"Historie začíná v Sumeru", učili jsme se ve škole ohledně nejstarších známých dokladů o existenci civilizované společnosti. Ale kde začíná historie kulturistiky - obecně, ale především v našich zemích?
Inspirací k encyklopedickému výzkumu, který by měl vyústit v knihu s pracovním názvem Historie čs. kulturistiky do roku 1989, byla jedna facebooková diskuse. Historicky první mistr Československa v kulturistice Juraj Višný, skvělý člověk, i ve svém věku (82) aktivní společensky i na sociálních sítích, zde zveřejňuje mj. své zážitky a fotografie z cest po celém světě. Jeden z diskutujících (byl to Drahomír Krásnohorský, trenér Zuzany Kořínkové) mu navrhnul, aby své zážitky a zkušenosti ze sportu i z cest vydal knižně. Ďuro moudře zareagoval: "…to je ozaj pekné, čo mi navrhuješ, ale takých kníh sú na stovky… skorej by sa mi páčilo, keby niekto alebo aj kolektív napísali históriu/kroniku kulturistiky v Česko-Slovensku, tak ako to je aj v mnohých iných športoch. Pamätníci nemládnu a mnohí nás už aj opustili. Myslím si, že takú kroniku by si náš obľúbený šport a životný štýl ozaj zaslúžil."
To je velká pravda, a když jsem se zamyslel, kdo by se takového nelehkého úkolu zhostil, nemusel jsem hledat dlouho. Za dobu existence časopisu Muscle&Fitness, jehož tištěná forma je dnes už také historií, jsme intenzivně spolupracovali na profilech závodníků a článcích o osobnostech naší kulturistiky, za nimiž jsme podnikali společné cesty do různých koutů naší vlasti. Ing. Jan Smejkal z Hradce Králové, trenér, rozhodčí, funkcionář, lektor, ale především autor publikací a mnoha článků v odborných periodikách, vyniká odbornými znalostmi a faktografickou precizností. Ve svém archivu má většinu publikací o kulturistice, které kdy u nás vyšly od 60. let minulého století (ročenky, lekce kulturistiky, časopis Tréner a další periodika, včetně zahraničních), i mnoho fotografií.
Když jsme se ohlédli za množstvím profilových článků a životních příběhů, které Honza sepsal ze záznamů rozhovorů s osobnostmi našeho sportu, padla už samozřejmě myšlenka na knižní vydání těchto "sebraných spisů", a tak jen přišlo logické, že budou využity v navrhované "Historii". Vždyť každý příběh životní dráhy velkého závodníka je i kusem historie. A jelikož u Honzy není daleko od myšlenky k akci, sepsal osnovu chystané publikace a s tímto už konkrétním záměrem oslovil redakci Ronnie.cz.
Časová osa historie kulturistiky v našich zemích, jak bychom ji chtěli zachytit, začíná zřejmě v roce 1959, kdy se ve Varšavě konala soutěž Mr. Universe FIHC, která inspirovala vznik prvních oddílů na Slovensku a posléze i soutěže v tomto novém sportovním odvětví. První mistrovství ČSSR se konalo v Bratislavě v roce 1968. Předrevoluční historie, která je předmětem chystané publikace, vrcholí účastí našeho prvního profesionála Pavola Jablonického na Mr. Olympia 1989. Závodníci, trenéři, funkcionáři, zakladatelé oddílů, dodavatelé výživy a výrobci vybavení posiloven, ti všichni psali historii kulturistiky. Ty všechny bychom chtěli oslovit, aby nám svými zážitky, vzpomínkami i archivními materiály či fotografiemi pomohli zmapovat tyto průkopnické i heroické časy.
U koho začít? Vzhledem k tomu, že sbírání faktů a materiálů bude během na delší trať, kritérium bylo jednoznačné - věk. Naše první cesta vedla do Mekky naší i evropské kulturistiky 60. - 90. let, Mariánských Lázní, za panem Jiřím Zajíčkem (92 let).
O postupu prací na "Historii" Vás budeme nepravidelně informovat na těchto stránkách, uvítáme i Vaši zpětnou vazbu, tj. náměty, příspěvky, připomínky, odkazy ad.