Reklama:

MadGames 2019 - rozhovory s vítězi kategorií sport a masters

4.113 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

MadGames 2019
- fotogalerie
MadGames 2019
- výsledky
a reportáž
MadGames 2019
- rozhovory s vítězi elite kategorie

Na soutěži MadGames 2019, kterou již podruhé v řadě uspořádala brněnská tělocvična CrossFit MadMan, se testovaly schopnosti i síly zúčastněných atletů po dva soutěžní dny. Během soboty 29. června a neděle 30. června bylo závodníkům naservírováno celkem šest soutěžních úkolů, ty nejlepší pak čekal ještě úkol sedmý, finálový.

Jak se s úkoly pocházejícími z hlavy hlavního organizátora Michala Merganiče poprali vítězové kategorie elite Petr Špaček a Patricie Ježková, jste se mohli dozvědět v minulém článku, nyní jsme vyzpovídali nejlepší atlety kategorie masters Františka Heribána a Ivanu Šejnohovou a mužského vítěze kategorie sport Filipa Kozuba. Ženská vítězka kategorie sport Lenka Cichrová se momentálně toulá po horách, rozhovor s ní tedy přineseme dodatečně.


František Heribán - vítěz kategorie masters muži

Františku, v loňském roce jste vyhrál snad každý zahraniční závod, na který jste dorazil. Co Vás po tom všem motivovalo k tomu závodit v Brně na MadGames?

V loňském roce jsem vyhrál každý zahraniční závod, na kterém jsem byl. MadGames jsem se zúčastnil ze dvou důvodů. Prvním je Mergy. Co dělá a jak to dělá, je super a moc mu fandím. S Vencou Mrázem se snaží udržet úroveň českých crossfitových závodů na mezinárodní úrovni a myslím si, že se jim to daří výborně.

Druhým důvodem, proč jsem přijel, je český "masters CrossFit" jako takový. Nemyslím si, že pokud vyhrávám evropské, světové throwdowny, tak bych měl na naše závody zapomenout (zapomenout na to, kde jsem vyrůstal). Podle mne je povinností každého domácího atleta se účastnit těchto závodů a zvyšovat tím jejich úroveň. Nemyslím si, že by to mělo být pod mou úroveň, jak někteří tvrdí, nebo naopak, že si tam chodím "honit ego". Já beru každý závod jako novou výzvu a taky tak k němu přistupuji.

Jak jste si závod v Brně užil a jak lehký či těžký byl pro atleta Vašeho formátu?

Závod jsem si moc užil. Vše klapalo hlavně po organizační stránce skvěle. Vyzdvihnul bych dobré zázemí a dodržení časového harmonogramu. Musím říct, že mne překvapila i úroveň rozhodčích, která často bývá v našich poměrech Achillovou patou závodu. Drobné chybičky se vždy najdou, ale kdo je chce řešit, ať řeší. Za mne povedený závod.

Který z workoutů na MadGames jste si užil nejvíc a proč?

Moc povedený byl první workout - triatlon, já si ale nejvíc užil třetí workout - chipper. Kdo mne zná, ví, že miluji čisté crossfitové workouty, spojení osy, jednoručky, kettlebellu, hrazdy.

Byl někdo v Brně, s kým jste se rád potkal a třeba si s ním i rád zasoutěžil?

Určitě Mira Skála. Před půl rokem jsme se domluvili na spolupráci a připravuji jej jako trenér. Bohužel moje vytíženost a vzdálenost nám nedovolují trénovat spolu, takže tohle byl pro nás oba první test jeho progresu, a myslím si, že se vydařil skvěle. Dále bylo fajn setkat se na soutěžním poli s Radkem Hadrovským, Donátorem a Honzou Ošlejškem, ve kterém se dle mého názoru skrývá velký potenciál.

Jak vlastně zatím vypadá Vaše letošní sezóna a co v ní bylo a je Vaším hlavním cílem?

MadMan byl v letošním roce zatím můj čtvrtý závod. Absolvoval jsem StartUp Games na začátku roku, 18. - 19. května European Masters Throwdown, kde se mi podařilo obhájit titul v elitní kategorii 35+, vrcholem byl pro mne CrossFit Lowlands Throwdown na konci května. Jedná se o čtyřdenní závody spadající do kategorie sanctionals s nejvyšší možnou úrovní v Evropě. Předčí je pouze CrossFit Games v USA. Bylo mi umožněno srovnat své síly s atlety z celého světa. Neskutečná atmosféra, výborná organizace, těžké workouty. Do finálových bojů se dostalo deset atletů. Jel jsem se zúčastnit a popravdě doufal v umístění v top 5. Konstelace se vyvinula příznivěji a povedlo se vyhrát. Pro mne zatím určitě největší dosavadní úspěch "kariéry". Ve zbytku sezóny bych se rád zúčastnil ještě dvou českých závodů (Big Summer Games a No Excuse). Obdržel jsem několik pozvání na divokou kartu na zahraniční závody, jmenovitě European Showdown v Barceloně, Istanbul Throwdown v Turecku, German Throwdown a Amsterdam Throwdown. Vše je momentálně v řešení ohledně podmínek mé účasti, tudíž uvidím, kam se nakonec podívám.

Své tréninkové programy si připravujete sám. Daří se Vám stále dosahovat žádaného progresu?

Být sám sobě trenérem mi vyhovuje. Nejedu náhodné tréninky, vše promýšlím a mám makro i mikro cykly. Zaměřuji se na slabiny, což je vidět především na vzpírání, které bylo vždy mojí slabou stránkou. Moje pojetí crossfitových tréninků je trochu jiné, úspěchy ale jsou, tak proč to měnit. Tréninky konzultuji s Jojem Porubským a naše spolupráce klape.

Daří se Vám udržovat motivaci, která je potřeba pro náročný, systematický a dlouhodobý trénink? Odkud ji čerpáte?

Motivace je pořád a řekl bych, že čím dál větší. Být na Lowlands Throwdown v šatně s atlety z CrossFit Games, bavit se o trénincích, o přístupu k tréninku a závodu... Je vidět, jak se sami před workouty chystají a jak závodí. Je to obrovská zkušenost, kdo nezkusil, neví.

Jaké jsou Vaše nejvyšší ambice, co se CF týče?

Ambice jsou asi jako u všech. Jednou snad CrossFit Games. Teď už to není jen o výkonnosti. Je to čím dál víc o penězích, prostředcích na přípravu, cestě, ubytování a nákladech na samotný závod. Chybí silný sponzor.

Tak s takovými úspěchy, které máte, se třeba najde. Mám poslední otázku. Koho vnímáte jako největší současný československý talent?

Československo má spoustu skvělých atletů, kteří dokážou potrápit i světovou konkurenci. Pokud bych měl ale říct talent, tak mne napadá Áron Lisý. Myslím si, že se v něm skrývá obrovský potenciál a má na to být jednou hodně dobrý.


Ivana Šejnohová - vítězka kategorie masters ženy

Ivano, můžeš prozradit, kolik ti je let, jak dlouho se věnuješ CrossFitu a co tě k němu přivedlo?

Je mi 37 let a jsem crossfitový hobík. CrossFitu se věnuji asi 8 let a začala jsem, protože už mě nebavila zumba. (smích)

Jak dlouho už v CF závodíš a jak CrossFit ovlivňuje tvůj život?

Na závody nejezdím pravidelně, jen když se mi nějaké líbí, a myslím si, že bych je mohla zvládnout. CF mi do života přinesl hodně - lepší zdravotní stav a také jsem díky němu zjistila, že slovo nejde neexistuje a že své tělo využívám jen z části jeho kapacity.

Kolik času v týdnu věnuješ tréninku a jakým způsobem trénuješ?

Trénuji čtyřikrát týdně, chodím na skupinové vedené hodiny. Tréninky nám sestavuje nejlepší trenér Dušan Jukl. Učí nás, abychom byli všestranní, protože to je CF.

Co ti v CF jde víc a co jsou zase tvoje slabší stránky? A v souvislosti s tím, jaké workouty ti tedy na MadGames sedly a jaké nikoli?

V CF je moje silná stránka (po zhubnutí už moc ne) činka, což jsem na MadGames ukázala, kardio mi jde taky, i když jsem spíš sprinter než vytrvalec. Slabota je hrazda, to je peklo.

Na svém Facebooku jsi ukazovala krásný úbytek váhy po tříměsíční změně stravy. Myslíš, že ti nižší váha v Brně v něčem pomohla? A jaká strava tě přivedla k nové životní formě?

To, že jsem zhubla, mi pomohlo v tom, že moje tělo teď funguje, jako by mu zase bylo dvacet. (smích) Jídelníček jsem si nechala udělat od Venduly Juklové, ona je totiž od začátku mých CF začátků můj vzor a ještě se věnuje stravování. Měla jsem tam jasně dané, kolik, kdy a čeho mám sníst, jednoduše a rychle. A tak já to potřebuji. (úsměv) A výsledek se dostavil.

Byla jsi ke konci závodu nervózní, aby sis to nepokazila, nebo sis věřila, že to dáš?

Celé závody jsem byla trochu nervózní, ale jela jsem si to tam hlavně užít a nikdy neřeším, jak dopadnu. Miluji tu atmosféru.

Koho jsi brala jako svoji největší soupeřku?

Největší soupeřka je moje hlava, hlavně nad ní musím vyhrát a pak už můžu jet. Všechny holky byly nadupané.

Co ti kromě momentálního vítězství CrossFit dává z dlouhodobého hlediska? Čím si tě nejvíc "omotal"?

Z prvního místa mám samozřejmě radost pořád. CF je součást mého života, dává mi radost ze cvičení a řád. Omotal si mě hlavně tím, že když už nemůžu, přepnu a jedu dál. A to se snažím dělat i v životě. Sama sebe ale vnímám spíš jako srdcaře než dobrého atleta. (smích) Co mi navíc tenhle sport dal, je druhá rodina - Valhalla Gym.

Máš nějaké sportovní ambice a vize?

Moje sportovní vize je cvičit minimálně do 90 let a být zdravá. Jo a zajet si zase nějaké pěkné závody. (smích)


Filip Kozub - vítěz kategorie sport muži

Filipe, jak dlouho už se věnuješ CrossFitu a dělal jsi předtím ještě nějaký jiný sport?

CrossFitu se věnuji asi třetím rokem, o tomto krásném sportu plném bolesti jsem se dozvěděl od kamaráda Denise Mudříka. Předtím jsem se dlouhé léta věnoval biatlonu, dálkovým běhům až po půlmaratony a absolvoval jsem pár triatlonových závodů.

Jak bohatou závodní historii máš už v CF za sebou? Na jakém závodě jsi začínal a co byl pro tebe ten nejvíc top závod, který jsi zatím absolvoval?

No, něco málo v kategorii sport už jsem si prošel, začátek byl asi jako u většiny českých sportovců na Bestie Open, kde není těžká činka, ale spíše kondiční cvičení s vlastní vahou. Samozřejmě jsem to chtěl posunout dál, tak jsem se poohlédl po závodech, které už obsahují prvky CrossFitu, jako je vzpírání, handstand walk, případně bar/ring muscle-ups. V Brně je krásný závod Elite Battle of Brno, kde jsem loni šel do finále na druhém místě, tam jsem se bohužel propadl na místo třetí kvůli ring muscle-upům. Ovšem tato slabina je teď mou předností a ring muscle-upy už mě nezaskočí. (smích)

Jako nejlepší závod, co jsem zatím měl tu možnost poznat, byly letos Hungarian Games v Maďarsku, kde jsem první den dominoval a do druhého dne šel s náskokem přes 10 bodů. Naneštěstí se finálový workout skládal ze 3 částí, kde každá jedna byla bodována zvlášť a body se zdvojnásobovaly. Tam jsem to klasicky přepálil a spadl na druhé místo. Jo, chybami se člověk učí.

Další vydařený závod byl závod dvojic v Havířově Capsicolle Games, kde jsme spolu s mým sparingem Jiřím Wagnerem po dvou dnech vybojovali krásné druhé místo.

Z těchto závodů přeskočíme na tvůj poslední a tím byly MadGames, které jsi ve své kategorii vyhrál. Jak se ti workouty v Brně líbily?

Kluci z MadManu to měli podchycené od začátku až do konce, workouty byly nadupané a z každého bylo potřeba odnést si co nejvíc. Nebylo nutné v každém vyhrát, ale pohybovat se v první pětce, aby člověk neztratil moc bodů na lídra závodu. Krásný pro mě byl první workout, jen mě trošku mrzí, že tam nebyla větší hloubka, aby se to muselo plavat, a ne přeskakovat. Hodně mi sedl druhý den, kde byl komplex na vzpírání a hned poté výdrž na kruzích.

Kde jsi měl největší krizi, pokud tedy něco takového přišlo?

Nejspíš přišla krize až první den doma po závodě, přehnal jsem to na sluníčku a měl komplet spálená záda, což na pohodlí a na vyspání nepřidá. Celkově ve workoutech ale nic nepřišlo, workouty byly krátké, ale zato dost intenzivní.

Jak moc ti šlapali ostatní kluci v průběhu závodu na paty?

No, prvních šest lidí to mělo bodově téměř stejně, takže se to od začátku dost promíchávalo, každým dalším workoutem se někdo posunul a někdo propadl… Nakonec jsem druhý den vyhrál dva workouty ze tří, což mě katapaultovalo s velkým náskokem do prvního místa.

Jak bereš CrossFit? Jako prostředek k udržení kondice, nebo sport, kde chceš sbírat úspěchy? Jak vysoko stojí CF na žebříčku tvých priorit a kolik času mu věnuješ?

V první řadě beru CrossFit jako učitele. Učitele toho, že nic není hned a že jen opakováním a vlastním úsilím to v životě dotáhneš nejdál. Určitě, když už něco dělám, tak je dobré se jednou za čas otestovat v nějakém závodu, jak si člověk stojí oproti ostatním trénovaným borcům.A když už k tomu je i nějaký úspěch, jen tě to nakopne do dalšího tréninku!

Dá se říct, že poslední rok CrossFitu věnuji veškerý svůj volný čas a stavím ho na přední pozice ve svém žebříčku priorit. Týdně mám 5 tréninků, které trvají 2, někdy i 2,5 hodiny a jako rest day jednou za čas běžím z Karlovy Studánky na Praděd. Bohužel s jídlem to mám už horší, zapomínám jíst a další dny to pak pociťuji.

Kde jsou v CF tvé silnější stránky a kde zase nemáš přirozeně naděleno od přírody a musíš na tom víc pracovat?

Záleží, jak se na to člověk dívá. Pokud bych to měl srovnat s kategorii elite, tak určitě musím přidat ve vzpírání a v silovém základu, to, co tam lítá klukům nad hlavu, je nemožné. Mou silnou stránku vidím v aerobní kapacitě mého těla, za to vděčím nejspíš mé běžecké historii. Jako další silnou stránku vnímám cviky na ramena, DU a HSPU.

Co je to, čím si tě CrossFit získal, a vidíš ho jako dlouhodobější záležitost, nebo spíš dočasnou zálibu?

Miluju ten pocit, když ležím po 12minutovém AMRAPu na zemi, nemůžu popadnout dech, je to ten moment, kdy si přijdu nejvíc naživu. CF si mě získal nejspíš tím, že mi ukázal, že aby člověk něčeho dosáhl, musí vystoupit ze své komfortní zóny, musí být ochotný jít tam, kam jiní ne. Určitě to vidím na delší dobu, cvičení je láska na celý život.

Jaké máš ještě další soutěžní plány pro letošní rok a jaké jsou tvé případné dlouhodobější sportovní vize?

No, letos už těch závodů bylo poměrně dost, ale ještě mě čekají závody na domácí půdě v Olomouci - Sokol Games, které pořádá Front Gym, a týden nato to budou týmovky Elite Battle of Brno.

Dlouhodobější vize - pokud to pošlape všechno jako doposud, rád bych se příští rok účastnil závodů v kategorii elite. Je potřeba se pořád někam posouvat.

Foto:
foto č. 5: MJB Photo


Lenka Cichrová - vítězka kategorie sport ženy

Lenko, velká gratulace k úspěchu na MadGames. Jak dlouho se CF věnujete a co Vás k němu přivedlo? Dělala jste předtím ještě nějaký jiný sport?

CrossFitu se věnuji víc aktivně asi třetím rokem. Prvně jsem se s tímto sportem setkala v Hradci Králové před čtyřmi lety, když jsem začala navštěvovat ještě tehdejší The Gym. Primárně jsem trénovala TRX a chodila na lekce jumpingu, prostě takové ty fitness ženské věci. (smích) CrossFit jsem navštěvovala tak jednou dvakrát týdně, ale postupně docházelo k tomu, že mě to pohlcovalo víc a víc, až jsem zjistila, že je to pro mě to pravé. Z žádných jiných lekcí jsem nechodila tak vyřízená a zároveň spokojená. Navíc člověk postupně zjišťuje, že prostě potřebuje zvednout větší váhu nebo udělat víc přítahů na hrazdě… (smích)

Co se týká dřívějšího sportování, začínala jsem na aerobiku a chvíli jsem se věnovala i závodnímu tancování a všem možným odnožím tanečního cvičení.

Jaká je Vaše "domácí" tělocvična a trénujete podle individuálního plánu, nebo chodíte na skupinové lekce?

Moje domácí tělocvična je momentálně Evolution Gym v Kamenici nad Lipou, který funguje zatím prvním rokem. Je to vlastně takový můj splněný sen, protože jsme si tuto posilovničku založili s přítelem a dvěma kamarády. Jinak pro zajímavost, po přestěhování z Hradce Králové jsem prostě trénovala, kde se dalo. Nejčastěji v tělocvičně místní základní školy, a když bylo počasí, trénovali jsme s přítelem vedle bytu, kde jsme si postavili vlastní hrazdu s platformou. (smích)

Skupinové lekce jsem navštěvovala v The Gym v Hradci Králové, ale individuální plán ani osobního trenéra jsem nikdy neměla, vzhledem k mým časovým možnostem by to nebylo ani moc reálné. Trénuji totiž, když je čas. (smích) Někdy stihnu čtyři tréninky týdně, někdy dva. Tréninky si tvořím sama, samozřejmě se nechávám inspirovat některými programmingy a čerpám, kde se dá. Vím, že by mi určitě prospěla lepší průprava ve vzpírání, se kterým neustále bojuji.

Kdo je Vaším největším crossfitovým guru, máte-li tedy někoho takového?

Největším CF guru? Já ani nevím, sleduji spoustu atletů a atletek a obdivuju je. Nevím, jestli bych řekla guru, ale moc fandím Karin Frey.

Jak dlouho už v CrossFitu závodíte a máte na svém kontě už i jiná prvenství než to z MadGames?

Mými prvními CF závody byla pardubická Bestie v roce 2017. Umístění, která stojí za zmínku, jsou asi 1. místo v kategorii sport týmů na Bcross Big Summer Games 2017, 3. místo na Bestii v Praze, na loňském MadGames jsem urvala 3. místo, na zimních závodech Elite Battle of Brno 2018 se mi povedlo také 1. místo.

Tak to už je pěkná sbírka umístění i zkušeností. Když se vrátím k MadGames a jejich workoutům, kterými se Vám organizátoři trefili do noty a do kterých jste nastupovala s vědomím, že obsahují Vaše slabiny?

Já si před každým workoutem říkám, že prostě nemůže být jednoduchý. Mám raději kondiční WODy, kde se nemusím prát s těžkými váhami. Myslím, že mi sedly workouty 2 a 3, ale osobně se mi nejvíc líbil finálový workout, kde jsem se těšila na hrazdu, se kterou jsem se ale v závěru hrozně prala. V prvním dnu závodu pro mě byly úkoly výborné, ale druhý den byla na řadě činka, která je asi mou největší slabinou. V silovce na komplexu power clean - hang power clean -  squat clean jsem věděla, že budou holky hodně šikovné, a také byly. Pro zasmání ještě popíšu WOD 6, kde bylo 30 clean & jerků. Nic, co by si člověk nemohl pamatovat, ale když WOD odstartoval, začala jsem dělat clustery. No, lehce mě to rozhodilo. (smích)

Jak jste se vypořádala s tím, že MadGames byly dvoudenní závody. Vnímala jste už ve druhém dni větší únavu?

Dvoudenní závody mi nijak nevadí, druhý den je většinou cítit lehce únava nebo minimálně něco bolí z předešlého dne. Mně těmito závody začínala dovolená, tak jsem si to i tak užívala. Ve druhém dni MadGames jsem hodně cítila nohy, přece jen jsme jim první den závodů dali zabrat.

Koho ze soupeřek jste si musela nejvíc hlídat a jak jste si stála v průběhu závodu? Mohla jste být v klidu, nebo jste musela bojovat o každý bod?

Já se během závodů na výsledky snažím nedívat, hrozně mě to znervózňuje, tak to vlastně moc nesleduji. Přítel ale tuto činnost velmi rád přebírá za mě, takže informovaná v závěru stejně jsem. Soupeřky byly moc šikovné, ale nikoho jsem si nehlídala, tak nevím. První den se mi podařil, měla jsem trochu náskok, zato v loňském roce to byl boj o každý bodík.

A otázka na závěr. Čím je Vám CrossFit v životě? Zábavou, prostředkem k udržování kondice, nebo v něm máte nějaké větší sportovní ambice?

CrossFit je pro mě zábavou. Udržení kondice je jeho největší výhodou. Každý, kdo tento sport dělá, mi nejspíš dá za pravdu, že se CF časem stane i součástí jeho životního stylu. CF je pro mě i všestrannou přípravou na různé překážkové běhy, jako je například Predator nebo Spartan, které mě moc baví. V CrossFitu je mým snem zazávodit si v kategorii elite, doufám, že se mi to brzy podaří. Nejbližší ambice je přežít moje první zahraniční závody Belgian Throwdown, kam se mi podařilo kvalifikovat. (smích)Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra