Reklama:

Začínající profík Zach Merkel za sebou má těžký týden strávený v nemocnici

12.335 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Americký kulturista Zach Merkel si vloni na NPC USA v pouhých šestadvaceti letech celkem jasným způsobem došel pro titul celkového šampióna a stal se tak jedním z několika desítek sportovců, kteří si na této tradiční soutěži vydobyli profesionální kartu. Nejeden fanoušek bodybuildingu už jistě s napětím vyhlížel, jakou soutěž si Zach vybere pro svůj profesionální debut, jenomže v posledních dnech přišlo něco, co tohoto 183 cm vysokého borce v jeho sportovní kariéře minimálně na nějakou dobu přibrzdí.

Zach Merkel při absolutním vítězství na NPC USA 2019 (foto: Instagram.com/merkdiesel)

Kolem Vánoc Zach začal trpět závratěmi, zkracoval se mu dech a neustále cítil, že se mu zrychluje tep, a to jak v posilovně, tak i mimo ni. Nezdálo se, že by se tento stav nějak s průběhem času zlepšoval, a tak si mladý závodník řekl, že už toho bylo dost, a minulý týden v úterý vyhledal pomoc v místní nemocnici. Tam si jej lékaři nechali přes noc a dobře udělali. Ve středu se u Merkela totiž vyskytla supraventrikulární tachykardie a jeho puls dosahoval 260 tepů za minutu! To už jej ohrožovalo na životě, a tak byl Zach letecky transportován do presbyteriánské nemocnice v Pittsburghu.


O katetrizační ablaci arytmií:
Po nalezení místa, které je odpovědné za vznik arytmie, je do hrotu katétru puštěn speciální vysokofrekvenční elektrický proud, který se mění na teplo a zahřívá srdeční tkáň v rozsahu několika milimetrů okolo hrotu. Tímto "spálením" malého okrsku tkáně je zdroj poruchy rytmu odstraněn. 1

Jakmile se do pittsburghského nemocničního zařízení dostal, lékaři zjistili že Zach má dvě vrozené srdeční vady, jejichž symptomy se začaly v poslední době projevovat. Konkrétně šlo o atrioventrikulární nodální reentry tachykardii a Wolffův-Parkinsonův-Whiteův syndrom, přičemž v obou případech vzniká srdeční arytmie. Následně byly u Zacha provedeny dvě katetrizační radiofrekvenční ablace, které by jej jeho problémů měly zbavit.

Zach Merkel na nemocničním lůžku (foto: Instagram.com/merkdiesel)

Bohužel, během prvního zákroku se u Zacha rozvinul plicní edém (v plicích se mu nahromadila nadbytečná tekutina) a lékařům nezbylo než jej napojit na umělou plicní ventilaci a nechat ho téměř 72 hodin na sedativech. Celkově ale obě procedury dopadly úspěšně, od pondělí je Merkel v domácím ošetřování a daří se mu dobře. Lékaři mu potvrdili, že kombinace obou jeho vrozených srdečních vad, o které se ale podle svých slov nemusí už dále starat, je vzácná. Zach také uvedl, že podle doktorů nyní jeho srdce funguje silněji, než ukazují záznamy vyšetření, které absolvoval v roce 2016. To znamená, že by do dvou týdnů mohl být zpět v posilovně, na což se samozřejmě těší, a už vyhlíží to, jak bude znovu zvedat železo a budovat objemy.

Zach Merkel bezprostředně po pondělním propuštění z nemocnice (foto: Instagram.com/merkdiesel)

O nejtraumatičtějším týdnu svého života se Zach takto otevřeně rozmluvil především proto, aby lidem ukázal, jak důležité je vyhledat lékařskou pomoc, pokud máte pocit, že se s Vámi něco děje. Kdyby ignoroval své instinkty a nenechal se vyšetřit, nemusel tu už být. Jeho cestu za zotavením i případným profesionálním debutem pro Vás samozřejmě budeme sledovat!


Použité elektronické zdroje:

 • 1 Katetrizační ablace arytmií [online] [cit 2020-01-16]. Dostupné na https://www.ikem.cz

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra