Reklama:

10 let měl obrovské problémy se zády. Teď ponese na Sněžku 170 kg!

14.198 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Celoživotní sportovec a majitel vrchlabského fitness centra Nautilus Štěpán Domorád se chystá tuto sobotu 20. července 2019 překonat rekord ve vynášení zátěže na Sněžku. Na záda si při té příležitosti naloží 170 kg. Na vrchol se vydá Jubilejní cestou ze Slezského domu po stopách tatranského nosiče Vladimíra Hižnaye, který stejnou cestou v loňském roce vynesl historicky nejtěžší náklad o váze 165,5 kg.

Přitom ještě před pár lety by si mohl Štěpán Domorád o podobné výzvě nechat jen zdát. Deset let se totiž potýkal s vážnými problémy se zády, které vyústily až v hospitalizaci v nemocnici. Měl ale štěstí a jeho útrapy skončily happy endem. Hledal pomoc v různých koutech republiky, ale paradoxně až domácí vrchlabská rehabilitační lékařka správně diagnostikovala problém a tři měsíce nato měl Štěpán po bolesti.

Nyní je Štěpán Domorád ve své životní formě, připraven lámat rekordy.

Četla jsem o Vás, že jste měl deset let veliké problémy se zády a od lékařů zakázáno cokoli nosit. Teď se chystáte vynést na Sněžku 170 kg. Jak jste se dopracoval od nemocných zad, se kterými jste se nebyl schopný ohnout ani ke koši, k zádům, kterým důvěřujete, že utáhnou 170 kg do kopce?

Problémy se zády, konkrétně silné bolesti beder, neschopnost se ohnout apod., mě skutečně trápily 10 let. Občas bylo lepší období, občas horší a čas od času se mi záda zablokovala tak, že jsem nemohl běžet, někdy ani chodit či stát. Jednoho dne to z ničeho nic vyústilo ve stav, kdy jsem totálně "zamrznul" na schodišti půdy a nemohl jsem pohnout ani o centimetr žádnou končetinou. To se mi stalo již několikrát předtím, ale tentokrát mě museli vynést na nosítkách a týden jsem si poležel v nemocnici na kapačkách.

Projel jsem půl republiky, přečetl snad všechno, co se dalo, vyzkoušel jsem doktory, fyzioterapeuty, chiropraktiky a různé jiné lidi, kteří na mě zkoušeli například Dornovu metodu, masáže, čínské metody, čakry a rovnání kostrče - všechno k ničemu. Jeden renomovaný fyzioterapeut mi dokonce řekl, ať počkám na léto, že mi teplo udělá na záda dobře! Posledním polínkem do ohně bylo vyšetření magnetickou rezonancí, kvůli které mě z Vrchlabí poslali do Liberce na operaci zad kvůli vyhřezlé ploténce. Největší vtip ovšem byl ten, že pan doktor mi to při předoperační konzultaci rozmluvil s tím, že mám ploténky v pořádku a moje bolesti zad nejsou způsobené poškozením páteře!

Dál jsem tedy pokračoval v hledání někoho, kdo mi pomůže. Moje pátrání naštěstí nalezlo šťastný konec, a to paradoxně přímo ve Vrchlabí, kde v současné době žiju a provozuji fitness centrum. Doktorka Audyová mi diagnostikovala nefunkční transversus abdominis, tedy příčný břišní sval, a já jsem po 3 měsících velmi poctivého dechového cvičení zjistil, že se mohu po 10 letech bezbolestně ohnout ke koši, udělám dřep s činkou na zádech apod. A ve výsledku byl na začátku všeho nevědomky pan profesor Pavel Kolář, podle jehož materiálů paní doktorka a její personál pracovali. Z vděčnosti jsem si alespoň zakoupil knihu pana profesora, abych se dozvěděl, jak úžasná osobnost to je.

Letos, pouze pár let nato, jsem v nejlepší kondici svého života a dokážu například dřepnout 210 kg nebo zatáhnout 230 kg. O bolestech zad už pár let bohudíky nevím. Nutno ještě podotknout, že po celých těch 10 let mě všichni odrazovali od cvičení v posilovně, ale já jsem nikdy cvičit nepřestal. Když nešlo něco kvůli zádům, cvičil jsem něco jiného, ale cvičil. Nevzdal jsem se svého snu mít vlastní posilovnu, dělat osobního trenéra a tvrdě cvičit. Letos cvičím už 20 let.

Tedy, to je silný příběh. Měl jste štěstí, že někdo nakonec správně diagnostikoval Váš problém. Jen díky němu se teď můžete postavit výzvě, kterou jste si dal, a to překonat rekord ve vynášení zátěže na Sněžku. Jak vypadá fyzická příprava na takový výkon?

Je to komplex silové přípravy, vytrvalosti a techniky chůze. Přes zimu jsem nabíral hlavně sílu, teď na jaře chodím desetitisíce schodů na trenažeru a mezi tím chodím s krosnou na zádech a piluji techniku toho, jak krosnu naložit, držet, jak rychle chodit apod.

Co se týče silového tréninku, tak cvičím každý den už několik let v kuse. Volné dny už nezařazuji, nedělají mi dobře. A několikrát týdně cvičím i dvoufázově. Když se necítím dobře, procvičím aspoň biceps nebo lýtka. Když mám energii, odjedu tvrdý několikahodinový trénink. Večer pak nemám problém jít ještě hodinu s krosnou.

Jak jste zmínil, výkon, který vyžaduje jak sílu, tak fyzičku. Která z těchto dvou složek výkonu je pro Vás větším oříškem?

Silově jsem na tom poměrně dobře, krosna bude vážit 170 kg a s tou váhou umím udělat i 10 dřepů. Ovšem kvůli mé tělesné váze 105 kg se rychleji zadýchávám, takže poslední týdny před výkonem přidávám hlavně kardio, ve kterém nejsem ani přes celoživotní sportování tak dobrý. Ale zlepšuji se den ode dne a lepší fyzičku jsem nikdy neměl.

Problém nebude asi jen váha nákladu, ale i to, jak ho na sebe naložit. Lze vůbec vyrobit nějakou takovou krosnu, která by byla alespoň trošku pohodlná, když ji zatížíte takovou váhou?

K pohodlí má ten pocit hodně daleko. (smích) Je to v podstatě utrpení od začátku do konce. Navíc kvůli tomu, že mám opravdu velké trapézy, mi popruhy vyrobené z hasičských hadic svaly a kůži během výkonu doslova ničí. Tělo si postupně zvyká, ale bolest tam bude vždycky.

Jaký náklad si na záda vlastně naložíte?

Ponesu zhruba 150 litrů minerální vody pro Českou poštovnu na Sněžce. Zbytek váhy bude dřevěná krosna.

Jsou nějaká pravidla, která musíte splnit, aby Vám byl případně dosažený rekord uznán?

Informoval jsem se, jakým způsobem byl vynesen současný rekord, který drží tatranský nosič Vladimír Hižnay, a stejným způsobem půjdu i já.

Četla jsem, že při výkonu Vám bude dělat sparinga zkušený kolega Zdeněk Pácha. K čemu je dobrý při takovém výstupu sparing?

Zdeněk nakonec půjde svůj vlastní závod s časem s, tuším, 80 kg na zádech, potom se k nám připojí. Zdeněk hlavně zařídil velkou spoustu organizačních věcí, které byly složitější, než se původně zdálo. Pomocníky potřebuji hlavně k tomu, aby mi podávali jídlo a pití během výkonu, hlídali, abych se s krosnou nepřevrátil (taková pomoc je povolená při pokládání krosny na zem), a také mi snad pomohou dopravit náklad i krosnu na start, protože se na start musíme dostat pěšky z Luční boudy a minerálky vyvézt autem přes Polsko.

Jinak kromě Zdeňka Páchy je od začátku mým sparingpartnerem Marcel Šteinc, kamarád, který mi všemožně pomáhal a podporoval mě. Bez něho bych se k této šílenosti zřejmě nikdy nepropracoval. Za to mu patří můj velký dík!

Chystáte v budoucnu i nějakou svou účast na nosičských závodech?

Teď se soustředím pouze na sobotu. Co bude potom, se uvidí. (smích)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

14.09.10:02koudy. - Ano, jsem to já, čtu to až teď :) Děkuju moc.
19.07.13:08Turakam - Nie je to Koudy z fóra? Inak výborné, som rad, že si sa uz..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 33 sekundami?
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínRadikální změna (29.): Od 110 kg ve 1...
jiiriik (20:16) • skvělá práce jen tak dál!!!
magazínMistrovství Evropy 2020 - kompletní v...
flyingkite (22:56) • Jana Jeřábková převyšuje ostatní o tolik, že by si to mohla v bikinách klidně střihnou...
magazínSlavoj Bednář a Pavel Koukal - trénin...
70mMyW!53 (19:41) • Nechci znit nejak spatne nebo negativne ale Bednar proste svuj geneticky potencial dav...
magazínMistrovství Evropy 2020 - zprávy z mí...
mr.kvadriceps (15:39) • tohle vidím na první místo v pořadí národů! gratuluji všem
magazínMistrovství Evropy 2020 - zprávy z mí...
Ronnie (21:45) • Neprotiřečí, protože to, že nemusí plnit monitoring X měsíců před soutěží, je dáno jeno...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra