Reklama:

Lukáš Osladil: rozhovor
s dvorním filmařem Jaye Cutlera

16.171 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Mr. Olympia 2019:
výsledky a fotografie
Lukáš Osladil - trénink 12 dní před Wings of Strength Chicago 2019
Devětatřicetiletý profesionální kulturista Lukáš Osladil prožívá další fantastickou sezónu, během které se díky vítězství v kvalifikačním žebříčku počtvrté v řadě nominoval k účasti na Mr. Olympia, aby na této legendární soutěži později dosáhl na osmé místo. To z něj udělalo historicky nejlepšího česko-slovenského účastníka tohoto vrcholného klání těžkotonážníků, když svým výsledkem překonal Pavla a Josefa Grolmusovy, Jaroslava Horvátha i Pavola Jablonického. Pro Lukáše se celkově jednalo o vynikající vystoupení na Olympii, když nešlo jenom o to, co předvedl na pódiu, ale i o to, jak se zhostil slova během tiskové konference, která závodům předcházela. Byl vtipný, pohotový a prezentoval se dobrou angličtinou. Tu využil i dva dny po soutěži při rozhovoru s Davem Bourletem, který je po léta dvorním filmařem čtyřnásobného šampióna Mr. Olympia Jaye Cutlera, přičemž ovšem samozřejmě natáčí videa i s dalšími osobnostmi bodybuildingu.

Interview začalo tak, jak se sluší, tedy vzpomínkou na Lukášovy tréninkové začátky. Jeden ze současných nejlepších závodníků světa v této souvislosti uvedl, že s kulturistikou začal už v deseti letech v roce 1990, ačkoliv by to dnes vlastně sám ani kulturistikou nenazval. Zkrátka se pouze pustil do tréninku s cílem budovat svaly. O kulturistice jako sportu v té době nevěděl nic. Věděl jenom, že k tomu, aby svalovou hmotu získal, musí zvedat několik dnů v týdnu činky. Nevěděl, že je potřeba také držet se nějaké stravy, a podobně. Už si ani nepamatuje, proč se svým dnešním sportem začal. Jednou se zkrátka s touhou mít svaly probudil, možná se mu o tom zdálo. A od té doby s tréninkem nikdy nepřestal. Za devětadvacet let, kdy trénuje, si od zvedání železa nikdy neodpočinul déle než čtrnáct dnů v kuse!

Zprvu Lukáš trénoval doma, kde měl pár činek, dělal také kliky, ale nikdy netrénoval ramena, protože v té době ani netušil, že pro ně existuje nějaký cvik. Takže jeho ramena ze začátku byla velmi slabá. Zpětně by si přál, aby v začátcích měl někoho, kdo by ho naučil základy, protože v prvních letech trénoval většinou hlavně bicepsy, a ne ostatní partie. Do posilovny začal chodit asi ve třinácti a v tu chvíli se začal učit o posilování více. Ať už sledováním dalších návštěvníků posilovny, mluvením s nimi, anebo čtením kulturistických magazínů. První soutěž absolvoval v roce 1996 s hmotností o pouhých 47,5 kg, což ale souviselo s tím, že když se cvičením v deseti začínal, vážil pouhých 28 kg a byl jedním z nejdrobnějších kluků ve třídě. Jeho první kulturistické závody jej hodně motivovaly, protože tu viděl hodně dobrých kulturistů, což jej zaujalo a probudilo v něm touhu v bodybuildingu pokračovat.

Jedna z otázek Dava Bourleta zamířila také směrem k Lukášovu odlišnému přístupu k tréninku, ve kterém na rozdíl od notné části dnešních závodníků sází na neustálou kontrakci svalu a pomalou negativní fázi pohybu. Lukáš v této souvislosti zmínil, že až do devatenácti let trénoval jako všichni ostatní. Pak se ale začal ohlížet po jiném způsobu tréninku, při kterém by svaly cítil lépe. V tomto ohledu mu pomohla kniha, ve které byly popsány Weiderovy principy. Jedním z nich byl princip pomalých opakování. Začal je tedy dělat a byla to ta nejlepší věc, jakou v tréninku vyzkoušel. Od té doby nikdy nepřestal takto trénovat, protože mu to přináší největší progres, který ostatně zaznamenává doteď.

Další dotaz se týkal toho, co je za jeho tradiční vynikající připraveností. Lukáš v této souvislosti zavzpomínal na rok 2004. Když se tehdy připravoval na mistrovství České republiky, svou první soutěž mezi muži, věděl, že připravenost pro něj bude velmi důležitá, a tak se na její dosažení velmi soustředil. O rok později, když se připravoval na mistrovství Evropy, se na to zaměřil ještě více. Věří, že bylo vidět, že je svou připraveností na jiné úrovní než ostatní a připomněl, že na evropském šampionátu tehdy celkově zvítězil. Na pódiu v kategorii do 87,5 kg závodil s hmotností 82,5 kg a o svou soutěžní váhu se příliš nestaral, protože připravenost pro něj byla nejdůležitější. Právě díky ní na mistrovství Evropy, které pro něj představovalo jeho první mezinárodní soutěž, zaznamenal takový úspěch. Jednalo se pro něj samozřejmě o neuvěřitelný zážitek a také o velký krok v kariéře.

Přípravu si Lukáš tehdy dělal sám. Předtím se samozřejmě bavil o přípravě s řadou závodníků a hodně toho přečetl, ale ve finále se připravoval podle sebe a podle toho, jak to cítil. To, že se absolutním mistrem Evropy stal poté, kdy se připravoval na vlastní pěst, celou věc pro něj dělá ještě lepší. O několik let později začal spolupracovat s různými trenéry, protože potřeboval pomoci zejména s tím, aby nabral více svalů. Úspěšný profík pak také připomněl, že v současnosti už od prosince 2013 spolupracuje s Georgem Farahem. Lukáš se dále zmínil, že se i během mimosoutěžní fáze přípravy drží ve formě, když se snaží nenabírat tuk. I v objemu tak stále jí čistě a jí stejná jídla jako v dietě, jen si dopřeje více sacharidů. Minulý rok na pódiu například vážil 106 kg a mimo sezónu to bylo 101 kg. Řada ostatních kulturistů mimo sezónu váží více než na soutěži, ale on do soutěže roste. Není rád tlustý a nevidí k tomu důvod. Když by byl příliš těžký, měl by se svým tělem zbytečně mnoho práce třeba i při obyčejné chůzi a bylo by to, jako by na zádech stále nosil těžký batoh. Je pro něj lepší být štíhlý a být schopný běhat než být tlustý a těžkopádný. Z toho, že jí vlastně stále to samé jídlo, není vůbec unavený a má to rád. Volnější režim v jídelníčku si dopřeje jenom každou sobotu.

Tento rok absolvoval celou řadu soutěží, když závodil v Chicagu, Vancouveru, Portugalsku, Tampě i na Olympii. V době natáčení videa před ním byl start na Yamamoto Cupu v Itálii, přičemž Lukáš ale ještě nevěděl, kdo všechno k italské profesionální show nastoupí. Připomněl, že za svou profesionální kariéru zvítězil na Vancouver Pro 2018, Arnold Classic South America 2017, Europa Phoenix Pro 2015 a také na Toronto Pro Supershow 2012, kde tehdy ale ještě závodil v kategorii do 212 liber. Ohledně svého účinkování ve dvěstědvanáctce Lukáš připomněl, že se svými 173 cm byl na tuto kategorii příliš vysoký, a pokud se chtěl dále zlepšovat, nezbylo mu než ji opustit, protože limit 96,2 kg jej v dalším progresu brzdil. Lukáš dále hovořil o svém sponzorovi, kterým jsou pořadatelé sportovního festivalu EVLS Prague Showdown. Mít takto silného sponzora vždy bylo jeho snem.

V souvislosti se svými dalšími soutěžními plány pro tento rok se zmínil o tom, že po soutěži v Itálii může závodit ještě v Budapešti a Jižní Koreji. O tom, zda k některé z těchto soutěží nastoupí, se ale měl rozhodnout až po Yamamoto Cupu. Nyní již víme, že na pódiu Fit Parade Pro Grand Prix by v říjnu v Maďarsku neměl chybět. Lukáš v rozhovoru také nakousl, jak dlouho by chtěl ještě závodit. Původně si říkal, že by po čtyřicítce chtěl s kulturistikou skončit, ale ještě uvidí. Pokud bude cítit, že se dokáže dále zlepšovat, a nebude mu chybět motivace, tak by mohl ještě několik let pokračovat. Záznam interview Lukáše Osladila s Davem Bourletem, které je proloženo záběry z jeho tréninku ramen v Las Vegas, Vám nabízíme níže.


Lukáš Osladil - rozhovor s Davem Bourletem


Video:
www.youtube.com


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

29.09.21:17ironfighter - maxpoint97: ty jsi nesmysl ...
29.09.20:1070mMyW!53 - tak jeste vetsi hranice co se tyce Genetiky meli napr. Dic..
29.09.16:54maxpoint97 - Jeho genetika má hranice, kvůli kterým nemůže být MrO... a..-1
28.09.23:17dzordn2 - Nejčastěji asi 163 až 168 cm... Jose Raymond, Charles Dixo..
28.09.23:03Arnold Strong - 173 cm ze je až moc vysoký na 212?Kolik meri ty 212?
28.09.20:27ironfighter - Jeste bych doplnil, ze mu fandim a drzim palce at to dotah..
28.09.20:26ironfighter - Lukas je fakt atypicky skoro ve vsem, ale funguje mu to a ..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra