Reklama:

Mák: superpotravina i droga

3.365 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Výživa

Mák je mezi lidmi velmi oblíbený, v řadě zemí je ale kvůli obsahu morfinových alkaloidů považován za drogu. Konzumace máku je zakázána například v Singapuru, Saúdské Arábii a téměř v celém západním světě. U nás se však pro potravinářské účely používají odrůdy s nízkou až zanedbatelnou hladinou těchto alkaloidů, takže se nemusíte bát jeho návykového účinku. To ale neznamená, že nemůžete jeho chuti zcela propadnout!

Česko je největší světový producent máku

Mák je jednoletá rostlina, která kvete během června a zraje až do poloviny září. Odhadem dnes existuje přibližně 120 druhů máku. V České republice se využívají téměř výhradně modrosemenné odrůdy máku. Většina produkce máku je určena pro potravinářský průmysl, ve kterém se zpracovávají pouze semena máku. Technické odrůdy máku jsou pak používány pro farmaceutický průmysl, kdy se využívá drť makovice a část stonku s vysokým obsahem morfinových alkaloidů (semena se nepoužívají a končí jako odpad). Sklizená semena máku jdou po sklizni do hal na aktivní větrání a následně se očišťují od nečistot a jsou dále zpracovávána pro konkrétní potřeby.

Prospěšné účinky máku

  • Mák obsahuje až 12x více vápníku než kravské mléko. Je ale potřeba vzít v potaz, že vápník z rostlinných potravin bývá oproti živočišným produktům hůře vstřebáván, a také to, že abychom dosáhli doporučeného denního příjmu vápníku, je potřeba sníst větší množství máku (doporučená dávka 1200 mg/den je obsažena zhruba ve 100 g máku). Přesto můžeme mák brát za dobrý zdroj vápníku, ale za hlavní zdroj vápníku bychom ho považovat neměli.

  • Mák je bohatý na vlákninu (obsahuje 22 g vlákniny na 100 g máku) a jeho použití v kuchyni zlepší nutriční hodnotu u řady sladkých dezertů. Vláknina nejen napomáhá lepšímu trávení, ale díky vláknině přichází rychleji pocit sytosti.

  • Mák je bohatý na nenasycené mastné kyseliny. Obsahuje až 60 % olejovité složky a nejvíce je zastoupena kyselina linolová (PUFA omega-6) a kyselina olejová (MUFA), která pomáhá zvyšovat protektivní HDL cholesterol v krvi.

  • Vysoký je obsah vitamínu E s antioxidačními účinky. Mimo jiné obsahuje mák i další minerální látky a stopové prvky - například hořčík, zinek a železo.

Tip: Pokud je mák umletý, vstřebávají se z něj lépe obsažené živiny.

Jak poznat kvalitní mák?

Velmi důležité je umět rozpoznat, zda jde o kvalitní mák bez příměsi technického máku. Většinou se jedná o dražší výrobky, ale výjimkou není ani pančovaný mák ve vyšší cenové kategorii. Na výrobku by měl být zcela jistě uveden dohledatelný výrobce, který dokládá informaci o původu máku. Příměs technického máku může být nebezpečná a může poškozovat zdraví kvůli vysokému obsahu morfinových alkaloidů. Prvním vodítkem při výběru kvalitního máku by měla být barva. Semena by neměla být rezavá, šedá či nahnědlá - to je typické pro technický mák. Po otevření musí mít výrobek příjemnou makovou vůni, namodralou barvu a lehce nasládlou chuť. Velmi rizikový je mák s prošlou lhůtou spotřeby, zde je výrazné riziko, že bude mák hořký nebo žluklý. Pokud kupujete mletý mák, je nutné ho po otevření uchovávat v lednici a co nejdříve ho spotřebovat (kvůli vysokému obsahu oleje, který je náchylný k oxidaci a žluknutí).

Makový olej

Makový olej je u nás stále mezi oleji novinkou a v kuchyni se s ním zatím moc nesetkáme. Jako většina rostlinných olejů (s výjimkou kokosového a palmového oleje) obsahuje hlavně nenasycené mastné kyseliny. Důležitý je obsah kyseliny olejové, která se nachází také v olivovém oleji nebo třeba v avokádu. Kyselina olejová má schopnost snižovat "zlý" LDL cholesterol, a naopak zvyšuje hladinu "hodného" HDL cholesterolu v krvi. A ještě pro zajímavost, makový olej se používal po řadu let při léčbě tumorů a hepatocelulárního karcinomu.

Makové mléko

V poslední době se stala velmi oblíbená konzumace rostlinných "mlék". Vzhledem k tomu, že tyto nápoje s mlékem nemají takřka nic společného, vžilo se pro ně označení "nemléka". Jedním z nejvýživnějších a podle mého názoru nejprospěšnějších rostlinných nápojů je právě makové "mléko". Oproti ostatním rostlinným nápojům obsahuje totiž více bílkovin, zdravých tuků, vápníku a je také mnohem chutnější. Navíc, zvládne si ho doma připravit každý!

Na jeho přípravu potřebujeme 100 g máku, který si namočíme přes noc do studené vody. Druhý den mák scedíme přes jemné sítko, přemístíme ho do vyšší nádoby, zalijeme zhruba 300 ml vody a rozmixujeme úplně najemno. Zalijeme čistou vodou do množství 1 litru, podle potřeby můžeme osladit čekankovým sirupem a scedíme přes plátno nebo jemné síto. A máme hotovo! Nezapomeňte makový nápoj uchovávat v lednici a co nejdříve ho vypít.

Tak co, najde si u Vás v jídelníčku mák místo?


Použité zdroje:
1. Abrahámová, Mária a Gabriela Čechovičová. Maková kuchařka: příběh máku a 71 skvělých receptů. Přeložil Miroslava Lánská. Praha: Euromedia, 2017. Esence. ISBN 978-80-7549-225-8
2. Novák, Jan a Helena Nováková. Mák jako potravina a droga: makový receptář. Praha: Aventinum, 2018. Fotografické atlasy. ISBN 978-80-7442-101-3


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

28.10.18:11senmut - Mak je super,.len musi byt kvalitny a nesmie sa s nim preh..
Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
Víte, že...
...poslední objednávka v obchodě
Ronnie.cz byla před 29 sekundami?Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2019 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2019 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra