Reklama:

Proč cítíme "zatuhlé" svaly
a jak je "uvolnit"?

4.555 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Asi každý zná ten pocit zatuhlých svalů například v oblasti šíje, dolních zad či zadních stehen. Asi první věc, co každého napadne, je danou oblast nějakým způsobem protáhnout, napustit si horkou vanu, anebo třeba zajít na masáž. Možná pak dojde k úlevě, ale hned druhý den se pocit tuhosti vrací. Co s tím? Více koupelí? Více masáží? Nebo snad více jógy a protahování? A co takhle najít jiné, účinnější a trvalejší řešení? Pokud Vás zajímá odpověď, pokračujte ve čtení.

Co je vlastně ta "tuhost" a kde se bere?

Již jsem se nenápadně zmínil o pocitu zatuhlých svalů. Ano, čtete správně. Jedná se o pouhý subjektivní vjem, který nelze nijak objektivně změřit. Tento pocit v žádném případě nekoresponduje s tuhostí, kterou jsme schopni povrchově nahmatat. Někteří lidé jsou na pohmat tak tuzí, že by snad odrazili kulky, avšak žádný diskomfort nepociťují, zatímco jiní lidé (zejména ženy, pravidelné návštěvnice skupinových lekcí jógy) mají šíjové svaly (odborně řečeno) jako bláto, a přesto je trápí pocit tuhosti, který hraničí s bolestí.

Jak je to tedy možné, že pohmatově tvrdé svaly nebolí a ty měkké naopak ano? Nejprve musíme rozlišit pocit tuhosti a bolesti. Obecně by se dalo říct, že zatímco akutní bolestí nám mozek sděluje, že s danou oblastí nemáme hýbat, tak pocitem tuhosti nám mozek naopak říká, že ji musíme rozhýbat. Jen poznamenám, že i mozek může být zmatený a dávat nám zkreslené informace, jako je tomu při chronické bolesti, ale to je jiné téma. Otázkou zůstává, proč ta tuhost a jak s ní zatočit.

Protahovat se?

Jedná se o zkrácené svaly? Kdepak. Zatímco se někdo při předklonu sotva dotkne kolen a žádný pocit tuhosti nevnímá, někdo jiný se dotkne dlaněmi země, a přesto pořád neví, jak více by ty hamstringy protahoval, aby se pocitu tuhosti zbavil. Je statický strečink tedy významný? Může být. Protažení navodí mírný pocit úlevy a relaxaci daného svalu, avšak pouze krátkodobě. Naším cílem je totiž daný sval zapojit do pohybu, nikoliv ho vystavit další statické poloze.

Teplá vana nebo sauna?

Jako další možnost se nabízí "suché a mokré" teplo. Každý instinktivně zabalí při pocitu tuhosti krk do šály, a hlavně ne aby ho "ofouklo". To má být nějaké řešení? Mít kolem krku omotanou šálu, aby nedejbože náhodou neprochladnul? Teplo sice obdobně jako protažení navodí dočasnou relaxaci svalů, dojde k přirozenému zlepšení posunlivosti jednotlivých vrstev měkkých tkání a mírnému analgetickému účinku. Pokud ale však nehodláte trvale nosit vrstvu kompresního oblečení, nebo se neplánujete odstěhovat k rovníku, bude na místě hledat efektivnější řešení.

Pomohou masáže?

Masáže obecně působí podobně jako teplo. Mají pozitivní vliv na svalovou (i psychickou) relaxaci, přirozené zlepšení posunlivosti měkkých tkání i dokonce na zmírnění bolestí. Opět však platí, že tyto účinky jsou pouze krátkodobé, v řádu několika hodin. Představa, že se "tuhé" svaly či "uzlíky" v nich dají rozmasírovat, je pouze vysněná fantazie masérů a lidí neochotných provést pár cílených cviků denně.

Odpovědí je pohyb!

Pocit tuhosti je ve většině případů výsledek dlouhodobého nedostatku pohybu, oslabení a přítomnosti funkčních změn daných svalových skupin. Pokud je nedostatek pohybu, nemůžeme ho logicky kompenzovat další statickou polohou, tedy statickým strečinkem. Lepší nástroj pro dlouhodobé řešení bude procvičení dané svalové skupiny v plném rozsahu pohybu odporovým (resp. silovým) tréninkem. Zkuste to sami, namísto neustálého protahování bedrokyčlostehenního svalu ho raději procvičte následujícím cvikem.

Střídavé přitahování kolen k pasu vleže na zádech

Jak jsem již zmínil, ve vzácnějších případech, například při kořenovém dráždění nervu vlivem výhřezu meziobratlové ploténky, může mít tuhost svalů protektivní charakter. Typicky se jedná například o tuhost trapézových svalů (výhřez v krční páteři) nebo bederních vzpřimovačů (výhřez v bederní páteři). Statické, ba dokonce i dynamické protahování svalů je zde kontraproduktivní, protože postižené nervy potřebují klid pro regeneraci (velmi obecně řečeno). Na řadu přichází nácvik izometrické kontrakce a relaxace (viz obrázek níže) a učení nové (dočasné) dovednosti, a to sice pohybu bez bolesti.

Izometrický tlak patami, lopatkami a zátylkem do podložky

Závěr

Pocit tuhosti svalů je u většiny lidí dán nedostatkem pohybu a u menší části pacientů má ochrannou úlohu diktovanou mozkem. Ani v jednom případě není tedy možné svaly "uvolnit" teplem, masážemi nebo protahováním, jak nám nařizuje klasické dogma. Řešením je rozpohybování, procvičení a posílení dané oblasti. Zkuste se tedy vymanit z nekonečného koloběhu protahování a nahraďte je cíleným procvičením. Výsledek poznáte sami.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

09.03.13:00ripped - škoda, že není video, jak přesně dané cviky provádět správně
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 45 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
LeToucan (18:43) • A proč by měl být vítěz 212ky nějaký ambasador kulturistiky? Tahle role je snad přisuzo...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
ZdenekRazic (18:17) • Ma vubec cenu ti odpovidat? Nerikam,ze ma byt komediant..ale od olympie o nem nebyla s...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
xroll (15:21) • Na které soutěži se vyhrává titul ambasador? Třeba mu stačí být sportovec. K tomu nemus...
magazínDerek Lunsford v současnosti váží 113...
ZdenekRazic (16:46) • Kde je vubec konec Kamala? Vyhral titul a nic..to je ambasador jak vino. 🙊😂
magazínMasivní Nick Walker ladí formu pro da...
xien (11:37) • ty křečáky to je paráda v 25 letech.....kdoví jestli mu potom ty nohy uřežou až bude mí...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra