Reklama:

Ohnivý Bedřichovský Bastard 2019 - reportáž a fotografie

3.919 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Zatímco spousta běžců měla své "závodní povinnosti" v jiných částech republiky, vyrážím v sobotu 7. prosince brzo ráno s několika vyvolenými za severočeský Liberec do Bedřichova. Zde se máme spolu s dalšími závodníky zapojit do OCR závodu s drsňáckým názvem Bedřichovský Bastard! I když má poslední letošní závod této série přívlastek "Ohnivý", je nám už při příjezdu jasné, že se spíš setkáme se sněhem. Nejsou tu haldy sněhu, jak by se na příchod zimy slušelo, ale i tak je to všude okolo pohádkově bílé.

Přicházíme do prostoru u běžeckého stadionu, kde je malá, leč naprosto dostačující festivalka. Na registraci to odsýpá rychle, ve vedlejší úschovně věcí je to snad ještě větší fofr. Vše je přehledné a jasné. Řada závodníků tu už je, další přichází. Času je dost, tak si jdeme projít část trasy závodu, ať víme, jaké záludnosti si pro nás připravili. Přeci jen jsem Bastarda doteď neběžel a překážky nestudoval.

Ve festivalce je hned několik překážek, jedna kombinovaná ručkovačka, flying totem a větší síťové "áčko". Vedle startu je hořící delší hranice (jak ji známe ze Spartanů). Jdeme od startu "ve směru jízdy" a po krátké rovince začínáme stoupat do kopce. Je tu klasická středně vysoká stěna na přelezení a ohromná áčková stěna. Ta má v pravé části nad sebou zavěšené pneumatiky a v levé části jsou spuštěná lana. Tajně doufám, že vlevo je fast line a vpravo pomalejší a jednodušší verze, jak se přes stěnu dostat. Bohužel, vpravo prý jen ženy. Zase smůla. Trochu se strnulým výrazem sleduji marné pokusy budoucích závodníků, kteří se ještě před startem tuhle překážku rozhodli vyzkoušet. Boty na mokré stěně až nelidsky kloužou, a jak tak vidím, ani přelézt horní hranu "áčka" nebude žádná sranda. Už dopředu zpytuji svědomí, jestli tohle dám, nebo mě to bude trápit ještě večer, až půjdu spát. Stále stoupáme do mírného kopce. Po pár metrech je hromada pytlů s pískem. Zkouším jeden z nich nadzvednout, ať mě to pak nějak nevyhodí z rytmu. Sakra! Co to v tom je? Odpovědí mi je: "Písek." Ale asi zmrzlý. Jakoby byl uvnitř jen těžký neforemný led, obalený pytlem. Ale co už, i to je výzva. Následuje seběh do obydlené části Bedřichova, kde se sněhová cesta postupně mění v led. Místy tedy posypaný štěrkem, ale žádná sláva to bez hřebovek nebude. V téhle chvíli ještě netuším, jakou "srandu" si užiji následně v závodě, už vzhledem k tomu, jaké boty jsem si na závod přivezl. Ve městě jsou ještě bradla a hurá stoupákem do lesa! Dál už nejdeme, asi stačilo. Chválíme značení závodu, které bylo místy vysprejováno do sněhu reflexním sprejem. Hodně dobře viditelné. Vracíme se do festivalky, kde potkávám pár dalších známých tváří, a pomalu se sám připravuji na start. Nejdřív se odvážně oblékám do minima vrstev, vždyť je jen sníh. Normálka. Pak ale začíná mírně poprchávat, tak radši přihazuji ještě jednu.

Několik závodníků, kteří startovali na Bastardu ve vlnách, je už na trati. Krátce před svým startem ještě přebírám startovní čip s páskem, který si obepínám kolem nohy. Vlna je odstartována! Nabíráme první stoupání. Netěším se na tu velkou áčkovou stěnu. Celý okruh je relativně krátký, tak vím, že ho budeme muset absolvovat dvakrát. Takže každá překážka na trati krát dva! Na můj vkus mi dost tuhnou nohy, snad dám aspoň překážky. Jedna stěna za mnou a je to tady. Asi volím vhodnou oporu nohou proti stěně, protože než se naději, jsem na druhé straně a spěchám k pytli s "pískoledem". Asi jsem si dobře vybral (zřejmě méně ledu), protože se mi zdá nějak lehký. Obíhám vzdálený strom, zpátky do "půjčovny závaží" a metelím to dolů do města. Jak začne led, začne i můj běh připomínat scénky z groteskních němých filmů. Nohy kloužou do stran, proti sobě. Neposlouchají ani mě a očividně ani ostatní, když radí, ať to vezmu víc po straně. Zřejmě horní i dolní část těla běží každý jiný závod. Kousek po bradlech jsem neskutečně vděčný, že jsem to "nezakufroval" přes plot k někomu na zahradu, a stoupám lesní cestou. Místy led a sníh, ale dá se. Je tu dost kamenů, o které se dá nohama zapřít. V horní části kopce šplhám po jednom za zavěšených lan a po pár metrech se dostávám před vyšší "áčko" z kovových trubek. Slézám po síti z menší skály, následovanou sítí, kterou tu jakoby zapomněl mezi stromy obří pavouk. Konečně seběh! Radost mi kazí opět led, který technicky a později i psychicky fakt nedávám. Spíše než běh to v mém podání připomíná něco mezi zrychleným přesunem a opatrnou chůzí, kdy se bojíte, že vylijete kafe. Pomyšlení, že tudy půjdu nebo poběžím ještě jednou, mi moc nepřidá. Vhodné boty dělají hodně. Dostávám se k festivalce, kde rychlejší běh dávám snad jen před lanovým "áčkem", technicky přes něj, za ním ručkovačka a flying totem. Na svisle zavěšeném dřevěném kůlu se ale nedostávám dost daleko a je mi přimalován "křížek" za neprovedení překážky. Kolik křížků, tolik koleček se pak na konci před cílem a přeskokem přes ohnivou hranici musíte plazit tam a zpět pod mříží. Vbíhám do dalšího kola, které je pro mě naprosto jako přes kopírák. Dokonce i včetně toho totemu, který si dovoluji nedat podruhé, a dvakrát se plazím po zmrzlé zemi. Před skokem přes hranici mi na namrzlé zemi ještě podjíždí kopyta a jsem rád, že jen tak tak neskončím na hranici. Nějak jsem to ustál, přeskok přes oheň a cíl!

Bedřichovský Bastard je závod, který na první pohled působil, že to bude brnkačka. Kdo běžel, může upřímně říct, že úplně zadarmo to nebylo. Rozhodně dal Bastard OCR nováčkům skvělou příležitost nahlédnout pod pokličku extrémních překážkových závodů. Poběžíte i v novém roce?

Ohnivý Bedřichovský Bastard 2019 - nejlepší závodníci kategorie elite
p. muži ženy
1. Radoslav Groh - 0:37:55,1 Jana Coufalová - 0:42:51,3
2. Bartosz Oniszczuk - 0:44:00,0 Veronika Krásná - 0:53:19,1
3. Jakub Doškář - 0:46:42,8 Sylwia Paprocka - 0:57:21,9

Ohnivý Bedřichovský Bastard 2019 - nejlepší závodníci kategorie hobby
p. muži ženy
1. Tomáš Jakubička - 0:43:35,2 Tereza Tocháčková - 0:51:03,1
2. Václav Tomíček - 0:43:50,2 Adéla Jiránková - 0:58:34,0
3. Filip Bulušek - 0:44:19,1 Lucie Milotová - 0:58:58,3


Ohnivý Bedřichovský Bastard 2019 - fotogalerieLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra