem (bílkoviny), banánem (sacharidy) a hrstí oříšků dle chuti (tuky).

Oběd

Když mi někteří z Vás psali o radu (ne, pořád nejsem poradce ani trenér), nejvíce se řešilo vážení potravin. Kalorické tabulky, kde můžete zapisovat hodnotu dané potraviny, sice pracují s oběma verzemi, ovšem rád bych zdůraznil, že ideální způsob, je vážení v původní formě. Proč?

Nikdy nebudete schopni spočítat, kolik maso ztratilo vody a kolik naopak těstoviny vody získaly. Proto vždy počítejte v původním stavu kteroukoliv potravinu.

Na obrázku můžete vidět, že například 235 g prsou ztratilo po úpravě celkem 65 g na váze! Zde se totiž ochudíte o podstatnou část příjmu.

Naopak u přílohy je situace opačná. Nabude na svém objemu. Pokud tedy odvážíte v jídelníčku např. 100 g rýže, budete překvapeni, kolik množství na den Vám najednou vychází a budete potěšeni množstvím jídla, které můžete sníst i v dietě.

Tipy na oběd

Maso: hovězí, kuřecí, krůtí, králičí

Přílohy: kuskus, bulgur, brambory, rýže

Kombinace těchto jídel je neomezená, kuchařek na trhu miliony, stačí si vybrat. Jen omezte smažení a připravte si jídlo například v páře, troubě, případně na pánvi se lžičkou olivového oleje.

Večeře

Zde postupujte vždy rozvážně. Přílohy nahraďte zeleninou, omezte ovoce a sladké nápoje, ale naopak se nebojte přiměřené porce v rámci masa (dle oběda). Málokdo je schopen připravit si jednu porci na oběd, zde tedy využijete přidanou porci z oběda.

Ze zkušenosti bych volil přípravu zeleniny v páře, jelikož na večer je zelenina (např. paprika) poměrně těžce stravitelná, tak abyste neměli nakonec problémy. Další variantou je samozřejmě alternativa pro nadšence proteinových nápojů, případně tvarohu a jeho kombinace s ním.

Tréninky v rámci 1. týdne

Co si budeme povídat, trénink 3x týdně není něco, co Vás dostane na soutěžní pódia, ale rekreačním cvičencům postačí. Pokud bych měl napsat vlastní názor, domnívám se, že cvičit by se mělo alespoň 4 - 5x týdně, ovšem nechme se překvapit, co s tělem udělá zmíněný systém.

Jak jsem již zmínil, trénoval jsem v pondělí, středu a pátek dle schématu v předchozím článku. Pocity jsou takové, že na síle poznáte stagnaci. Není tedy pravdou, že Vám delší pauza pomůže ke kvalitnějším výkonům, ani pravdou, že se budete cítit odpočatí.

Samozřejmě do toho zahrnuji narození mého syna, o kterého pečuje na 120 % má žena. Touto cestou bych chtěl všechny ženy a matky ocenit. Musíme si uvědomit, že my zde řešíme pouze změnu stravy, vyrýsování postav, cvičení atd. Ženy za nás ovšem podstupují neustálou starost o naše děti, obětují práci, postavu na několik měsíců i let, nervy. My můžeme jen pomáhat, jak to jde, tak se, chlapi, snažte!

Ale zpátky k tréninku. I když máme malé dítě, pracuji od 5:45 ráno do 13:45, jedu do fitka, trénuji hodinu a čtvrt, stále mám čas na jiné koníčky, rodinu, zábavu. Chci tím říct, že pokud někdo nenajde 1 hodinu denně na cvičení, než hledat výmluvy, je lepší si přiznat, že cvičení není pro Vás a je lepší hledat alternativy, které Vás nebudou stresovat a které Vás hlavně budou bavit. Ať už se jedná o procházky, jízdu na kole, běhání, plavání, box. Dělejte cokoliv, co Vás baví, a věnujte tomu 100 % energie, jelikož pouze pak se dostanete k tomu, že nebudete muset řešit dilema, zda jít cvičit, nebo ne.

Budu rád, když mi nadále budete na Instagramu ronnietomkopel posílat Vaše pokroky a reakce. Také budu rád, když mi napíšete nějaké Vaše rady a zkušenosti, které by mi pomohly v tvorbě jídelníčku a které bych zde mohl příští týden uveřejnit.

Těším se na Vaše reakce.
TomLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 44 sekundami?
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra