Reklama:

Je Jay Cutler tím nejlepším, co se kulturistice přihodilo za posledních 20 let?

19.523 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Mr. Olympia 2011:
výsledky a fotografie
Mr. Olympia 2009: výsledky!
Je Jay Cutler tím nejlepším, co se kulturistice přihodilo za posledních dvacet let? Možná si na naši otázku, kterou jsme ostatně dali i do názvu článku, odpovídáte další otázkou. Proč ji vlastně vznášíme? Inu, důvodů by se našlo bezpočet, najdete je totiž v každém Jayově veřejném vystoupení či videu. Jay totiž nejenomže po celou svou kariéru disponoval výjimečnou postavou, ale dodnes platí za dokonalého ambasadora sportu. A nic se na tom nevytrácí ani s tím, jak roky od okamžiku, kdy ukončil kariéru, přibývají. Naopak, jeho status jedné z největších ikon v dějinách bodybuildingu se spíš čím dál tím více posiluje.

Jayův talent pro kulturistiku byl patrný už od jeho účasti na NPC Teen Nationals 1993, kde zvítězil v nejtěžší hmotnostní kategorii, a na celé soutěži nestačil pouze na Branche Warrena, s nímž se střetl v absolutce. O tři roky později slavil po souboji s Tomem Princem, Orvillem Burkem, Davem Palumbem, Bobem Cicherillem nebo Kingem Kamalim vítězství na NPC Nationals a získal profesionální kartu. Profesionální debut absolvoval v sezóně 1998 na Night of Champions a nikterak při něm nezazářil, když obsadil dvanácté místo. Jednou z věcí, které Jaye vždy zdobily, ovšem byla cílevědomost a ta mu pomohla se výsledkovými listinami rychle posouvat směrem vzhůru. V roce 1999 tak už závodil na Olympii, o rok později přišlo jeho první profesionální vítězství a v sezóně 2001 dosáhl na svou první medaili z Mr. Olympia, když zde skončil druhý za Ronniem Colemanem. Souboje Jaye a Ronnieho dlouho patřily k ozdobám Olympie, Cutler v nich však stále tahal za kratší konec.

Nemělo to ale platit navždy. V roce 2006 se Jay dočkal. Jeho deváté vítězství mezi profesionály se pro něj stalo tím dosud nejcennějším, když se díky němu stal novým šampiónem Mr. Olympia. V sezóně 2007 Cutler svůj úspěch obhájil, přičemž mu na záda ovšem notně dýchal Victor Martinez. O rok později se o další titul vlastní vinou připravil tak trochu sám a díky lepší připravenosti jej porazil Dexter Jackson. Svou cílevědomost Jay znovu prokázal v roce 2009, kdy k Mr. Olympia nastoupil pravděpodobně ve své životní formě a stal se tak prvním kulturistou v historii, který získal titul z nejprestižnější soutěže zpět poté, kdy jej už jednou ztratil. Čtvrté a poslední Jayovo vítězství na Olympii přišlo o sezónu později. V roce 2011 se na pódiu představil s čerstvě utrženým bicepsem, což pomohlo k prvnímu ze sedmi vítězství Philu Heathovi.

Jay se na pódium Olympie poté ještě vrátil v roce 2013, ale celkovou mohutností za svým někdejším standardem už něco málo zaostal. A tak byl čas na jeho definitivní odchod ze soutěžních pódií. Nikoliv ale ze scény. S Jayem se pořád můžete setkávat na nejrůznějších kláních v roli hosta nebo ambasadora kulturistiky, stále samozřejmě také chodí trénovat, a to třeba i do Gold's Gymu ve Venice. Právě při jeho návštěvách světoznámé posilovny si přitom uvědomíte, jak výjimečnou osobností Jay pro kulturistiku je. V sedmačtyřiceti letech je stále fit, udržuje se ve formě a drží si takové objemy, jaké mu vyhovuji. Působí zdravě a svěže, nestala se z něj troska s podlomeným zdravím jako z řady jeho někdejších kolegů a soupeřů. Ne že by i oni nepatřili k legendám bodybuildingu, ale je to přeci jenom smutný pohled na některé borce, kteří v minulosti platili za nejsilnější a nejsvalnatější muže světa a dnes nedokážou sami udělat bez opory ani několik kroků. To rozhodně není Jayův případ.

Jay navíc, evidentně vědom si toho, co role šampióna Mr. Olympia obnáší, je stále tak vstřícný k fanouškům, svým někdejším kolegům i následovníkům, jak mu to jenom situace umožňuje. A tak když se vydá třeba do zmíněného Gold's Gymu, pozdraví se snad s každým, kdo o to stojí. K přípravě tohoto článku nás inspirovalo tento týden zveřejněné video, které dokumentuje Cutlerův trénink stehen právě v Gold's Gymu ve Venice. Jayovy při něm z kraťasů koukají pořád parádní kvadricepsy a je vidět, že to k němu ostatní návštěvníky posilovny zkrátka táhne. Pozdravil se zde s řadou ve světě bodybuildingu známých i neznámých cvičenců. Z těch známých třeba s Dexterem Jacksonem, Lionelem Brownem, Silviem Samuelem, Dorianem Haywoodem, Mehmetem Yildirimem anebo hvězdou akčních filmů Jeanem-Claudem Van Dammem. Video zkrátka stojí za zhlédnutí, a tak si jej, pokud při neděli máte pár desítek minut času, určitě pusťte!

Mimochodem, co myslíte Vy? Je Jay Cutler tím nejlepším, co se kulturistice přihodilo za posledních dvacet let? Anebo byste vybrali pro bodybuilding jinou důležitou postavu či jiný významný moment?


Jay Cutler - trénink stehen v Gold's Gymu ve Venice (leden 2020)


Video:
www.youtube.com / David Bourlet


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

17.01.19:32jr.e - Tak v roce 2009 ,měl Jay asi svoji nejlepší top formu z ce..
12.01.18:57Jay32 - jako nejlepší moment kulturistiky asi ne, ale je to můj ne..
12.01.18:11tomášekp - Tak zrovna Jay Cutler mi přijde nejslabší z vítězů Mr.Olym..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra