Reklama:
Proteinová svačinka Protein Break v akci 1+1!
Dokonalé kompletní jídlo s výjimečným složením. Více zde.

Legendy československé kulturistiky a jejich tréninkové programy (I.): MVDr. Libor Minařík

17.793 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Trénink

Nedožité sedmdesátiny Petra Stacha a jeho tréninkové programy
Pokud bychom měli vytvořit jakýsi pomyslný žebříček nejúspěšnějších kulturistů naší historie, tak po Pavolu Jablonickém (jeho vedoucí roli asi netřeba zpochybňovat) by se na druhém místě umístil MVDr. Libor Minařík (nezaměňovat s Ing. Liborem Minaříkem - proto uvádím i tituly). S ohledem na tuto skutečnost bych se měl zabývat nejprve Pavolem, ale jednak žádný oficiální žebříček neexistuje a jednak má Libor 3. května narozeniny (ročník 1957), a tak je to příležitost zavzpomínat na období jeho hvězdné kariéry a připomenout si i jeho tréninkové postupy, podobně jako jsem to udělal v případě Petra Stacha.

Pokud bychom se posouvali chronologicky po časové přímce, tak právě Libor ve své kariéře přímo navazuje na Petra Stacha, byl vlastně jeho neméně úspěšným pokračovatelem, a navíc jsou jejich kariéry velmi podobné. Petr kraloval naší kulturistice v sedmdesátých letech. Pětkrát vyhrál mistrovství republiky mezi léty 1974 až 1978, je dvojnásobným mistrem Evropy (1975 - historicky první naše vítězství, 1977) a i jeho výsledky na mistrovství světa měly vzestupnou tendenci. Rok od roku se zlepšoval, 4. místo v roce 1976, 3. místo v roce 1977 a stříbro v roce 1978. A tím jeho relativně krátká, byť oslnivá kariéra končila.

Dá se říci, že po něm symbolicky převzal štafetu Libor Minařík. V roce 1978 byl druhý právě za Petrem Stachem, který tento rok skončil, a i když následující rok se Liborovi nepodařilo zvítězit (porazila ho další legenda naší kulturistiky Anton Holič), tak v roce 1980 si již titul vzít nenechal. A toto vítězství na mistrovství republiky obhájil ještě šestkrát, naposledy před 30 lety v roce 1989. Nikomu jinému se to nepodařilo, a tak mohu s klidným svědomím prohlásit, že Libor Minařík kraloval v osmdesátých letech naší domácí scéně. Pavol Jablonický získal titul pouze jednou, a to v roce 1987, kdy se Libor speciálně připravoval pouze na jeden vrchol, mistrovství světa a dostal výjimku, že se nemusí účastnit mistrovství republiky. Jen na vysvětlenou, situace byla tehdy taková, že účastnit se mistrovství republiky byla povinnost reprezentantů a většinou se dle výsledků určovala reprezentace na jarní mistrovství Evropy, popřípadě se zde konal nominační závod. Není tedy divu, že právě mistrovství republiky bylo soutěž, kde se opravdu střetávali na jednom pódiu ti nejlepší z nejlepších. A i proto se na mistrovství republiky sjížděli fanoušci ze všech koutů naší země. Neváhali jsme jet vlakem přes noc, abychom ráno byli třeba v Komárně, v Půchově nebo ve Štrbě, a věřte mi, stálo to za to a nikdy jsme dlouhé a úmorné cesty nelitovali! Věděli jsme totiž, že i ten poslední závodník v kategorii musel projít náročným sítem kvalifikačních závodů od okresních přes krajské přebory a následné mistrovství Čech (společně s Moravou) a Slovenska. Jenom finalisté z těchto soutěží měli postup na republikové mistrovství zajištěn. A získat či obhájit titul mistra republiky? To představovalo přijít s takovou formou, srovnatelnou s úspěchem na mistrovství Evropy! A to platilo dvojnásob právě v Minaříkově kategorii do 174 cm (po celá osmdesátá léta se soutěžilo ve výškových kategoriích), kde se běžně utkávali o titul i tři mistři Evropy! V tak vynikající kondici byla naše kulturistika v těchto letech, vždyť vrátit se právě z "Evropy" bez minimálně jednoho titulu znamenalo jít "na kobereček" na ČSTV s hrozbou omezení výjezdů naší reprezentace. Naši reprezentanti tedy závodili pod velkým psychickým tlakem případného neúspěchu a o to více musíme jejich výsledky ocenit. K tomu našemu sportu ještě notně přitížila i nějaká ta občasná emigrace a o to více jsme byli v nemilosti totalitního režimu.

A právě takovouto averzi pocítil na vlastní kůži i Libor Minařík. Musíme se vrátit ovšem až do roku 1984, kdy Libor skončil studium na vysoké škole a zrovna absolvoval jednoroční vojenskou službu v Dukle Praha. Nutno konstatovat, že jako prvnímu kulturistovi se mu dostalo výhody armádního sportovního střediska, ale o nějakých skvělých podmínkách, co se týče vybavení posilovny a stravování, nemohlo být ani řeči. Dukla byla určena pro vrcholové sportovce a Libor již tehdy mezi ně rozhodně patřil, byl již čtyřnásobný mistr republiky a dvojnásobný mistr Evropy v letech 1981 (byl rovněž čtvrtý na mistrovství světa) a 1982. Připravoval se tehdy opět na mistrovství Evropy v Haagu a těsně před nominací si zašel na svaz kulturistiky kvůli vyřízení nějakých formalit. Zůstal stát jako opařený, když mu sekretářka svazu suše oznámila, že jeho výjezd se považuje ze strany ministerstva vnitra jako nežádoucí! Brzy se dozvěděl, že to byla reakce na základě udání, že má v úmyslu emigrovat. Tehdy se jakákoli taková informace, byť smýšlená, brala naprosto vážně a i anonymní dopis stačil i k ukončení skvěle se rozjíždějící kariéry. Navíc ukončil školu, byl svobodný, neměl zde žádné závazky - pro komunistické kádrováky ideální adept na emigraci. Dopad pro něho byl krutý, nejenom zákaz výjezdu na toto mistrovství Evropy, ale i vyloučení z reprezentace na pět let… Zpočátku Libor uvažoval, že s kulturistikou definitivně praští, ale nakonec se vzchopil a řekl si, že právě navzdory všem nepřejícím ukáže, že je nejlepší!

A právě tento osudový rok 1984, který se stal prověrkou jeho psychické odolnosti a nezlomné vůle, jsem si vybral i pro ukázku jeho dlouhodobé tréninkové přípravy a konkrétního tréninkového plánu na mistrovství Evropy, kterého se tedy nakonec nezúčastnil, a na mistrovství republiky, kde naopak přes veškerou nepřízeň osudu triumfoval! Konalo se v Košicích, a tedy se dal čekat útok na mistrovský titul ze strany zkušeného Antona Holiče, tehdy rovněž již dvojnásobného mistra Evropy, a pochopitelně se nechtěl nechat zahanbit ani čerstvý mistr Evropy Miroslav Jastrzebski. Pro všechny tři mistry Evropy, kteří stáli vedle sebe na pódiu, byl jakýkoli jiný výsledek než titul zklamáním. Ovšem jen jeden se mohl radovat z vítězství a to byl Libor Minařík, a to i přes životní formu Jastrzebského, přičemž Holičovi šlapal na paty nastupující Ján Kus.

Toto mistrovství pro něho znamenalo tedy velké zadostiučinění. Dokázal všem, že vyloučit ho z reprezentace byla velká škoda nejenom pro něho, ale i pro Československou republiku. Vždyť tehdejší systém bral úspěchy socialistického sportu jako nástroj propagandy a převahy tohoto společenského systému… Netrvalo dlouho a pětiletý zákaz byl zrušen a již v roce 1985 na podzim nás mohl Libor reprezentovat na mistrovství světa. A návrat to byl s plnou parádou, konečně vytoužená medaile, bronz z Göteborgu a opět pevná pozice kmenového reprezentanta. Jistě je do jisté míry pikantní, že ho neporazil nikdo jiný než bývalý kolega z reprezentace, nyní již emigrant startující za NSR Josef Grolmus (ten zvítězil i rok předtím na mistrovství Evropy).

I když námětem tohoto článku není životní příběh a kompletní popis sportovní kariéry Libora Minaříka (tu jsem podrobně popsal v časopise Muscle & Fitness k jeho šedesátinám), tak jenom pro úplnost dodávám, že jeho forma kulminovala v letech 1986 a 1987, kdy na mistrovstvích světa získal stříbro! Svoji skvělou kariéru ukončil v roce 1989 strhujícím vystoupením na mistrovství republiky v Třinci (kde zvítězil, dodnes ho mám v paměti) a trochu nešťastným druhým místem na "Evropě". I když končil v pouhých 32 letech, těsně před sametovou revolucí, která otevírala i v kulturistice nové, dosud netušené možnosti, tak toho nelitoval, v podstatě kromě titulu mistra světa dosáhl maximum možného, a to i přes všechny překážky, které mu minulý režim stavěl do cesty.

Tréninkový program, který budu popisovat, představuje tedy přípravu na jarní soutěže v roce 1984 s tím, že po výše zmíněném zákazu reprezentace kulminuje na mistrovství republiky 5. května (v tomto roce se konalo mistrovství Evropy již před tímto mistrovstvím). Společně s trenérem Luďkem Dvořákem si rozplánovali přípravu na vrchol sezóny v období leden až květen následujícím způsobem:

Leden

 • trénink 6x týdně, přestávky mezi sériemi 75 vteřin
 • pondělí, čtvrtek: hrudník, ramena, břicho
 • úterý, pátek: záda, biceps, lýtka
 • středa, sobota: stehna, triceps, břicho

Únor - březen

 • trénink 6x týdně, přestávky mezi sériemi 60 vteřin
 • pondělí, středa, pátek: prsa, záda, ramena, břicho
 • úterý, čtvrtek, sobota: stehna, triceps, lýtka
 • z tréninkového schématu je jasné, že se zvýšila frekvence procvičování jednotlivých svalových partií z dvakrát týdně na třikrát týdně

První polovina dubna

 • trénink 9x týdně, z toho 3x týdně dvoufázově, přestávky mezi sériemi 45 vteřin
 • pondělí, středa, pátek:
 • 1. fáze - prsa, biceps
  2. fáze - záda, ramena, břicho
 • úterý, čtvrtek, sobota: triceps, stehna, lýtka

Do mistrovství ČSSR (5. května)

 • dvoufázový trénink 4+1 (po čtyřech dnech tréninku den odpočinku), přestávky mezi sériemi 45 vteřin
 • 1. a 3. den:
  1. fáze - záda, břicho
  2. fáze - prsa, ramena
 • 2. a 4. den:
  1. fáze - biceps, triceps
  2. fáze - stehna, lýtka, břicho

1. a 3. den: 1. fáze - záda a břicho
cvik série opakování
záda    
přitahování velké činky v předklonu (veslování) 3 12 - 15
přítahy spodní kladky vsedě k pasu s trianglem 3 12 - 15
stahování horní kladky vsedě širokým úchopem za hlavu 3 12 - 15
stahování horní kladky širokým úchopem na hrudník 3 12 - 15
přitahování jednoruční činky v předklonu 3 12 - 15
hyperextenze 3 12 - 15
břicho    
sedy lehy s rotací na šikmé lavici 3 15 - 20
přednožování ve visu na žebřinách 3 15 - 20
stahování horní kladky vkleče ke kolenům s rotací 3 15 - 20
úklony vleže na boku 3 15 - 20

1. a 3. den: 2. fáze - prsa a ramena
cvik série opakování
prsa    
tlaky s velkou činkou na šikmé lavici 3 10
upažování hlavou dolů 3 10
pullover s jednoruční činkou 3 10
upažování na rovné lavici 3 10
peck-deck 3 10
ramena    
tlaky s jednoručkami vsedě 3 10
upažování ve stoji 3 10
předpažování s činkou ve stoji 3 10
upažování s činkami vleže na šikmé lavici s oporou hrudníku 3 10

2. a 4. den: 1. fáze - biceps a triceps
cvik série opakování
biceps    
zdvihy s velkou činkou ve stoji 3 10
zdvihy vsedě s jednoručkami na šikmé lavici 3 10
Scottovy zdvihy s velkou činkou 3 10
koncentrovaný zdvih vsedě s oporou o vnitřní stranu stehna 3 10
zdvih nadhmatem s velkou činkou 3 10
triceps    
francouzské tlaky vsedě s jednoruční činkou obouruč 3 12
stahování horní kladky přes hlavu - zády ke kladce 3 12
stahování kladky přes hlavu vkleče s oporou loktů 3 12
stahování horní kladky vkleče - čelem ke kladce 3 12
kick-back 3 12

2. a 4. den: 2. fáze - stehna a lýtka
cvik série opakování
stehna    
předkopávání vsedě na stroji 3 15
dřep s velkou činkou 3 12
hacken dřep 3 12
zakopávání vleže na stroji 3 12
tlaky na legpressu 3 12
lýtka    
výpony ve stoji na stroji 5 15
oslí výpony (se spolucvičencem na bedrech) 3 15
výpony jednonož 3 15
břicho - viz 1. a 3. den 1. fáze    

Trénink není nijak složitý. Libor po celou dobu přípravy od ledna až do soutěže téměř neměnil počet opakování, ale zkracoval přestávky mezi sériemi, jak je uvedeno v tréninkových schématech. Tím a zařazením dvoufázových tréninků podstatně zvyšoval jejich intenzitu. Cviky v průběhu přípravy příliš neměnil a jen málokteré vyřazoval (například bench-press a shyby na hrazdě). V závěrečné fázi, zvláště v období 3 a 4, přidával jeden až dva cviky na partii. Nepoužíval žádné složité intenzifikační principy kromě vynucených opakování s dopomocí od svého sparingpartnera Lubomíra Hrstky. Výsledky se dostavily a Libor se dostal do špičkové formy. Z toho je vidět, že není bezpodmínečně nutné nějaké moderní vybavení (například "Hammery"), i když jistě i Libor by je ve své době přivítal… Věřím, že jeho tréninkový program může být přes svoji jednoduchost zajímavý a inspirativní. Vždyť se jedná o jednoho z nejlepších kulturistů naší historie!


Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:
NOVÉ INZERÁTYbazar Fitness pomůcky
Nabízím k prodeji používané, ale v dobrém stavu fitness pomůcky: 1 kg činky - k dispozici 28 kus...
bazar Posilovací stroje - výprodej
Prodám stroje ve výborném stavu: Stroj na břicho-poloha leh 14.900,- Stroj na záda 4.900,- Sto...
bazar Časopisy M&F + Svět kulturistiky
Nabízím časopisy M&F + Svět kulturistiky. (Bez plakátů) Cena dohodou. Brno. Svět kulturistiky 2000 - 3 2001 - 1, 3, 4, 5, 6 2003 - 10 M&F 2000 - 11 2001 - 3, 7, 8, 9, 10, 12 2002 - 1, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 11, 12 2003 - 1, 3, 4, 5, 8, 11 2004 - 2, 7, 10, 11
bazar ROGUE echo bike
Prodávám ROGUE ECHO BIKE - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu doložit doklad o...
bazar Concept2 D PM5/černý
Prodávám Concept2 D PM5/černý - pouze rozbalený, odzkoušený, kupovaný v květnu, mohu předat dokla...Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2021 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2021 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra