Reklama:
Protein Whey Cream v akci 2000 g + 1000 g!
Vyzkoušejte příchutě slaný karamel, štrúdl a další! Více zde.

Zemřel Zdeněk Srstka

15.876 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

V pondělí 29. července ráno zemřel ve věku 83 let někdejší reprezentant ve vzpírání, herec a kaskadér Zdeněk Srstka. Informaci jako první přinesl server Lidovky.cz, jemuž zprávu potvrdil jeho syn Jiří. Zdeněk Srstka se narodil 26. září 1935 v Praze, protože byl však jako malý náchylný na průdušky, rodiče jej občas posílali do Orlických hor, kde se v rodině známého sedláka zoceloval tvrdou prací. Po návratu do hlavního města mu fyzická aktivita chyběla, a proto začal s boxem.

To začalo, už když jsem byl kluk, i když tehdy jsem netrénoval sportem, ale spíš prací. Jako dítě jsem byl náchylný na průdušky, a tak mě rodiče čas od času posílali do Orlických hor ke známému sedlákovi, kde jsem měl posílit zdraví. Dostával jsem tam takovou zdravou selskou stravu, no, ale taky jsem tam musel hákovat. Kydal jsem hnůj, dojil krávy a to je, pane, pěkná makačka, někdy jsem až dostával křeč do předloktí. Taky jsem měl na starosti telátka, i ke koním jsem občas na černo zašel. Pantáta mě učil: „Vždycky, když přijdeš do chlíva, tak musíš pozdravit, protože kdyby se kůň lekl, tak by vyhodil, a vůbec je to slušnost pozdravit, i když jsou tam jen zvířátka.“ A tak já řval už pět metrů před chlívem! To jsou nezapomenutelné vzpomínky.
Zdeněk Srstka o svých sportovních začátcích v rozhovoru pro Ronnie.cz

Později, když šel na učení do Vysočan do ČKD, kde v tamních povinných továrních sportovních kroužcích box chyběl, se před ním nečekaně otevřela nová sportovní příležitost. Všiml si jej zde totiž instruktor vzpírání Václav Pšenička ml., náš špičkový poválečný vzpěrač, a ten mu jednou vzkázal, ať přijde na trénink. Vzpírání mu brzy šlo natolik, že v něm začal závodit nejenom na domácí úrovni, ale stal se také reprezentantem v hmotnostní kategorii do 90 kg. V jeho době byly vzpěračské soutěže složeny ještě ze třech disciplín, kdy součástí závodů byl i tlak soupažný vestoje, někdy označovaný také jako tah.

Zdeňkův nejlepší výkon ve vzpěračském trojboji měl hodnotu 417,5 kg, kterého dosahoval v letech 1962 a 1963. Československo pětkrát reprezentoval na mistrovství Evropy, dvakrát na mistrovství světa a startoval také na Letních olympijských hrách 1960 v Římě, kde za výkon 405 kg obsadil deváté místo. Soutěž tenkrát ovládli Sověti, kteří zvítězili v pěti ze sedmi hmotnostních kategorií. V kategorii Zdeňka Srstky tehdy na olympiádě bral zlato Arkadi Vorobyev, který v letech 1950 až 1960 stanovil šestnáct světových rekordů.

Kromě vzpírání a boxu se Zdeněk Srstka věnoval také řeckořímskému zápasu a získal tak ideální průpravu pro svou další životní roli. Máme samozřejmě na mysli tu kaskadéra a herce, k níž mu pomohl jeho spolužák Tomáš Svoboda. Ten tehdy pracoval jako asistent režie u filmu, objížděl tělocvičny a hledal sportovce se silnými krky a pošramocenými obličeji, kteří by ve snímcích Blbec z Xeenemünde a Tarzanova smrt předvedli pořádnou rvačku. Na to se Zdeněk Srstka hodil dokonale, a tak se zrodila jeho práce u filmu a v televizi. Nakonec z toho byly desítky převážně menších, avšak často nezapomenutelných rolí. Během té doby stále trénoval a v roce 2004 si znovu vyzkoušel závody v silových sportech, když se stal mistrem Evropy v bench-pressu mezi veterány.

Zdeněk Srstka v jedné ze svých nejslavnějších filmových rolí

V posledních měsících Zdeňka Srstku trápily potíže s páteří, kvůli kterým se již nemohl pohybovat bez opory francouzských holí. Na začátku tohoto roku skončil svou práci pro Českou televizi a od února již nevycházel z domu. Jeho zdravotní stav se měl údajně prudce zhoršit v neděli večer, kdy musel být převezen do nemocnice a o několik hodin později přišla zpráva, že už se z ní, bohužel, nevrátí. Odchodu pana Zdeňka Srstky je nám velmi líto.


Použité elektronické zdroje:

 • Zemřel herec a kaskadér Zdeněk Srstka. Dlouholeté tváři pořadu Chcete mě? bylo 83 let [online] [cit 2019-07-29]. Dostupné na https://www.lidovky.cz
 • Prohl, K. Jubilant Zdeněk Srstka [online] [cit 2019-07-13]. Dostupné na http://www.vzpirani.cz

 • Líbil se Vám článek?
  Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

  Související články:

  Diskuse k článku:
  Reklama:
  Uživatelské jméno:
  Heslo:
  Text:
  ...
  Upozornit na novou odpověď e-mailem.
  Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

  01.08.14:04Radovan77 - To je mi opravdu velmi líto. Skvělý a hodný člověk, co měl..
  30.07.13:54jan dziadek - Byl to borec, stará škola. Ať odpočívá v pokoji, spíše ted..
  29.07.20:32amoresPE - Jooj to mi je veľmi ľúto. RIP Zdeněk, mal som ho veľmi rád..
  Zobrazit všechny příspěvky  Jméno: pamatovat
  Heslo:  Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
  Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
  Vyhledávání:
  RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie