Reklama:

Ondřej Novák: "Zvládat práci hasiče i soutěžní přípravu je pro mě výzvou."

7.813 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Osobnosti

Ondřej Novák - závodník physique. Každý, kdo ví, o co jde, si hned udělá obrázek. Ondřej bude kluk, co tráví hodně času v posilovně, v kuchyni a také před zrcadlem. V posilovně, aby budoval svaly, v kuchyni, aby je správně krmil, a před zrcadlem, aby kontroloval, zda řádně rostou. A také aby natrénoval, jak správně pózovat a usmívat se na rozhodčí. Ano, tohle všechno k soutěžní přípravě patří, proto se těmto tématům věnujeme v předsoutěžních rozhovorech. Každý závodník má ale vedle této tváře i svůj civilní život, který žije i poté, co zhasnou světla reflektorů a smyjí se zbytky soutěžní barvy. Ondřej Novák je v životě mimo soutěžní prkna členem Hasičského záchranného sboru hlavního města Prahy.

Zajímalo mě, jak je těžké propojit soutěžní přípravu s prací hasiče, a tak jsme si s Ondrou domluvili povídání přímo v pražské hasičské stanici v Modřanech. Chtěla jsem vědět, jak je možné být v dietě a zároveň dělat práci, kde nikoho nezajímá, že jste právě na nule sacharidů. Určitě to nezajímá majitele hořícího domu a už vůbec ne ty, kteří zůstali po nehodě uvěznění ve zdemolovaném autě. Když je potřeba, musí Ondra fungovat na maximum, dieta nedieta, protože v tomhle jeho životě se hraje o víc než jen o medaile a stupně vítězů.

Ondřej byl tak hodný a vzal mě na prohlídku modřanské služebny. Provedl mě kuchyní, která působila jako kuchyň u někoho doma, jen u někoho, kdo má opravdu velkou rodinu. Mohla jsem nakouknout do lednice se vzorně vyskládanými krabičkami s jídlem, okoukli jsme posilovnu i skluz, po kterém hasiči sjíždějí k autu při poplachu, byla to výška, až se mi z ní zatočila hlava. Exkurze končila v garáži, kde mě pobavily kalhoty oblečené na boty, které jako by čekaly, až do nich skočí večerníčkový Pája, vnuk od dědy Lebedy.

Garáž byla zajímavým prostředím pro pár fotografií. S jedním okem přilepeným na hledáčku jsem tedy přeměřovala scénu, hledala vhodný úhel, kompozici a Ondra trpělivě pózoval. Pak se ale rozezněla siréna a bylo to, jako by se přetrhnul film. Z Ondry physique závodníka se ve zlomku vteřiny stal Ondra hasič, který skočil do obutých kalhot, nahodil kšandy, kabát, do ruky helmu, a než jsem se stačila vzpamatovat, seděl i s celým týmem v hasičském autě a frrr pryč.

Odpoledne jsem od Ondřeje dostala omluvnou zprávu. "Nestačil jsem se ani pořádně rozloučit. Ale řidič, co na nás čekal zaklíněnej v autě, byl rád, že jsme se neloudali..." Úplně v pořádku, vzkazuji zpět. Byla bych hrozně nerada, kdybych se někdy ocitla ve stejné situaci jako onen řidič. Ale kdyby se to přece jen stalo, tak dopředu hlásím - prosím, prosím, nikde se nezdržujte, kašlete na etiketu a hlavně pojeďte, pojeďte, pojeďte!

Rozhovor s Ondřejem Novákem, zaznamenaný na diktafon ještě před pohotovostním výjezdem, Vám nyní přinášíme.

Ondro, jste hasičem a zároveň závodníkem physique. Čemu se věnujete déle, činkám a cvičení, nebo hasičské profesi?

Určitě déle cvičím a sport jako takový je součástí mého života už od dětství. Posilovna pro mě byla nejdřív jen doplňkem k ostatním sportům, časem se to ale začalo převracet, já si dával ve cvičení větší a větší cíle, až jsem se dopracoval k závodům.

Jak jde Vaše povolání dohromady se soutěžní přípravou?

Jako hasiči bychom měli být dobře fyzicky připravení, proto máme i v denním řádu předepsanou dvouhodinovou sportovní přípravu. V tomto ohledu to dohromady do jisté míry jde, ale v závěrečné fázi té nejtěžší diety už je to poněkud obtížnější.

Jako hasič musíte mít dobrou fyzičku ve smyslu mít "nadýcháno". Jenže běhání a budování svalů jde proti sobě. Nebojíte se při aerobním tréninku o své těžce vybudované svaly?

Svaly buduji těžce, takže bojím, a proto baštím hodně masa. (smích) Stejně si ale chodím o víkendu se známými zahrát fotbal, což je pro lidi, co cvičí, dost úsměvné, jenže já musím být schopný kvůli své práci vyběhnout po schodech třeba i několik pater, když je třeba. Problém bývá i spánek. Máme 24hodinové směny a při nich se často stává, že třeba 3x za noc vstávám nebo se nevyspím vůbec a pak mě čeká ještě trénink. Mám to v tomto ohledu asi složitější než většina závodníků, ale beru to jako výzvu.

Horší spánek rovná se horší regenerace a to může být asi docela komplikace…

No, zrovna letos jsem měl službu den před mistrovstvím Čech. Vždy jsme rozdělení do družstev, které se na autech férově točí, a já nechtěl být posera, abych se snažil šoupnout někam dozadu a třeba nemusel na výjezd. Nechal jsem to tedy tak, jak to bylo rozepsané, a zrovna jsem musel 3x za noc vstávat. Na závody jsem pak přijel pěkně unavený a nemohl se dočkat, až se vyspím. (smích)

Máte vypozorováno, jak taková neprospaná noc ovlivní Vaši formu?

Cítím se fakt hodně unavený a slabý, ale když dodržím jídlo, tak zhoršení formy nepozoruji. S horším spánkem se ale potýkají i závodníci, kteří nemusí sloužit noční, a to buď kvůli nervozitě, nebo v důsledku diety.

Máte jako hasič nějakou specializaci?

Dá se říct, že každá stanice má nějaké své určení. Zrovna dnes hostuji na stanici v Modřanech, kde jsou především potápěči, takže když se něco děje na vodních plochách, vyjíždějí k tomu primárně oni. Moje základna je jinak na I. P. Pavlova na centrále, kde nemáme konkrétní specializaci, ale služba je tam specifická v tom, že jak jsme v centru Prahy, jsme opravdu hodně vytížení. Máme přes 2000 výjezdů za rok, což je, myslím, nejvíc v Praze a možná i v republice.

K jakým případům nejčastěji vyjíždíte?

Nejvíc jsou to z mého pohledu drobnosti - otevírání dveří, požáry košů, kontejnerů, drobné dopravní nehody… Ale i k těmto případům musíme přistupovat tak, že je to "naostro“ a výjezd musí být do 2 minut.

Jak to vypadá, když máte poplach?

Rozsvítí se bílo-červená světla a začne hlášení z rozhlasu. To pak skočím na skluz, pak do garáže, kde mám připravené kalhoty a boty, do nich skočím jako kocour Mikeš, nahodím kšandy, kabát a už sedím v autě. Cestou do garáže z rozhlasu slyším, o co se zhruba jedná, takže když jedeme k dopravní nehodě, tak už se na to nějak připravím, vezmu si latexové rukavice atd.

V rámci své práce se dostanete i k těžkým dopravním nehodám, kde jsou mrtví nebo vážně zranění lidé, což musí být psychicky náročné. Doléhá to na Vás ještě nějak?

Když jedete k dopravní nehodě se zraněním, musíte se nabudit a podat co nejlepší výkon. Při takové akci musíte jednat co nejrychleji, ale zároveň bez chyb, a i když jsou to smutné případy, tak to maximální nasazení mě na té práci vlastně baví nejvíc.

Jak dlouho už u hasičů sloužíte?

Třináct let, od svých necelých jednadvaceti.

Dokážete si vybavit nějaký těžký moment, který se Vám za těch 13 let služby zapsal do paměti hlouběji než jiné?

Hodně nepříjemné je, když se něco stane vašemu kolegovi. Jsou to dva roky, co při zásahu zemřel jeden hasič z Radotína, a to se člověka opravdu hluboce dotkne. Po fyzické stránce jsou vždy náročné velké požáry, jako byly v Sapě, nebo na Xaverově. Při zásahu na Xaverově jsem se tak přehřál, že jsem se opravdu jen vyplazil ven a byl jsem rád, že jsem rád, dál už jsem nebyl schopný ničeho.

Máte strach, když jdete do velké akce?

Tam je člověk tak napumpovaný adrenalinem, že strach ani necítí. Nikdy jsem neměl pocit, že bych radši nešel…

Po zásahu ale musíte být utahaný a vyhládlý, zejména když jste právě v dietě a zásah se protáhnul. Nemáte takhle někdy nutkání ulovit si cestou zpět na základnu něco v bufíku?

Ne, vím, že nesmím, že bych pokazil své několikaměsíční snažení. Vozím si ale v kapse nízkosacharidovou proteinovou tyčinku, na kterou se snažím nesahat, ale mám ji u sebe, kdyby bylo nejhůř. Když se stane, že jídlo kvůli výjezdu nedojím nebo vynechám, rozdělím si pak porci do dalších jídel. Je mi jasné, že s jídlem to nemám optimální, ale s tím bohužel asi nic neudělám.

Jak vnímají kolegové Vaše sportovní zaměření? Nedobírají si Vás někdy za předvádění se na pódiu v plavkách?

Tak já už závodím 4. rokem a cvičím od nástupu, takže jsou na to zvyklí a nedobírají si mě, spíš povzbuzují. Musím říct, že u hasičského sboru je sport celkově podporovaný, za což jsem rád.

Čím jsou pro Vás závody? Cestou, nebo cílem?

Když jsem začínal, bylo mojí motivací se na závody vůbec dostat. Když už jsem měl pár závodů za sebou, chtěl jsem vyhrávat. Teď beru závody jako zážitek. Příležitost potkat lidi, se kterými se rád potkávám, popovídat si s nimi, užít si to.


Ondřej Novák - hasič a závodník physiqueLíbil se Vám článek?
Sdílejte ho na Facebook. Děkujeme.

Související články:

Diskuse k článku:
Reklama:
Uživatelské jméno:
Heslo:
Text:
...
Upozornit na novou odpověď e-mailem.
Před napsáním příspěvku nepřehlédněte pravidla diskusí. Děkujeme za jejich dodržování.

Zobrazit všechny příspěvkyJméno: pamatovat
Heslo:Erasport, s. r. o. • Svahová 1537/2, 101 00 Praha 10 - Vršovice • IČ: 29052131, DIČ: CZ29052131 • Kontaktní údajeZásady ochrany osobních údajů
Copyright © 2010-2020 Erasport, s. r. o. • Copyright © 2001-2020 Ronnie.cz • Ronnie.cz je registrovaná ochranná známka. • Historie změn
Publikování nebo další šíření obsahu serveru Ronnie.cz je bez písemného souhlasu společnosti Erasport, s. r. o. zakázáno.
Vyhledávání:
RSS     Internetový magazín  ::   Sportovní obchod  ::   Fitness TV  ::   Lidé  ::   Diskusní fórum  ::   Fitness akademie  ::   Fitness centra