Reklama:

No Excuse a Bestie Open 2019 - reportáž a výsledky

4.275 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

No Excuse a Bestie Open 2019
- fotogalerie

Sobota 5. října 2019 byla jedním z těch dní, kdy by, jak se říká, ani psa nevyhnal. Ocelová obloha, déšť vytrvale kreslicí drobné kroužky na každou louži i kaluž, pošmourno, vlezlo a sychravo, jak jen na podzim umí být. Den dobrý tak na zachumlanou četbu knížky a usrkávání horkého zázvorového čaje. Jenže den 5. října byl čas soutěží No Excuse a Bestie Open, soutěží konaných pod širým nebem. A tak ty, co se přihlásili, čekalo místo usrkávání horkého čaje při četbě knížky usrkávání horkého čaje v mezičasech mezi uléháním na mokrou zem při angličácích, bojem s mokrou olympijskou činkou a mokrou klouzající hrazdou. Letošní, už osmý ročník soutěže No Excuse a přidružený závod Bestie Open otestovaly neplánovaně kromě fyzické připravenosti důkladně i mentální odolnost účastníků.

Testem psychické odolnosti při té příležitosti prošel i Martin Štěpánek, který už je sice v pořádání soutěží zkušený rutinér, ovšem letošní ročník přinesl situace, na které je každá zkušenost krátká. Byly věci, které plánoval. Postavit 2 klece proti sobě a vytvořit pro větší atraktivitu a přehlednost "uzavřenou arénu", připravit pro závodníky trička se jmény a připravit závod bez finále, kde si kompletními testy projdou všichni. No ale pak přišly další nečekané záležitosti, které se naplánovaly jaksi samy.

"Tři týdny před závodem jsme přišli o místo na fotbalovém stadionu, změnili termín utkání. No a pak se to pomalu nabalovalo..." svěřuje se Martin Štěpánek. Ale s vědomím, že je všechno už za ním, dodává: "Nemá smysl to rozepisovat, brečet, jak náročné to bylo. Vše nakonec dopadlo nejlépe, jak to v dané situaci mohlo dopadnout, a to hlavně díky skvělým lidem okolo. Lidé z CrossFit Hradec Králové, kteří obětovali svůj volný čas a strávili jej v zimě, mokru a prací, mají mou hlubokou úctu. Nikdo z nich neporušil daný slib, že přijde a pomůže, což svědčí o obrovském charakteru."

Špatné počasí, které nemělo během existence soutěže obdoby, celou situaci ještě zkomplikovalo. Kvůli mokru muselo dojít k celé řadě změn a opatření. "Museli jsme zajistit pláštěnky, víc čaje a kafe, než se čekalo, a hlavně všechno, kde je elektrika, muselo jít pod hodně velkou ochranu, nebo jsme to nemohli použít. Vesla jsem nacpali do chodby, ale AirBiky jsme k velkému zklamání všech museli vypustit. S mokrem souvisely i změny ve workoutech," vypočítává Martin Štěpánek, který si, ač pod slušným tlakem, uchoval chladnou hlavu i svůj charakteristický humor. Na otázku, zda se ze závodu někdo odhlásil kvůli počasí, odpověděl: "Tenhle důvod jsem nezaznamenal, ale sám jsem zvažoval, že se ze závodu omluvím. Pak mi ale došlo, že tam musím, když jsem ředitel." (smích)

Útočiště po ztrátě místa na hradeckém fotbalovém stadionu poskytl crossfitovým závodům klub Prostor Pro. Jednalo se o členité místo s graffiti, které ve flashbacku připomnělo crossfitový underground na samém jeho počátku. Klub ovšem poskytl střechu nad hlavou, teplo a horký čaj ve várnicích, což bylo pro zmoklé atlety to nejpodstatnější, co během soutěžního dne mezi jednotlivými workouty potřebovali.

WOD 1

 • 10x 45 s veslo / 15 s odpočinek

WOD 2

 • 5 RM squat clean thruster

Každý z přítomných se s nelehkými podmínkami vypořádával po svém. Rozhodčí poskakovali, aby se zahřáli, organizátor kmital společně se svým týmem po soutěžní ploše, aby v deštivém počasí nenastávaly ještě prodlevy, někteří závodníci tiše či nahlas trpěli, jiní veškerý diskomfort přestáli s úsměvem od ucha k uchu, jako by se nechumelilo (nepršelo). Mezi ty patřily i Kristýna a Martina z pražského gymu P.O.D. (Power of Development), které se o své pocity ze soutěže podělily bezprostředně po dokončení druhého workoutu, který v případě Bestie Open obsahoval striktní shyby, kliky a dřepy. "Nejtěžší bylo udržet se na hrazdě," shodují se obě závodnice, ale jinak si na nepřízeň počasí nestěžují. "My to skoro nevnímáme. Jsme tu celá parta, je nás tu z gymu strašně moc, takže se vzájemně podporujeme, a to je super. A hlavně, nejsme žádný princezny!" smějí se zástupkyně tělocvičny P.O.D.

Druhý workout pro elitní závodníky z No Excuse obsahoval 5 opakování squat clean thrusteru s maximální vahou a tady mohla být mokrá osa opravdu problém. I na tuto situaci ale bylo ze strany organizace pamatováno a závodníkům byly před workoutem rozdány ručníky, kterými si mohli osy otřít a případně až do pokusu přikrýt.

Jak se s nezvyklými podmínkami na ose vypořádal František Heribán, vítěz silového workoutu v kategorii masters? "Myslím, že mokro mě nijak neovlivnilo, podmínky jsme měli všichni stejné. Se svým výkonem jsem vesměs spokojený, základ jsem si chtěl dát 90 - 95 kg a to jsem dal. Škoda té stovky, ale i tak dobrý."

To Adam Zoubek, druhý nejlepší muž loňské No Excuse, se na čince tak v pohodlně necítil. "Bylo to nepříjemné, člověk nevěděl, jestli bude klouzat, nebude klouzat…" Třetí soutěžní úkol ovšem Adamovi výrazně zvednul náladu. "Konečně workout, na který jsme se těšil a který dopadl dobře," pochvaloval si spokojeně desetiminutový AMRAP závodník z tělocvičny Stodola Gym. "Bylo třeba to udýchat, ale žádné těžké váhy, žádné veslo, ani počasí tady tak nevadilo…" shrnul spokojeně atlet.

WOD 3
AMRAP 10 minut

 • 6 strict chest to bar pull-ups
 • chůze po rukou přes překážku (2 kotouče)
 • 6 pistol dřepů - levá noha
 • 6 pistol dřepů - pravá noha
 • 100 double unders

WOD 4

na čas, časový limit 3 minuty

 • 10 squat snatches 60 / 40 kg
 • 10 front squats 60 / 40 kg
 • 20 lateral burpees

Čtvrtý workout už měli pouze závodníci No Excuse a jednalo se o tříminutovou bleskovku. Závodníci tady byli superrychlí, zřejmě hnaní vidinou vyhřátého McDonaldu někde na cestě domů.

Vyhlášení výsledků proběhlo ve velice neformální atmosféře na chodbě nízkoprahového klubu, kde přítomným možná nevadilo ani poněkud větší namačkání z důvodu zvýšení tepelného komfortu. Z teplého chumlu se museli na chvíli oddělit ti, kteří se během sportovního dne vysloužili medaili za výkon, za statečnost by si medaili zasloužili všichni. Nejlepšími závodníky soutěže Bestie Open se stali Martina Víchová a Tomáš Tvrdík, vítězi No Excuse jsou pro letošní rok Kateřina Lízlerová v ženách, Tomáš Hejna v mužích a František Heribán v kategorii masters.

Vítězství Františka Heribána nebylo překvapením, překvapením byl spíš fakt, že si závodník, který vyjíždí spíš na zahraniční soutěže, našel čas i na "komornější" český závod. "Tak je to soutěž, na které jsem vyrůstal," vysvětluje František a zároveň dodává: "Myslím si, že udržovat úroveň československého CrossFitu a najít si čas na tuzemskou soutěž mezi světovými šampionáty by mělo být povinností každého atleta."

A co organizátor Martin Štěpánek? S jakými pocity ten uzavřel letošní pěkně divoký ročník No Excuse a přidružený závod Bestie Open? "Už delší dobu zvažuju změnu. Změnu místa i změnu data konání. Říjen je nevyzpytatelný a letošek tu myšlenku určitě značně posílil. Můj problém je, že jsem "stará konzerva" a nerad měním zaběhnuté věci." Navzdory tomu, že dal letošní ročník majiteli CrossFit Hradec Králové řádně zabrat, jak sám přiznal, týden před soutěží vstával ve 4 ráno a snídal večeři, dokázal ve všech útrapách najít i něco pozitivního. "Největší pozitivum bylo poznání, jak úžasný lidi mám kolem sebe. Ať už jsou to členové CrossFit Hradec Králové, kteří se do celé akce zapojili, nebo neskutečně zapálení závodníci a závodnice, kteří ten sport neskutečně milují."

Tentokrát bylo podpory potřeba ještě víc než obvykle, a tak Martin Štěpánek srdečně děkuje:

 • své rodině - manželka a děti byly důležitou součástí týmu
 • týmu rozhodčích a pomocníků (všichni dělali všechno), byli to Gabča, Verča, Hulk, Anet, Denča, Honza, Mišo, Lůca, Lůca, Káťa, Pavka, Roman, Romas, Martin, Míra, Slávka, Tomáš, Alice, Renča, Ivetka, Terka, Tom, Mára, Jirka, Šimon
 • klubu Prostor Pro za poskytnutí prostoru pro závod
 • partnerům, kteří podpořili a pomohli se závodem: Fitco Nutrition, My Loved Food, Speditrans, Workout, Pastee, P.O.D. Gym Praha, Michal Bohumel Training, Mobilní toalety, s.r.o., Rowline, Forward Fitness, občerstvení U Dvou buchet


Výsledky No Excuse 2019

Nejlepší závodníci No Excuse 2019
p. ženy muži masters
1. Kateřina Lízlerová Tomáš Hejna František Heribán
2. Kristýna Morávková Adam Zubek Jiří Holub
3. Adéla Rybová Tomáš Šleis Miroslav Skála

Výsledky Bestie Open 2019

Nejlepší závodníci Bestie Open 2019
p. ženy muži
1. Martina Víchová Tomáš Tvrdík
2. Martina Šikulová Petr Škála
3. Veronika Brnická Lukáš ŠipkaLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra