Reklama:
100% Whey Protein od Extrifitu v akci 2000 g + 2000 g!
Nejprodávanější v ČR. 4 kila špičkového proteinu za skvělou cenu! Nové příchutě! Více zde.

Nový světový rekord na SkiErgu aneb 24 hodin běžkování v létě

3.158 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Ostatní

Zdá se, že kdo se jednou pustí do lámání rekordů, koleduje si o to, že u jednoho zlomeného rekordu nezůstane. Výzev a splněných výzev totiž není nikdy dost. S tím by jistě souhlasil i Luboš Novák, který loni spolu s Janem Březinou uspořádal akci, při které se 24 hodin veslovalo s cílem vytvořit nový český rekord. Jejich záměr se podařil a s příchutí vítězství přišla i chuť si to zopakovat. V letošním roce tedy přišel Luboš s tím, že by se dal zkusit překonat světový 24hodinový týmový rekord na SkiErgu. Podařilo se mu dát dohromady tým zapálených sportovců, kteří vzali misi za svou a cíleně na ni trénovali. Ve finále se mohli na začátku prázdnin všichni společně radovat z úspěšně dosaženého cíle. A nejen to. Svým výkonem a výtěžkem od sponzorů podpořili rodinu se dvěma hendikepovanými chlapci.

Luboši, minulý rok jsi byl součástí akce, během které jste 24 hodin veslovali s cílem ustanovit český rekord, což se vám povedlo. V letošním roce jsi přišel s nápadem potrápit se pro změnu 24 hodin na SkiErgu. SkiErg ovšem není běžnou výbavou tělocvičen, takže kde jste mohli trénovat a jak náročné bylo osvojit si správnou techniku, která je samozřejmě pro úspornost pohybu klíčová?

Ano, je to tak, v klasických posilovnách SkiErg není. Ale naštěstí v Pelhřimově u Vládi Kozlera na Beachwellu ho měli. Beachwell bylo naše centrum, kde jsem připravoval a testoval všechny možné taktiky, možností tréninků a střídání.

Technika pohybu na SkiErgu je složitější a každý z členů ji měl trochu odlišnou. Během společných tréninků jsme se ale snažili techniku pilovat, natáčeli jsme se a ukazovali si chyby a případné rezervy.

Váš základní cíl čítal 18 lidí, později se rozšířil na 22. Jak náročné bylo sehnat lidi, kteří by tuto vaši misi vzali zodpovědně za vlastní?

S chlapy do týmu to takový problém nebyl, ale sehnat ženy, které by uměly něco zatáhnout a vydržely po celou dobu, potíž byla. Některé ženy nám dokonce během příprav odpadly, a tak byl závěr celkem hektický. Nakonec se nám ale podařilo sehnat super partu, která makala a byla s ní sranda.

S tréninkem i testováním různých strategií jsme začali v listopadu, kdy jsem zároveň na Facebooku založil tréninkovou skupinu, kam jsme si vzájemně posílali tréninky nebo skóre, navzájem jsme se tam hecovali i ke skupinový rekordům, od rekordu na 5 minut po 10 kilometrů. Myslím, že tato internetová skupina velmi dobře fungovala, a i když se někomu nechtělo, ale viděl, že kolega trénoval, tak šel taky, aby nebyl pozadu, nebo aby někoho jiného překonal.

Normy, které jste potřebovali při svém pokusu plnit, by byly zvládnutelné běžným člověkem, nebo opravdu vyžadovaly mít natrénováno?

Když jsme chtěli udělat světový rekord, rozhodně jsme museli trénovat, samo od sebe to nejde. To by člověk musel být talent od přírody.

Jako každý cíl vyžadoval i tento strategii. Jaká byla ta Vaše? A jakou vzdálenost jste k vytyčení nového rekordu potřebovali překonat?

Světový rekord v mix týmu byl 317 km. Já tajně toužil po 370 km, a když jsem viděl, jak to šlo, chtěl jsem 380 km, což se o kousek nepovedlo. Tak snad někdy příště.

Co se strategie týče, oproti loňskému veslování, kdy jsme se střídali po 30 minutách, což se mi zdálo neefektivní, jsme udělali změnu. Testoval jsem různé možnosti a jako nejoptimálnější se jevilo střídání po 2 minutách. Vypadalo to takto - bylo 7 trojic o složení 2 kluci a jedna holka, každá trojice jela hodinu a střídala se půl hodiny po 2 minutách. Kluci museli zvládnout nejméně 550 m a holky 460 m. Ve druhé půlhodině se střídali po minutě, tady kluci museli dát nejméně 280 m a holky 240 m. Běžný člověk, co netrénuje, by to asi 1 - 2 střídání vydržel. Jinak pro představu našeho tréninku, já a Vašek Bartoň jsme v přípravě na rekord naběžkovali na SkiErgu 200 km.

Byl někdo takovým vaším hlavním tahounem, na kterého jste nejvíc spoléhali?

Všichni dřeli, co to šlo, za což jim chci moc poděkovat. Nerad bych někoho vychvaloval a na někoho zapomněl.

Pravda, každý jeden člen týmu přispěl svým dílem, každý jeden byl důležitý. Můžeme tedy všechny vyjmenovat?

Tak byl jsem tam já, Luboš Novák, dále pak Vašek Bartoň, Jitka Mrázková, Jan Březina, Martin Jahoda, Hana Pípalová, Lenka Cichrová, Martin Dvořák, Adam Švára, Tadeáš Vítek, Martin Janoušek, Pavla Nořinská, Jakub Koten, Tomáš Koten, Aneta Peltánová, Matyáš Brtna, Jakub Máca, Kateřina Pípalová, Klára Pekárková, Tereza Straková, Dave Gomez a Lukáš Haruda.

Šlo během pokusu všechno hladce, nebo přišly i nějaké krizové okamžiky?

Vše šlapalo pěkně, jen ve 2:30, když běžkoval Kuba Koten, se začaly ze SkiErgu ozývat prapodivné zvuky. Svítili jsme vším, co šlo, hledali závadu, já promýšlel možné problémy, naštěstí to pak odeznělo. Představa, že nám odejde trenažer, mě ale vystrašila pěkně.

Chtěli jste, aby se mohli aktivně zapojit i diváci, a tak jeden SkiErg byl připravený pro ně. Na něm si mohli vyzkoušet, kolik toho odjedou za 90 vteřin. Našli se nějací odvážlivci, kteří do toho šli?

Ano. Během 24 hodin si to s námi zkusilo 257 účastníků, kteří ujeli 71 697 m (zaznamenáno Agenturou Dobrý den). Kolemjdoucí se běžkování v létě často divili. (smích)

Svým úsilím jste chtěli nejen vytvořit světový rekord, ale také získat peníze pro podporu rodiny se dvěma hendikepovanými chlapci. Do jaké míry bylo i toto motorem a jak jste přišli na rodinu, které jste chtěli pomoc směřovat?

O rodině Hypšů vím už delší dobu, jsou vedle z vesnice a jsem rád, že jsme jim mohli prostřednictvím naší akce alespoň trochu pomoci. Motor to byl neuvěřitelný. Když člověk nemohl, vzpomněl si, pro koho to dělá a proč. Naše heslo bylo "když nemůžeš, tak přidej víc".

Loňská akce s veslováním i ta letošní se SkiErgem se vám podařily. Máte už v hlavě nějakou další výzvu?

Bude to zase pokus o světový rekord na stroji/strojích Concept2.

Za letošní akci bych ještě jednou rád poděkoval celému týmu, že do toho šel, dále pak Daniele Nacházelové a Davu Gomezovi za zapůjčení strojů Concept2 SkiErg na tréninky i jejich přítomnost při rekordu, Beachwellu za možnosti prvních tréninků a závěrem všem sponzorům za finanční částku pro rodinu Hypšů a všem, co přidali ruku k dílu. Za rok na viděnou!Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
dzordn2 (04:54) • Tipl bych kolem třiceti nebo něco málo přes třicet. Ale přesně jsem to z nějakého důvěr...
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
vlkodav (23:29) • To nejdulezitejsí, věk????
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
LeToucan (21:05) • Počty jsou neuvěřitelný a složení hodně zajímavé (v tom horším slova smyslu) :)
magazínNominace závodníků na mistrovství svě...
Hockey1000 (18:58) • Ty počty lidí jsou až neuvěřitelný*79* (v tom nejlepším slova smyslu)
magazínŠokující zpráva: Zemřel profesionální...
Zodiak411 (14:09) • Chudák. Jen doufám, že se toho nechytne jistý osvícenec a nebude zase psát, jak s ním m...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra