Reklama:

Šnek Race 2019
- reportáž a fotogalerie

4.753 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Trojlístek závodů Šnek Race 2019 se odehrál uplynulý víkend 8. - 9. června v Chřibské na severu Čech. Domácí tým Šneci připravil ve spolupráci s městem Chřibská pro velké i malé závodníky nadupanou trať. Hlavní závod na 5+ km v kombinaci s 15+ překážkami proběhl v sobotu i neděli a ten nedělní závodníci absolvovali v opačném směru! Takže start byl cílem a cíl startem. Šneci, za originální nápad ohromný plusový bod! Kdo absolvoval oba hlavní závody, musí přiznat, že obzvláště ten nedělní své osobité kouzlo měl. Kromě této novinky doplnil závodní trojlístek sobotní noční závod na 2+ km s 10+ překážkami, jenž si v rámci Šnek Race taktéž odbyl svou premiéru.

Ačkoliv jsem přibližný profil tratě z předešlých ročníků znal, sám jsem byl zvědavý, jak si poradím s novými překážkami, které nás měly čekat. Pro mě osobně je Šnek srdcovkou. Znovu se vracím do míst, kde jsem před třemi lety díky kolegům z práce poprvé okusil, jak chutná OCR. Z loňského ročníku závodu jsem navíc už pár lidí znal, takže vzájemné hecování bylo už dlouho na denním pořádku.

Je sobota ráno. Pomalu nemůžu dospat, jak se těším. Startuji až kolem 11:45, i tak přijíždím do prostředí Chřibské se značným předstihem. Pro jistotu. Počasí nám přeje, teplota pomalu šplhá vzhůru. Vypadá to bez deště. Hned na náměstí nedaleko registrace mě vítá větší dřevěná konstrukce se zavěšenými kruhy. Mezi předposledním a posledním kruhem nastojato visí malá ocelová činka. U registračky se zdravím s Lukášem Chalupou z týmu Diversity Beasts. Před 2 roky Šnek Race vyhrál! Culí se na mě a říká, že jde na výhru. To bude zase boj. Ostatně, ačkoliv se může název závodu Šnek Race zdát lehce zavádějící, nejde rozhodně o pomalou záležitost. Už na startovní listině si všímám hned několika dalších "rychlíků", včetně Pavla Budína, Petra Kučery z Predator Workout Ústí - Děčín a Honzy Ventury od Šneků. Když si dávám dohromady 1 a 1, tuším, že závod bude "krutopřísnej".

S Lukym přicházíme k festivalce zasazené do prostoru místního koupaliště a prohlížíme si několik překážek, co tu jsou. Je tu středně vysoká stěna na přelezení, pak menší stěna smontovaná do tvaru písmene "A". V horní části této stěny jsou po celé délce vyřezané různě velké otvory na uchycení, které jsou sem tam nahrazeny řetězem nebo vystouplým dřevěným segmentem kulatého tvaru. Áčkovou stěnu jednoznačně hodnotíme jako parádní překážku. Jak se později ukázalo, potrápila nemálo závodníků. Co naše pohledy upoutalo ještě víc, byly tzv. rybí schůdky. Jde o větší kovovou konstrukci, kde jsou vždy na dvou svislých tyčích ocelové trny. Ve spodní řadě trnů je umístěna uvolněná hrazda. Úkolem je zavěsit se na hrazdu a pohybem vlastního těla vyskákat bez doteku země k horní řadě trnů. Tady se bude lámat chleba! Rozhodně jedna z nejtěžších překážek trati. Právě rybí schůdky děsily mnoho závodníků ještě předtím, než vyběhli. Někteří je úspěšně zvládli, ale schůdky krátce po startu začaly nemilosrdně kosit jednoho závodníka za druhým. Viděl jsem taky dost závodníků a závodnic, kteří místo schůdků raději dobrovolně podstoupili trestný handicap. Museli s pneumatikou od auta obejít nebo obeplavat určenou trasu vodou koupaliště kolem plovoucího kanystru a při cestě zpět i s pneu podplavat mříž umístěnou těsně nad vodní hladinou.

Tak jo, převlékám se do běžeckého, včetně týmového trika v barvách Beast - OCR team. Chvilkové rozklusání na náměstí, zpět a už stojím na startu. Ve startovním roštu se setkávám s několika dalšími z týmu, jsou tu pak Šneci a pár Brutaláků z Děčína. Je tu taky Ollie Roučková, česká závodnice na motocyklových čtyřkolkách, která o víkendu na moment vyměnila čtyřkolku za běžecké krosovky. Hned přede mě se s úsměvem tlačí Lukáš. Tak to je pecka! Bude lov? Původně měl startovat později, ale teď je tady. Luky jde na věc. Přeskakuje malou dřevěnou stěnu hned za startem a je u rybích schůdků. Jedna řada trnů, druhá, třetí a je až nahoře. Pokračuje dál. Vybíhám já. Po lehké zídce si na mě počíhají rybí schůdky a padám na znak. Vloni jsem je dal, letos se nepovedlo. Trochu mě to drtí, ale snažím se soustředit na handicap, aby byl co nejdřív za mnou. Ještě si dávám balanční kladinu zapuštěnou ve vodě u břehu "koupálka" a vzhůru do kopce. Na kopci probíhám bránou zbytků kamenného podstavce pro střelecký terč z konce 18. století. Mystický moment. S historickou vsuvkou stojím před dřevěnou konstrukcí se zavěšenými lany. O handicapu v tu chvíli vůbec nepřemýšlím. Dávám lana na první dobrou bez doteku země a na konci se namísto zvonku dotýkám zavěšené medaile závodu ve tvaru šneka. Taktéž zajímavé a vtipné zakončení překážky (takových tu bylo víc). Ptám se dobrovolníka, kudy dál. Posílá mě rovně a doleva. Jak nabírám tempo, najednou nevidím žádné vodicí pásky. Vracím se kousek zpět a vedle za stromy si všímám bláta a natažených ostnatých drátů. Řvu tam: "Haló! Prosím, kudy mám běžet?" "Poběž k nám," ozvalo se. Běžím tedy přímou čarou přes vysokou trávu k překážce plazení pěkným bahýnkem pod ostnáčem. Docela si to užívám. První část plazení překonávám válením sudy, zbytek kvůli nižšímu profilu raději dávám klasicky po břiše. Pěkně jsem si na sebe nabral bahna, ještě nějakou chvíli to ze mě cestou odpadává.

Vbíhám do lesa, kde je řada přeskoků a přelezů přes pneumatiky navlíknuté na vodorovné tyči. Ta je v různých výškách připevněna vždy mezi dvěma stromy. Jako brána ven z toho všeho působí další pneumatiky, tentokrát zavěšené pod sebou. Šplhám po nich nahoru, přehoupnutí přes dřevěnou traverzu a zase dolů po pneu. Po pár metrech narážím na hromadu pytlů s pískem. Beru jeden z nich a nic. Chvíli mi to v hlavě skřípe, než pochopím, že je něco špatně. Jakože až tak těžké? Pár vteřin s ním bojuji, než se mi ho podaří hodit na záda. Pomalu, zato v neměnném tempu, jdu s pytlem na zádech vytyčenou trasou nahoru a zpátky dolů. Když mě vidí Míša od Šneků, která je dnes u pytlů jako dobrovolník, jak s tím bojuji, volá na mě: "Zdendo, kdybys viděl, co to dělá s těma tvejma nožičkama!" "Míšo, nevidím, zato cítím," odpovídám s pokřiveným výrazem. Cestou jsem viděl další borce, kteří s tím bojovali o něco méně úspěšně než já. Nezávidím. Později se dozvídám, že písek měl nefalšovaných 50 kilo! Tak, už rozumím všemu. Rychle od toho všeho odbíhám a užívám si mírné stoupání lesní trailovkou k Chřibským vodopádům, za kterými jsou prudké schody a opět běžecká pasáž. A je tu střelnice s lukostřelbou. I když mi je jasné, že si nemůžu moc dovolit nedat nějakou z dalších překážek, pokud chci pomýšlet na lepší umístění, u luku jsem klidný. Na nic nemyslím. Od dobrovolníka přebírám luk a jeden z šípů, napínám tětivu a šíp je v terči! Utíkám, co to jde. Přede mnou překážka, se kterou jsem se dosud nesetkal. Na větvi stromu svisle zavěšená hranatá kláda s provazovými úchyty po stranách. Vypadá jako obří stonožka. Šplhám po ní a dotýkám se úspěšně jejího horního konce. Cesta z lesa se pomalu začíná stáčet dolů. Nevím proč, ale tenhle úsek mám vždycky nejradši. Cestou předbíhám několik závodníků. Ani to už nepočítám, kolik jich je. To teď není důležité. Lukáš furt v nedohlednu. Poprvé za závod cítím jemné pálení ve stehnech. Nohám se dneska moc makat nechce. Aspoň, že ruce jedou na překážkách furt na plné pecky. Na začátku města další zavěšená hranatá dřevěná kláda. Tentokrát namísto lan jsou v ní prázdné otvory a v nich umístěné dva uvolněné kovové kolíky. Zavěšuji se za ně rukama, střídavě jeden po druhém vytahuji a za jejich pomoci šplhám nahoru. Opět dobře. Právě tady potkávám na trati Olí a předbíhám. Sorry, Olí. Musím dohnat Lukyho. Ten má ale očividně svůj den.

Skáču do říčního koryta a běžím až někam za most ve středu města. Ještě před výlezem z koryta předbíhám dalšího ze závodníků tak, že místo abych si vybral průchodnější trasu, volím běh po levé straně skrz rákosí, nebo co to tu je, a z koryta vylézám jako první. Mám děsně mokré ruce a vůbec se mi nedaří je vysušit. I přesto dávám opičí dráhu s kruhy na pohodu swingem. Zavěšený segment v podobě kovové činky úplně vynechávám. Přeběh přes most pro pěší, nahoru po schodech kolem kostela a je tu ne moc obvyklá, zato nápaditá "překážka". Koloběžka? Luxus! Dobrovolník od koloběžek mi dává instrukce. Nahoru, doleva podél hřbitova a okruhem dolů. Ok. V kopci vidím konečně běžícího Lukáše. Jak to lehčím terénem svištím na koloběžce dolů, jsem z toho tak vysmátý, že se mi na chvíli zamotají řídítka a málem nehoda. Ale pohoda. Pak výběh nahoru do kopce a běžecký úsek přes pole. Tady je to zpestřené o přeskoky přes kola se slámou. Pod kopcem vyšplhám po laně a další běžecký úsek. Už jsem blízko k festivalce. Lukáše jsem sice nedohnal, přesto se snažím dál. Ještě převracím pneumatiku od traktoru, dvakrát tam a dvakrát zpět a sbíhám k festivalce, kde je ta "áčková" překážka s otvory. Chvíli čekám, než se mi na ní uvolní místo. Dávám ji pak celkem rychle. Přeskok přes větší stěnu a cíl! Dobíhám asi na 7. místě, ale nakonec je z toho až 13. flek. Asi 3 minuty od 6. Lukyho.

Po odpolední pauze se pozdě v noci vracím na místo činu s nasazenou čelovkou. Noční závod mám absolvovat poprvé. Už pěkně cítím únavu z denního závodu. I když je ten noční přibližně jen na 2 kilometry, což samo o sobě není nic strašného, zase taková sranda to nebude. Hned po startu opět rybí schůdky a zase nic. No co, s handicapem na schůdcích jsem se už celkem skamarádil. I v noci si na nás připravili přelézání pneu mezi stromy a zase ten pytel s pískem. To je radosti! V noci nějak nemůžu přijít na to, jak na něj, a těžce na něm zakufruji na několik minut. Frustrace časovou ztrátou v kombinaci s fyzickým vyčerpáním mi na dobré náladě moc nepřidává. Je mi jasné, že v součtu časů všech tří závodů už dobrého výsledku nedosáhnu. S velkým časovým propadem a smíšenými pocity dobíhám do cíle. Hodinu pak doma kartáčem drhnu bahno ze zakrvácených holení a už abych se pomalu připravoval na další denní závod.

Závodnice Ollie Roučková a Zdeněk Pokorný

Neděle ráno. Vzhledem k ne moc vydařené sobotě se mi nechce ani vylézt z postele. Nakonec ale vyrážím směr Chřibská. Přeci jen myšlenka závodu v opačném směru je pro mě až příliš lákavá. Dnes už nic neočekávám, nepojedu bomby. Chci si závod užít, na pohodu. Před startem vynechávám rozběh, žádná rozcvička. Nevím, jestli to je opačnou trasou závodu, nebo vnitřním klidem, že mě už nic netlačí, dobíhám si jen s jedním handicapem pro 5. místo. Cestou jsem ještě pomáhal jedné nejmenované holčině v přelézání pneumatik v lese (tímto ji zdravím a přeji hodně závodních úspěchů). Pocit k nezaplacení. A o tom to je.

Šnek Race 2019 se neskutečně povedl. Jsem rád, že jsem toho mohl být součástí. Perfekt organizace, nové zajímavé překážky, inovativní nápady. Vše doplněno zasazením trati do pěkného přírodního prostředí okolí města Chřibská. Šnek Race je závod v rodinném duchu, který by si žádný závodník nebo nadšenec, co by rád s OCR začal, neměl nechat ujít. Tak zase za rok!

Šnek Race 2019 - výsledky sobotní části (5+ km, 15+ překážek)
p. muži ženy
1. Jan Ventura - 0:39:25,90 Gabriela Laubová - 0:50:55,96
2. Jaroslav Hriadel - 0:40:24,87 Kateřina Kneprová - 0:51:58,27
3. Zdeněk Arnold - 0:40:37,84 Ollie Roučková - 0:52:44,51

Šnek Race 2019 - výsledky sobotní části (2+ km, 10+ překážek)
p. muži ženy
1. Jan Ventura - 0:16:02,33 Ollie Roučková - 0:21:31,79
2. Ondřej Brokeš - 0:17:33,36 Tereza Tocháčková - 0:22:11,62
3. Martin Janda - 0:18:44,88 Gabriela Laubová - 0:22:24,03

Šnek Race 2019 - výsledky nedělní části (5+ km, 15+ překážek)
p. muži ženy
1. Jan Ventura - 0:40:12,27 Ollie Roučková - 0:50:10,23
2. Jaroslav Hriadel - 0:42:06,64 Tereza Tocháčková - 0:52:06,67
3. Petr Kučera - 0:43:58,12 Gabriela Laubová - 0:54:59,36

Šnek Race 2019 - nejlepší závodníci podle celkového času všech tří závodů
p. muži ženy
1. Jan Ventura - 01:35:40,50 Ollie Roučková - 02:04:26,53
2. Jaroslav Hriadel - 01:41:38,77 Gabriela Laubová - 02:08:19,35
3. Petr Kučera - 01:48:17,14 Klára Svobodová - 02:24:10,19


Šnek Race 2019 - fotogalerie


Šnek Race 2019 - překonání předposlední překážkyLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ PŘÍSPĚVKY ČTENÁŘŮmagazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (00:51) • Takže svaz již udělil trest a Ronnie to nemůže uvést u článku? Ale no tak ... :-))). Ni...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (00:48) • Jinak stejný případ se na MS přihodil Hájkovi ... taky skončil nejdřív druhej a navíc s...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (00:43) • `... odmitl az PO vyhlaseni.. takze podle tebe by meli rozhodci nahnat znovu vsechny na...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
ygg (00:35) • Nenapadlo ... a na to se stačí podívat se na stránky ADV ... pozitivní na MČR byly celk...
magazínJosef Květoň: záda a prsa 6 dní před...
Neopol (23:06) • Škoda že ta absolutka utekla, tak snad příště!*79*Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra