Reklama:

Soňa Karásková: "Nezdálo se mi to. Byla jsem na Games!"

5.348 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Dostat se na CrossFit Games je pro crossfitového atleta něco jako dostat se na olympiádu. Mnozí si o tom sní a jenom sní, ti nejtalentovanější a nejodhodlanější si to ale stanoví jako cíl, s vidinou kterého vydrží tvrdě trénovat den za dnem, týden za týdnem, měsíc za měsícem, rok za rokem... I Soňa Karásková si snila a zároveň cílevědomě trénovala. Rozvíjela své schopnosti, potírala své slabiny, vytrvale bojovala s obtížemi všedních dní, které s úžasnou lehkostí dokážou rozmetat veškeré naše plány, ty tréninkové nevyjímaje. Ovšem v letošním roce přišel čas sklízení ovoce. Sen se stal skutečností a ona jako historicky první česká crossfitová atletka stanula na soutěžní ploše nejprestižnějšího crossfitového závodu planety - The Games.

Games už jsou nyní minulostí, Soňa Karásková má za sebou životní zážitek, přesto občas jako by stále nemohla uvěřit, že se to skutečně stalo. Ovšem fotografie a videozáznamy jsou toho důkazem. "Nezdálo se mi to, byla jsem na Games!" píše na Facebooku pod videozáznamem z Games, kde je hlavní aktérkou. Ano, Soňa Karásková skutečně byla na Games, byla tam jako první Češka a to už jí nikdy nikdo neodpáře.

Soňo, máš za sebou zážitek, který je snem mnoha crossfitových atletů a byl i tvým vlastním snem. Splnila realita tvá očekávání?

Od dob, co dělám CrossFit, sleduji Games každoročně v TV a říkám si, že musí být něco neskutečného to zažít… Na druhou stranu se mi už kolikrát stalo, že jsem očekávala senzaci, a ta občas nepřišla. Takže jsem na Games jela bez jakéhokoli očekávání a těšila jsem se, jak to dopadne. Musím říct, že jsem za svoji crossfitovou kariéru nikdy nebyla z ničeho tak unešená jako z Games. I když se to budu snažit popsat, jak nejlépe to umím, realita byla absolutně nad jakákoli moje očekávání. Měl by to zažít každý, kdo o tom sní, a všem to moc přeji, stojí to vážně za to!

Jak vypadal celý ten šrumec před zahájením soutěže a jak dobře měli organizátoři vše zvládnuté?

No, byl to vážně šrumec, přesně jak říkáš! (smích) Už jenom samotné aktivity, kterých se musíte zúčastnit, než si vlastně teprve můžete poprvé sáhnout na osu ve warm-up hale, jsou nekonečné! Začínáte registrací, pak vyzvednutí vybavení, zkoušení, focení, informace na vás valí ze všech stran, zase focení, meetingy, byl to masakr. Avšak vše dokonale organizačně zvládnuté! Navíc se k vám všude chovají úplně stejně slušně, jako se chovají třeba k Fraserovi. Vážně skvěle!

Představení jednotlivých zemí pod národní vlajkou mi připomínalo olympiádu. Jak jste se při něm cítili vy? Jaké to bylo nést českou vlajku na události přenášené do celého světa?

Jak všem říkám, byl to pro mě jeden z nejsilnějších zážitků na CrossFit Games. Jsem velký vlastenec, takže se přiznám, že jsem byla dost dojatá a hrdá.

Jistě jste měli možnost během soutěže vidět celou řadu crossfitových top atletů. Jaké bylo vidět je naživo a zblízka? A jací se vám zdáli jako lidé? V klidu a fajn, nebo už s určitými "hvězdnými" manýry?

Bylo to strašně skvělé! Vzpíráš si vedle Frasera, naproti chodí po rukách Tia Toomey a do toho tam všude pobíhá naprosto neskutečně naspeedovaný Jacob Heppner. (smích) První den fakt nevíš, kam dřív se máš koukat… Řekla bych, že drtivá většina jsou fakt fajn lidi a nemají vůbec problém se s vámi vyfotit, někteří se i ptají, odkud jste, jak se vám daří a tak. Pár hvězdných manýrů jsem tam sice zahlédla, ale těžko soudit na první pohled. Já taky nevypadám určitě příjemně. (smích)

Jací jsou američtí fanoušci?

Jsou to naprostí fanatici! Ale v dobrém slova smyslu. Umí to prostě rozjet a nejsou stydliví. Jsou rozjetí a myslím si, že je to dobře.

Jsi zběhlá závodnice, ale na soutěžní plochu CrossFit Games jsi přece jen nastupovala poprvé v životě. Jaké to bylo? Byla jsi soustředěná, nebo spíš roztěkaná celou tou atmosférou, množstvím lidí, tím vším, co se kolem tebe dělo?

Abych pravdu řekla, myslím si, že jsem byla celkem v pohodě. Naštěstí ve většině případů nervozitou netrpím. Ale přiznám se, že velikost celé té akce a obrovské neznámé prostředí občas zvýšilo můj tep. Hlavně proto, abych všemu dobře rozuměla, byla vždy a včas a na správném místě. (smích) Je to tam strašně obrovské!

Drsné bylo, že první cut přišel hned po prvním workoutu. Co sis o workoutu myslela, když ho ohlásili, a jak ses s ním pak prala na soutěžní ploše?

Tak to je síla... Jenom jak čtu tu otázku, je mi fakt zase smutno. No, ten cut je vážně drsný. Ale všichni máme stejné podmínky, prostě to tak je, a i když si myslím, že letošní formát není lepší, beru to jako hotovou věc. Buď to sedne a postupuješ, nebo ne a jdeš ven. Je to jednoduché. Jela jsem tam s tím, že si to jedu hlavně užít, prozkoumat a zjistit, na co se můžu připravit příští rok. Popravdě jsem raději i počítala s variantou, že vypadnu první den. Ale samozřejmě jsem si přála postoupit alespoň do dne dalšího. Když nám v den startu oznámili 1. event, neskutečně jsem se zaradovala a hrozně jsem se těšila. Byl to workout, který slučoval jedny z mých nejsilnějších disciplín. A sice běh, lano, trh. Byla jsem přesvědčená, že urvu skvělý výsledek! Ale i tak jsem nastupovala s pokorou a obrovskou soustředěností. Bohužel mě zklamal úchop. Když jsem po 3. legless laně dostala no rep a šplhala 4. rychlé lano, najednou mi tak odešlo předloktí, že jsem nebyla schopná se na laně vůbec udržet… Situace, kterou zažil asi už každý z nás, ale mně se to do té doby předtím nikdy nestalo. S úchopem jsem nikdy problém neměla. Zasekla jsem se tam a už jsem neměla šanci ty holky dohnat. Mimochodem, zaskočilo to i top atlety, kteří již závodí na Games několik let. Lano bylo o dost tlustší, než jsme zvyklí (ačkoli v gymu máme taky Rogue), a také vyšší. Totálně jsem vyhořela.

Člověk asi ví, co může očekávat, ale přesto ve skrytu duše doufá, že to třeba bude jinak. Jak ses psychicky popasovala s eliminací?

Nejdřív jsem tomu nemohla vůbec uvěřit, tomu, co se mi tam stalo. Pak jsem byla smutná, naštvaná, chtěla jsem přestat s kariérou, strašně zklamaná (ze sebe), chtělo se mi brečet, pak smát… Jako blázen jsem si připadala. Nekoukala jsem ani na telefon, protože jsem se styděla odpovídat na zprávy. Šla jsem hned spát, spala jsem asi 15 hodin v kuse a pak jsem se z toho začala postupně dostávat.

Jak jste strávili zbývající dny Games?

Jako diváci a užívali jsme si celou tu atmosféru kolem! Games jsou prostě čtyřdenní festival CrossFitu, takže i když tam nezávodíš, máš tam program od rána do večera a skoro nevíš, co dřív. Všem opravdu, ale opravdu od srdce doporučuji zažít.

Co pro tebe byl vůbec největší zážitek z této cesty za velkou louži?

Jak už jsem na začátku zmiňovala, zahajovací ceremoniál byl pro mě hodně silný zážitek. Jsem za to strašně ráda, že jsem mohla být historicky první ženskou zástupkyní naší země. Další neskutečný zážitek byl sledovat na pár metrů Frasera při závodu. Poslední den, to byl neskutečný masakr! Je to neuvěřitelná osobnost a je to král! Finále s ním se mi chtělo brečet!

Co ti dala konfrontace s těmi nejlepšími z nejlepších? Motivaci makat ještě víc, nebo spíš pocit, že oni jsou nadlidi, že jedna zkušenost ti stačila a napříště si víc užiješ závody po Evropě?

Je to těžké… Na jednu stranu vás to neuvěřitelně motivuje a chcete se s nimi postavit jednou do finále. Ale je potřeba si uvědomit, že oni jsou 100% profíci a mají kolem sebe profi tým, který se o ně kompletně stará. Neřeší finance, neřeší, co budou jíst. A takhle to musí vypadat, pokud chcete být ti nejlepší, jinak to nemá smysl. Mým snem by bylo dostat taky takovou možnost a ukázat, co ve mně ještě všechno je! CrossFit Games 2020, budu zpět!

Ještě bych chtěla MOC poděkovat všem, kteří při mně stojí! Naše situace s CrossFitem v ČR není zatím ideální a je to celkem boj se za těchto podmínek držet na profi úrovni. Strašně mě potěšilo, jak jste mi všichni fandili, psali a podporovali mě! Musím říct, že bez Vás by to šlo o dost hůř, zvednout po tom neúspěchu hlavu a jít se s tím prát dál. Děkuji! Brzy se uvidíme u mě v gymu CrossFit With Us!

DĚKUJI!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínBlessing Awodibu soupeřům: "Taky bych...
70mMyW!53 (12:32) • ten jeho humor me prijde otravny a trapny co prezentuje na tech jeho videiich a ty nohy...
magazínDexter Jackson oznámil konec kariéry....
Maj0 Lipták (10:35) • Strašne veľký frajer :) Na svoj vek neskutočná postava :)
magazínBoris Orava: Jak správně na otužování
ironfighter (23:16) • to tartas, roky: Uplny souhlas :-D.
magazínBoris Orava: Jak správně na otužování
Lukana (08:52) • Někdo hold ustrnul doživotně na split + kuře-rýže, někdo se posouvá mílovými kroky dál....
magazínBoris Orava: Jak správně na otužování
Noremorsedan (22:08) • Borisi, dělám to přesně jako Vy. A oba víme, že jdeme správnou cestou...nenechte se roz...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra