Reklama:

Neil Hill vrací úder. Říkal William Bonac o podmínkách jejich spolupráce pravdu?

14.351 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

William Bonac vyhodil kouče Neila Hilla. Kolik mu dával z prize money?
Kulturistika prožívá na události pořádně nabité týdny. Úřadující šampión Mr. Olympia Shawn Rhoden byl obviněn ze znásilnění a vlastníkem a provozovatelem Olympia Weekendu, společností American Media, Inc., byl zbaven práva účasti. K tomu se přidal dramatický rozchod dalšího borce nastupujícího v profesionální lize IFBB Jima Maniona v kulturistice mužů open Williama Bonaca s jeho dlouholetým trenérem Neilem Hillem. William si v několikaminutovém snímku zveřejněném na svém instagramovém profilu v tomto týdnu postěžoval, že si jeho kouč bral 40 % z jeho finančních odměn ze soutěží a z bonusů od sponzorů. Uvedl také, že když se domluvili na snížení odměny na 20 %, Neilův přístup k němu se změnil a méně se mu věnoval. Už více z emocí než z logiky věci pak zřejmě vycházelo Williamovo povzdechnutí nad tím, že se Hillovi nelíbily fotografie, které mu zasílal pro kontrolu formy, protože byly pokaždé foceny v jiném světle, i nad tím, že Neil chtěl pravidelně znát jeho aktuální hmotnost. William dále provedl diváka prostřednictvím kamery svým obydlím a postěžoval si na to, v jaké "díře" žije přesto, jak tvrdě pracuje.

Neil Hill reaguje na video Willama Bonaca

Ve chvíli, kdy vyšel takto s věcmi na veřejnost a nebral si příliš servítky, dalo se čekat, že přijde reakce. Neil Hill se na konto Bonacova videa vyjádřil v rozsáhlém rozhovoru. Britský trenér, který si udělal jméno především díky spolupráci se sedminásobným šampiónem Olympia 212 Showdown Jamesem "Flexem" Lewisem, uvedl, že s Williamem poprvé začali spolupracovat po EVLS Prague Pro 2012. Nizozemský kulturista ghanského původu byl tenkrát ve špatné finanční situaci, a tak Neil poskytoval své služby bezplatně. Z toho prý ovšem William neměl dobrý pocit, a tak spolupráci po několika týdnech ukončili. O rok nebo dva roky později se oba muži znovu setkali, Bonacovy finanční podmínky se však příliš nezměnily. Neil proto navrhl, že mu sežene sponzory, protože na rozdíl od Williama měl ve sportu kontakty, a tak se Bonacovi najednou stal nejenom trenérem, ale i manažerem. Závodníkovi měla náležet veškerá mzda od sponzorů, stejně tak mu měly plně patřit příspěvky na cestovné a podobně. Jediné, co chtěl trenér po svém svěřenci, bylo 20 % z bonusů, které mu měli jím dojednaní sponzoři vyplatit, a 20 % z výher, což v danou dobu nepředstavovalo mnoho. Rozhodně se jednalo o diametrálně jinou částku, než jakou získává William z prize money dnes. Tuto dohodu obě strany stvrdily písemně.

Neil Hill a William Bonac v lepších časech (foto: instagram.com/neil_yoda_hill1)

Hill zároveň jasně vyloučil, že by si kdykoliv bral 40 % z Bonacových výher nebo bonusů. Pokud se jeho odměny přesto zdají někomu příliš vysoké, tak Neil vysvětloval, že ve chvílích, kdy za Williamem cestoval někam na soutěže, cestovné, ubytování, stravné, zkrátka vše si platil sám. Někdy to, co v procentech od Williama získal, ani nepokrylo jeho náklady na cestu. S nastavenou spoluprací se tehdy podle Neila zdál být William velmi spokojený. Před dvěma lety přišel Bonac za trenérem s tím, že by potřeboval více peněz investovat do svého života a své budoucnosti, a podmínky tedy upravili tak, že Neil dostával už "pouze" 20 % z výher. Jak se William zlepšoval, rostly i jeho výhry a spolu s tím také Hillovy odměny, což však samotný Neil považuje za velmi fér. Letos měli oba muži podepsat nový kontrakt. Neil navrhl, že by podle něj měl brát 10 % z odměny z Mr. Olympia a 15 % ze všech ostatních soutěží. Pokud by ovšem jeho klient vyhrál Arnold Classic, bral by z toho ale jenom 10 %. Po nějakém dalším ujasňování podrobností si tyto podmínky telefonicky odsouhlasili.

William Bonac při vítězství na EVLS Prague Pro 2016 (foto: Lukáš Machala, Ronnie.cz)

William však následně svému trenérovi údajně odeslal smlouvu s jinými než odsouhlasenými podmínkami, podle kterých by Neilovi platil pouze 10 % z Olympie, 10 % z ostatních soutěží, a pokud by William nezvítězil na Arnold Classic, nedostal by Hill nic. To Neil odmítl, protože samozřejmě zodpovídá za to, jak závodník vypadá na pódiu, ale už nemůže zodpovídat za to, že se zde neobjeví někdo lepší. Neil také odmítl, že by se o svého klienta málo staral. Sestavil mu celou přípravu na letošní Olympii a postupně plán upravoval. Naopak si postěžoval, že William zcela nedodržoval jídelníček podle předpisu, a tak se jeho forma neměnila tak rychle, jak by měla. Nešlo ani tak o vyrýsování, ale o to, že William začal vypadat poněkud ploše. Neshoda nad finančními aspekty spolupráce, Williamova neochota či neschopnost dodržovat Neilův plán přípravy a Bonacův pocit, že se mu trenér dostatečně nevěnuje. To byl mix faktorů, které vyústily v to, že se obě strany nakonec dramaticky rozešly. Zda si musel William tak hlasitě postěžovat a možná přitom uvést ještě nepravdivé informace, je něco, co nechceme soudit. Stejně tak nemáme možnost nahlédnout do smluv mezi oběma stranami a přesvědčit se tak, jak to s těmi procenty odměn ve skutečnosti bylo. Faktem ale je, že pokud celá věc může někomu uškodit, je to právě nizozemský závodník. Najít nového trenéra po tomto veřejném pranýřování Neila Hilla pro něj nemusí být snadné. A jestli je možné připravit se sám na Mr. Olympia natolik dobře, aby závodník mohl bojovat třeba o umístění v první trojici, se teprve ukáže. Neil Hill má proti tomu i řadu dalších svěřenců a to, kdo mu kolik bude platit, se vždy dá předem sjednat.

William Bonac s Neilem Hillem při vítězství na EVLS Prague Pro 2016 (foto: Lukáš Machala, Ronnie.cz)

Pro dokreslení toho, o jaké částky se v případě finančních odměn Williama Bonaca jedná, jsme pro Vás udělali malou analýzu a sečetli jsme, kolik peněz si sedmatřicetiletý borec vyzávodil v posledních čtyřech letech, tedy od účasti na Mr. Olympia 2015 (včetně). Přesně neznáme pouze jeho výhru ze San Marino Pro 2015 a posledních dvou ročníků Arnold Classic Australia. Tam jsme si museli vystačit s kvalifikovaným odhadem. Jedná se o částku kolem 650.000 dolarů (přes 14.000.000 Kč), přičemž více než třetinu této sumy William získal za třetí místo z Mr. Olympia 2017 a za loňské vítězství na Arnold Classic. 20 % z této částky představuje kolem 130.000 dolarů (necelé 3.000.000 Kč). Průměrná roční mzda v Nizozemsku dosahuje výše 36.000 eur (920.000 Kč). Jaké obnosy William dále získává od svých sponzorů či z případného podnikání, nevíme.

Na výsledky Mr. Olympia 2019 si na Ronnie.cz
budete moci krátce před závody vsadit v tipovací soutěži.


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.07.18:59LeToucan - Je to dáno medializací a socilními sítěmi, Wolf to prostě ..+1
28.07.10:4870mMyW!53 - stava se z toho pekne divadlo na urovni bulvaru,divim se z..
21.07.11:57Zodiak411 - Kiro... Znám osobně kluka, kterého kvůli kondickam přesypa..
21.07.11:38nov.mates - A nebylo by tedy dobrý začít psát konkrétní jména??? Pokud..
20.07.23:20Milan A. - Bonac za ty peníze, ať už byly jakýkoliv, alespoň něco dok..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ZdenekRazic (17:53) • Proc jsem vedel, ze tohle napises? 🙈 Pises, ze nekdo, kdo uziva AS a je na `cerne, nic...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (16:08) • `Bohužel nelze stoprocentně říct, kdo je čistý a komu to jen nezjistili.` ... správně....
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
seul (16:03) • Vypadá výborně,to je jasné. Jasné mi ale úplně není proč ho tak zkušený trenér jako je...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (16:00) • Proč by tu třeba Osladil nebo Šádek nebo Zámolová neměli mít videology? Oni něco porušu...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
Zodiak411 (15:56) • A to jako proč je to prasárna? Podle této logiky by tu videolog nemohl mít prakticky ni...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra