Reklama:

Zemřel Jusup Wilkosz

8.732 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Z pohledu toho, kolik osobností bodybuildingu za uplynulých necelých jedenáct měsíců navždy odešlo, prožíváme velmi smutný rok. V lednu zemřeli Ed Corney, Daryl Stafford a Paul Wynter, o několik měsíců později je následovali Kent Kuehn a David Dearth. Před několika týdny jsme pak se zármutkem psali o smrti Franca Columba a tak trochu jsme doufali, že Vám podobně nešťastnou zprávu alespoň pro rok 2019 přinášíme naposledy. Bohužel, osud tomu chtěl jinak. Včera ve věku jednasedmdesáti let zemřel Jusup Wilkosz, který je právem považován ze jednu z legend zlaté éry bodybuildingu. Informaci prostřednictvím Jusupovy facebookové stránky veřejnosti sdělila jeho sestra Barbara.

Jusup Wilkosz se narodil 8. listopadu 1948 v jihoněmeckém Heilbronnu. Ve věku nějakých šestnácti let začal se vzpíráním, ke kterému později v tréninku jako kompenzační zařadil i některé kulturistické cviky a postupy. V průběhu sedmdesátých let u něj kulturistika začala převažovat a Jusup v ní začal závodit. V roce 1978 se stal amatérským vicemistrem světa mezinárodní federace IFBB v nejtěžší hmotnostní kategorii, ve které nestačil pouze na Mika Mentzera. O rok později se 185 cm vysoký kulturista stal absolutním mistrem Německa a na mistrovství světa tentokrát už nenašel přemožitele, když porazil třeba i Mikova bratra Raye.

Působivá postava Jusupa Wilkosze

Tímto vítězstvím se před Jusupem otevřela cesta k přestupu mezi profesionály a závodník, který proslul jednak svou svalovou tvrdostí a jednak svým plnovousem, kterého se nikdy nezbavil, si začátek profesionální kariéry snad ani nemohl vysnít lepší. V roce 1980 prožil vítězný profesionální debut na IFBB World Pro Championships, přičemž porazil třeba Toma Platze, Alberta Becklese, Mohameda Makkawyho, Eda Corneyho nebo Mika Katze. V letech 1981 až 1986 si následně připsal pět startů na Mr. Olympia a v sezóně 1984 se na této vrcholné události profesionálního bodybuildingu dokonce probojoval až k fantastickému třetímu místu.

Koncem osmdesátých let Jusupa, jenž byl nějakou dobu sparingpartnerem sedminásobného šampióna Mr. Olympia Arnolda Schwarzeneggera, začala trápit nejrůznější zranění. Byl tak čas pověsit soutěžní plavky na hřebík, to ovšem neznamenalo, že by se Wilkosz snad musel zcela vzdát tréninku. Cvičil pravidelně dál, a to i ve věku krátce před sedmdesátkou. Tento svět navždy opustil 19. listopadu 2019 a bude na něm samozřejmě velmi chybět. Nechť odpočívá v pokoji.


Působivá postava Jusupa WilkoszeLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

20.11.18:49Mikuc - Ach jo, další z legend! Nikdo nemládne. Byl jako host i na..
20.11.18:11Spazik - Stáří? Bylo mu přes 70...
20.11.11:53Arnold Strong - A pricina smrti se ví?
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínZapojte se do studie a získejte zdarm...
malex (12:45) • nové kolo! www.docs.google.com/forms/d/1inqkSbXR3tfDT2_JTyHYL0VvpPc5s_tkIroOI7D4Agc/ed...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
PavelV (14:46) • Děkuju, budu se snažit.
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Blizard3 (11:19) • Ahoj Jáne, děkuji za reakci. Vůle se změnit, je v podstatě to, co na začátek potřebuješ...
magazínPavel Vacek - záda a břicho 3 týdny p...
Zodiak411 (22:03) • Super videolog. Osobně bych s Pavlem uvítal další a kdyby to bylo i s Radkem Loncem, ta...
magazínRadikální změna (XVI.): Ze dne na den...
Ján Černák (15:33) • Zdravím premena je to parádna klobuk dole. Taky sa o to pokušam ale nemam pevnu volu na...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra