Reklama:

ÖABFF vs. ÖABFV. Jak se vyvíjí situace v rakouské kulturistice?

3.139 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Koncem minulého roku jsme Vás informovali o pořádném zemětřesení, které se odehrálo na poli rakouského bodybuildingu. Vše odstartovalo prohlášením dlouholetého prezidenta tamního svazu kulturistiky a fitness (ÖABFF) Dr. Wolfganga Schobera. Ten 28. prosince oznámil, že soutěže ÖABFF budou nově pořádány pod hlavičkou profesionální ligy IFBB Jima Maniona a NPC Worldwide. Znamenalo to, že dosavadní spojení ÖABFF s mezinárodní federací IFBB skončilo. Vedení ÖABFF se zkrátka rozhodlo, že začne na mezinárodním poli spolupracovat s jiným subjektem, což jednak v Rakousku vzbudilo bouřlivé pozitivní i negativní reakce a jednak to také znamenalo, že se země našich jižních sousedů rázem ocitla bez svazu kulturistiky a fitness, který by byl součástí mezinárodní federace IFBB.

Situace byla po několik dnů poměrně nepřehledná a přispívaly k tomu možná z neznalosti, nebo třeba snad i zlého úmyslu, šířené pomluvy. Wolfgang Schober hned vzpomínaného 28. prosince uvedl, že se v roce 2020 pod hlavičkou ÖABFF odehrají dvě regionální soutěže NPC Worldwide, a to Austrian Muscle Fest a The Austrian Oak, které jsou plánovány na 26. dubna, resp. na 6. září. Následně se sociálními sítěmi začaly šířit zprávy o tom, že ÖABFF žádnou spolupráci s představiteli Manionovy profesionální ligy domluvenou nemá a ohledně konání zmíněných klání není nic jisté. Jak se brzy ukázalo, tyto klepy měly s pravdou společného asi tolik jako Roman Skamene s Brucem Willisem. Wolfgangu Schoberovi vše klaplo podle plánů a obě sportovní události v současnosti již jsou součástí kalendáře soutěží pořádaných pod hlavičkou NPC Worldwide.

ÖABFF (NPC Worldwide) - rakouské mezinárodní soutěže plánované pro rok 2020
název datum konání pořadatel
Austrian Muscle Fest 26. 04. 2020 Dr. Wolfgang Schober
The Austrian Oak 06. 09. 2020 Dr. Wolfgang Schober
Musclecontest Austria Pro Qualifier* 05. 12. 2020 Tamer El-Guindy

* na soutěži se bude bojovat o profesionální karty

Už koncem prosince také bylo jasné, že Rakousko dlouho bez své národní amatérské IFBB nezůstane. Pod taktovkou Jörga Kapfera, jenž v minulosti u rakouské IFBB působil v roli viceprezidenta, se začal formovat nový rakouský svaz kulturistiky a fitness. Formálně již byl založen i nový spolek, jehož zkrácený název vychází poměrně nešťastně na ÖABFV. Jestli bylo cílem udělat závodníkům celou už beztak dost zamotanou situaci ještě nepřehlednější, název zřejmě nešlo zvolit lépe. Ať tak či onak, nová rakouská IFBB je na světě. Tento svaz má už nové vlastní webové stránky (Ifbbaustria.at), které se mimochodem docela povedly. Najdete na nich kalendář plánovaných rakouských závodů (zatím bez propozic) a zdá se, že lidé, kteří stojí u zrodu ÖABFV mají ambici udržet tradici jedné velké jarní a jedné velké podzimní mezinárodní soutěže. Na jejich organizaci se v minulosti podílel právě Wolfgang Schober. Ve dnech 17. až 18. dubna by se nyní už díky úsilí nových pořadatelů mělo v Leobenu odehrát Mezinárodní mistrovství Rakouska, pro dny 2. až 4. října je pak plánována Mezinárodní velká cena Rakouska.

ÖABFV (IFBB) - rakouské mezinárodní soutěže plánované pro rok 2020
název datum konání pořadatel
Mezinárodní mistrovství Rakouska 17. - 18. 04. 2020 ÖABFV
Mezinárodní velká cena Rakouska 02. - 04. 10. 2020 ÖABFV

Ačkoliv se činnost nově orientované ÖABFF a čerstvě založeného ÖABFV rozbíhá naplno, rozpoutané vášně to v Rakousku ani trochu nezmírnilo. Nastává totiž boj o značku a samozřejmě také o závodníky. Spor je prozatím minimálně v internetovém prostoru veden o značku IFBB. ÖABFF Wolfganga Schobera stále používá původní webovou adresu staré rakouské IFBB Ifbb-austria.at, ze které je uživatel přesměrován na novou doménu Npcaustria.at. Samozřejmě na původním webu Ifbb-austria.at / Npcaustria.at zůstaly reportáže, fotografie a výsledky ze soutěží pořádaných v minulosti, kde se logo a značka mezinárodní federace IFBB nachází rovněž. Nakolik je takovéto použití značky IFBB vázáno nějakou smlouvou ÖABFF s mezinárodní IFBB, anebo je omezeno ochrannou známkou, je těžké soudit.

Mnohem zajímavější než pře o použití značky je ale právě ten boj o závodníky. ÖABFF Wolfganga Schobera sportovce láká na to, že právě přes NPC Worldwide a profesionální ligu IFBB Jima Maniona vede jediná cesta na pódium Olympie, a také na to, že závodníkům NPC za závodění na soutěžích jiných organizací nehrozí žádné sankce. Této výhody ze strany konkurence si je dobře vědomé také formující se vedení ÖABFV. Závodníkům, kteří v minulosti za start na soutěži jiné organizace dostali tříletý zákaz činnosti, byla začátkem ledna udělena všeobecná amnestie. Nově závodníkům z ÖABFV za podobný prohřešek hrozí už pouze roční trest, který může být za poplatek 350 eur snížek na polovinu. Toto rozhodnutí nového rakouského svazu kulturistiky a fitness přitom údajně bylo učiněno po konzultaci s vedením mezinárodní IFBB.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 30 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra