Reklama:
Skladem opět všechny příchutě!
100 % Whey Protein v akci 1+1
Náš nejprodávanější protein. Více zde.

Jay Cutler a jeho trénink prsních svalů

Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Jay Cutler je možná trochu opomíjený Mr. Olympia, protože byl zastíněn pozdějšími a ještě úspěšnějšími vítězi Ronniem Colemanem a Philem Heathem, ale určitě nezaslouženě. Každý z vítězů této nejprestižnější profesionální soutěže (ano, přiznejme si, že mistrovství světa profesionálů Elite Pro nemá a nikdy nebude mít takovou kvalitu a ohlas v kulturistické veřejnosti) je tak výraznou osobností, že určuje trend, jakým směrem se bude kulturistika ubírat. Každý z nich je jiný a představuje výjimečnou individualitu a je jistě zajímavé, že naprostá většina z nich byla schopna svoje vítězství minimálně jednou zopakovat (výjimkou byli Samir Bannout, Chris Dickerson a Dexter Jackson, a jak to bude se Shawnem Rodenem, to teprve uvidíme). Prostě sesadit krále není jednoduché a jeho soupeři aspirující na tuto poctu musí být ne stejně dobří, ale alespoň o trošičku lepší…

Jay Cutler (narozen 1973) je čtyřnásobný Mr. Olympia, svůj první titul získal v roce 2006 a poté ještě v letech 2007, 2009 a 2010. Pozorný čtenář si povšimne, že v této řadě chybí rok 2008, protože tento rok zvítězil Dextex Jackson. To by jistě samo o sobě nebylo nic neobvyklého, protože pokud stávající Mr. Olympia neodstoupí na vrcholu své výkonnosti, tak ho někdo musí porazit. Ale Jay je ojedinělý případ, kdy po prohře dokázal něco zcela neobvyklého - vrátit se a Dexterovi porážku oplatit! To svědčí o jeho obrovské vůli a motivaci k opětovnému získání titulu. A poté vítězství v roce 2010 ještě zopakoval. Následující rok již sošku Sandowa neobhájil, ale druhé místo za Philem Heathem, který poté dokázal svůj triumf ještě šestkrát zopakovat, bylo jistě maximum možného. Vždyť rok předtím ho ještě dokázal porazit! O jeho kvalitách svědčí rovněž 5 druhých míst v letech 2000 až 2005 za fenomenálním Ronnie Colemanem, ale trpělivost se mu vyplatila a po tolika letech se mu podařilo v roce 2006 Colemana porazit. Škoda, že Ronnie nedokázal včas odejít na vrcholu své slávy, protože se postupně v soutěži Mr. Olympia propadal, až se stal nakonec jakýmsi "rytířem smutné postavy". Přesto mu nelze upřít, že je dosud se svými osmi tituly společně s Leem Haneym nejúspěšnější kulturista všech dob.

Ale vraťme se k Jayovi Cutlerovi. Jako jeden z mála špičkových kulturistů neváhal zveřejnit své rozměry - při výšce 175,5 cm disponoval soutěžní vahou 125 kg a mimo soutěž vážil až 140 kg, objem paží 57 cm, hrudníku 147,5 cm, pasu 86,5 cm, stehen 78,5 cm a lýtek 51 cm. I když neuvádí, zdali jsou tyto rozměry získány na vrcholu objemového tréninku, nebo v soutěžní formě (spíše bych se přikláněl k první variantě), tak jistě svědčí o jeho kvalitách. Cutler rozhodně patřil k těm kulturistům, kterým příroda dala do vínku optimální předpoklady pro tento sport, i když bychom mu třeba mohli vytknout dost robustní tělesnou stavbu, ale ta zase byla vizuálně eliminovaná širokými rameny a klíčními kostmi. Ovšem předpoklady pro kulturistiku nejsou dané jenom kosterní stavbou, ale minimálně stejně důležité jsou vnitřní předpoklady, tedy metabolismus, enzymatická kapacita, hormonální a genetické předpoklady k tvorbě svalové hmoty… Ideální stav těchto parametrů je teprve výchozí situace, kdy, pokud máte dostatek vůle a vytrvalosti, máte šanci se stát vrcholovým kulturistou. A upřímně řečeno, pokud nesplňujete tyto předpoklady, tak z Vás žádné steroidy na světě špičkového kulturistu neudělají…

Jay Cutler zřejmě splňoval všechny podmínky, které jsem výše popsal, a o tom svědčí průběh jeho kariéry. V jedenácti letech začal pracovat ve stavební firmě svého staršího bratra (a i dnes v tomto rodinném podniku pracuje), takže přivykl i těžké fyzické práci. Později, když hrál na vysoké škole americký fotbal, tak v rámci tréninku začal chodit do posilovny. Tehdy při výšce 175 cm vážil 82 kg, ale díky své kosterní stavbě, která rozhodně nebyla subtilní, neměl problémy s nabíráním svalové hmoty. Jedním z významných indikátorů, zdali se stanete špičkovým kulturistou, je reakce Vašeho těla v prvém roce tréninku - jak Vaše tělo odpovídá na trénink. Po čtyřech měsících od momentu, kdy se rozhodl stát se kulturistou, již vážil 104 kg a po dalším roce tréninku (a to ještě jako teenager) jeho váha vystoupala na 118 kg! Myslím si, že i když se budete snažit jakkoliv, tak takovýchto výsledků naprostá většina z Vás nedosáhne, a to svědčí o jeho mimořádném nadání pro tento sport. Není se tedy co divit, že neváhal a již jako dvacetiletý se postavil na pódium, a ihned vítězně, a to jak v kategorii teenage, tak mužů těžké váhy. Byť se jednalo o lokální soutěž, tak bylo jasné, že se v něm rodí opravdu výjimečný kulturista. A on se svým předpokladům nezpronevěřil, o čemž svědčí další vítězná tažení, až v roce 1996 na NPC Nationals (nejvyšší soutěž v USA) celkově zvítězil a získal ve svých 23 letech profesionální kartu. Olympie se poprvé zúčastnil v roce 1999, kdy 14. místo jistě ještě nenaznačovalo jeho budoucí skvělou kariéru, ale on se velmi rychle vyšvihl mezi profesionální elitu, což brzy prokázal druhým místem na Mr. Olympia… Po mnoha úspěšných soutěžních letech svoji kariéru ukončil v roce 2013 šestým místem - pro něho zřejmě zklamání, ale jistě odešel se ctí!

Nikdo, ani Mr.Olympia, není dokonalý a Jay si byl vědom svých nedostatků, a to již jako teenager, s tím, že pokud je nezlepší, tak těžko může aspirovat na vítězství. Za jednu z těchto slabin považoval svoje prsní svaly, a jak sám říká, ani po mnoha letech úsilí o jejich zlepšení je nepovažoval za svoji silnou stránku. Sám Cutler uvádí dvě příčiny slabšího rozvoje svých prsních svalů. Ta první spočívá právě v širokých a silných ramenech, která mají tendenci při tréninku prsních svalů přebírat do značné míry jejich práci, a tím v podstatě zabraňují jejich rozvoji. Druhým faktem, je že prsní svaly se rozprostírají na velké ploše právě kvůli širokým klíčním kostem, a tedy je obtížné nabrat na takovéto ploše dostatečné množství svalové hmoty, aby prsní svaly nebyly ploché, ale dostatečně masivní a mohutné. Při cestě k dosažení plných a mohutných prsních svalů se nikdo nevyhne chybám a omylům a i Jay vyzkoušel řadu variací bench-pressů, než našel tu techniku, která mu nejvíce vyhovuje. Hlavní zásadou jeho techniky při každé variantě tlaků bylo prohnutí v zádech. Stále si opakoval - vypnout hrudník, protože vyklenutí hrudníku směrem vzhůru během celého průběhu pohybu považoval za základní podmínku toho, aby co nejvíce vyloučil zapojení ramen. Prsní svaly musely být stále nad rameny! Další jeho specialitou byl zkrácený rozsah pohybu. K tomu vysvětluje: "Pokud jsem se dotkl osou hrudníku v dolní poloze při bench-pressu, tak jsem cítil příliš velké zapojení ramen, ale ne prsní svaly. Z tohoto důvodu končím pohyb již několik centimetrů nad hrudníkem a tím docílím lepšího pocitu napumpování. Rovněž tak v horní poloze nedotahuji pohyb do propnutých loktů, kdy, jak známo, již přebírají práci tricepsy. Výsledkem tohoto postupu je konstantní svalové napětí v prsních svalech a docílení maximálního napumpování." Cutler rovněž varuje před snahou zvedat co nejvyšší váhy, a to zvláště na úkor techniky cviku. Zanechte svoje ego před vstupem do posilovny, to je jeho rada, a vůbec se nesnažte být těmi nejsilnějšími na place. Proč? Pokud děláte kulturistiku, tak nejste powerlifteři nebo strongmani a ani vzpěrači, kteří se snaží o nejvyšší výkon, protože to je náplní tohoto sportu. Pro kulturisty je používaná váha pouze prostředkem, a ne cílem. Prostředkem k rozvoji svalové hmoty, k dosažení symetrické, vyvážené postavy s vytvarovanými svaly, které ovšem v soutěžní formě nesmějí postrádat vyrýsovanost. Nikdo z rozhodčích při posuzování Vašeho vzhledu se Vás neptá na maximální výkon při bench-pressu.

Ano, síla je důležitá, ale ne její absolutní hodnota, ale její postupné navyšování během tréninkového procesu. Pokud se Vám daří zvyšovat zátěž při zachování správné techniky cviků, tak to je základní předpoklad růstu svalů. Tečka. K tomu není co dodat. A právě i Jay Cutler se oprostil od myšlenky zvedat nepřiměřené váhy a dokazovat těm druhým, že je nejenom nejlepší kulturista, ale i nejsilnější. A to si vezměte k srdci. Jakmile Vás začnou zlobit svalové úpony a jejich problémy Vám budou zabraňovat v kvalitním tréninku, tak to již může být pozdě!

Pro zajímavost Vám budu prezentovat dva jeho tréninky prsních svalů - jeden na úplném začátku jeho kariéry a ten druhý z jejího konce. Ten si probereme podrobněji.

Trénink prsních svalů v roce 1992 (v 18 letech)
cvik série opakování
tlaky na šikmé lavici s jednoručkami 4 10
rozpažování s jednoručkami na rovné lavici 4 10
peck-deck 4 10
bench-press 4 10
stahování protisměrných kladek 4 10

Trénink prsních svalů v roce 2013
cvik série opakování
šikmé tlaky na Hammer Strength stroji 2 12 - 15
tlaky s jednoručkami na rovné lavici nebo bench-press na multipressu 3 10 - 12
rozpažky vsedě na stroji 3 12
stahování protisměrných kladek (podle principů FST-7 - viz níže) 7 10 - 12
pullover s jednoruční činkou 3 12

Trénink prsních svalů je součástí schématu 4+1:

  • 1. den: prsa, lýtka
  • 2. den: záda, trapézy
  • 3. den: ramena, paže
  • 4. den: nohy
  • 5. den: odpočinek a poté opakování cyklu

Popis cviků

Šikmé tlaky na Hammer Strength stroji

Tento cvik zařazoval vždy na začátek tréninku od doby, kdy se při těžkých tlacích s jednoručkami na rovné lavici málem zranil. Proto vždy prováděl nejprve dvě série na rozcvičení a až poté nasazoval těžké váhy. V době tohoto tréninku mu již bylo 40 let, a tak usoudil, že je lepší omezit trénink s volnými váhami - zvláště s jednoručkami s použitím těžkých vah. Takže úvod tvoří dvě série s dvěma 20kg kotouči na každé straně a poté zvyšoval dle principu pyramidy zátěž ve třech pracovních sériích se třemi, čtyřmi a ještě jednou čtyřmi kotouči na každé straně. Dříve používal vyšší zátěž, ale dnes se soustřeďuje více na pocit napumpování.

Tlaky na rovné lavici s jednoručkami a na multipressu

Tyto dva cviky na rovné lavici střídal ob trénink. Při tlacích se snažil co nejvíce vyklenout hrudník, jak jsem již popisoval, ale dával si pozor, aby při tlacích s jednoručkami nešel příliš hluboko při protažení s ohledem na nebezpečí poranění ramenního kloubu. Dnes již nebazíruje na těžkých vahách, a tak na rozcvičení místo 45kg jednoruček používá 27,5kg a poté zvyšuje pyramidálně jejich váhu postupně od 45, 55, 65 a 75 kg v každé ruce.

Rozpažky vsedě na stroji

Jedná se vlastně o modifikaci peck-decku a zároveň analogii rozpažování s jednoručkami na rovné lavici. Na rozdíl od peck-decku kdy jsou paže v loktech pokrčené v prvém úhlu a opírají se lokty o opěrku, u tohoto stroje svíráme rukama jeho madla a vlastně provádíme rozpažování s mírně pokrčenými lokty. Dříve nebyl tento stroj v posilovnách příliš k vidění, ale dnes bych řekl, že převažuje ve vybavení posiloven nad standardním peck-deckem. Výhoda tohoto stroje při rozpažování oproti provedení s jednoručními činkami je evidentní - nehrozí nebezpečí zranění v krajní dolní poloze při protažení prsních svalů. Průběh pohybu je daný strojem (záleží na nastavení držadel) a nemůže dojít k vychýlení z optimální dráhy pohybu. V neposlední řadě nám stroj zajišťuje kontinuální svalové napětí a v konečné poloze před hrudníkem i maximální kontrakci, které s činkami vleže nedosáhneme. Cutler nedoporučuje používat techniku, kdy se ruce před hrudníkem dotknou, protože má pocit, že v tomto momentě již více pracuje přední hlava deltového svalu. Často totiž dochází k tomu, že ve snaze dokončit cvik se odlepíme od opěrky zad, nakloníme se dopředu a přenášíme tak zatížení na deltové svaly.

Stahování protisměrných kladek

Jay na tento cvik nedá dopustit, protože pociťuje stálé svalové napětí od začátku do konce bez jakéhokoli přerušení a efekt napumpování je enormní. Při tomto cviku využívá tréninkový systém FST-7 vyvinutý jeho bývalým trenérem Hanym Rambodem, jehož základem je 7 sérií daného cviku, mezi kterými jsou velmi krátké pauzy, v tomto případě třicetivteřinové. Tento cvik se pro využití tohoto principu hodí ideálně, protože se velmi snadno udržuje balanc a technika cviku.

Pullover s jednoruční činkou

V posledních letech jeho kariéry vždy zařazoval tento cvik, který mu pomáhal výrazně protáhnout prsní svaly a dosáhnout v nich maximálního napumpování. Protože Cutler zařazoval tento cvik i na procvičení zádových svalů, tak upozorňuje na podstatný rozdíl v provedení tohoto cviku. Pokud ho používal na rozvoj prsních svalů, tak držel činku s prsty rozprostřenými po vnitřní ploše kotouče činky a palce vytvářejí jakýsi zámek, to je obvykle doporučované držení. Cutler ovšem při soustředění na zádové svaly držel činku za osu kotouče a tak je lépe protahoval. Pullovery byly posledním cvikem jeho programu na prsní svaly.

Jak jsem napsal úvodem, každý Mr. Olympia je zcela neopakovatelná osobnost a jistě je zdrojem poučení pro nás pro všechny. A to se týká i Jaye Cutlera. Proto si myslím, že i jeho trénink prsních svalů může být inspirací, jak zlepšit zaostávající prsní svaly tak, jak se to podařilo Jayovi Cutlerovi.


Foto:
foto č. 2 a 3: www.instagram.com/jaycutler



Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvky







Jméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
Mikuc (19:55) • Všechno špatný k něčemu dobrý! Poskočí nohy, vršek do roka dožene a bude zas jinde! A k...
magazínJosef Květoň - trénink prsou a ramen...
havlic (14:43) • ...no ono to ještě vyleze!bude mě zajímat srovnání s Milanem Šádkem ty 2-3 týdny před s...
magazínSedmdesátiny Jana Smejkala: Můj život...
mirous (13:10) • Super článek! Takového čtení by mělo být víc. Miluji tyto retro pohledy do minulosti ku...
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Amanda (09:01) • Prima fotky. Těším se na ty soutěžní. *79*
magazínMistrovství Čech dorostu a juniorů 20...
Ondra Hájek (19:57) • Soutěže v Kutné Hoře nemůžou zklamat, tenhle tým pořadatelů to má fakt zmáknutý. Co je...



Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2024 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2024 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu zakázáno.
MAGAZÍN OBCHOD AKADEMIE
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie