Reklama:

Píšeme pro Vás "Historii československé kulturistiky" (I.)

6.579 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

"Historie začíná v Sumeru", učili jsme se ve škole ohledně nejstarších známých dokladů o existenci civilizované společnosti. Ale kde začíná historie kulturistiky - obecně, ale především v našich zemích?

Inspirací k encyklopedickému výzkumu, který by měl vyústit v knihu s pracovním názvem Historie čs. kulturistiky do roku 1989, byla jedna facebooková diskuse. Historicky první mistr Československa v kulturistice Juraj Višný, skvělý člověk, i ve svém věku (82) aktivní společensky i na sociálních sítích, zde zveřejňuje mj. své zážitky a fotografie z cest po celém světě. Jeden z diskutujících (byl to Drahomír Krásnohorský, trenér Zuzany Kořínkové) mu navrhnul, aby své zážitky a zkušenosti ze sportu i z cest vydal knižně. Ďuro moudře zareagoval: "…to je ozaj pekné, čo mi navrhuješ, ale takých kníh sú na stovky… skorej by sa mi páčilo, keby niekto alebo aj kolektív napísali históriu/kroniku kulturistiky v Česko-Slovensku, tak ako to je aj v mnohých iných športoch. Pamätníci nemládnu a mnohí nás už aj opustili. Myslím si, že takú kroniku by si náš obľúbený šport a životný štýl ozaj zaslúžil."

To je velká pravda, a když jsem se zamyslel, kdo by se takového nelehkého úkolu zhostil, nemusel jsem hledat dlouho. Za dobu existence časopisu Muscle&Fitness, jehož tištěná forma je dnes už také historií, jsme intenzivně spolupracovali na profilech závodníků a článcích o osobnostech naší kulturistiky, za nimiž jsme podnikali společné cesty do různých koutů naší vlasti. Ing. Jan Smejkal z Hradce Králové, trenér, rozhodčí, funkcionář, lektor, ale především autor publikací a mnoha článků v odborných periodikách, vyniká odbornými znalostmi a faktografickou precizností. Ve svém archivu má většinu publikací o kulturistice, které kdy u nás vyšly od 60. let minulého století (ročenky, lekce kulturistiky, časopis Tréner a další periodika, včetně zahraničních), i mnoho fotografií.

Když jsme se ohlédli za množstvím profilových článků a životních příběhů, které Honza sepsal ze záznamů rozhovorů s osobnostmi našeho sportu, padla už samozřejmě myšlenka na knižní vydání těchto "sebraných spisů", a tak jen přišlo logické, že budou využity v navrhované "Historii". Vždyť každý příběh životní dráhy velkého závodníka je i kusem historie. A jelikož u Honzy není daleko od myšlenky k akci, sepsal osnovu chystané publikace a s tímto už konkrétním záměrem oslovil redakci Ronnie.cz.

Časová osa historie kulturistiky v našich zemích, jak bychom ji chtěli zachytit, začíná zřejmě v roce 1959, kdy se ve Varšavě konala soutěž Mr. Universe FIHC, která inspirovala vznik prvních oddílů na Slovensku a posléze i soutěže v tomto novém sportovním odvětví. První mistrovství ČSSR se konalo v Bratislavě v roce 1968. Předrevoluční historie, která je předmětem chystané publikace, vrcholí účastí našeho prvního profesionála Pavola Jablonického na Mr. Olympia 1989. Závodníci, trenéři, funkcionáři, zakladatelé oddílů, dodavatelé výživy a výrobci vybavení posiloven, ti všichni psali historii kulturistiky. Ty všechny bychom chtěli oslovit, aby nám svými zážitky, vzpomínkami i archivními materiály či fotografiemi pomohli zmapovat tyto průkopnické i heroické časy.

U koho začít? Vzhledem k tomu, že sbírání faktů a materiálů bude během na delší trať, kritérium bylo jednoznačné - věk. Naše první cesta vedla do Mekky naší i evropské kulturistiky 60. - 90. let, Mariánských Lázní, za panem Jiřím Zajíčkem (92 let).

O postupu prací na "Historii" Vás budeme nepravidelně informovat na těchto stránkách, uvítáme i Vaši zpětnou vazbu, tj. náměty, příspěvky, připomínky, odkazy ad.Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

04.01.07:14silapo.72 - Myslím, že v tomto případě by byla velká škoda neoslovit t..
03.01.10:07kunri - Popravdě na tuto knihu jsem čekal celý život. Moc bych oce..
02.01.20:08tomášekp - pro mě nebo pro nás?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra