Urban Challenge (Praha) 2019 - reportáž a fotogalerie

3.012 zhlédnutí
Ronnie.cz > Kulturistika a fitness > Soutěže

Druhou dubnovou sobotu roku 2019 odstartoval čtvrtý ročník závodů Urban Challenge závodem v pražských Bohnicích. V této lokalitě již podruhé. Urban je taková moje srdcovka, takže jsem nemohl chybět, a tentokrát jsem na to nebyl sám. Po dlouhých překážkových letech, kdy jsem běhal čistě solitérně, se mi povedlo přemluvit manželku, aby běžela se mnou. Takže ano, je to závod pro celou rodinu (syn už má za sebou také pár ročníků).

Posledních pár dní před závodem bylo krásně. Skoro 20 stupňů, sluníčko svítilo, jako kdyby celou zimu nevylezlo, a žádný ledový vítr nedul. Taková krásná jarní idylka. To se ale bohužel začalo dva dny před závodem měnit. Sluníčka bylo čím dál míň a studených větrů čím dál víc. No prostě v den závodu byly krásné dva stupně (alespoň, že nad nulou, a ne pod). Jedinou útěchou mi bylo jen to, že Urban nemá vodní překážky (vodu si užívali tu sobotu někde jinde).

Lokace

Každý určitě viděl nějaký ten film z prostředí "blázince" či jiného léčebného zařízení. Většinou to nejsou romantické komedie protkané smíchem (takovým tím příčetným), zalité sluncem a plné svobody. Tento závod je jedinečná příležitost dostat se za zdi takového zařízení bez toho, aniž byste byli ve stresu a nebyli na tom zdravotně zrovna nejlépe. Prohlédnete si rozlehlý zelený park, a dokonce nahlédnete i za nějakou tu zeď, dveře i okna.

Bohnice jsou na kraji Prahy, na severním kraji. Výhoda pro cestující z blízkého okolí (a ze severu). Ti z jihu to mají bohužel přes nebo okolo celé Prahy. Ale to je holt život. Cestování k němu patří. Naštěstí parkovacích možností bylo všude dost.

Zázemí

O závodníky bylo postaráno ze všech stran. Bylo tu jídlo i Toi-Toiky. Prostranství před kostelem sv. Václava má nějakých 9000 metrů čtverečních. To je víc, než má Staroměstského náměstí (náměstí má 7300 metrů čtverečních), ale naštěstí tu nebylo tolik turistů jako v centru Prahy. Díky tomu, že startovní balíček bylo možné vyzvednout den předem v nedalekém obchodním centru Galerie Harfa, byly fronty na registracích znatelně menší. Tohle se organizátorům hodně povedlo. Na závod tedy stačilo dorazit půl hodinky před Vaším startem s již přišpendleným číslem na hrudi. Tak jsme to udělali i my.

Úschovna i převlékárny (nebyly sice vyhřívané, ale alespoň v nich nebyl průvan jako v tunelu metra) jsou samozřejmostí, stejně jako nějaká ta voda na udržení hygieny. Největší fronta byla, hádejte u čeho? No u hamburgerů. Takový zájem jim ostatní stánky mohli závidět. O případnou závodní špínu se postaraly pračky od AEG. Start a cíl byly od sebe co by kamenem dohodil, takže diváci měli hlavní místa závodu naservírovaná jako na talíři.

Závod

Šlo o krátký závod, ale i tak se určitě všichni pěkně zapotili. Cílem proběhlo 1994 závodníků. To je o 221 kousků více než loni (loni jich běželo 1773). Jen tak pro zajímavost, v roce 1994 zavedlo Chorvatsko kuny, v roce 1773 byla v Londýně založena burza a v roce 221 se nic výjimečného nestalo. :-)

Nejlepší čas měl Jakub Rychlík (jak případné příjmení, viďte) s časem necelých 24 minut. Oproti tomu nejdelší dobu na trati strávil závodník s cílovým časem 1:59:40 (dvacet vteřin a měl by to krásně zaokrouhlené). Hlubinné statistiky dělat nebudu, jen snad akorát, že čas uprostřed cílového pole (997. místo) byl 46 minut.

Trať

Trať měla nějakých 5,55 kilometrů. Minimální nadmořská výška byla 290 metrů a nejvyšší nadmořská výška byla 342 metrů. Nastoupalo a naklesalo se nějakých 70 metrů, takže žádná horská túra. Trasa vedla parkem, samou zelení, socioterapeutickou farmou, podzemním krytem i samotnými budovami nemocnice. Kdo chtěl, mohl se zastavit a podívat se na pokoje, ve kterých se zotavovali psychicky nemocní. Byl to zajímavý pohled, ale určitě jim nikdo nezáviděl.

Farma byla vážně pěkným zpestřením. Ne, že bychom si mohli zajezdit na koních, ale přelézání žebřiňáků a šplh na horu ze slámy byly super.

Překážky

Překážek bylo pětadvacet (prosím neplést s pětadvacet na holou). Od těch nejjednodušších, jako jsou přelez přes balík lisovaného papíru či prolézačka z hasičských hadic, až po ty nejzábavnější, jako jsou například válce. To mi asi ostatní závodníci dají za pravdu, že tolik legrace jako na válcích si závodník jen tak někde neužije.

Na co všechno se dalo narazit?

Na Urban Challenge se letos objevily následující překážky: přeskakování balíků lisovaného papíru, přechod přes pneumatické pole, sjezd o tyči (ne skok o tyči), prolézání profilovou ocelí, slez a vylez odpadní jímku, přelézt žebřiňák, proskok okny, bourání aut kladivy (těžkými), přelézání vyskládaných balíků slámy, šplh po lešení do okna v prvním patře, ručkování, kontejnerová síť, proplést se hadicovým hadem, přelézání aut, přelézání kontejnerů na tříděný odpad, prolézání spojených odpadních kontejnerů (naštěstí čistých), otočné válce atd.

Výsledky

Co by to bylo za závod, kdyby neměl žádné výsledky. Tři nejlepší závodníky a závodnice najdete v tabulkách níže. Šlo o krátký závod bez překážkových záludností, navíc bez penalizací za nepřekonané překážky.

Závěr

Počtvrté a čím dál tím lepší. Lepší organizace, lepší zázemí, vymazlenější trať a větší komfort pro závodníky. Pořád jde o jednoduchý závod pro začátečníky a prima strávený den pro celé rodiny. Takže příště víte, co máte dělat. Sbalit boty a vyrazit na Urban Challenge. Jo a Urban Challenge není každopádně jen Praha, ale i Brno a Ostrava.